Миколаївський районний суд Миколаївської області
Справа № 480/1839/17
Провадження № 2-а/480/5/18
"15" лютого 2018 р.
Миколаївський районний суд Миколаївської області у складі:
головуючого - судді Войнарівського М.М.,
при секретарі судового засідання - Кописєва О.Л.,
за участі:
Позивача ОСОБА_1 .
Представника Позивача Беспрозванного Д.О
Представника Відповідача Данилюка Р.В.
Представника Відповідача Маркіної Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Миколаєві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Михайлівської сільської ради Миколаївської області Миколаївського району про визнання незаконним та скасування рішення, поновлення на посаді та стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання незаконним та скасування рішення ХІ-ї сесії VIII скликання Михайлівської сільської ради №13 від 07.09.2017р. «Про припинення повноважень сільського голови ОСОБА_1 за порушення Конституції України, Закону України, права і свободи громадян, що не забезпечують здійснення наданих йому повноважень, стаття 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» в редакції Закону №806-6 від 25.12.2008р. та проведення таємного голосування», поновлення його на посаді Михайлівського сільського голови з 07.09.2017 року, стягнення з Михайлівської сільської ради на його користь заробітної плати за час вимушеного прогулу та витрат на правову допомогу.
Обґрунтовуючи свої вимоги, Позивач посилається на те, що рішенням І сесії VIII скликання Михайлівської сільської ради Миколаївської області Миколаївського району №2 від 23.12.2016р. розпочато його повноваження як Михайлівського сільського голови, рішенням ХІ-ї сесії VIII скликання Михайлівської сільської ради №13 від 07.09.2017р. «Про припинення повноважень сільського голови ОСОБА_1 за порушення Конституції України, Закону України, права і свободи громадян, що не забезпечують здійснення наданих йому повноважень, стаття 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» в редакції Закону №806-6 від 25.12.2008р. та проведення таємного голосування» припинено його повноваження . Вважає, що вказане рішення є незаконним оскільки є таким, що прийняте з порушенням зазначених в адміністративному позові нормКонституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про службу в органах місцевого самоврядування», Регламенту Михайлівської сільської ради та Положення про постійні комісії Михайлівської сільської ради, в зв'язку з чим підлягає скасуванню.
В судовому засіданні, Позивач та його представник, позові вимоги підтримали в повному обсязі наполягали на задоволені позовних вимог в повному обсязі.
Представники Відповідача адміністративний позов не визнали та просили в його задоволенні відмовити. При цьому в письмовому запереченні на позовну заяву та в наданих поясненнях зазначили, що рішення Михайлівської сільської ради №13 від 07.09.2017р. «Про припинення повноважень сільського голови ОСОБА_1 за порушення Конституції України, Закону України, права і свободи громадян, що не забезпечують здійснення наданих йому повноважень, стаття 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» в редакції Закону №806-6 від 25.12.2008р. та проведення таємного голосування» є законним з підстав визначених ч. 2 ст. 79 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», оскільки Позивач, як сільський голова, порушив Конституцію і закони України та не забезпечив здійснення наданих йому повноважень. Зокрема, зазначивши, що перерв в засіданні сесії на якій прийняте оскаржуване рішення не було. Зазначили, що Позивачем та секретарем Михайлівської сільської ради незаконно вносились зміни до рішень №6 ІV позачергової сесії VIII скликання Михайлівської сільської ради від 10.02.2017р., №10 VІ позачергової сесії VIII скликання Михайлівської сільської ради від 28.03.2017р.. Окрім того, рішенням №7 Х позачергової сесії VIII скликання Михайлівської сільської ради від 04.08.2017р. робота Михайлівського сільського голови визнана незадовільною. Крім того Позивачу неодноразово наголошувалось на наявності конфлікту інтересів у зв'язку із одночасною роботою його дружини як голови однієї з комісій Михайлівської сільської ради.
Вислухавши Позивача та його представника, представників Відповідача, повно і всебічно з'ясувавши обставини справи, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які надані сторонами та були досліджені в судовому засіданні, заслухавши покази свідків, суд приходить до наступних висновків.
Згідно рішення І сесії восьмого скликання Михайлівської сільської ради Миколаївської області Миколаївського району №2 від 23.12.2016р. (Т.1 а.с.19 та Т.2 а.с.151) визнано повноваження ОСОБА_1 як Михайлівського сільського голови; взято до уваги наявність у нього 7 рангу посадової особи місцевого самоврядування 4 категорії посад.
Рішенням І сесії восьмого скликання Михайлівської сільської ради №5 від 23.12.2016р. затверджено перелік постійних комісій Михайлівської сільської ради (Т.1 а.с.15).
Рішенням І сесії восьмого скликання Михайлівської сільської ради №6 від 23.12.2016р. затверджено склад постійних комісій та обрано голів комісій (Т.1 а.с.16).
Рішенням І сесії восьмого скликання Михайлівської сільської ради №7 від 23.12.2016р. (Т.1 а.с.17) затверджено Положення про постійні комісії Михайлівської сільської ради (Т.1 а.с.38-46) (надалі за текстом рішення Положення).
