Рішення від 08.02.2018 по справі 816/2456/17

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/2456/17

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Супруна Є.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання - Лисака С.В.,

представника позивача - Курило П.М.,

представника третьої особи - Муравйова О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу №816/2456/17 за позовною заявою ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

28 грудня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства оборони України , в якій просить визнати протиправним та недійсним пункт 426 Протоколу №36 засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 20.05.2016 щодо відмови у розгляді документів про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою КМУ від 25.12.2013 №975 "Про затвердження порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві", зобов'язавши відповідача повторно розглянути питання про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою КМУ від 25.12.2013 №975 як інваліду 2 групи з 30.11.2015, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії), захворювання, що пов'язані із виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії, з урахуванням положень п. "б" ст. 16-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності та вжити заходів до її виплати.

Мотивуючи свої вимоги, позивач вказує, що довідкою до акта МСЕК від 09.12.2015 №0188147 йому встановлено ІІ групу інвалідності на строк до 01.12.2018 у зв'язку з наявністю поранень, контузії та захворювання, пов'язаних із виконанням обов'язків військової служби при перебуванні у країнах, де велись бойові дії. У зв'язку з цим позивач претендує на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Проте, відповідач, як розпорядник бюджетних коштів, в порушення вимог чинного законодавства, повернув отримані від ІНФОРМАЦІЯ_2 документи без розгляду на доопрацювання.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29.12.2017 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ).

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, наполягав на задоволенні позову з підстав наведених у позовній заяві.

Відповідач у судове засідання явку свого уповноваженого представника не забезпечив. 23.01.2018 надав відзив на позов, в якому вказував, що позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги, оскільки в порушення Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги позивачем для призначення такої допомоги надано неповний пакет документів, а саме: не надано жодного документа, що свідчить про причини та обставини поранення, зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження.

Представник третьої особи в судовому засіданні проти задоволення позову також заперечував, просив відмовити у його задоволенні з аналогічних підстав.

Суд, здійснивши розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, вивчивши матеріали справи, дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 у період з квітня 1983 року по серпень 1985 року проходив військову службу в обмеженому контингенті військових сил в республіці Афганістан, що підтверджується військовим квитком № НОМЕР_1 від 25.03.1983 (а.с. 15) та не заперечується сторонами.

У позовній заяві позивач зазначає, що під час виконання службових обов'язків восени 1983 року він отримав осколкові поранення лівої руки, правої ноги та контузію.

Як свідчить витяг з Протоколу №4222 від 12.11.2015 засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузії, травм, каліцтв (надалі - ЦВЛК) - "поранення (контузія) і захворювання, так, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії" (а.с. 18).

На підставі направлення т.в.о. військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_4 майора ОСОБА_2 від 11.09.2015 №2204 у приміщенні Гадяцького відділення Полтавського бюро судово-медичної експертизи УОЗ Полтавської облдержадміністрації проведено судово-медичне дослідження (обстеження) гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який проживає у с. Петрівка-Роменська Гадяцького району, за результатами якого був складений акт №204 від 22.09.2015 (а.с. 16-17). За висновком даного акту: "Рубці лівої кисті, правої ступні утворилися в результаті загоєння ран. В медичній документації на ім'я обстежуваного описано діагноз: Дисциркуляторна енцефалопатія 2 ст. з лікворно-венозною дистензією, цефалгічним синдромом, помірним вестибуло-атактичним синдромом, ісомнією, вираженим астеноневротичним синдромом, тривожно-депресивний розлад органічного походження (психотравма та контузія головного мозку в 1983 р. під час проходження служби в Демократичній Республіці Афганістан), гіпертонічна хвороба з стійким цефалгічним синдромом. По своїм морфологічним характеристикам рубці та залишкові явища черепно-мозкової травми не протирічать їх отриманню в період бойових дій на території Республіки Афганістан та механізму їх утворення внаслідок загоєння ран та контузії в 1983 році" (а.с. 16-17).

Згідно з довідкою до акта огляду МСЕК серії АВ №0188147 від 09.12.2015 ОСОБА_1 з 30.11.2015 встановлена друга група інвалідності по причині поранення, контузії та захворювання пов'язаних із виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, до 01.12.2018 (а.с. 3).

04.01.2016 позивач звернувся до Полтавського ОВК із заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності внаслідок поранення, контузії при виконанні обов'язків військової служби (а.с. 19). До заяви позивач додав копії: військового квитка, паспорта, ідентифікаційного коду, витягу з протоколу ЦВЛК, довідки МСЕК, Акта судово-медичного дослідження (обстеження), довідки про відкриття рахунку.

06.01.2016 супровідним листом №10/21 Полтавський ОВК направив директору Департаменту фінансів Міністерства оборони України поданий позивачем пакет документів для призначення та отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, на дату встановлення інвалідності, оскільки за висновком командування ОСОБА_1 має на неї право (а.с. 40).

