Справа № 819/2336/17
09 лютого 2018 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мандзія О.П. розглянувши у порядку письмового провадження в місті Тернополі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача управління Державної казначейської служби України у місті Тернополі Тернопільської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до суду з позовом до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, в якому просять:
визнати протиправними дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови та не подачі до управління Державної казначейської служби України у місті Тернополі Тернопільської області подання про повернення ОСОБА_1 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 4369,12 грн., сплаченого згідно з квитанцією №0.0.875828414.1 від 20.10.2017 року та ОСОБА_2 - в сумі 4369,12 грн., сплаченого згідно з квитанцією №0.0.875825116.1 від 20.10.2017;
зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України у місті Тернополі Тернопільської області подання про повернення ОСОБА_1 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 4369,12 грн., сплаченого згідно з квитанцією №0.0.875828414.1 від 20.10.2017 року;
зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України у місті Тернополі Тернопільської області подання про повернення ОСОБА_2 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 4369,12 грн., сплаченого згідно з квитанцією №0.0.875825116.1 від 20.10.2017 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 20.10.2017 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 при нотаріальному оформленні договору купівлі-продажу квартири номер 80 в житловому будинку номер 5 на вулиці Лучаківського у місті Тернопіль по одній другій частці, сплачено 1 відсоток від вартості нерухомого майна, а саме 4369,12 грн. кожним збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, хоча вони не є платниками даного збору в розумінні п.9 ст.1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", так як придбавали житло вперше. На вимогу позивачів про повернення безпідставного сплаченого збору Тернопільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області було відмовлено з тих підстав, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно. Позивачі вважають таку відмову протиправною, що стало причиною звернення до суду.
Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 26.12.2017 року відкрито провадження у справі та призначено судове засідання на 26.01.2018 року.
На виконання вимог вказаної ухвали, Тернопільським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області 15.01.2018 року подано до суду відзив на позовну заяву (а.с.33-34), просило відмовити у задоволенні позовних вимог. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією стосовно прав власності громадян на нерухоме майно, а тому відмова повернути збір на обов'язкове державне пенсійне страхування є правомірною. Крім того, представлені позивачами документи не можуть вважатись достатніми для обґрунтування позовних вимог, оскільки вони не підтверджують факт придбання ними житла вперше.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 26.01.2018 року, постановленою в судовому засіданні, без виходу до нарадчої кімнати, згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) залучено до участі у справі управління Державної казначейської служби України у місті Тернополі Тернопільської області у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача відповідно до ч.5 ст.49 КАС України. Розгляд справи відкладено на 09.02.2018 року.
До судового засідання на підставі ст.194 КАС України позивачами та представником відповідача надано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження (а.с.54, 56).
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача у судове засідання не з'явився, хоча управління Державної казначейської служби України у місті Тернополі Тернопільської області належним чином повідомлявся про дату, час та місце судового розгляду відповідно до ст.124, 126 КАС України.
Враховуючи положення ч.3 ст.194, ч.9 ст.205 та ч.4 ст. 229 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав розгляду справи у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи та з'ясувавши всі обставини справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних міркувань.
Судом встановлено, що 20.10.2017 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 купили у спільну часткову власність квартиру номер 80 в житловому будинку номер 5 на вулиці Лучаківського у місті Тернопіль по одній другій частці кожен згідно договору купівлі-продажу від 20.10.2017 року, який посвідчений приватним нотаріусом Тернопільського міського нотаріального округу Тернопільської області Кузьмович Н.С. та зареєстрований в реєстрі за № 3639. Відповідно до п.2.1 договору купівлі-продажу ціна нерухомого майна встановлена в розмірі 873824,00 грн. (а.с.17-18).
При цьому, як слідує з матеріалів справи, позивачами було сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1 відсоток від його вартості, що складає 8738,24, а саме: ОСОБА_1 у розмірі 4369,12 грн. згідно з квитанцією №0.0.875828414.1 від 20.10.2017 року (а.с.23) та ОСОБА_2 в сумі 4369,12 грн. відповідно до квитанції №0.0.875825116.1 від 20.10.2017 року (а.с.24).
Позивачі 22.11.2017 року звернулись до Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із вимогою про повернення безпідставно сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 4369,12 грн. кожним, оскільки придбавали житло вперше і в розумінні п.9 ст.1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" не є платниками даного збору.
Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області листами від 23.11.2017 року № 18949/07 та №18948/07 повідомило ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відповідно про те, що підстав для повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 4369,12 грн. кожному немає з посиланням на відсутність у Пенсійного фонду України інформації щодо реєстрації права власності громадян на нерухоме майно (а.с.25 -26).
Не погоджуючись із таким рішенням суб'єкта владних повноважень, позивачі звернулись до суду із даним позовом.
При вирішенні позовних вимог суд враховує наступні обставини справи та норми діючого законодавства.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до абз.1 п.9 ст.1 даного Закону платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовані Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року № 1740.
Згідно з п. 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Пункт 15-3 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій передбачає, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Суд вважає за необхідне зазначити, що станом на час придбання позивачами нерухомості, як і станом на час розгляду справи, в Україні відсутній механізм перевірки інформації про те, чи вперше особа придбаває таку нерухомість. Водночас, вказане питання було предметом звернення Пенсійного фонду України до Конституційного Суду України з проханням дати тлумачення терміну "придбавають житло вперше", що міститься у п.9 ч.1 ст.1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", визначивши коло осіб, яких необхідно вважати такими, що придбавають житло вперше.