Рішенням ІІ сесії 8 скликання Михайлівської сільської ради №1 від 05.01.2017р. (Т.1 а.с.18) затверджено Регламент Михайлівської сільської ради ради 8 скликання (Т.1 а.с.20-37) (надалі за текстом рішення Регламент).
Позивачем 04 вересня 2017р. відповідно до п.п.8, 20 ч.4 ст.42 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» видано розпорядження № 38 - р «Про скликання ХІ позачергової сесії Михайлівської сільської ради восьмого скликання» (Т.1 а.с.54) (надалі за текстом рішення Розпорядження) на 10:00 годину 07 вересня 2017року.
Згідно п.2 Розпорядження на розгляд сесії винесено такі питання:
1. Про затвердження Програми розвитку футболу на території Михайлівської с/р.
2. Про внесення змін до рішення І сесії восьмого скликання від 23.12.2016р. №6 «Про обрання голів та персонального складу постійних комісій Михайлівської с/р».
3. Про Затвердження Плану соціально - економічного розвитку Михайлівської с/р Миколаївського району Миколаївської області на 2017 - 2020 роки.
4. Про утворення старостинського округу Михайлівської с/р.
5. Про призначення перших виборів старости Михайлівської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області.
6. Про виділення коштів військовій частині НОМЕР_1 .
7. Про внесення змін до бюджету сільської ради на 2017 рік.
8. Про внесення змін до рішення ІХ сесії 8 скликання від 29 червня 2017р. №2 «Про створення тендерного комітету з публічних закупівель Михайлівської сільської ради, затвердження Положення про тендерний комітет з публічних закупівель та обрання його складу».
9. Про надання погодження щодо виділення у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства учасникам АТО за межами Михайлівської сільської ради.
10. Про внесення змін до рішення ІХ сесії 8 скликання від 29 червня 2017р. №11 «Про внесення змін до рішення сесії «Про затвердження ліміту кількості транспортних засобів та ліміту пробігу на 2017 рік» від 05.01.2017р. №9.
11. Про виділення коштів на закупівлю бензину для резервного фонду паливно - мастильних матеріалів.
12. Про надання дозволу про відкриття на території Михайлівської сільської ради дитячо - юнацької спортивної школи в селі Михайлівка.
Згідно п.3 Розпорядження секретарю ради (Чех) доручено довести до відома депутатів сільської ради про скликання та порядок денний сесії.
Як вбачається з Протоколу №11 ХІ сесії VIII скликання Михайлівської сільської ради від 07.09.2017р. (Т.1 а.с.56-63 та Т.1 а.с.159-173) (надалі за текстом рішення Протокол №11) сесію відкрито Позивачем. За результатами реєстрації депутатів встановлено, що на сесії присутні 13 депутатів із 14 обраних до складу Михайлівської сільської ради. На сесії відсутня депутат Михайлівської сільської ради ОСОБА_2 .. Обрано секретаріат сесії в складі депутата Чех Н.І.. Перед оголошенням порядку денного сесії, депутат ОСОБА_3 вніс пропозицію від 07.09.2017р. (Т.1 а.с.55) щодо внесення до порядку денного сесії двох питань. 1.Прошу внести до порядку ХІ сесії Михайлівської сільської ради від 07.09.2017р. та поставити на таємне голосування питання про припинення повноважень сільського голови ОСОБА_1 за порушення Конституції України, Закону України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень, стаття 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» в редакції Закону №806-6 від 25.12.2008р.. 2.Про проведення аудиторської перевірки в Михайлівській сільській раді, про правильність використання бюджетних коштів територіальної громади, майна громади, земельних ресурсів та сплати податків з моменту організації Михайлівської об'єднаної громади по теперішній час. Після цього головуючим оголошено перерву в проведенні сесії для консультації з юристом. Після повернення до залу засідань головуючий відмовився включати до порядку денного пропозицію депутата ОСОБА_3 , запропонував обрати головуючого сесії та покинув зал засідань. Секретар сесії та секретар Михайлівської сільської ради - депутат Чех Н.І. подала заяву щодо звільнення з посади секретаря Михайлівської сільської ради та покинула сесію.За пропозицією депутата ОСОБА_4 головуючим депутатом сесії обрано депутата ОСОБА_5 , а секретарем - депутата ОСОБА_6 .. Обрано лічильну комісію у складі депутатів ОСОБА_7 та ОСОБА_8 .. ОСОБА_5 поставила на затвердження порядок денний ХІ сесії VIII скликання, який складався з 14-ти питань порядку денного сесії. Порядок денний був затверджений депутатами.Тринадцятим питанням порядку денного сесії розглянуто питання «Про припинення повноважень сільського голови ОСОБА_1 за порушення Конституції України, Закону України, прав і свободи громадян, що не забезпечують здійснення наданих йому повноважень, стаття 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» в редакції Закону №806-6 від 25.12.2008р. та проведення таємного голосування». Депутат ОСОБА_9 запрпопонував вирішити це питання шляхом таємного голосування. В частині порушень допущених ОСОБА_1 зазначив: рішенням №6 сесії Михайлівської сільської ради від 10.02.2017р. призначені перші вибори старости Михайлівської сільської ради у селах Кринички, Новогригорівка, Новоселівка, Трихатське про що 25.02.2017р. було дане повідомлення у газету «Маяк». Між тим, у наданій до ЦВК копії рішення №6 зазначено про проведення виборів старости лише у с.Кринички, чим були порушені передбачені ст.71 Конституції України права відповідних громад на участь у виборах. Вказану фальсифікацію виявлено та рішенням позачергової сесії 24.04.2017р. рішення №6 від 10.02.2017р. скасовано. Вказав на те, що тексти рішень, які регламентують порядок преміювання Михайлівського сільського голови викладені не так як за них голосували депутати. Це призводить до безпідставного розпорядження відповідними бюджетними коштами. В рішенні №16 «Про внесення змін до рішення VI позачергової сесії восьмого скликання «Про виділення коштів на соціально-економічний розвиток громади» містяться положення, які депутати не обговорювали та відповідно не приймали.Рішенням №7 Х позачергової сесії VIII скликання Михайлівської сільської ради від 04.08.2017р. робота Михайлівського сільського голови та секретаря Михайлівської сільської ради визнана незадовільною. Порушено вимоги ст.28 ЗУ «Про запобігання корупції» щодо наявності конфлікту інтересів. Депутати підтримали пропозицію ОСОБА_9 про припинення повноважень сільського голови ОСОБА_1 та проведення таємного голосування.
Шляхом таємного голосування прийняте рішення ХІ сесії 8 скликання Михайлівської сільської ради від 07.09.2017р. №13 (Т.1 а.с.80) (надалі за текстом рішення Рішення №13) серед іншого вирішено: п.2 За результатами таємного голосування, згідно протоколу лічильної комісії №2 від 07.09.2017р. припинити повноваження сільського голови ОСОБА_1 з моменту прийняття рішення за порушення Конституції України, Закону України, права і свободи громадян, що не забезпечують здійснення наданих йому повноважень, стаття 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» в редакції Закону №806-6 від 25.12.2008р. (Копія протоколу лічильної комісії №2 від 07.09.2017р. додається). п.3 Затвердити протокол лічильної комісії №2 від 07.09.2017р. на припинення повноважень сільського голови ОСОБА_1 згідно ст.79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Рішення підписане Головуючою сесії - ОСОБА_5 .. Протокол №11 ХІ сесії VIII скликання Михайлівської сільської ради від 07.09.2017р. підписаний Головуючим депутатом сесії - Тетенькіною Т.А. та секретарем сесії - ОСОБА_6 ..
В межах проведення процедури таємного голосування виготовлено протокол №б/н засідання лічильної комісії від 07.09.2017р. (Т.1 а.с.83), яким затверджено форму бюлетеня для таємного голосування. Визначена кількість бюлетнів, які виготовляються для проведення голосування - 16 штук. Виготовлено протокол №2 засідання лічильної комісії від 07.09.2017р. (Т.1 а.с.82), яким визначено результати таємного голосування по припиненню повноважень Михайлівського сільського голови ОСОБА_1 . До якого долучено список депутатів, які отримали бюлетні від 07.09.2017р. (Т.1 а.с.84), Бюлетні по припиненню повноважень Михайлівського сільського голови Чечуя Володимира Васильовича від 07.09.2017р. в кількості 12-ти штук (Т.1 а.с.85-96), аркуш 16 з позначкою «Не використані бюлетні» (Т.1 а.с.97), контрольний лист від 07.09.2017р. (а.с.98).
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України від 28.06.1996р. №254к/96-ВР органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правовий статус і відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997р. №280/97-ВР (надалі за текстом рішення Закон №280/97-ВР).
Правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування визначає Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001р. №2493-ІІІ (надалі за текстом рішення Закон №2493-ІІІ ).
Відповідно до ст.10 Закону №280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
До виключної компетенції сільської ради згідно п.п.1,2,16 ч.1 ст.26 Закону №280/97-ВР віднесено: затвердження регламенту ради; утворення і ліквідація постійних та інших комісій ради, затвердження та зміна їх складу, обрання голів комісій; прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч.3 ст.24 Закону №280/97-ВР органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно - правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Згідно ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005р. №2747-IV (надалі за текстом рішення КАС України), у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.77 КАС України
1. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
2. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно ч.3 ст.42 Закону №280/97-ВР, повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених ст.79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади.
Відповідно до ч.2 ст.79 Закону №280/97-ВР, повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.
Відповідно до ч.3 ст.79 Закону №280/97-ВР, повноваження сільського, селищного, міського голови за наявності підстав, передбачених абзацом першим частини другої цієї статті, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.
З огляду на це, Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, мав довести суду факти порушення позивачем Конституції або законів України, прав і свобод громадян чи не забезпечення останнім здійснення наданих йому повноважень та відповідність закону проведеної процедури по достроковому припиненню повноважень Михайлівського сільського голови.
Межі повноважень Михайлівської сільської ради при прийнятті рішення №13 ХІ сесії 8 скликання Михайлівської сільської ради від 07.09.2017р..
Згідно ч.ч.4, 6,7,8,9,11,15,16 ст.46 Закону №280/97-ВР-
ч.4. ст. 46 Наступні сесії ради скликаються: сільської, селищної, міської - відповідно сільським, селищним, міським головою; районної у місті, районної, обласної - головою відповідної ради.
ч. 6 ст. 46. У разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради.
У цих випадках сесія скликається:
1) якщо сесія не скликається сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті, районної, обласної ради) у строки, передбачені цим Законом;
2) якщо сільський, селищний, міський голова (голова районної у місті, районної, обласної ради) без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті.
ч. 7 ст. 46. Сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.
ч. 8 ст. 46. Сесія ради скликається для розгляду електронної петиції, що набрала необхідну кількість підписів, протягом строку, встановленого для її розгляду.
ч. 9 ст. 46. У разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті, або у разі якщо такі посади є вакантними сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради.
ч. 11 ст. 46. Сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради.
ч. 15 ст. 46. Порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.
ч. 16 ст 46. Протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради - головою відповідної ради, у разі їх відсутності - відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради, відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні.
Зазначені норми матеріального права визначають межі повноважень депутатів відповідних рад під час випадків головування та відповідно ведення ними чергових та позачергових сесій сільської ради.
Зі змісту ч.16 ст.46 Закону №280/97-ВР, враховуючи спірні правовідносини, вбачається, що депутат Михайлівської сільської ради може головувати на сесії Михайлівської сільської ради лише у випадках, які регламентовані частинами 7 та 8 ст.46 Закону№280/97-ВР, тобто у випадках коли:
- сесія Михайлівської сільської ради скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу Михайлівської сільської ради та за пропозицією виконавчого комітету Михайлівської сільської ради. При цьому згідно положень ч.9 ст.46 цього Закону у разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті (тобто Михайлівський сільський голова та секретар Михайлівської сільської ради), у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті (одна третина депутатів від загального складу Михайлівської сільської ради), або у разі якщо такі посади є вакантними сесія може бути скликана депутатами відповідної ради (Михайлівської сільської ради), які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради;
- сесія Михайлівської сільської ради скликана для розгляду електронної петиції, що набрала необхідну кількість підписів, протягом строку, встановленого для її розгляду.
Виключно в цих випадках депутат ради, який за дорученням депутатів головував на пленарному засіданні відповідної сесії ради, може підписати протоколи сесії ради та прийняті нею рішення.
З матеріалів справи вбачається, що Позивачем 04 вересня 2017р. в межах повноважень визначених п.п.8, 20 ч.4 ст.42 Закону №280/97-ВР видано розпорядження № 38 - р «Про скликання ХІ позачергової сесії Михайлівської сільської ради восьмого скликання» з винесенням на її розгляд визначених в цьому розпорядженні 12-ти питань.
Згідно п.3 Розпорядження секретарю ради (Чех) доручено довести до відома депутатів сільської ради про скликання та порядок денний сесії.
Інформація про скликання сесії та її порядок денний було доведено до відома депутатів і населення відповідно до вимог ч.10 ст.46 Закону №280/97-ВР та ст.23 Регламенту.
Жодний із свідків, які надали покази в судовому засіданні не заперечували факт проведення позачергової сесії та те, що вони були обізнані про час проведення та порядок денний ХІ позачергової сесії Михайлівської сільської ради восьмого скликання.
Так свідки - депутати Михайлівської сільської ради восьмого скликання, ОСОБА_3 , ОСОБА_7 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_5 , ОСОБА_13 , ОСОБА_2 в своїх показах підтвердили факт проведення ХІ позачергової сесії Михайлівської сільської ради восьмого скликання та те, що вони були обізнані про час проведення та порядок денний сесії.
Свідки - депутати Михайлівської сільської ради восьмого скликання, ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , ОСОБА_6 , ОСОБА_14 , ОСОБА_9 , ОСОБА_15 , в своїх показах зазначили, що не пам'ятають обставини скликання та проведення ХІ позачергової сесії Михайлівської сільської ради восьмого скликання.
Враховуючи це, дії депутатів Михайлівської сільської ради, після оголошеної Михайлівським сільським головою ОСОБА_1 перерви в пленарному засіданні позачергової ХІ-ї сесії VIII скликання Михайлівської сільської, щодо подальшого проведення сесії та прийняття відповідних рішень зафіксованих в протоколі №11 від 07.09.2017р. ХІ-ї сесії VIII скликання Михайлівської сільської ради вчинені поза межами повноважень визначенихч.ч.6,7,8,9,11,15 ст.46 Закону №280/97-ВР.
Згідно ч.2 ст.26 Регламенту до проекту порядку денного позачергової сесії вносяться лише ті питання, розгляд яких визначено у пропозиціях про скликання позачергової сесії.
Ці пропозиції були визначені в розпорядженні № 38 - р від 04.09.2017р. про скликання ХІ позачергової сесії Михайлівської сільської ради восьмого скликання, тому включення до порядку денного сесії питань, які не були визначенні в вище вказаному розпорядженні суперечать Регламенту .
Також суд приходить до висновку, що поза межами повноважень такими, що вчинені з порушенням ч.16 ст.46 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», є також дії головуючої сесії - депутата ОСОБА_5 щодо підписання протоколу №11 від 07.09.2017р. ХІ сесії VIII скликання Михайлівської сільської ради та відповідно рішень, які були прийняті на цій сесії.
