Справа № 686/24279/17
9 лютого 2018 року Хмельницький міськрайонний суд
Хмельницької області в складі:
головуючого-судді Мазурок О.В.
при секретарі Конопко А.П..
за участі: позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії. На обґрунтування своїх вимог вона зазначила, що з серпня 1977 року по 04.06.1997 року вона проходила службу в органах внутрішніх справ України. Відповідно до наказу вона була звільнена з ОВС на пенсію за віком.
З червня 1997 року їй, відповідно до Закону України «Про міліцію» була встановлена довічно 50-відсоткова знижка плати за користування житлом та комунальними послугами, якими вона користувалася до 7 листопада 2015 року.
З 7 листопада 2015 року, з набранням чинності Закону України «Про національну поліцію», Закон України «Про міліцію» втратив чинність.
З 7 листопада 2015 року управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради перестало нараховувати їй пільги у зв'язку зі зміною законодавства.
Вказані дії відповідача вона вважає неправомірними, оскільки згідно положень Конституції України при прийнятті нових законів чи внесення змін у діючі закони та інші нормативно-правові акти не може бути звужено обсяг прав громадян.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав: судом об'єктивно встановлено, що ОСОБА_1 з серпня 1977 року по 04.06.1997 року проходила службу в органах внутрішніх справ України. Відповідно до наказу вона була звільнена з ОВС на пенсію за віком.
Позивачці з червня 1997 року, відповідно до Закону України «Про міліцію» була встановлена довічно 50-відсоткова знижка плати за користування житлом та комунальними послугами, якими вона користувалася до 7 листопада 2015 року.
З 7 листопада 2015 року, з набранням чинності Закону України «Про національну поліцію», Закон України «Про міліцію» втратив чинність.
З 7 листопада 2015 року управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради перестало нараховувати ОСОБА_1 пільги у зв'язку зі зміною законодавства.
15.11.2017 року позивачка звернулася до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради із заявою про поновлення пільги на 50% знижку по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива згідно з положеннями ст. 22 ЗУ "Про міліцію".
Листом № 11521 від 23.11.2017 року управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради повідомило позивача про те, що у зв'язку з прийняттям Закону України від 28.12.2014 року № 76-VІІІ "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" Кабінет Міністрів України постановою від 04.06.2015 № 389 затвердив "Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного доходу сім'ї", який набрав чинності з 01.07.2015, тому позивач втратив право на пільги, зокрема, на 50% знижку по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива згідно з положеннями ст. 22 ЗУ "Про міліцію". Крім того, відповідно до пунктів 1 та 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про національну поліцію» з 07.11.2015 року втратив чинність Закон України "Про міліцію".
Правовий і соціальний захист працівників міліції та їх пенсійне забезпечення врегульовано Законом України "Про міліцію" від 20 грудня 1990 року № 565-XII.
Згідно з ч. 1 та 2 ст. 22 Закону України "Про міліцію" держава гарантує працівникам міліції соціальний захист. Працівники міліції користуються пільгами при розподілі житла, встановленні квартирних телефонів, влаштуванні дітей у дошкільні заклади, вирішенні інших питань соціально-побутового забезпечення у порядку, передбаченому законодавством України.
Відповідно до ч. 4, 6 ст. 22 Закону України "Про міліцію" (в ред., чинній на час призначення позивачу пільги) працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива. За працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом.
Підпунктом «в» підпункту 1 пункту 68 розділу II Закону України від 28 грудня 2007 року № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" у Законі України "Про міліцію" у статті 22 частину сьому доповнено словами "за умови, якщо середньомісячний сукупний дохід сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України".
Пунктом 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційними), положення статті 67 розділу I, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Згідно з ч. 1 ст. 69 Закону України "Про Конституційний Суд України" рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання.
Відповідно до абз. 1, 2 ст. 73 Закону України "Про Конституційний Суд України" Конституційний Суд України приймає рішення щодо конституційності актів, зазначених у пункті 1 статті 13 цього Закону. У разі якщо ці акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Водночас, пунктом 12 розділу ІІ Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року № 1166-VII ч. 6, 7 ст. 22 Закону України "Про міліцію" викладено у такій редакції: "За працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги згідно з цим Законом. Пільги, передбачені частинами четвертою, п'ятою цієї статті, надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України".
Пунктом 1 розділу І Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII ч. 7 ст. 22 Закону України "Про міліцію" викладено у такій редакції: "Установити, що пільги, передбачені частинами четвертою, п'ятою та шостою цієї статті, надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України".
