Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про передачу адміністративної справи
м. Харків
14 лютого 2018 року Справа № 639/5346/17
Харківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Шляхової О.М., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Жовтневого районного суду м. Харкова з адміністративним позовом до Адміністрації Державної прикордонної служби України, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Жовтневого районного суду м. Харкова від 09.10.2017 року відкрито провадження у справі за вищевказаним адміністративним позовом.
Ухвалою Жовтневого районного суду м. Харкова від 15.12.2017 справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії передано до Харківського окружного адміністративного суду для розгляду.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи 15.12.2017 року представником позивача до Жовтневого районного суду м. Харкова подано заяву про уточнення позовних вимог, в яких позивач просить суд:
Вирішити публічно-правовий спір між Адміністрацією Державної прикордонної служби України, Головним управління Пенсійного фонду України в Харківській області та ОСОБА_1 для чого зробити наступне:
- визнати протиправними дії (бездіяльність) з боку Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо зобов'язання надати список, зобов'язання, скласти довідки, здійснення перерахунку та виплату пенсії;
- визнати протиправними дії (бездіяльність) Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо не внесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців поспіль перед місяцем звільнення з військової служби, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, винагороди за бойове чергування, винагороди за тривалість безперервної служби в розмірі 525 грн., премії в розмірі 200 грн.;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає в не своєчасному призначенні, перерахунку, обчисленні та виплаті пенсії ОСОБА_1 з грошового забезпечення з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, винагороди за бойове чергування, винагороди за тривалість безперервної служби в розмірі 525 грн., премії в розмірі 200 грн.; які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців поспіль перед місяцем звільнення з військової служби;
- зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України скласти довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців поспіль перед місяцем звільнення з військової служби служби яка містить грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразову грошову допомогу при звільненні, винагороду за бойове чергування, винагороду за тривалість безперервної служби в розмірі 525 грн., премію в розмірі 200 грн.; та після отримання списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку; скласти довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 та подати зазначені довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області після отримання від Адміністрації Державної прикордонної служби України довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсій та довідки про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, здійснити перерахунок розміру пенсії та виплачувати ОСОБА_2 пенсію, обчисливши розмір пенсії з грошового забезпечення з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, винагороди за бойове чергування, винагороди за тривалість безперервної служби в розмірі 525 грн., премії в розмірі 200 грн.;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області здійснити виплату ОСОБА_2 сум недоплаченої частини основного розміру пенсії з нарахуванням компенсації втрати частини доходу з 31.03.2017 року;
- зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України подати протягом 15 днів, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України.
Стягнути з відповідачів судові витрати на користь позивача.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 15.01.2018 року справу прийнято до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.
Проте, зі змісту ухвали Жовтневого районного суду м. Харкова від 15.12.2017 року вбачається, що передача адміністративної справи № 639/5346/17 на розгляд до Харківського окружного адміністративного суду здійснено на підставі п.3 ч.1 ст. 29 КАС України, за правилами територіальної підсудності.
Приписами п. 3 ч. 1 статті 29 КАС України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо: після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: 61090, м. Харків, вул. П. Набойченко, б. 112.
Суд вважає за необхідне вказати, що відповідно до п.п.10 п.1 Перехідних положень КАС України, в редакції, що набрав законної сили 15.12.2017 року, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Також відповідно до положень пп.12 п.1 Перехідних положень КАС України заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу та не можуть бути передані за підсудністю.
З огляду на вище зазначене слід дійти висновку, що справи, які були подані до суду до набрання чинності новою редакцією Кодексу адміністративного судочинства повинні бути розглянуті тими ж судами, до яких відповідна заява чи скарга надійшла. Передача таких справ не передбачена.
Відповідно до ч. 3 ст. 30 КАС України встановлено, що справа, прийнята Жовтневим районним судом м. Харкова як адміністративним судом до свого провадження 09 жовтня 2017 року, а саме: із додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.
Також суд зазначає, що згідно із положеннями статті 318 КАС України рішення суду підлягає скасуванню із направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
Отже, розгляд даної справи саме Харківським окружним адміністративним судом призведе до порушення правил підсудності, а також до зволікання у вирішенні означеного спору.
Поряд з цим, суд зазначає, що Європейський суд з прав людини у справі “Zand v. Austria” від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення “встановлений законом” поширюється не лише на правову основу самого існування “суду”, але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття “суд, встановлений законом” у частині першій статті 6 Конвенції передбачає “усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…)”. З огляду на це не вважається “судом, встановленим законом” орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
З огляду на вищевикладене та враховуючи, що адміністративна справа № 639/5346/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії надійшла до Жовтневого районного суду м. Харкова 13.09.2017 року та провадження у вказаній справі було відкрито 09 жовтня 2017 року, тобто до набрання законної сили Кодексом адміністративного судочинства України в новій редакції 15.12.2017 року, то у відповідності до положень ч.3 ст.30 КАС України справа № 639/5346/17 має розглядатись саме Жовтневим районним судом м.Харкова.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Отже, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до підсудності іншого суду.
Відповідно до ч. 6. ст.29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
За правилами ч.8 ст. 29 КАС України, передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Враховуючи місце проживання (перебування) позивача та висновки суду про підсудність даної справи Жовтневому районному суду м. Харкова, як такої, що надійшла до суду до набрання законної сили новою редакцією Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне передати адміністративну справу № 639/5346/17 до Жовтневого районного суду м.Харкова.
Керуючись ст.ст. 20, 29, 30, 294, 295, 297, п.п.10, п.п.12 п.1 Перехідних положень КАС України, суд, -
Адміністративну справу № 639/5346/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - передати на розгляд до Жовтневого районного суд м. Харкова.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного оскарження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст ухвали виготовлений 14 лютого 2018 року.
Суддя Шляхова О.М.