19 лютого 2018 року м. Житомир справа № 806/272/18
категорія 10.3.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов"язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просив:
- зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянути заяву про призначення пенсії зі зменшення пенсійного віку на п'ять років згідно підставі ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додані до неї документи, прийняти відповідне рішення з урахуванням того, що позивач належить до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії та має права на користування пільгами, зокрема правом на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років з 03.02.2018, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Також просив стягнути сплачений судовий збір у сумі 704,80 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що він народився 02.02.1963, має статус громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіологічного контролю (4 категорії). 03.01.2018 року звернувся із відповідною заявою та доданими документами до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на підставі ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак, листом ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області за вих. № 226/03.2 від 11.01.2018 позивачу було відмовлено в призначенні пенсії з тих підстав, що посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю 4 категорії серії В-І №323153 видане не облдержадміністрацією, а Малинською райдержадміністрацією. Вважає, що наведені доводи у відмові відповідача по відношенню до нього є упередженими та неправомірними. Відтак, звернувся до суду.
Відповідач на адресу суду надіслав заперечення, в якому вказав, що ОСОБА_1 надав посвідчення постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕС, яке не відповідає зразку відповідно до Порядку видачі посвідчень, у зв'язку з чим йому відмовлено у призначенні пенсії.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 19.01.2018 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення у вирішенні справи, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, 03.01.2018 звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії у відповідності ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вих. №226/03-2 від 11.01.2018 позивачу відмовлено в призначенні пенсії з тих підстав, що посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю 4 категорії серії В-1 №323153 видане не облдержадміністрацією, а Малинською райдержадміністрацією (а.с. 10).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними правовими нормами.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ), визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону №796-ХІІ, передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання або роботи, але не більше 5 років.
Водночас, обумовлена норма закону передбачає, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058), пенсійний фонд України є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.
Механізм подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'' визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року.
До заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:
- паспорт і довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера або копію сторінки паспорта з позначкою про те, що особа має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера;
- документи про стаж (трудову книжку, військовий квиток, диплом про навчання тощо);
- довідка про заробітну плату особи за 60 місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року;
- документи про місце проживання (реєстрації) особи;
- документи, які засвідчують особливий статус особи.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів.
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
З наведеного слідує, що для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на підставі статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач зобов'язаний подати пенсійному органу документ, який засвідчують особливий статус особи - посвідчення громадянина, який постійно проживав на території зони посиленого радіоекологічного контролю.
Орган, що призначає пенсію при прийнятті документів зобов'язаний перевірити його зміст і належне оформлення.
Відповідно до частини 4 статті 65 Закону №796-ХІІ видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Згідно до Постанови КМ України N 501 від 25 серпня 1992 року та Постанови КМ України від 20.01.1997 року №51 "Про порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи провадиться державними адміністраціями областей.
За таких обставин, беззаперечно органом, до повноважень якого віднесено видачу обумовлених посвідчень, є обласні державні адміністрації. Судом безспірно встановлено, що посвідчення серії В-1 №323153 видане ОСОБА_1 Малинською райдержадміністрацією 17.12.1992.
Разом з тим, суд зазначає, що ст. 65 Закону №796-ХІІ, в редакції від 01.07.1992, яка діяла на момент видачі посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю було передбачено, що видача посвідчень провадиться Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС України, Радою Міністрів Республіки Крим, державними адміністраціями областей, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
З наведеного слідує, що посвідчення, видане Малинською райдержадміністрацією, не відповідає вимогам діючого законодавства та не дає права на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку.
Перевіряючи рішення ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, суд дійшов висновку, що відмова у призначенні пенсії у відповідності до вимог ст. 55 Закону №796-ХІІ прийняте в межах та у спосіб, визначений чинним законодавством. Відтак, у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Щодо вимоги позивача стягнути сплачений судовий збір у сумі 704,80 грн, суд зазначає наступне.
Положеннями ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа здійснюється лише у разі задоволення позову. А тому суд відмовляє у задоволенні вимоги про стягнення судового збору з відповідача.
Керуючись статтями 2, 139, 242, 243, 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (вул. Залізнична 13, м. Малин, Житомирська область, 11601, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Грушевського 16/1, м. Коростень, Житомирська область, 11500, код ЄДРПОУ 37909216) - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.Е.Черняхович