Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
13 лютого 2018 р. № 820/6483/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Тітова О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Київської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1,61170 код НОМЕР_1) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Київської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області (вул.Чернишевська, 41,Харків,61002), в якому просить суд скасувати податкове повідомлення - рішення № НОМЕР_2 від 29.10.2015 року про визначення податкового зобов'язання зі сплати податку на додану вартість на загальну суму 10058,52 грн., яке винесено ДПІ у Московському районі м. Харкова відносно ФОП ОСОБА_1
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у відповідача не було законних підстав для винесення оскарженого податкового повідомлення - рішення в звязку із тим, що під час перевірки органом не було з'ясовано всі обставини щодо сплати податків з боку ФОП ОСОБА_1
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 26.12.2017 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Розгляд справи було призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Згідно з п.10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Частиною 4 статті 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч.1 ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
17.01.2018 року на адресу суду відповідачем було надано відзив на позов, в якому зазначив, що, в порушення вимог п. 57.1 ст.57 ПКУ позивачем несвоєчасно сплачені податкові зобов'язання з податку на додану вартість , визначені в податкових деклараціях з податку на додану вартість за березень - липень 2012 року, січень -травень 2013 року.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про відмову у задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) перебуває на обліку в Київській ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області.
13.10.2015р. фахівцем ДПІ у Московському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області було проведено камеральну перевірку своєчасності сплати суми узгодженого податкового зобов'язання по податку на додану вартість фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) за березень -липень 2012 року та січень- травень 2013р.
За результатами перевірки складено акт перевірки №893/20- 34-17-01/НОМЕР_1, який вручено платнику податку 17.10.2015р. згідно з поштовим повідомленням № 6112102870039.
В ході перевірки відповідачем було встановлено, що в фізичною особою -підприємцем ОСОБА_1 були несвоєчасно сплачені податкові зобов'язання з податку на додану вартість, задекларовані в податкових деклараціях з податку на додану вартість за березень, квітень, травень, червень, липень 2012 року та січень, лютий, березень, квітень, травень 2013 року, що є порушенням вимог п.57.1 ст.57 ПКУ.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем до ДПІ у Московському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області були надані наступні податкові декларації з податку на додану вартість:
за березень 2012 року, в якій визначено податкове зобов'язання з ПДВ, яке підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет, у загальному розмірі 10 044,00 грн., терміном сплати 30.04.2012р. Вказане податкове зобов'язання сплачено до бюджету платіжними дорученнями від 27.12.2012р. на суму 3 814, 00 грн із затримкою на 241 календарний день, від 30.11.2012р. на суму 13 209,00 грн. із затримкою на 214 календарних дня, від 28.01.2013р. на суму 2 055,00 грн. із затримкою на 271 календарний день, від 01.03.2013р. на суму 5 326,00 грн. із затримкою на 303 календарних дня;
за квітень 2012 року, в якій визначено податкове зобов'язання з ПДВ, яке підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет, у загальному розмірі 11 180,00 грн., терміном сплати 30.05.2012р. Вказане податкове зобов'язання сплачено до бюджету платіжними дорученнями від 01.03.2013р. на суму 5 326, 00 грн. із затримкою на 275 календарних днів, від 27.03.2013р. на суму 2 432,00 грн. із затримкою на 301 календарний день, від 26.04.2013р. на суму 1 686,00 грн. із затримкою на 331 календарний день, від 23.05.2013р. на суму 3 505,00 грн. із затримкою на 358 календарних днів, від 21.06.2013р. на суму 3 440,00 грн. із затримкою на 387 календарних днів;
за травень 2012 року, в якій визначено податкове зобов'язання з ПДВ, яке підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет, у загальному розмірі 4 897,00 грн., терміном сплати 30.06.2012р. Вказане податкове зобов'язання сплачено до бюджету платіжними дорученнями від 21.06.2013р. на суму З 440, 00 грн. із затримкою на 355 календарних днів, від 28.08.2013р. на суму 6 818,00 грн. із затримкою на 423 календарних дня;
за червень 2012 року, в якій визначено податкове зобов'язання з ПДВ, яке підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет, у загальному розмірі 9 465,00 грн., терміном сплати 30.07.2012р. Вказане податкове зобов'язання сплачено до бюджету платіжними дорученнями від 28.08.2013р. на суму 6 818, 00 грн. із затримкою на 394 календарних дня, від 30.09.2013р. на суму 4 366,00 грн. із затримкою на 427 календарних дня, від 28.10.2013р. на суму 2 254,00 грн. із затримкою на 455 календарних дня;
за липень 2012 року, в якій визначено податкове зобов'язання з ПДВ, яке підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет, у загальному розмірі 11 094,00 грн., терміном сплати 30.08.2012р. Вказане податкове зобов'язання сплачено до бюджету платіжними дорученнями від 28.08.2013р. на суму 2 254, 00 грн. із затримкою на 424 календарних дня;
