Справа № 676/4480/17
Головуючий у 1-й інстанції:
Вдовичинський А.В.
Суддя-доповідач: Смілянець Е. С.
14 лютого 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Смілянця Е. С.
суддів: Залімського І. Г. Сушка О.О. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 16 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання провести перерахунок пенсії,
В серпні 2017 року позивач ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання провести перерахунок пенсії.
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області постановою від 16 листопада 2017 року позов задовольнив.
Не погоджуючись з даною постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.
В апеляційній скарзі відповідач зазначив, що перерахунок та виплата перерахованих пенсій забезпечуватиметься після виділення додаткових коштів з бюджету України. Також зазначено, що суд першої інстанції приймаючи судове рішення вийшов за межі позовних вимог, чим порушив вимоги ч.2 ст.11 КАС України.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач зазначив, що обмеження права на здійснення перерахунку пенсії в розмірах встановлених чинним законодавством є порушенням Конституції України та практики Європейського суду з прав людини.
Виходячи з приписів п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 311 КАС України, вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач є пенсіонером МВС з 2003 р. і перебуває на обліку у відповідача з 2007 р.
З 2012 р. позивач отримує пенсію по інвалідності як інвалід 2-ї групи відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 80% грошового забезпечення.
Як вбачається з матеріалів цивільної справи та оглянутої в судовому засіданні пенсійної справи позивача, відповідач, одержавши 31.05.2017 р. за вх. №1886/03-12 серед інших виготовлену на ім'я позивача за встановленою формою довідку за вих. №72/121/49-2017, П/С 2203005658інв, видану ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, з урахуванням положень п. 4 Порядку №45 та ч. ч. 2,3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ зобов'язаний був прийняти рішення про перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії на 01.06.2017 року і здійснити виплату перерахованого розміру пенсії.
Однак, відповідач рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної йому пенсії на підставі довідки не прийняв, перерахунку не здійснив та пенсію у розмірі, визначеному чинним законодавством на 01 січня 2016 року не виплатив. Крім цього на заяву позивача від 23.06.2017 р. про перерахунок пенсії на підставі зазначеної довідки листом від 10.07.2017 р. надіслав лист з відмовою в здійсненні перерахунку пенсії посилаючись на відсутність коштів в державних бюджетах України на 2015-2017 роки.
Як досліджено з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, що позивач, вважаючи, що зокрема на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" має право на перерахунок пенсії.
Вважаючи зазначені дії (бездіяльність) відповідача незаконними позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
За результатом розгляду справи, суд першої інстанції, керуючись положеннями Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
За змістом ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року № 900-VIII, що набув законної сили 29.12.2015 року (далі - Закон № 900-VIII), статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Згідно до ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, в редакції зі змінами, внесеними Законом № 580-VІІІ, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
За змістом ч. ч. 2, 3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Згідно із абз. 2 п. 15 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" від 2 липня 2015 року № 580-VIII, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до п.п. 1, 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" №988 від 11.11.2015 року встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадові оклади і спеціальні звання, а також надбавки за стаж служби в поліції. Вони значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання, а також відсоток надбавки за стаж служби колишніх працівників органів внутрішніх справ.
03 лютого 2017 року Державний секретар ОСОБА_4 листом за вих.№1461/05/22-2017 року повідомив ПФУ про наявність підстав перерахунку пенсій особам рядового та начальницького складу ОВС України, а також готовність уповноважених органів МВС України подати до ГУ ПФУ в областях довідки для перерахунку пенсій.
22 березня 2017 року МВС України надіслало лист ПФУ за вих. №4019/02/22-2017 року з вимогою надати списки осіб начальницького та рядового складу ОВС України (міліції), пенсії яких підлягають перерахунку.
В травні 2017 року ліквідаційна комісія УМВС України в Хмельницькій області виготовила та надіслала відповідачу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.
Отже, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що вказаний вище порядок здійснення перерахунку пенсії у відповідності до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року було дотримано, а тому відповідач, отримавши довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, у відповідності до ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ, зобов'язаний був здійснити відповідний перерахунок, однак такого перерахунку не здійснив, чим допустив бездіяльність.
Також колегія суддів вважає, вірними висновки суду першої інстанції стосовно моменту з якого саме підлягають задоволенню позовні вимоги, враховуючи наступне.
Необхідно звернути увагу, що Пенсійний фонд України було повідомлено про наявність підстав для проведення перерахунку листом МВС України №1461/05/2-2017 від 03.02.2017 року. Тобто, саме з 03.02.2017 року у відповідача з'явились підстави для перерахунку пенсії позивача.
За змістом ч. 3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Отже, дата виникнення права на перерахунок пенсії позивача може бути проведена починаючи з 01.01.2016 року, як і вірно зазначено судом першої інстанції.
З урахуванням вищевикладених норм чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини сторін, та встановлених обставин даної справи, колегія суддів дійшла висновку про правомірність заявлених позивачем вимог, які підтверджуються належними доказами, а тому обґрунтовано задоволені судом першої інстанції.
У своїй апеляційній скарзі відповідач посилається зокрема на те, що судом першої інстанції не взято до уваги те, що відповідачем сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Пенсійного фонду України, для подальшого звернення до Міністерства соціальної політики, так як виплата цих пенсій забезпечується додатковими коштами з Державного бюджету України.
Надаючи оцінку таким доводам скаржника, апеляційний суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Приписами ст. 6 КАС України зазначено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
У рішенні від 08.11.2005 року, справа "Кечко проти України", ЄСПЛ зазначив: "Суд не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
З урахуванням наведених обставин та правових норм, колегія суддів дійшла висновку про наявність правових підстав для визнання протиправною бездіяльності Головного Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо нездійснення перерахунку пенсії позивача та зобов'язання цього відповідача здійснити такий перерахунок.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення правильно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстави для задоволення вимог апеляційної скарги відсутні.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення, а постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 16 листопада 2017 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий Смілянець Е. С.
Судді Залімський І. Г. Сушко О.О.