Рішення від 12.02.2018 по справі 819/2190/17

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/2190/17

12 лютого 2018 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Подлісної І.М.

за участю:

секретаря судового засідання Павловського Ю.Б.

позивача ОСОБА_1

позивача ОСОБА_2

представника позивача ОСОБА_3

представника відповідача ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області, Збаразького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_5 до Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області, Збаразького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області, в якому позивачі просять суд визнати дії Збаразького районного сектора управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області протиправними та зобов'язати вчинити певні дії, а саме:

визнати протиправною відмову Збаразького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області у видачі ОСОБА_5 у зв'язку із досягненням 16 - річного віку паспорта громадянина України, у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503 - XII;

зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області в особі Збаразького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області оформити та видати ОСОБА_5 паспорт громадянина України, у формі паспортної книжечки, з проставленою відміткою місця проживання - без використання цифрового ідентифікатора особи та автоматизованої обробки персональних даних.

зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області в особі Збаразького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області вести облік щодо ОСОБА_5 - за прізвищем, іменем та по-батькові, роком народження та за місцем реєстрації, без використання будь якого цифрового ідентифікатора особи, без внесення інформації про неї до Єдиного Демографічного реєстру чи будь-яких баз даних і реєстрів та без автоматизованої обробки та передачі її персональних даних.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що законні представники ОСОБА_1 та ОСОБА_2, які є батьками неповнолітньої ОСОБА_5 у зв'язку з настанням останньої шістнадцятиріччя 12.10.2017 звернулись із заявою до Збаразького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області з приводу видачі їх неповнолітній дочці паспорта громадянина України виключно у формі паспортної книжечки, на що отримали лист відповідача від 20.10.2017, в якому зазначено про неможливість видачі паспорта громадянина України у формі книжечки та про те, що починаючи з 01.01.2016 паспорт громадянина України по досягненню відповідного віку видається виключно у формі паспортної картки типу ID-1. Вважають, що відповідач порушує права та інтереси їх дочки, відмовляючи в оформленні паспорта у формі книжечки.

Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 28 грудня 2017 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 17 січня 2018 року ухвалено проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання на 31 січня 2018 року.

31 січня 2018 року в розгляді справи оголошено перерву до 12 лютого 2018 року.

У судовому засіданні позивачі та їх представник позовні вимоги підтримали з підстав викладених в позовній заяві та просили їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідачів в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, та просила відмовити в їх задоволенні. При цьому пояснила, що ні позивачі, ні їх неповнолітня дочка ОСОБА_6 стосовно надання адміністративної послуги, а саме оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки не звертались взагалі. Заява позивачів від 12.10.2017 р. на ім'я керівника Збаразького райвідділу ДМС подана та розглянута у відповідності до Закону України "Про звернення громадян" про що позивачам 20 жовтня 2017 р. надано відповідь за №1648/1 з посиланням на те, що запровадження в Україні біометричних паспортів обумовлене Планом дій до введення безвізового режиму з Євросоюзом, схваленим у листопаді 2010 року. Біометричні паспорти на сьогодні є міжнародною вимогою на шляху лібералізації візового режиму з Євросоюзом. Так, частиною четвертою статті 21 Закону України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус” передбачено, що паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Крім того, прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 “Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України”, з 1 листопада 2016 року припиняється. Таким чином, оскільки Збаразький районний сектор УДМС України в Тернопільській області на момент звернення позивача був забезпечений відповідним обладнанням, тому оформлення паспорта зразка 1994 року у вигляді книжечки виявилось неможливим. А тому вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, з'ясувавши фактичні обставини, що мають значення по справі, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є батьком, а ОСОБА_2 є матір'ю неповнолітньої ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження.

З досягненням ОСОБА_5 16 - ти річного віку вони неодноразово усно звертались до Збаразького районного сектору УДМС України в Тернопільській області за видачею паспорта громадянина України у формі книжечки, оскільки в силу релігійних переконань не дають згоди на отримання паспорта у формі пластикової картки типу ІD-1, однак вказані заяви у них відповідач не приймав.

12 жовтня 2017 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися із письмовою заявою до відповідача, в якій просили видати їх неповнолітній дочці ОСОБА_5 паспорт громадянина України виключно у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503 - XII.

За наслідками розгляду заяви листом від 20.10.2017 №1648/1 Збаразький районний сектор УДМС України в Тернопільській області надав відповідь позивачам про те, що згідно чинного законодавства України паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Крім того було роз'яснено, що особи, які досягли 14 - річного віку зобов'язані оформити паспорт у формі пластикової картки типу ID-1, при цьому, дозвіл батьків (законних представників) на його оформлення законодавчими актами не передбачено.