за січень 2013 року, в якій визначено податкове зобов'язання з ПДВ, яке підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет, у загальному розмірі 5 326,00 грн., терміном сплати 02.03.2013р. Вказане податкове зобов'язання сплачено до бюджету платіжними дорученнями від 28.11.2013р. на суму 3 483, 00 грн із затримкою на 270 календарних дня, від 27.12.2013р. на суму 988,00 грн. із затримкою на 299 календарних днів, від 30.01.2014р. на суму 940,00 грн. із затримкою на 333 календарних дня; від 28.02.2014р. на суму 80, 00 грн. із затримкою на 362 календарних дня, від 28.03.2014р. на суму 333,00 грн. із затримкою на 390 календарних днів, від 30.04.2014р. на суму 170,00 грн. із затримкою на 423 календарних дня; від 29.05.2014р. на суму 337, 00 грн. із затримкою на 452 календарних дня, від 01.07.2014р. на суму 292,00 грн. із затримкою на 485 календарних днів, від 25.07.2014р. на суму 350,00 грн. із затримкою на 509 календарних днів; від 27.08.2014р. на суму 237, 00 грн. із затримкою на 542 календарних дня;
за лютий 2013 року, в якій визначено податкове зобов'язання з ПДВ, яке підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет, у загальному розмірі 2 432,00 грн., терміном сплати 30.03.2013р. Вказане податкове зобов'язання сплачено до бюджету платіжними дорученнями від 29.09.2014р. на суму 1 500, 00 грн. із затримкою на 547 календарних днів; від 30.10.2014р. на суму 498, 00 грн. із затримкою на 578 календарних днів; від 19.11.2014р. на суму 6 664, 00 грн. із затримкою на 598 календарних днів;
за березень 2013 року, в якій визначено податкове зобов'язання з ПДВ, яке підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет, у загальному розмірі 1 686,00 грн., терміном сплати 30.04.2013р. Вказане податкове зобов'язання сплачено до бюджету платіжними дорученнями від 19.11.2014р. на суму 6 664, 00 грн. із затримкою на 562 календарних дня;
за квітень 2013 року, в якій визначено податкове зобов'язання з ПДВ, яке підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет, у загальному розмірі З 505,00 грн., терміном сплати 30.05.2013р. Вказане податкове зобов'язання сплачено до бюджету платіжними дорученнями від 19.11.2014р. на суму 6 664, 00 грн. із затримкою на 538 календарних днів;
за травень 2013 року, в якій визначено податкове зобов'язання з ПДВ, яке підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет, у загальному розмірі 3 440,00 грн., терміном сплати 30.06.2013р. Вказане податкове зобов'язання сплачено до бюджету платіжними дорученнями від 19.11.2014р. на суму 6 664, 00 грн. із затримкою на 507 календарних днів, від 30.12.2014р.на суму 689,00 грн. із затримкою на 548 календарних днів, від 29.01.2015р. на суму 345,00 грн. із затримкою на 578 календарних днів.
29.10.2015р. ДПІ у Московському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області було прийнято податкове повідомлення -рішення № НОМЕР_2 про застосування до ФО-П ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій у загальному розмірі 10 058,52 грн., яке направлено позивачу поштою з повідомленням про вручення та отримано ним 21.11.2015р. особисто згідно з поштовим повідомленням №6112102840873.
Підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі- ПКУ) передбачено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо (п.31.1, п. 31.3 ст.31 ПКУ).
Згідно з СТ.36 ПКУ передбачено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Виконання податкового обов'язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк. Сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку.
Відповідно до П.57.1 ст.57 ПКУ платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПКУ передбачено право контролюючих органів проводити перевірки і звірки платників податків.
Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові, виїзні або невиїзні) фактичні перевірки (п.75.1 ст. 75 ПКУ).
Камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає, вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова. Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу
За результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу (п.86.2 ст.86 ПКУ).
Згідно з СТ.126 ПКУ у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; - при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Таким чином, в порушення вимог п. 57.1 ст.57 ПКУ позивачем несвоєчасно сплачені податкові зобов'язання з податку на додану вартість, визначені в податкових деклараціях з податку на додану вартість за березень - липень 2012 року, січень -травень 2013 року.
Відповідно до вимог статті 126 ПКУ до Позивача застосовано штрафну фінансову санкцію у розмірі 20%20 відсотків погашеної суми податкового боргу, що складає 10 058,52 грн.
Зазначена заборгованість підтверджується інтегрованою карткою платника податків за 2012,2013,2014,2015,2016,2017 роки.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Позивач до позовної заяви не надав, жодних доказів на обґрунтування своєї позиції та не довів ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є необґрунтованими, недоведеними, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню..
Розподіл судових витрат здійснюється з урахуванням норм ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст.257,258,262, 246, 255,295 КАС України, суд -
У задоволені адміністративного позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Київської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення- відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 13.02.2018 року.
Суддя О.М. Тітов