м. Вінниця
20 лютого 2018 р. Справа № 802/239/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Томчука А.В., розглянувши розглянувши у порядку письмового провадження клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду та про розгляд справи за правилами загального позовного провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою суду від 09.02.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі встановлено відповідачу 15-денний строк з дня отримання даної ухвали для подачі до суду відзиву на позовну заяву, який має відповідати вимогам статті 162 КАС України, копія якого одночасно з поданням до суду має бути направлена іншим учасникам справи.
В подальшому, на адресу суду за вх. №6255 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області подано відзив на позовну заяву ОСОБА_1, в якому серед іншого, відповідач просить розглянути справу за правилами загального провадження КАС України. Одночасно із відзивом до суду подано клопотання за вх. №6257 про залишення адміністративного позову ОСОБА_1 без розгляду у зв'язку з пропуском останнім строків звернення до суду.
Вирішуючи клопотання відповідача про залишення адміністративного позову без розгляду, суд зазначає наступне.
Так, відповідно до положень частини 2 статті 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Кодекс адміністративного судочинства є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовані правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких осіб" №2262-ХІІ.
Згідно частини 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ (в редакції Закону України від 15.07.2015 №614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
В силу частини 3 статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Із позовної заяви вбачається, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності постановою КМУ №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" не проведений з 01.01.2016 року, отже право позивача з урахуванням заявлених позовних вимог щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року не може бути обмежено будь-яким строком в силу вимог частини 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ та відповідно позивачем не пропущено строк звернення до суду.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що клопотання відповідача про залишення адміністративного позову без розгляду слід залишити без задоволення.
Вирішуючи клопотання відповідача про розгляд даної справи за правилами загального позовного провадження, суд зазначає наступне.
Статтею 12 КАС України, частинами 2-3 визначено поняття спрощеного та зального позовних проваджень. Так, спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг (пункт 3 частини 6 статті 12 КАС України).
Згідно частини 7 статті 260 КАС України, частини друга - шоста цієї статті не застосовуються до справ, визначених пунктами 1-9 частини шостої статті 12 цього Кодексу.
За наведеного вище, за умови визначеності даної категорії справ як справ незначної складності, суд приходить до висновку, що клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст. 7, 12, 260, 256 КАС України суд, -
В задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про залишення позовної заяви без розгляду - відмовити.
Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про розгляд справи №802/239/18-а за правилами загального позовного провадження залишити без задоволення.
Копію ухвали направити сторонам.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Томчук Андрій Валерійович