Постанова від 13.02.2018 по справі 686/14706/16-ц

КОПІЯ
УКРАЇНА
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 686/14706/16-ц

Провадження № 22-ц/792/66/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2018 року м. Хмельницький

Апеляційний суд Хмельницької області у складі

колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ

Грох Л.М. (суддя-доповідач), Корніюк А.П., Костенка А.М.,

секретар судового засідання Задвірний В.І.,

з участю прокурора, представників позивачів, представника відповідача ОСОБА_4,

розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом заступника прокурора Хмельницької області в інтересах держави в особі Хмельницької обласної ради, комунального підприємства «Аеропорт Хмельницький» до Хмельницької районної державної адміністрації, ОСОБА_4 про визнання недійсними розпорядження та державного акта, за апеляційною скаргою заступника прокурора Хмельницької області на рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області у складі судді Демінської А.А. від 03 листопада 2016 року.

Заслухавши доповідача, пояснення учасників процесу, перевіривши матеріали справи, ознайомившись з доводами апеляційної скарги, колегія суддів

ВСТАНОВИВ:

У липні 2016 року заступник прокурора Хмельницької області, звертаючись до суду з позовом в інтересах держави в особі Хмельницької обласної ради, комунального підприємства «Аеропорт Хмельницький» до Хмельницької районної державної адміністрації, ОСОБА_4, вказував, що розпорядженням Хмельницької районної державної адміністрації №2249/2012-р від 09.11.2012 року затверджено проект землеустрою та передано у приватну власність ОСОБА_4 земельну ділянку площею 0,9791 га для введення особистого селянського господарства (кадастровий номер НОМЕР_1), яка розташована на території Розсошанської сільської ради за межами населеного пункту; 05.12.2012 року на його ім'я видано державний акт серії НОМЕР_2.

Оскаржувані акти Хмельницької РДА не відповідають вимогам закону, оскільки передача спірної земельної ділянки, яка відноситься до земель транспорту та перебуває на праві постійного користування у КП «Аеропорт Хмельницький», управління якою здійснює Хмельницька обласна рада, без зміни її цільового призначення у встановленому законом порядку та без погодження з боку користувача та органу управління в порушення земельного законодавства, завдало шкоди землекористувачу та суспільним інтересам. Тому просив суд визнати недійсними розпорядження Хмельницької районної державної адміністрації №2249/2012-р від 09.11.2012 року та державний акт серії НОМЕР_2 від 05.12.2012 року.

Рішенням Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 03 листопада 2016 року у позові відмовлено.

В апеляційній скарзі заступник прокурора Хмельницької області вважає рішення суду необґрунтованим, незаконним, просить його скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову. Посилається на невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, а також неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права. Апелянт вказує, що суд першої інстанції не дав належної оцінки доказам, не врахував, що матеріали технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель КП «Аеропорт Хмельницький», виготовлені ліцензованою землевпорядною організацією ТОВ «Хмельницьке Обласне Земельне Агенство», є належним, допустимим доказом порушення права обласної ради та КП «Аеропорт Хмельницький». Судом не надано належної оцінки також й іншим письмовим доказам. Вважає хибним висновок суду про недостатність письмових доказів по справі, і неможливість з'ясування обставин справи без призначення експертизи.

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 18 жовтня 2017 року скасовано рішення Апеляційного суду Хмельницької області від 16 березня 2017 року, яким скасовано рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 03 листопада 2016 року і задоволено позов, справу направлено на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.

В засіданні апеляційного суду прокурор, представники Хмельницької обласної ради, комунального підприємства «Аеропорт Хмельницький» підтримали апеляційну скаргу з викладених у ній мотивів.

Представник відповідача просив відхилити апеляційну скаргу як безпідставну.

Колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ст. 376 ч.1 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, а також порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

Відмовляючи у позові, суд першої інстанції виходив із недоведеності заявлених вимог, - відсутності доказів щодо накладення земельної ділянки ОСОБА_4 на земельну ділянку, що перебуває на праві постійного користування у КП «Аеропорт Хмельницький».

