Справа № 674/1394/17
Головуючий у 1-й інстанції: Артемчук В.М.
Суддя-доповідач: Загороднюк А.Г.
16 лютого 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Загороднюка А.Г.
суддів: Драчук Т. О. Полотнянка Ю.П. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області на постанову Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 01 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
24 жовтня 2017 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до Кам'янець - Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 01 грудня 2017 року адміністративний позов задоволено повністю.
Не погодившись із прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нову постанову про відмову в задоволені позову. В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування всіх обставин справи що призвело до неправильного її вирішення.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів та вимог апеляційної скарги у відповідності до частини 1 статті 308 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Як встановлено з матеріалів справи, позивачу згідно з довідкою МСЕК серії АВ № 0920948 від 10 липня 2017 року призначено другу групу інвалідності за загальним захворюванням.
06 вересня 2017 року позивач звернулася до Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії по інвалідності.
Листом Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України № 10/М-10 від 19 вересня 2017 року позивачу призначено пенсію по інвалідності, однак до страхового стажу не враховано службу в органах МВС з 06 серпня 2008 року по 07 грудня 2012 року, а також цей період не врахований при розрахунку пенсії, оскільки відсутня звітність до системи персоніфікованого обліку.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Суд першої інстанції задовольняючи адміністративний позов виходив з того, що дії відповідача щодо неврахування спірного періоду при призначені пенсії позивачу є неправомірними.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленою цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Згідно з статтею 19 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, яка діяла в період проходження позивачем служби) страхові внески до солідарної системи нараховувалися на суми грошового забезпечення та інших виплат у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 3 статті 5 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що порядок сплати сум несплачених страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування Пенсійному фонду України за відповідні роки служби щодо осіб, які не набули (не набудуть) права на пенсію за вислугу років згідно з цим Законом, або осіб, звільнених з військової служби, які виявили бажання отримувати пенсію в порядку і на умовах, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення та сплати сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, не сплачених у період з 01 січня 2004 року до 31 грудня 2006 pоку, щодо осіб, які не набули (не набудуть) право на пенсію за вислугу років згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та осіб, звільнених з військової служби, які виявили бажання отримувати пенсію в порядку і на умовах, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 вересня 2004 року № 1185 (із змінами внесеними постановою Кабміну України від 08 листопада 2007 року № 1298), суми страхових внесків обчислюються за кожен місяць служби окремо виходячи із сум грошового забезпечення, що були нараховані особі за відповідні періоди служби. Суми страхових внесків обчислюються на підставі виданих військовими частинами, військовими комісаріатами та іншими уповноваженими на це органами довідок про нараховані суми грошового забезпечення за формою, що встановлюється правлінням Пенсійного фонду України.
Згідно з пунктом 3 Порядку сума страхових внесків, що підлягає сплаті щодо осіб, зазначених в абзацах другому та четвертому пункту 1 цього Порядку, обчислюється управлінням Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах за місцем проживання, до якого особа звернулася за призначенням пенсії, а довідки про нараховані суми грошового забезпечення відповідному управлінню Пенсійного фонду України подаються особами, зазначеними в абзацах другому та четвертому пункту 1 цього Порядку, особисто разом із заявою про призначення пенсії.
Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку, Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі узагальнюють інформацію управлінь щодо обчислення сум страхових та подають її до Пенсійного фонду України за формою, що затверджується його правлінням. На підставі поданої від головних управлінь інформації Пенсійний фонд України формує бюджетний запит і надсилає його Мінфіну.
Пунктом 7 Порядку встановлено, що видатки на сплату сум страхових внесків здійснюються відповідно до Закону.
Згідно з пунктом 9 Порядку інформація про періоди проходження служби та одержані доходи вноситься до системи персоніфікованого обліку відповідним управлінням на підставі документів, зазначених в абзаці другому пункту 2 цього Порядку.
Таким чином, Кам'янець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України зобов'язане здійснити обчислення суми страхових внесків, що підлягають сплаті за період проходження позивачем служби в управлінні МВС України, подати відповідну інформацію до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та внести інформацію про період проходження служби в органах УМВС України в Хмельницькій області до системи персоніфікованого обліку.
Стягнення ж заборгованості із сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування належить до функції органів ПФ України і не можуть покладатися на позивача.
Відповідно до частини 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Механізм сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за осіб, які проходять службу у Збройних Силах, інших утворених відповідно до закону військових формуваннях, СБУ, органах МВС та службу в органах і підрозділах цивільного захисту визначено Порядком нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за деякі категорії застрахованих осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2011 року № 178 (із змінами).
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що належним способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправною відмови відповідача у зарахуванні до страхового стажу позивачки період її служби в управлінні МВС України в Хмельницькій області та зарахувати період служби позивача з 06 серпня 2008 року по 07 грудня 2012 року в управлінні МВС України в Хмельницькій області до страхового стажу.
Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Kабінету Mіністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, для призначення пенсій за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи не точні записи про періоди роботи на підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Колегією суддів встановлено, що з 06 серпня 2008 року по 07 грудня 2012 року позивач проходила службу в управлінні МВС України в Хмельницькій області.
Згідно з довідкою про заробітну плату для обчислення пенсій № 83 від 08 серпня 2017 року, виданої управлінням УМВС України в Хмельницькій області, позивач отримувала заробітну плату з серпня 2008 року по грудень 2012 року, тобто протягом 4 років 5 місяців. Заробіток, який враховується при обчислені пенсії за вищевказаний період склав 119157,11 грн., на всі виплати нараховані страхові внески, довідка видана на підставі особових рахунків.
Крім того, сплата страхових внесків за даний період підтверджується індивідуальними відомостями про застраховану особу , форма "ІНДАНІ-СПД" ( а.с.7-11 ).
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо визнання дії відповідача протиправними та зобов'язання Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області зарахувати позивачу стаж роботи за період з 06 серпня 2008 року по 07 грудня 2012 року та врахувати для обчислення пенсії по інвалідності довідку про заробітну плату № 83 від 08 серпня 2017 року, видану управлінням Міністерства внутрішніх справ в Хмельницькій області.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 315, статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі вищевикладеного колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а відтак постанову Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 01 грудня 2017 року слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області залишити без задоволення, а постанову Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 01 грудня 2017 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий Загороднюк А.Г.
Судді Драчук Т. О. Полотнянко Ю.П.