ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про зупинення провадження у справі
"08" лютого 2018 р. справа № 809/219/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження питання про зупинення провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльність щодо не здійснення перерахунку пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення №127/108/05/8-18 від 25.01.2018, а також зобов'язання провести перерахунок і виплату різниці між фактично отриманою та належної до сплати сумою пенсії, -
ОСОБА_1 06.02.2018 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльність щодо не здійснення перерахунку пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення №127/108/05/8-18 від 25.01.2018, а також зобов'язання провести перерахунок і виплату різниці між фактично отриманою та належної до сплати сумою пенсії.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.02.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без необхідності проведення судового засідання, керуючись статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України, якою передбачені особливості розгляду окремих категорій справ незначної складності.
Судом встановлено, що ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Пз/9901/8/18 від 01.02.2018 відкрито провадження у зразковій адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до пункту 21 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України типові адміністративні справи - це адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Пунктом 22 частини 1 статті 4 коментованого Кодексу встановлено, що зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
Ознайомившись із ухвалою Верховного Суду Пз/9901/8/18 від 01.02.2018, встановлено, що адміністративна справа №809/219/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльність щодо не здійснення перерахунку пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення №127/108/05/8-18 від 25.01.2018, а також зобов'язання провести перерахунок і виплату різниці між фактично отриманою та належної до сплати сумою пенсії, є типовою справою по відношенню до зразкової справи, провадження в якій відкрито Верховним Судом 01.02.2018, оскільки відповідачем є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлений структурний підрозділ), спір у вказаних справах виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, а позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Відповідно до частини 1 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
Враховуючи приписи вказаної статті Кодексу адміністративного судочинства України, на думку суду слід зупинити провадження у даній адміністративній справі у зв'язку з оприлюдненням Верховним Судом на офіційному веб-порталі судової влади України повідомлення про відкриття провадження у згаданій вище зразковій справі (https://supreme.court.gov.ua/supreme/pro_sud/zrazkova-sprava/9901-1-18).
Згідно з пунктом 9 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що прийняття Верховним Судом як судом першої інстанції до свого провадження типової адміністративної справи для постановлення зразкового рішення, є безумовною підставою для зупинення провадження у даній адміністративній справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі.
Враховуючи наведене, керуючись підпунктами 21, 22 частини 1 статті 4, пунктом 9 частини 2 статті 236, частини 1 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Зупинити провадження в адміністративній справі №809/219/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльність щодо не здійснення перерахунку пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення №127/108/05/8-18 від 25.01.2018, а також зобов'язання провести перерахунок і виплату різниці між фактично отриманою та належної до сплати сумою пенсії, до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі, провадження в якій відкрито ухвалою Верховного Суду Пз/9901/8/18 від 01.02.2018.
Відповідно до статей 256, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя /підпис/ ОСОБА_3