Спосіб ухвалення рішень органами та посадовими особами місцевого самоврядування визначений Законом №280/97-ВР.
Порушення встановленої законодавством процедури ухвалення рішення відповідною радою може бути підставою для його скасування, якщо допущене порушення вплинуло або могло вплинути на його законність.
Відповідно до ч.15 ст.46 Закону №280/97-ВР порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.
Стаття 47 Закону №280/97-ВР визначає правові засади діяльності постійних комісій відповідних рад.
Частина 15 цієї статті визначає, що перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії, що затверджується радою з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" щодо реалізації повноважень ради у здійсненні державної регуляторної політики постійними комісіями відповідної ради.
Рішенням І сесії восьмого скликання Михайлівської сільської ради №5 від 23.12.2016р. затверджено перелік постійних комісій Михайлівської сільської ради.
Рішенням І сесії восьмого скликання Михайлівської сільської ради №6 від 23.12.2016р. затверджено склад постійних комісій та обрано голів комісій.
Рішенням І сесії восьмого скликання Михайлівської сільської ради №7 від 23.12.2016р. затверджено Положення про постійні комісії Михайлівської сільської ради.
Рішенням ІІ сесії 8 скликання Михайлівської сільської ради №1 від 05.01.2017р. затверджено Регламент Михайлівської сільської ради ради 8 скликання.
Відповідно до ст.1 Регламенту порядок діяльності ради, її органів та посадових осіб визначається Конституцією України, законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про запобігання корупції», іншими законодавчими актами, статутом територіальної громади, цим Регламентом, та Положенням про постійні комісії ради.
Статтею 2 Регламенту передбачено, що регламент ради є обов'язковим для виконання всіма депутатами, сільським головою та іншими посадовими особами місцевого самоврядування. Регламент серед іншого встановлює порядок скликання і проведення сесії ради, порядок прийняття рішень та звітів, прийняття рішень за спеціальними процедурами, процедуру діяльності депутатів, посадових осіб та органів ради.
Згідно ст.21 Регламенту сесії ради згідно зі статтею 46 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» можуть скликатися: сільським, селищним, міським головою; секретарем ради; однією третиною (1/3) депутатів від загального складу ради; постійною комісією ради.
Згідно ч.2 ст.26 Регламенту до проекту порядку денного позачергової сесії вносяться лише ті питання, розгляд яких визначено у пропозиціях про скликання позачергової сесії.
Ці пропозиції були визначені в розпорядженні № 38 - р від 04.09.2017р. про скликання ХІ позачергової сесії Михайлівської сільської ради восьмого скликання.
Таким чином суд приходить до висновку, що внесення до порядку денного сесії додаткового питання «Про припинення повноважень сільського голови ОСОБА_1 за порушення Конституції України, Закону України, прав і свободи громадян, що не забезпечують здійснення наданих йому повноважень, стаття 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» в редакції Закону №806-6 від 25.12.2008р. та проведення таємного голосування» здійснено з порушенням Регламенту.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.44 Регламенту головуючий на пленарному засіданні ради забезпечує дотримання регламенту всіма присутніми на засіданні.
Відповідно до ч.2 ст.45 Регламенту на початку пленарного засідання ради і після кожної перерви головуючий проводить реєстрацію депутатів.
З протоколу №11 від 07.09.2017р. ХІ сесії VIII скликання Михайлівської сільської ради вбачається, що після оголошеної Михайлівським сільським головою ОСОБА_1 перерви в пленарному засіданні сесії повторна реєстрація депутатів Михайлівської сільської ради присутніх в сесійній залі пленарного засідання позачергової ХІ сесії VIII скликання Михайлівської сільської ради головуючою ОСОБА_5 не проводилась.
Таким чином в цій частині Регламент було порушено.
В цій частині суд зазначає про безпідставність позиції Відповідача викладеній в запереченні на позовну заяву від 27.10.2017р. (Т.1 а.с.120-122), що «жодної перерви у засіданні сесії не оголошувалося, а сільський голова ОСОБА_1 просто покинув засідання сесії після того як депутати проголосували за порядок денний із врахуванням пропозиції депутата ОСОБА_3 »,оскільки вона суперечить змісту протоколу сесії №11 від 07.09.2017 року.
Згідно до ч.1 ст.93 Регламенту бюлетені для таємного голосування з питань, що поставлені на голосування виготовляються лічильною комісією за встановленою формою. У бюлетень для таємного голосування по проекту рішення ради вноситься запис «підтримую рішення» і праворуч порожній квадрат, нижче - запис «не підтримую рішення» і праворуч порожній квадрат, ще нижче - запис «утримуюсь» і праворуч порожній квадрат.
Суд зазначає, що в порушення цієї норми Регламенту бюлетні (Т.1 а.с.85-96), які були використані під час проведення таємного голосування по припиненню повноважень Михайлівського сільського голови ОСОБА_1 були виготовлені не за встановленою формою, а саме в бюлетні не містився запис «утримуюсь» і праворуч порожній квадрат.