Проте такого висновку суд дійшов за неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Так, встановлено, що відповідно до державного акта на право постійного користування землею серії НОМЕР_3 від 12.07.1995 року, виданого Хмельницькою районною Радою народних депутатів на підставі розпорядження Ради Міністрів УРСР від 30.07.1982 року №409-р, підприємству „Аеропорт Хмельницький" у постійне користування надано земельну ділянку площею 134,8 га в межах згідно з планом землекористування.

Рішенням Хмельницької обласної ради від 19.12.2002 року № 21 державне підприємство „Аеропорт Хмельницький" як цілісний майновий комплекс прийнято до спільної власності територіальних громад області.

22.10.2004 року розпорядженням голови Хмельницької обласної ради затверджено Статут Комунального підприємства „Аеропорт Хмельницький".

Згідно з пунктами 1.3, 1.4 Статуту комунальне підприємство «Аеропорт Хмельницький» є правонаступником усіх майнових і особистих немайнових прав і обов'язків державного підприємства „Аеропорт Хмельницький", засноване і діє на базі майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Хмельницької області, управління яким здійснює Хмельницька обласна рада.

Розпорядженням Хмельницької районної державної адміністрації №2249/2012-р від 09.11.2012 року затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель державної власності (землі сільськогосподарського призначення (рілля) для ведення особистого селянського господарства на території Розсошанської сільської ради та передано у приватну власність ОСОБА_4 земельну ділянку площею 0,9791 га для ведення особистого селянського господарства (кадастровий номер НОМЕР_1), яка розташована на території Розсошанської сільської ради за межами населеного пункту.

05 грудня 2012 року Хмельницькою районною державною адміністрацією на ім'я ОСОБА_4 видано державний акт серії НОМЕР_2 на право приватної власності на вказану земельну ділянку (кадастровий номер НОМЕР_1), реєстраційний номер 682508721012372.

Наведені обставини підтверджуються матеріалами справи і фактично не оспорюються сторонами.

Відповідно до ч.ч. 2, 5 ст. 7 ЗК України 1990 року, постійним визнається землекористування без заздалегідь установленого строку.

У постійне користування земля надається Радами народних депутатів із земель, що перебувають у державній власності промисловим, транспортним та іншим несільськогосподарським підприємствам, установам і організаціям.

Згідно з ч.ч.1-2 ст.69 ЗК України 1990 року землями транспорту, зв'язку та іншого призначення визнаються землі, надані в користування підприємствам і організаціям залізничного, автомобільного, морського, внутрішнього водного, повітряного та трубопровідного транспорту, а також підприємствам і організаціям, що здійснюють експлуатацію ліній електропередачі та зв'язку.

Розміри земельних ділянок, що надаються для зазначених цілей, визначаються відповідно до затверджених у встановленому порядку норм і проектно-технічної документації, а відведення ділянок провадиться з урахуванням черговості їх освоєння.

За змістом Рішення Конституційного суду України від 22.09.2005 року № 5-рп/2005 у справі 1-17/2005 про постійне користування земельними ділянками визнано неконституційним положення пункту 6 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України 2001 року щодо зобов'язання переоформити право постійного користування земельною ділянкою на право власності або право оренди без відповідного законодавчого, організаційного та фінансового забезпечення.

Статтею 141 ЗК України визначено вичерпний перелік підстав припинення права користування земельною ділянкою, зокрема, в разі добровільної відмови від права користування земельною ділянкою та вилучення земельних ділянок у випадках, передбачених цим Кодексом.

Встановлено, що КП „Аеропорт Хмельницький" як постійний землекористувач земельної ділянки площею 134,8 га, розташованої за межами населених пунктів Розсошанської і Ружичанської сільських рад, із заявами до власника цієї земельної ділянки про припинення права постійного користування не зверталося, Хмельницька обласна рада як уповноважений орган управління цього комунального підприємства згоди на вилучення вказаної землі у комунального підприємства власником не надавала, власником землі рішення про припинення права постійного користування комунального підприємства вказаною земельною ділянкою не приймалося.

