Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
07 лютого 2018 р. № 820/6645/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кухар М.Д.,
при секретарі судового засідання - Єрьомкіній К.І.,
розглянувши у судовому засіданні в порядку спрощеного провадження у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд:
- скасувати рішення Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова № 62 від 22.09.2017 року;
- зобов'язати Київське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій при призначенні пенсії за віком відповідно до п. 7-1 XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що останній працює в закладах охорони здоров'я з 1984 року, та має більше 30 років медичного стажу в державних та комунальних закладах охорони здоров'я та згідно чинного законодавства має право на виплату грошової допомоги в розмірі 10 місячних пенсій при призначенні пенсії за віком.
Відповідач надав через канцелярію суду відзив, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову, у зв'язку з тим, що підстав для призначення такої грошової допомоги немає.
Ухвалою від 10.01.2018 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.
У судове засідання позивач та представник відповідача не прибули, належним чином повідомлялись про дату, час та місце розгляду справи.
Позивач подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.
Відповідно до п.1 ч. 3 ст. 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку про можливість розглядати справу без участі представників сторін.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що позивачу з 24.04.2017 року призначено пенсію в сумі 1858,99 грн., що підтверджується протоколом Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова № 1315 від 11.05.2017 року.
У вересні 2017 року позивач звернувся до Київського об'єднаного управління пенсійного фонду України м. Харкові щодо призначення грошової допомоги згідно із п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п. «є» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до витягу з рішення № 62 від 22.09.2017 року Київське об'єднане управління пенсійного фонду України м. Харкова відмовило позивачу у призначенні грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій у зв'язку з тим, що переліком закладів охорони здоров'я лікарських, провізорських посад та посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою у закладах охорони здоров'я не передбачено навчально - науковий медичний комплекс. Відділення фізичної реабілітації згідно структури навчально - наукового медичного комплексу Університетська клініка ХНМУ є стаціонаром, що також не передбачає перелік закладів охорони здоров'я лікарських, провізорських посад та посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою у закладах охорони здоров'я.
При цьому, Київське об'єднане управління пенсійного фонду України м. Харкова відповідно зазначеного рішення не заперечує факту наявного у позивача трудового стажу необхідного для призначення останньому грошової допомоги яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій.
У відповідності до п. 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах, державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункті "є"- "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, в розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджета України.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1191 затверджено порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати. Відповідно до п. 2 вказаного порядку, до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «є» і «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року № 909 «про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років» (далі по тексту Перелік).
Згідно вищевказаного Переліку до таких посад відноситься Лікарняні заклади, лікувально-профілактичні заклади особливого типу, лікувально-трудові профілакторії, амбулаторно-поліклінічні заклади, заклади швидкої та невідкладної медичної допомоги, заклади переливання крові, заклади охорони материнства і дитинства, санаторно-курортні заклади установи з проведення лабораторних та інструментальних досліджень і випробувань Держсанепідслужби, Держпраці, Держпродспоживслужби та територіальні органи Держсанепідслужби, Держпраці, Держпродспоживслужби (щодо працівників, які не є державними службовцями), санітарно епідеміологічні заклади, діагностичні центри.
Відповідно до положень ст.ст. 4, 16 Основ законодавства України про охорону здоров'я № 2802-ХІ1 закладом охорони здоров'я є юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, основним завданням яких є забезпечення медичного обслуговування населення. Безпосередню охорону здоров'я населення забезпечують санітарно-профілактичні, лікувально-профілактичні, фізкультурно-оздоровчі, санаторно-курортні, аптечні, науково-медичні та інші заклади охорони здоров'я. Заклади охорони здоров'я створюються підприємствами, установами, організаціями з різними формами власності, а також приватними особами при наявності необхідної матеріально-технічної бази і кваліфікованих працівників.
Відповідно до Постанови Кабінету міністрів України № 501 від 16.05.2011 р. «Про затвердження переліку закладів охорони здоров'я та програм у галузі охорони здоров'я, що забезпечують виконання загальнодержавних функцій, видатки на які здійснюються з державного бюджету, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» (розділ «Клініки науково-дослідних інститутів МОЗ) науково-практичний медичний центр ХНМУ, навчально-науковий медичний комплекс «Університетська клініка» ХНМУ відноситься до Закладів охорони здоров'я, що забезпечують надання спеціалізованої, високоспеціалізованої амбулаторно-поліклінічної, стаціонарної допомоги (клініки науково - дослідних інститутів, спеціалізовані лікарні, центри, лепрозорії, госпіталі для інвалідів Великої Вітчизняної війни, спеціалізовані медико-санітарні частини, спеціалізовані поліклініки, спеціалізовані стоматологічні поліклініки).
Аналізуючи докази у їх сукупності, позивач працює в Навчально-науковому медичному комплексі «Університетська Клініка» ХНМУ, який входить до системи закладів охорони здоров'я України, зазначений в Переліку, та відноситься до державної форми власності, а відтак останній має право на призначення і виплату йому грошової допомоги згідно із п. 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки страховий стаж останнього на посадах передбачених пунктами «є» - «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» становить понад 30 років.
За таких обставин, суд вважає, що існують всі правові підстави для визнання протиправним та скасування рішення Київського об'єднаного управління пенсійного фонду України м. Харкові №62 від 22.09.2017 року про відмову в призначенні та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій при призначенні пенсії за віком відповідно до п.7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та зобов'язання відповідача призначити та виплатити зазначену вище грошову допомогу.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Пунком 6 ст. 92 Конституції України види і форми пенсійного забезпечення визначаються виключно Законами України.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1, 2 ст. 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірності прийнятого рішення про відмову у призначенні грошової допомоги, а отже адміністративний позов є таким, що підлягає задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу в порядку визначеному ч.1 ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 19, 241-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Скасувати рішення Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова № 62 від 22.09.2017 року.
Зобов'язати Київське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій при призначенні пенсії за віком відповідно до п. 7-1 XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (м. Харків, пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 2 під'їзд, 3 поверх, 61052, код ЄДРПОУ 41247819) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 61052, ІПН НОМЕР_1) судовий збір сплачений відповідно до квитанцій №26 від 26.12.2017 року та № 15 від 04.01.2018 року на загальну суму 1280,00 (тисяча двісті вісімдесят) грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст.297 КАС України безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення буде складено у строк не більш як п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Повний текст рішення складено 12.02.2018 року.
Суддя Кухар М.Д.