В цій частині суд критично ставиться до показів свідка ОСОБА_6 , яка в судовому засіданні пояснила, що в бюлетні для таємного голосування містився запис «утримуюсь».
Відповідно до ст.94 Регламенту час і місце проведення таємного голосування, а також організація голосування встановлюється лічильною комісією і доводиться до відома депутатів.
Відповідачем не надано доказів того, що до відома депутатів відсутніх на ХІ позачерговій сесії VIII скликання Михайлівської сільської ради 07.09.2017р. було доведено інформацію про час і місце проведення таємного голосування, що вказує на порушення Регламенту в цій частині.
Суд звертає увагу на те, що розділ VIII «Особливі процедури розгляду питань» глава 3 Регламенту визначає підстави та порядок вирішення питання щодо дострокового припинення повноважень сільського голови.
Стаття 206 Регламенту передбачає, що питання про дострокове припинення повноважень сільського голови можуть винести на розгляд ради не менш як половина депутатів від загального складу ради. Ініціатори подають обґрунтовану заяву в письмовій формі, завірену власноручними підписами.
Стаття 207 Регламенту визначає, що в цьому випадку сесія ради скликається на вимогу групи депутатів, яка ініціює дострокове припинення повноважень сільського голови, і є правомочною, якщо в її пленарному засіданні бере участь не менше 2/3 від загального складу раду.
Відповідно до ст.208 Регламенту під час розгляду цього питання сесію відкриває і веде секретар ради, а в його відсутності - призначений сесією депутат.
Згідно ст.209 Регламенту доцільність розгляду радою питання про дострокове припинення повноважень сільського голови попередньо розглядається постійними комісіями ради, виконавчим комітетом, виконавчими органами ради з обов'язковим прийняттям обґрунтованого рішення.
Так свідки - депутати Михайлівської сільської ради восьмого скликання, ОСОБА_10 , ОСОБА_13 , ОСОБА_2 в своїх показах вказали, що під час розгляду Михайлівською сільською радою питання про дострокове припинення повноважень сільського голови та прийняття відповідного рішення положення Регламенту були порушені.
Враховуючи викладене суд зазначає, що ХІ позачергова сесія VIII скликання Михайлівської сільської ради була скликана у відповідності до вимог ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту. З дотриманням всіх процедурних питань визначених Регламентом. Як вбачається з протоколу №11 від 07.09.2017р. ХІ сесії VIII скликання Михайлівської сільської ради, був сформований відповідний порядок денний роботи сесії, який складався із 12 питань - проектів рішень, підготовлених у відповідності до вимог Регламенту, які планувались до розгляду на сесії.
З іншого боку дії Михайлівської сільської ради щодо доповнення порядку денного позачергової сесії двома питаннями за письмовою пропозицією депутата ОСОБА_3 від 07.09.2017р. за якими в подальшому серед іншого було прийнято оскаржуване рішення №13 від 07.09.2017р. здійснені з порушенням процедури прийняття рішень Михайлівською сільською радою визначеної її Регламентом, а саме ст.ст.2, 26, 44, 45, 93, 94, 206, 207, 208, 209.
Згідно ч.3 ст.42 Закону №280/97-ВР повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади.
Згідно абз.1 ч.2 ст.79 цього Закону повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.
Частина 3 цієї статті передбачає, що повноваження сільського, селищного, міського голови за наявності підстав, передбачених абзацом першим частини другої цієї статті, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.
Відповідно до п.3 ч.11 цієї статті повноваження сільського, селищного, міського голови припиняються достроково, а відповідна особа звільняється з посади з підстав, зазначених в абзаці першому частини другої цієї статті, - з дня прийняття місцевим референдумом або відповідною радою рішення про дострокове припинення повноважень.
Згідно п.16 ч.1 ст.26 цього Закону прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови у випадках, передбачених цим Законом вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Відповідно до ст.205 розділу VIII «Особливі процедури розгляду питань» глави 3 «Дострокове припинення повноважень сільського голови» Регламенту Михайлівської сільської ради восьмого скликання підставами для розгляду питання про дострокове припинення повноважень сільського голови за порушення ним Конституції або законів України, прав і свобод громадян, незабезпечення здійснення наданих йому повноважень є наявність рішень суду про визнання розпоряджень, дій чи бездіяльності сільського голови незаконними або встановлення факту відсутності сільського голови на роботі протягом 1 повного робочого дня (крім відпусток та тимчасової непрацездатності, посвідченої у встановленому порядку).
Відповідач під час судового розгляду цієї справи не надав доказів того, що станом на 07.09.2017р. були наявні відповідні рішення суду про визнання розпоряджень, дій чи бездіяльності Михайлівського сільського голови Чечуя В.В. незаконними або доказів, якими встановлено факт відсутності сільського голови на роботі протягом 1 повного робочого дня.
Таким чином суд зазначає, що у Михайлівської сільської ради під час прийняття оскаржуваного рішення №13 від 07.09.2017р. були відсутні підстави визначені Регламентом для розгляду та вирішення питання щодо дострокового припинення повноважень Михайлівського сільського голови згідно ст.79 Закону №280/97-ВР.