Розглянувши подані позивачем документи, комісія з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби Міністерства оборони України дійшла висновку про необхідність повернення на доопрацювання поданих ОСОБА_1 (пункт 426 Протоколу) документів ІНФОРМАЦІЯ_6 з мотивів ненадання документа, що свідчить про причину та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження (а.с. 21).

21.12.2017 ОСОБА_1 звернувся до Полтавського ОВК з проханням повідомити про результати розгляду документів про призначення йому одноразової грошової допомоги (а.с. 22).

Листом від 22.12.2017 №10/2589 військовий комісар ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_3 повідомив позивача факт прийняття відповідачем спірного рішення (а.с. 23).

Не погоджуючись з відмовою відповідача у призначенні одноразової грошової допомоги, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.

За приписами статті 41 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-XII (в редакції, чинній на момент виникнення та реалізації спірних відносин, надалі - Закон №2232-XII) виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (в редакції, чинній на момент виникнення та реалізації спірних відносин, надалі - Закон №2011-XII) цей Закон поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби.

Згідно з частиною першою статті 16 Закону №2011-XII, одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (надалі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

За загальновизнаним принципом права, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.

Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце (пункт 2 рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1-рп/99).

Таким чином, право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю, що настала після звільнення з військової служби внаслідок захворювання, пов'язаного з її проходженням, починається саме з моменту настання підстав для отримання цієї допомоги, тобто, в даному випадку, з моменту встановленні інвалідності, а не з моменту звільнення з військової служби.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (в редакції, чинній на момент виникнення та реалізації спірних відносин, надалі - Порядок №975), визначає механізм призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Відповідно до п. 6 Порядку №975, одноразова грошова допомога призначається і виплачується військовослужбовцю, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин, у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи.

Судом встановлено, що позивач отримав інвалідність внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби під час виконання своїх службових обов'язків, а тому він має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №975.

За приписами пункту 11 Порядку №975 військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи:

- заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності;

- довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.

До заяви додаються копії:

- постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;

- документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження;

- сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації;

- документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

Відповідно до пункту 13 Порядку №975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

На підставі викладеного, приймаючи до уваги положення ст. 16 Закону №2011-XII і постанови КМУ №975 суд дійшов висновку, що обов'язок призначити та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу у зв'язку із встановленням йому другої групи інвалідності за наявності травми пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби, покладений саме на Міністерство оборони України.

Мотиви відмови, пов'язані з ненаданням документа, що свідчить про причину та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, суд вважає безпідставним, виходячи з наступного.

Пунктом 4.7 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 передбачений перелік документів, які слід надати для одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву).

Так, вказаною нормою передбачено, що для одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності подається, зокрема, копія акта про нещасний випадок, складеного за матеріалами розслідування військової частини, або довідки командира військової частини про причини та обставини поранення (контузії, травми, каліцтва), зокрема про те, що поранення (контузія, травма, каліцтво) не пов'язане з учиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення, не є наслідком учинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, - у разі якщо поранення (контузія, травма або каліцтво) не пов'язане з виконанням обов'язків військової служби.

Отже, зі змісту вказаної норми випливає однозначний висновок про те, що копія акту про нещасний випадок, складеного за матеріалами розслідування військової частини, або довідки командира військової частини про причини та обставини поранення (контузії, травми, каліцтва) необхідно подавати лише у разі, якщо поранення (контузія, травма або каліцтво) не пов'язане з виконанням обов'язків військової служби.

На противагу наведеному, витяг з протоколу №4222 від 12.11.2015 засідання ЦВЛК свідчить про той факт, що поранення (контузія) і захворювання позивача, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.

Таким чином, пункт 426 Протоколу №36 від 20.05.2016 засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби Міністерства оборони України щодо повернення на доопрацювання документів ОСОБА_1 є безпідставним, у зв'язку з чим суд визнає його протиправним та скасовує.

Відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

З метою повного захисту порушених прав позивача, зважаючи на факт повернення відповідачем усіх документів на доопрацювання до Полтавського ОВК, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог в порядку частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України та зобов'язати Полтавський ОВК подати розпорядникові бюджетних коштів (Міністерство оборони України) висновок та додатки до нього щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Міністерства оборони України (Повітрофлотський пр-т, 6, м. Київ, 03168, код ЄДРПОУ 00034022), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати пункт 426 Протоколу від 20.05.2016 №36 засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалдіності осіб, звільнених з військової служби щодо відмови в розгляді документів про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 "Про затвердження порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві".

Зобов'язати Міністерство оборони України (Повітрофлотський пр-т, 6, м. Київ, 03168, код ЄДРПОУ 00034022) розглянути питання про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 як інваліду 2 групи з 30.11.2015, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії), захворювання, що пов'язані із виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії, з урахуванням положень п. "б" ст. 162 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Зобов'язати Полтавський обласний військовий комісаріат ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) подати розпорядникові бюджетних коштів висновок та додатки до нього щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 "Про затвердження порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві", у зв'язку із встановленням ОСОБА_1 2 групи інвалідності з 30.11.2015.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з урахуванням положень п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складений 19.02.2018.

Суддя Є.Б. Супрун