Не погоджуючись з таким рішенням суб'єкта владних повноважень, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до суду з даною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Статтею 5 Закону України “Про громадянство України” від 18.01.2001 №2235-III (далі - Закон України №2235-III) визначено, що документом, який підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.

Законом України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус” від 20.11.2012 №5492-VI (надалі Закон України №5492-VI) визначені правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.

Відповідно до частин другої статті 14 Закону України №5492-VI, документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклету.

12 жовтня 2017 р. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися із письмовою заявою до відповідача, в якій просили видати їх неповнолітній дочці ОСОБА_5 паспорт громадянина України виключно у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503 - XII.

Відповідно до частини сьомої статті 16 Закону України №5492-VI уповноважений суб'єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, має право відмовити заявникові у видачі документа виключно у разі, якщо: 1) за видачею документа звернувся заявник, який не досяг шістнадцятирічного віку, або представник особи, який не має документально підтверджених повноважень на отримання документа; 2) заявник вже отримав документ такого типу, який є дійсним на день звернення (крім випадків, зазначених у частині сьомій цієї статті); 3) заявник не подав усіх визначених законодавством документів, необхідних для оформлення і видачі документа; 4) дані, отримані з бази даних розпорядника Реєстру, не підтверджують інформацію, надану заявником.

У рішенні про відмову у видачі документа, яке доводиться до відома заявника у порядку і строки, встановлені законодавством, мають зазначатися підстави для відмови. Особа має право звернутися до уповноваженого суб'єкта з повторною заявою у разі зміни або усунення обставин, через які їй було відмовлено у видачі документа. Рішення про відмову у видачі документа може бути оскаржено особою в адміністративному порядку або до суду.

Отже, зі змісту вищенаведеної норми вбачається, що законодавець передбачив вичерпний перелік підстав для відмови заявникові у видачі документа.

В судовому засіданні встановлено, що Збаразький районний сектор УДМС України в Тернопільській області взагалі не розглянув заяву позивачів щодо видачі паспорта і не вирішив її по суті, а дав відповідь по суті заяви, як на звернення передбачене Законом України "Про звернення громадян" при цьому не роз'яснив позивачам про те, що для видачі паспорта Законом встановлено спеціальну форму заяви.

Так, в матеріалах справи наявна довідка Збаразького районного сектору УДМС у Тернопільській області, в якій зазначено, що ОСОБА_5 не зверталась до УДМС з питань отримання паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки.

З матеріалів справи випливає, що відповідач у своєму листі лише повідомив заявників про те, що паспорт громадянина України по досягненню відповідного віку видається у формі картки.

Оскільки відповідач у своєму листі дав роз'яснення згідно Закону України "Про звернення громадян", а не вирішив по суті заяву про оформлення паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки, суд дійшов висновку про неправомірність дій відповідача щодо невирішення заяви позивача від 12.10.17 р. та задоволення позовних вимог в цій частині.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача оформити та видати ОСОБА_5 паспорт громадянина України, у формі книжечки, суд зазначає наступне.

В силу приписів п.4 ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Водночас, згідно ч.4 ст.245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Відтак, адміністративний суд не наділений повноваженнями щодо зобов'язання відповідача прийняти рішення та не вправі підміняти інший орган державної влади і брати на себе повноваження з вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Вирішення питань, пов'язаних із реалізацією державної політики у сферах міграції, у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів є виключною компетенцією відповідного територіального органу Державної міграційної служби України, яким в даному випадку є Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області.

З урахуванням викладеного, суд не вбачає підстав для задоволення позовної вимоги щодо зобов'язання відповідача оформити та видати ОСОБА_5 паспорт громадянина України, у формі книжечки.

Разом з тим, належним і достатнім способом захисту для відновлення порушених прав позивача у даному випадку буде зобов'язати відповідача розглянути заяву неповнолітньої ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 від 12 жовтня 2017 р. та його законних представників ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про видачу ОСОБА_5 бланка паспорта у вигляді паспортної книжечки з проставленням відмітки реєстрації місця проживання та проведенням реєстрації громадянства України.

Відповідно до ч. 1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваних дій та рішень.

Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами статті 90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково. Визнати дії Збаразького районного сектору Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області щодо не розгляду заяви від 14 листопада 2017 року неповнолітньої ОСОБА_5 р.н. ІНФОРМАЦІЯ_2 та її законних представників ОСОБА_7 та ОСОБА_2 про видачу ОСОБА_5 бланка паспорта у вигляді паспортної книжечки - неправомірними.

Зобов'язати Збаразький районний сектор Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області розглянути заяву неповнолітньої ОСОБА_5 р.н. ІНФОРМАЦІЯ_2 та її законних представників ОСОБА_7 та ОСОБА_2 про видачу ОСОБА_5 бланка паспорта у вигляді паспортної книжечки.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 14 лютого 2018 року.

Головуючий суддя Подлісна І.М.