Відповідно до ч.10 ст.59 Закону №280/97-ВР акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
З огляду на це підстави дострокового припинення повноважень Михайлівського сільського голови, а саме за порушення ним Конституції, законів України, прав і свобод громадян та незабезпечення здійснення наданих повноважень, не можна вважати оціночними, вони мають конкретно юридичний характер наявності у діях Михайлівського сільського голови правопорушення (неправомірної поведінки, що порушує Конституцію, закони, права і свободи громадян, незабезпечення виконання наданих йому повноважень).
Факт наявності правопорушення потребує доведення у встановленому законодавством порядку. Для кожної категорії правопорушень існує визначений законом порядок доведення вини і визнання особи винною у їх вчиненні. Для злочинів, корупційних адміністративних проступків судовий порядок, для дисциплінарних, порядок передбачений Кодексом законів про працю та Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Суд зазначає, що відповідачем під час розгляду цієї справи не надано доказів того, що станом на час прийняття оскаржуваного рішення були наявні судові рішення про притягнення ОСОБА_1 , до кримінальної чи адміністративної (за корупційні діяння) відповідальності. Також суду не надано доказів застосування до Позивача дисциплінарних стягнень, які б стосувались спірних правовідносин.
Додатково варто зазначити, що ст.20 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування», передбачає, що крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", цим та іншими законами України, а також у разі:
-порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону;
-порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування;
-виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов'язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону);
-досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону).
Відповідачем під час розгляду цієї справи не надано доказів того, що станом на час прийняття оскаржуваного рішення існували вказані додаткові підстави.
Суд, враховуючи наведені вище матеріальні норми, які стосуються спірних правовідносин критично ставиться до доказів Відповідача на, які він в запереченні на позов та в своїх поясненнях посилався в обґрунтування законності прийняття ним оскаржуваного рішення.
Так рішення Михайлівської сільської ради №7 від 04.08.2017р. «Про розгляд роботи Михайлівського сільського голови, та секретаря за І півріччя 2017р.» (Т.1 а.с.123), рішення №6 від 04.08.2017р. «Про розгляд копії рішення сесії Михайлівської сільської ради № IX восьмого скликання від 29.06.2017р.» (Т.1 а.с.124), Протокол №10 позачергової Х сесії VIII скликання віє 04.08.2017р. (Т.1 а.с.125-136), Протокол №10 засідання постійної комісії сільської ради з питань бюджету, фінансів, соціально-економічного розвитку, транспорту та житлово-комунального господарства від 18.07.2017р. (Т.1 а.с.137-145), рішення №6 від 10.02.2017р. «Про призначення перших виборів старости Михайлівської сільської ради» (Т.1 а.с.146), депутатський запит від 24.04.2017р. (Т.1 а.с.147), рішення №1 від 24.04.2017р. «Про прийняття рішення про розгляд депутатських запитів» (Т.1 а.с.148-149), рішення №10 від 28.03.2017р. «Про виділення коштів на соціально-економічний розвиток громади та виготовлення проектно-кошторисної документації на об'єкти соціальної інфраструктури» (Т.1 а.с.150), рішення №16 від 29.06.2017р. «Про внесення змін до рішення VI позачергової сесії 8 скликання «Про виділення коштів на соціально-економічний розвиток громади та виготовлення проектно-кошторисної документації на об'єкти соціальної інфраструктури» від 28.03.2017р. №11» (Т.1 а.с.152-153), Протокол №5 засідання постійної комісії сільської ради з питань бюджету, фінансів, соціально-економічного розвитку, транспорту та житлово-комунального господарства від 03.03.2017р. (Т.1 а.с.154-157), рішення №23 від 29.06.2017р. «Про виявлення конфлікту інтересів» (Т.1 а.с.158) оскільки ці документи не містять належних доказів, які у встановлений законом спосіб встановлюють факти на підтвердження обставин щодо порушення ОСОБА_1 , як Михайлівським сільським головою, Конституції України, Законів України, прав і свобод громадян, що не забезпечують здійснення наданих йому повноважень.
Також суд критично ставиться до доказів Відповідача долучених до його клопотання від 15.11.2017р.. Це заява про надання роз'яснень у відповідності із ч.3 ст.28 ЗУ «Про запобігання корупції» від 28.10.2017р. (Т.1 а.с.194-195), Рішення Михайлівської сільської ради №2 від 29.06.2017р. «Про створення тендерного комітету з публічних закупівель Михайлівської сільської ради, затвердження Положення про тендерний комітет з публічних закупівель та обрання його складу» (Т.1 а.с.196), рішення Михайлівської сільської ради №23 від 29.06.2017р. «Про виявлення конфлікту інтересів» (Т.1 а.с.197), лист Михайлівської сільської ради від 08.06.2017р. №242 (Т.1 а.с.198), заява ОСОБА_16 (Т.1 а.с.198), лист Михайлівської сільської ради від 02.06.2017р. №242 (Т.1 а.с.199), Лист ОСОБА_9 від 31.05.2017р. (Т.1 а.с.199), заява про реєстрацію кримінального правопорушення від 26.10.2017р. (Т.1 а.с.207-208), а також рішення Михайлівської сільської ради №14 від 07.09.2017р. (Т.2 а.с.53-54) та Звіт від 24.11.2017р. (Т.2 а.с.55-68) оскільки в контексті ч.2 ст.77 КАС України, яка передбачає, що «у таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин», ці докази не були покладені в основу оскаржуваного рішення.