Отже, з врахуванням наведеного, КП „Аеропорт Хмельницький" з 1995 року до цього часу є постійним землекористувачем земельної ділянки площею 134,8 га в межах, визначених державним актом на право постійного користування землею серії НОМЕР_3 від 12.07.1995 року.

Обговорюючи доведеність факту накладення земельної ділянки, яка передана у власність відповідачу, на земельну ділянку, яка перебуває в постійному користуванні КП „Аеропорт Хмельницький", суд першої інстанції в порушення ст.ст. 212-213 ЦПК України не дав належної оцінки належності, допустимості та достовірності представлених письмових доказів у справі, а також їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності.

Так, встановлено, що з метою інвентаризації майна територіальних громад області, внесення відомостей до Державного земельного кадастру у 2015 році за погодженням з обласною радою КП «Аеропорт Хмельницький» замовило спеціалізованій землевпорядній організації ТОВ «Хмельницьке Обласне Земельне Агентство» виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) КП „Аеропорт Хмельницький".

Як вбачається з матеріалів технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у зв'язку з відсутністю технічної, планово-картографічної документації на земельну ділянку, яка перебуває на праві постійного користування у КП „Аеропорт Хмельницький" відповідно до державного акту, розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі проводилося згідно з методикою шляхом співставлення даних щодо площі та конфігурації земельної ділянки, яка відображена на план-схемі в державному акті на право постійного користування землею, з фактичними даними, отриманими внаслідок дослідження параметрів земельної ділянки в натурі (на місцевості).

При цьому за даними інвентаризаційного плану земельної ділянки, інших матеріалів технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель КП „Аеропорт Хмельницький" (а.с.45, 115-161 т.1) встановлено, що земельна ділянка, що передана у власність ОСОБА_4 (кадастровий номер НОМЕР_1), накладається на земельну ділянку, що перебуває в постійному користуванні комунального підприємства „Аеропорт Хмельницький".

Пояснення інженера-землевпорядника як спеціаліста в суді першої інстанції зазначені висновки не спростовує, водночас сторона відповідачів не спростувала іншими письмовими доказами факт накладення земельних ділянок.

Отже, технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) КП „Аеропорт Хмельницький", виготовлена ліцензованою землевпорядною організацією ТОВ «Хмельницьке Обласне Земельне Агентство», є достатнім та допустимим доказом щодо накладення земельних ділянок.

Частиною 3 статті 122 ЗК України в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, встановлено, що районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності (крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті) у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для сільськогосподарського використання.

Згідно з ч.5 ст. 116 ЗК України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

За змістом ст.ст. 67, 72 ЗК України земельна ділянка, що перебуває в постійному користуванні КП „Аеропорт Хмельницький", відноситься до земель авіаційного транспорту.

Відповідно до ст. 20 ЗК України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради Міністрів АРК та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою АРК, Радою Міністрів АРК, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Відтак оскаржувані розпорядження Хмельницької РДА №1865/2012-р від 11.10.2012 року та державний акт серії НОМЕР_2 від 05.12.2012 року були прийняті з порушенням норм ст.ст. 20, 22, 116 ч.5 ЗК України, оскільки вказана земельна ділянка не відносилася до земель сільськогосподарського призначення, а входила до складу земель авіаційного транспорту і перебувала в постійному користуванні комунального підприємства „Аеропорт Хмельницький", а отже, не була вільною, тому не могла бути передана у власність іншій особі.

Згідно з ч.1 ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

За нормою ч.3 ст. 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, зокрема, шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Отже, допущені порушення закону перешкоджають КП „Аеропорт Хмельницький" та громаді Хмельницької області в здійсненні ними права на користування своєю земельною ділянкою, а тому таке право підлягає захисту у спосіб, обраний прокурором.

Твердження відповідача ОСОБА_4 про подачу цього позову поза межами строку позовної давності спростовується матеріалами справи.

