Рішення від 14.02.2018 по справі 809/1736/17

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" лютого 2018 р. справа № 809/1736/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Грицюка П.П.,

при секретарі Ткачук І.М.,

за участю: представника позивача - ОСОБА_1,

відповідача - ОСОБА_2,

представника третьої особи - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Івано-Франківської області Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_5 управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про визнання нечинним та скасування припису №4.3-22/41 від 28.11.2017 року, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом до Державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Івано-Франківської області Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_2 про визнання нечинним та скасування припису № 4.3-22/41 від 28.11.2017 року.

14.12.2017 року ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі (а.с. 1-2).

Суд зазначає, що 15.12.2017 набув чинності Закон України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" №2147-VIII від 03.10.2017, котрим КАС України викладено в новій редакції.

У відповідності до п.10 Розділу VII Перехідних Положень КАС України, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Таким чином, подальший розгляд цієї справи відбувся за правилами спрощеного позовного провадження, що передбачені новою редакцією КАС України.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду 24.01.2017 року залучено до участі у справі ОСОБА_5 управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача (а.с. 53-54).

Позовні вимоги мотивовано тим, що Державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Івано-Франківської області Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_2 28.11.2017 року було винесено припис № 4.3-22/41 від 28.11.2017 року, та зобов'язано в 30 денний термін усунути вимоги земельного законодавства, поза межами закону, оскільки не існує нормативного акту, яким було б врегульовано вимоги до форми, змісту та порядку видачі припису. Вважає, що жодного фактичного використання земельної ділянки площею 0,0009 га ним не здійснено, а паркан влаштовано у зв'язку з відсутністю будь-якого контролю зі сторони органів місцевого самоврядування і контролюючих установ щодо благоустрою. З врахуванням вказаного, на думку позивача винесений припис № 4.3-22/41 від 28.11.2017 року є нечинним та підлягає скасуванню.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві. Крім того, в судовому засіданні пояснив, що позивач самовільно не займав ділянку комунальної власності по вул. Шевченка, а лише продовжив паркан та з'єднав зі стіною житлового будинку № 53. Звернув увагу суду, що оскарженим приписом не встановлено способу виконання припису, а Положення Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, не містить затверджений порядок видачі та форми припису, який в праві виносити інспектор у сфері здійснення контролю за використанням та охороною земель. Просив позов задовольнити.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 28.12.2017 року (а.с. 16-22). Проти заявленого позову заперечив з підстав викладених у відзиві.

В судовому засіданні Державний інспектор у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_2 повідомив суд, що діяв в межах своїх повноважень та у спосіб передбачений нормами діючого законодавства, просив суд відмовити в задоволенні позову.

Представник третьої особи проти заявленого позову заперечила, в обґрунтування своєї правової позиції зазначила, що відповідач у відповідності до вимог законодавства та Положення про ОСОБА_5 управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області наділений повноваженнями здійснювати контроль за дотриманням вимог земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності, шляхом проведення відповідних перевірок та у разі виявлення порушень можуть приймати приписи, які є обов'язковими до виконання. Просила у задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

В матеріалах справи міститься лист правління ОСББ "Ковчег-ІФ" (вул. Т. Шевченка, 53) адресований заступнику міського голови з проханням вжити заходів щодо порушення державних будівельних норм, оскільки, ОСОБА_4 за рахунок проїзду до будинку по вул. Шевченка, 53 розширив свою ділянку, та вздовж стіни будинку не залишилось вільної зони (а.с. 26).

Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради, відповідно до п.п. 31 п. 4 Положення про ОСОБА_5 управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, затвердженого наказам Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 року № 308, направив для реагування звернення голови ОСББ "Ковчег-ІФ" (вул. Шевченка, 53) щодо самовільного захоплення громадянином ОСОБА_4 земельної ділянки по вул. Шевченка, 53, Головному управлінню Держгеокадастру в Івано-Франківській області (а.с. 25).