З цих підстав, приймаючи до уваги предмет доказування за цією справою суд зазначає, що оскаржуване рішення ХІ сесії VIII скликання Михайлівської сільської ради №13 від 07.09.2017р. «Про припинення повноважень сільського голови ОСОБА_1 за порушення Конституції України, Закону України, права і свободи громадян, що не забезпечують здійснення наданих йому повноважень, стаття 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» в редакції Закону №806-6 від 25.12.2008р. та проведення таємного голосування» прийняте не на підставі, не в межах повноважень, не у спосіб, що передбачені Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування» та Регламентом Михайлівської сільської ради. З порушенням вимог ч. 2 ст. 2 КАС України, а саме не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з незаконним використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надані; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); непропорційно, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); без урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, в зв'язку з чим є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.1 ст.2 ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Згідно ст.3 цього Закону посадами в органах місцевого самоврядування серед іншого є виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах.
Відповідно до ч.1,3 ст.7 цього Закону правовий статус посадових осіб місцевого самоврядування визначається Конституцією України, законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад" , "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", цим та іншими законами України.
На посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 235 Кодексу законів про працю України, у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв'язку з повідомленням про порушення вимог Закону України "Про запобігання корупції" іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.
При винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року, не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.
Рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного на іншу роботу працівника, прийняте органом, який розглядає трудовий спір, підлягає негайному виконанню.
З цих підстав зважаючи на протиправність оскаржуваного рішення ОСОБА_1 підлягає поновленню на посаді Михайлівського сільського голови. При цьому рішення в частині поновлення на посаді та виплати середнього заробітку за час вимушеного прогулу за один місяць підлягає негайному виконанню.
Визначаючи розмір середнього заробітку, який підлягає виплаті позивачу та стягненню з відповідача, суд керується Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 року № 100.
З врахуванням цього суд вважає необхідним задовольнити частково позовні вимоги та стягнути з відповідача на користь позивача середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 07.09.2017 року - дати припинення повноважень по 15.02.2018 року - дати винесення судового рішення по справі в сумі 28699грн.20коп. згідно довідки про доходи (Т.2 а.с. 167).
Середньоденна заробітна плата 260, 92 грн.
Середньомісячна заробінна плата 5218,4 грн.
Тривалість вимушеного прогулу 5 місяці 10 днів.
Середній заробіток за час вимушеного прогулу складає 28699,20 грн.
Відповідно до ст.132 ч.1 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Частинами 1, 3 статті 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Отже, у зв'язку з повним задоволенням вимог про поновлення на роботі, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню судовий збір на користь держави у сумі 704, 80 грн та частково витрати на правничу допомогу у сумі 2000 грн.
Керуючись ст. ст. 73, 77-78, 90, 132,139, 243-246, 250, 295, 371 КАС Українии, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Михайлівської сільської ради Миколаївської області Миколаївського району, про визнання незаконним та скасування рішення - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення ХІ-ї сесії VIII скликання Михайлівської сільської ради Миколаївської області Миколаївського району №13 від 07.09.2017р. «Про припинення повноважень сільського голови ОСОБА_1 за порушення Конституції України, Закону України, права і свободи громадян, що не забезпечують здійснення наданих йому повноважень, стаття 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» в редакції Закону №806-6 від 25.12.2008р. та проведення таємного голосування».
Поновити ОСОБА_1 , на посаді Михайлівського сільського голови.
Стягнути з Михайлівської сільської ради Миколаївської області Миколаївського району ЄДРПОУ 04375642 на користь ОСОБА_1 кошти НОМЕР_2 (двадцять вісім тисяч шістсот дев'яносто девять гривень 20 копійок) грн. середнього заробітку за час вимушеного прогулу за період з 07 вересня 2017 року по 15 лютого 2018 року, включно (сума визначена без відрахування податків, зборів та інших обов'язкових платежів).
Рішення в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді Михайлівського сільського голови та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу за один місяць в сумі 5218 ( п'ять тисяч двісті вісімнадцять грн.. 00 коп.) грн. (сума визначена без відрахування податків, зборів та інших обов'язкових платежів) підлягає негайному виконанню.
Стягнути з коштів бюджетних асигнувань Михайлівської сільської ради Миколаївської області Миколаївського району ЄДРПОУ 04375642 на користь держави 740,80 (сімсот сорок гривень 00 коп ) гривень 00 коп. судового збору.
Стягнути з коштів бюджетних асигнувань Михайлівської сільської ради Миколаївської області Миколаївського району ЄДРПОУ 04375642 на користь ОСОБА_1 судові витрати на правничу допомогу у розмірі 2000 (дві тисячі) гривень 00 коп.
У задоволенні решти вимог відмовити.
Копії рішення невідкладно надіслати сторонам.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський районний суд Миколаївської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:
На рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Суддя М. М. Войнарівський