Так, відповідно до ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

При цьому за ч. 1 ст. 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

Згідно з ч. 4 ст. 267 ЦК України сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

Відповідно до правової позиції, висловленої Верховним Судом України 01 липня 2015 року у справі №6-178цс15, за змістом статей 256, 261 ЦК України позовна давність є строком пред'явлення позову як безпосередньо особою, право якої порушене, так і тими суб'єктами, які уповноважені законом звертатися до суду з позовом в інтересах іншої особи ? носія порушеного права (інтересу).

При цьому як у випадку пред'явлення позову самою особою, право якої порушене, так і в разі пред'явлення позову в інтересах цієї особи іншою уповноваженою на це особою, відлік позовної давності обчислюється з одного й того самого моменту: коли особа довідалася або могла довідатися про порушення її права або про особу, яка його порушила.

Як вбачається з державного акта серії НОМЕР_2 (а.с.13, т.1), КП „Аеропорт Хмельницький" не вказаний суміжним землекористувачем згідно плану меж земельної ділянки, переданої у власність ОСОБА_4, а отже, підприємство не погоджувало межі спірної земельної ділянки відповідачу на стадії розроблення проекту землеустрою щодо її відведення, тому не могло дізнатися про порушення свого права на цьому етапі.

Представники КП „Аеропорт Хмельницький" та Хмельницької обласної ради стверджують, що про порушення права їм стало відомо у 2015 році, під час розробки техдокументації із землестрою щодо інвентаризації земель КП „Аеропорт Хмельницький", в ході якої землевпорядною організацією було виявлено факт накладення приватних земельних ділянок, зокрема, і ділянки ОСОБА_4, на земельну ділянку КП „Аеропорт Хмельницький".

Той факт, що про порушення свого права комунальному підприємству „Аеропорт Хмельницький" та Хмельницькій обласній раді стало відомо в 2015 році, підтверджується договором між КП „Аеропорт Хмельницький" та ТОВ «Хмельницьке Обласне Земельне Агентство» на виготовлення технічної документації із землеустрою від 21.08.2015 року, матеріалами технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель КП „Аеропорт Хмельницький" (а.с.45, 115-161 т.1) та актом надання послуг № 58 від 31.05.2016 року.

Вказаний позов подано до суду 20.07.2016 року, а отже, строк позовної давності не пропущено.

За таких обставин рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позову.

Відповідно до ч.ч.1, 13 ст.141 ЦПК України підлягають стягненню з відповідачів в рівних частках по 2893,80 грн. з кожного понесені позивачем судові витрати на сплату судового збору за подання позовної заяви 2756 грн. та апеляційної скарги 3031,60 грн.

Керуючись ст.ст. 374, 376, 382, 384, 389, 390 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу заступника прокурора Хмельницької області задовольнити.

Рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 03 листопада 2016 року скасувати та ухвалити нове судове рішення.

Позов задовольнити.

Визнати недійсним розпорядження Хмельницької районної державної адміністрації від 09 листопада 2012 року №2249/2012-р про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачу у власність ОСОБА_4 земельної ділянки площею 0,9791 га для ведення особистого селянського господарства на території Розсошанської сільської ради.

Визнати недійсним державний акт серії НОМЕР_2 від 05 грудня 2012 року, виданий ОСОБА_4 на право приватної власності на земельну ділянку площею 0,9791 га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер НОМЕР_1, що розташована на території Розсошанської сільської ради за межами населеного пункту.

Стягнути з Хмельницької районної державної адміністрації та ОСОБА_4 на користь прокуратури Хмельницької області по 2893,80 грн. понесених судових витрат.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повна постанова складена 19 лютого 2018 року.

Головуюча /підпис/

Судді /підписи/

З оригіналом згідно

Суддя Апеляційного суду Л.М.Грох

Головуюча у першій інстанції: Демінська А.А. Провадження № 22-ц/792/66/18

Доповідач: Грох Л.М. Категорія: 47