Зважаючи на обставини викладені у зверненні голови ОСББ "Ковчег-ІФ" (вул. Шевченка, 53), ГУ Держгеокадастру в Івано-Франківській області винесено наказ від 28.09.2017 року № 494-ДК про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості грунтів шляхом проведення перевірки факту самовільного зайняття та використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, що знаходиться за адресою: вул. Шевченка, 53, м. Івано-Франківськ, а перевірку доручено провести державному інспектору Гуменному О.І. (а.с. 24).

08.11.2017 року державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області - провідним спеціалістом відділу державного контролю за використанням та охороною земель у Богородчанському, Галицькому, Тисменицькому, Тлумацькому районах та м. Івано-Франківську та Тисмениці Управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_2 проведено обстеження земельної ділянки по вул. Шевченка, 53, у зв'язку з необхідністю здійснення державного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства та складено Акт обстеження земельної ділянки № 4.3-119/110 (а.с. 27).

10.11.2017 року державним інспектором Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_2 проведено перевірку та складено Акт № 4.3.-18/157 (а.с. 28-29). З акту свідчить, що в ході проведеної перевірки державний інспектор встановив, що земельна ділянка приватної форми власності кадастровий номер 2610100000:04:004:0185, яка розташована на вул. Шевченка, 51, площею 0,0375 га, цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд використовується за цільовим призначенням (поштова адреса вул. Шевченка, 49). По межі земельної ділянки кадастровий номер 2610100000:04:004:0185 зі сторони фасаду житлового будинку № 53 встановлено паркан. Між парканом житлового будинку № 49 та фасадом житлового будинку кадастровий номер 2610100000:04:004:0185 на земельній ділянці комунальної форми власності влаштований проїзд, ширина проїзду відповідно до виготовленої план-схеми ТОВ "Гектар" становить, на початку проїзду - 3,81 м та в кінці проїзду - 3,32 м. Одночасно на прикінці проїзду відстань від стіни фасаду житлового будинку № 53 до межі земельної ділянки кадастровий номер 2610100000:04:004:0185 становить 1,00 м. Встановлено, що власником земельної ділянки кадастровий номер 2610100000:04:004:0185 ОСОБА_4 продовжено паркан шляхом його з'єднання зі стіною житлового будинку № 53 та загороджено прохід шириною 1 м. між багатоквартирним житловим будинком № 53 та прибудинковою територією житлового будинку № 49. Також, встановлено, що ОСОБА_4 звертався 10.07.2017 року з гарантійним листом до голови ОСББ "Ковчег-ІФ", яким гарантовано безперешкодний доступ до належної йому земельної ділянки для обслуговування будинку, який знаходиться на балансі ОСББ.

Оскільки, державна реєстрація права власності на земельну ділянку, а також право оренди земельної ділянки, яка розташована по вул. Шевченка між фасадом багатоквартирного будинку № 53 та прибудинковою територією житлового будинку № 49 ОСОБА_4 не здійснювалась, використання земельної ділянки площею 0,0009 га, носить ознаки самовільного зайняття земельної ділянки, відповідальність за яке передбачена п. "б" ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України, ст. 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Виявлені порушення стали підставою для винесення припису 28.11.2017 року № 4.3-22/41, яким зобов'язано в 30-денний термін усунути порушення вимог земельного законодавства (а.с. 8).

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 28.11.2017 року № 4.3-22/34, внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки ОСОБА_4 заподіяно матеріальну шкоду (збитки) в розмірі 138,98 грн, яка розрахована відповідно до методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття грунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу затвердженої постановою КМУ від 25.07.2007 року № 963 (а.с. 35-36, 69-89).

28.11.2017 року державним інспектором Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_2 винесено постанову про накладення адміністративного стягнення № 4.3-23/34, визнано ОСОБА_6 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170,00 грн (а.с. 37-39).

Вважаючи наведений припис відповідача № 4.3-22/41 протиправним, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідно до статті 188 Земельного кодексу України, державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.

Законом який визнає, правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля є Закон України "Про державний контроль за використанням та охороною земель".

Відповідно до статті 4 Закону України "Про державний контроль за використанням і охороною земель" об'єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.

Частиною 1 статті 5 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" передбачено, що державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Згідно пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2016 №482 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" внесено зміни до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №15, та визначено, що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів (пункт 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру).

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 №910-р погоджено пропозицію Міністерства аграрної політики та продовольства України щодо можливості забезпечення здійснення покладених на Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №15 "Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру" функції і повноваження Державної інспекції сільського господарства, що припиняється, із здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

В свою чергу, діяльність Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області регламентована Положенням про ОСОБА_5 управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 № 308 (а.с. 90-100).

Відповідно до пункту 1 вищевказаного Положення, ОСОБА_5 управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.

Згідно підпунктів 30 та 31 пункту 4 наведеного Положення, ОСОБА_5 управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за використанням земельних ділянок відповідно до цільового призначення, в також обстежує земельні ділянки, яким заподіяна шкода внаслідок їх самовільного зайняття, використанням не за цільовим призначенням.

Відповідно до статті 9 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом, зокрема, проведення перевірок.

При цьому, пунктом 6 Положення про ОСОБА_5 управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області також встановлено, що посадові особи відповідача в межах своїх повноважень мають право, зокрема, складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавства порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель.

Аналогічні положення містяться в статті 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", відповідно до якої державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право, зокрема, безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.

На підставі наведеного, суд вважає, що ОСОБА_5 управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області наділене необхідними повноваженнями на здійснення перевірок з питань дотримання вимог земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності.

В даному випадку, наказом Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 28.09.2017 року № 494-ДК, відповідно до Земельного кодексу Укарїни, законів України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", "Про охорону земель", Положення про ОСОБА_5 управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 року № 308, відповідно до листа Департаменту комунальних ресурсів від 11.09.2017 року № 3953/01-18/20, згідно пункту 1 якого встановлено здійснити державний контроль за дотриманням вимог земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки факту самовільного зайняття та використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, що знаходиться за адресою: вул. Шевченка, 53.

Крім того, пунктом 2 наказу № 494-ДК державному інспектору у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області - головним спеціалістам відділу державного контролю за використанням та охороною земель у Богородчанському, Галицькому, Тисменицькому, Тлумацькому районах та м. Івано-Франківську та Тисмениці Управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_7 доручено здійснити зазначений в пункті 1 цього наказу захід державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Таким чином, державний інспектор у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_2 наділений повноваженнями на проведення перевірки з питань дотримання вимог земельного законодавства за об'єктом - земельної ділянки, підписання акту перевірки, та давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель.

Щодо тверджень представника позивача, що у приписі від 28.11.2017 року № 4.3-22/41 громадянину ОСОБА_4 крім терміну усунення порушення земельного законодавства, не вказано, яким саме чином усунути порушення, судом встановлено наступне.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право, зокрема, давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків.

Згідно пункту 8 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання.

При цьому, оформлення припису у вигляді загальних формулювань встановлених порушень норм законодавства без конкретного опису такого порушення та вимога про усунення порушень норм законодавства без зазначення конкретних дій, які повинна вчинити особа, є недопустимими, з врахуванням обов'язку його виконання особою, якій спрямована вказана вимога та можливості притягнення її до відповідальності за невиконання вимог цього припису.

Суд констатує, що припис № 4.3-22/41 від 28.11.2017 року не містить переліку заходів, які необхідно здійснити для усунення порушення земельного законодавства.

В судовому засіданні відповідач висловив припущення яким чином можна виконати припис, проте не навів конкретного переліку заходів, які необхідно здійснити для належного виконання припису Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області № 4.3-22/41.

Також, щодо правомірності прийняття відповідачем оскаржуваного припису № 4.3-22/41, суд зазначає наступне.

Згідно змісту даного припису від 28.11.2017 року № 4.3.-22/41 підставою для його прийняття слугувало виявлене під час проведення вищевказаної перевірки та зафіксоване в акті перевірки від 10.11.2017 року порушення у вигляді самовільного зайняття земельної ділянки позивачем.

Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно статті 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтею 211 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства серед іншого за самовільне зайняття земельних ділянок.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Судом встановлено, що позивач підтверджує факт загородження парканом проходу між багатоквартирним житловим будинком № 53 та прибудинковою територією житлового будинку № 49. Ці обставини підтверджені в судовому засіданні представником позивача.

При цьому, в судовому засіданні досліджено, що жодних рішень органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу у власність або надання у користування ОСОБА_4 земельної ділянки між багатоквартирним житловим будинком № 53 та прибудинковою територією житлового будинку № 49, не виносилось.

Таким чином, відповідач правомірно встановив факт самовільного зайняття ОСОБА_4 вищевказаної земельної ділянки. Ці обставини підтверджується пояснення представників сторін та матеріалами справи.

З даного приводу суд вважає необхідним зазначити, що не визнання позивачем факту самовільного зайняття земельної ділянки, межі якої ним облаштовано парканом у зв'язку з відсутністю будь-якого контролю зі сторони органів місцевого самоврядування і контролюючих установ щодо благоустрою, є його суб'єктивним твердженням. Крім того, ці обставини та твердження не спростовують встановлений факт самовільного зайняття вищевказаної земельної ділянки.

Однак, суд звертає увагу на те, що відповідно до пункту 1.2 Порядку оформлення, вручення (надсилання) приписів у разі виявлення порушень земельного законодавства, затверженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 19.02.2013 № 104, передбачено, що Припис - це обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога державного інспектора сільського господарства, яка оформляється, вручається (надсилається) керівникам юридичних осіб та фізичним особам (у тому числі керівникам суб'єктів господарювання та фізичним особам - підприємцям) щодо усунення порушень земельного законодавства.

Проте, як встановлено судом Порядок № 104 від 19.02.2013 року, відповідно до пункту 16 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 року № 731, пункту 8 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2015 року № 1119, на підставі Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 20.01.2017 № 24, визнаний таким, що втратив чинність.

Судом встановлено, що незважаючи на те, що відповідно до Законів України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", "Про охорону земель", "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та Положення про ОСОБА_5 управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області відповідач наділений правом давати обов'язкові до виконання вказівки (приписи), однак, на час спірних правовідносин, жодними нормативно - правовими актами не врегульовано порядку (процедури) оформлення, вручення (надсилання) приписів керівникам юридичних осіб та фізичним особам, які вчинили порушення земельного законодавства щодо використання та охорони земель усіх категорій та форм власності.

Також, суд вважає необхідним зазначити, що при відсутності законодавчо встановленого порядку (процедури) щодо вчинення дій та винесення рішень, суб'єкт владних повноважень не може самостійно визначати такий порядок (процедуру).

При цьому, відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

За таких обставин, оцінивши подані сторонами докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_4 до Державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Івано-Франківської області Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_5 управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про визнання нечинним та скасування припису № 4.3-22/41 від 28.11.2017 року, є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_4 сплачений судовий збір у розмірі 640,00 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати припис Державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель Івано-Франківської області Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_2 ОСОБА_2 ОСОБА_8 №4.3-22/41 від 28.11.2017 року.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 39767437) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1), сплачений судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

ОСОБА_4, (код ЄДРПОУ НОМЕР_1) місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1;

Державний інспектор у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель провідного спеціаліста відділу контролю за використанням та охороною земель Івано-Франківської області Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_2, (код ЄДРПОУ 39767437) місцезнаходження: вул. Сахарова, 34 а, м. Івано-Франківськ, 76018.

Суддя /підпис/ ОСОБА_9

Рішення складене в повному обсязі 19 лютого 2018 р.