Ухвалою Конституційного Суду України № 29-у/2000 від 23.03.2000 року відмовлено у відкритті конституційного провадження у справі через відсутність у Пенсійного фонду України права на конституційне подання та непідвідомчість Конституційному Суду України питання, порушеного у поданні.
Аналізуючи наведені норми, суд констатує, що із загального правила про обов'язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено два винятки - громадяни, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Як слідує з матеріалів справи, доказами придбання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 нерухомого майна вперше є інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 14.12.2017 року, згідно якої позивачі є власниками по одній другій частці кожен квартири номер 80 в житловому будинку номер 5 на вулиці Лучаківського у місті Тернопіль на підставі договору купівлі-продажу квартири від 20.10.2017 року (а.с.21-22).
Крім того, відповідно до довідок філій - Тернопільського обласного управління ТВБВ №10019/041 та №10019/020 публічного акціонерного товариства "Ощадбанк" від 30.11.2017 року № 1041 ОСОБА_1 в списках на приватизацію житла по адресі село Горинка, Кременецький район не значиться та на ім'я ОСОБА_2 приватизаційні депозитні рахунки для списання коштів на приватизацію житла за місцем проживання та реєстрації за період з 1992 року по 2004 рік АДРЕСА_1, не відкривалися і житлові чеки не використовувались (а.с.46-47).
Також, в матеріалах справи містяться довідки Горинської сільської ради Кременецького району Тернопільської області від 29.01.2018 року № 88 та № 89, згідно яких ОСОБА_2 та ОСОБА_1 власного нерухомого майна на території Горинської сільської ради не мали і не мають (а.с.44-45).
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а ч.1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Доводи відповідача про те, що позивачами не надано документів, які б підтверджували те, що житло було придбане ними вперше є безпідставними, оскільки Пенсійним фондом України не здобуто доказів того, що у позивачів у власності перебуває ще і інше майно, яке було придбане ними раніше ще до укладення договору купівлі-продажу квартири від 20.10.2017 року.
Відсутність ж механізму перевірки органами Пенсійним фондом України інформації про те, чи вперше особа придбала житло, не може бути підставою для відмови у поверненні їй помилково сплачених коштів у вигляді збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позивачами дійсно 20.10.2017 року вперше придбали житло за договором купівлі-продажу квартири номер 80 в житловому будинку номер 5 на вулиці Лучаківського у місті Тернопіль по одній другій частці та при оформленні документів безпідставно сплатили збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 4369,12 грн. кожен, який підлягає поверненню.
Механізм здійснення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування визначений Порядком ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум платежів, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року № 21-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 року за № 988/18283.
Згідно з додатком до постанови Кабінету міністрів України № 106 "Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету" від 16.02.2011 року контроль за справлянням надходжень бюджету, що обліковуються за кодом доходів бюджету 24140500 "Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна" покладено на Пенсійний фонд.
Відповідно до пп. 7 п. 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України № 460/2011 від 13.04.2011 року, Казначейство України відповідно до покладених завдань здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Оскільки, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачений позивачами при купівлі квартири, підлягає поверненню згідно положень Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 року № 787, яким передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, вказану позовну вимоги належить задовольнити.
Згідно із ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, оскільки позов підлягає до задоволення, то до відшкодування позивачам за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає сплачена сума судового збору у розмірі 1280,00 грн., сплачений ОСОБА_1 згідно квитанції №0.0.920865313.1 від 20.12.2017 року в сумі 640,00 грн. (а.с.4) та ОСОБА_2 відповідно до квитанції №0.0.920862746.1 від 19.12.2017 року в сумі 640,00 грн. (а.с.4).
Керуючись ст. 139, 205, 241-246, 250 КАС України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови та не подачі до управління Державної казначейської служби України у місті Тернополі Тернопільської області подання про повернення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місцезнаходження: 46001, Тернопільська область, місто Тернопіль, вулиця Руська, будинок 17, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 40377598) сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України у місті Тернополі Тернопільської області (місцезнаходження: 46001, Тернопільська область, місто Тернопіль, бульвар Тараса Шевченка, будинок 3, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 37977726) подання про повернення ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1) збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 4369 (чотири тисячі триста шістдесят дев'ять) гривень 12 (дванадцять) копійок.
Зобов'язати Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місцезнаходження: 46001, Тернопільська область, місто Тернопіль, вулиця Руська, будинок 17, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 40377598) сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України у місті Тернополі Тернопільської області (місцезнаходження: 46001, Тернопільська область, місто Тернопіль, бульвар Тараса Шевченка, будинок 3, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 37977726) подання про повернення ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2, ІНФОРМАЦІЯ_2) збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 4369 (чотири тисячі триста шістдесят дев'ять) гривень 12 (дванадцять) копійок.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місцезнаходження: 46001, Тернопільська область, місто Тернопіль, вулиця Руська, будинок 17, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 40377598) в користь ОСОБА_1 (місце проживання: 47042, Тернопільська область, Кременецький район, село Горинка, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1) сплачений судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 (нуль) копійок згідно квитанції №0.0.920865313.1 від 20.12.2017 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місцезнаходження: 46001, Тернопільська область, місто Тернопіль, вулиця Руська, будинок 17, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 40377598) в користь ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2, ІНФОРМАЦІЯ_2) сплачений судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 (нуль) копійок згідно квитанції №0.0.920865313.1 від 20.12.2017 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 09 лютого 2018 року.
Головуючий суддя Мандзій О.П.
копія вірна
Суддя Мандзій О.П.