Так, на час виникнення спірних правовідносин по суті заявлених позовних вимог вказані вище положення Закону Конституційним Судом України неконституційними не визнавалися.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2015 року
№ 389 затверджено "Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї", який набрав чинності з 01.07.2015 року, та встановлено механізм реалізації права на отримання пільг з оплати послуг за користування житлом (квартирна плата, плата за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), комунальних послуг (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, вивезення побутових відходів), паливом, скрапленим газом, телефоном, а також послуг із встановлення квартирних телефонів (далі - пільги) залежно від середньомісячного сукупного доходу сім'ї осіб, які мають право на пільги згідно із законодавчими актами.
Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.
Зміна механізму нарахування соціальних виплат та допомоги повинна відбуватися відповідно до критеріїв пропорційності та справедливості і є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів власне сутність змісту права на соціальний захист.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України № 1-11/2012 від 25 січня 2012 року у справі за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень статті 1, частин першої, другої, третьої статті 95, частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України, пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України, суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
З урахуванням наведеного суд зазначає, що питання отримання 50% знижки по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива врегульовано Законом України "Про міліцію" зі змінами, внесеними Законом України від 28 грудня 2014 № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" та постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2015 року № 389 про "Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї" (далі - Порядок № 389).
Пунктом 1 Порядку № 389 встановлено, що цей Порядок визначає механізм реалізації права на отримання пільг з оплати послуг за користування житлом (квартирна плата, плата за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), комунальних послуг (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, вивезення побутових відходів), паливом, скрапленим газом, телефоном, послуг із встановлення квартирних телефонів (далі - пільги) залежно від середньомісячного сукупного доходу сім'ї осіб, які мають право на пільги згідно із законодавчими актами, а також підтвердження права на інші види пільг, які надаються з урахуванням доходу (безоплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів, виробів медичного призначення, зубопротезування тощо) відповідно до законодавства.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 389, пільги, зазначені у пункті 1 цього Порядку надаються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам за умови, що середньомісячний сукупний дохід сім'ї пільговика в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу.
Відповідно до п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 Податкового кодексу України податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень.
Водночас, Законом України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб: з 1 січня 2015 року - 1218 гривень.
Суд вважає, що з 01 липня 2015 року податкова соціальна пільга застосовується виключно за умови, якщо середньомісячний сукупний дохід сім'ї пільговика в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує суму 1710 гривень у 2015 році.
Відповідно до пунктів 1 та 5 Прикінцевих положень Закону України "Про Національну поліцію" з 07 листопада 2015 року втратив чинність Закон України "Про міліцію".
Проте, 23 грудня 2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" № 900-VIII(далі - Закон України № 900-VIII).
Відповідно до п. 3 Закону України № 900-VIII пункт 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" доповнено абзацами другим і третім такого змісту: "За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
Відповідно до п. 8 Порядку №389 пільговики, до сукупного доходу сім'ї яких входять доходи, визначені пунктом 5 цього Порядку (крім пенсії та соціальної допомоги), або до складу сім'ї яких входять працездатні особи, подають до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення декларацію про доходи сім'ї пільговика за формою згідно з додатком, а також довідки про доходи свої та членів сім'ї (крім довідок про розмір пенсії та соціальної допомоги) за шість місяців, що передують місяцю звернення, або документи, що підтверджують відсутність доходів за такий період.
У разі неподання документів, передбачених абзацом першим цього пункту, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє пільговика про необхідність подання відповідних документів для визначення права на отримання пільг.
Водночас, в порушення вимог п. 8 Порядку №389 відповідач не повідомив позивача про необхідність подання відповідних документів для визначення права на отримання пільг ні в момент виникнення у позивача права на вказану пільгу, ні у відповідь на заяву від 15.11.2017 року.
Згідно з ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
З урахуванням наведеного суд вважає, що з метою належного захисту порушеного права позивача необхідно зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради розглянути заяву ОСОБА_1 від 15 листопада 2017 року відповідно до Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2015 року № 389, тобто станом на час виникнення спірних правовідносин.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст..ст. 5, 9, 295 КАС України, суд, -
Позов задоволити частково.
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради щодо зупинення застосування пільги відносно ОСОБА_1, як пенсіонеру МВС України, у вигляді 50 % знижки для неї та членів її сім'ї з плати за користування житлово-комунальними послугами та паливом з 7 листопада 2015 року протиправними.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради розглянути заяву ОСОБА_1 від 15 листопада 2017 року відповідно до Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї,затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2015 року № 389.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 640 гривень судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 30 денний строк з дня складання повного судового рішення апеляційної скарги .
Позивач: ОСОБА_1 проживає в м. Хмельницький
АДРЕСА_1;
Відповідач: управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради знаходиться за адресою 29000 м. Хмельницький
вул.. Проскурівського підпілля, 32.
Повний текст рішення виготовлений 19 лютого 2018 року.
Суддя: