Рішення від 05.02.2018 по справі 819/2132/17

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/2132/17

05 лютого 2018 р.м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

судді Баб'юка П.М.

за участю:

секретаря судового засідання Косюк О.П.

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Тернопільський радіозавод "Оріон" до Головного управління ДФС у Тернопільській області про скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулося Публічне акціонерне товариство "Тернопільський радіозавод "Оріон" (далі по тексту - позивач, ПАТ "Тернопільський радіозавод "Оріон") з позовом до Головного управління ДФС України у Тернопільській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ДФС України у Тернопільській області), в якому просить скасувати податкове-повідомлення рішення №0009331402 від 21.11.2017.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення, яким до ПАТ "Тернопільський радіозавод "Оріон" застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 76734,00 грн. за несвоєчасне подання звіту про контрольовані операції за 2015 рік, на думку позивача, прийняте відповідачем з порушенням норм матеріального права та не відповідає вимогам закону, висновки контролюючого органу відносно факту вчинення підприємством правопорушення є помилковими, а тому оскаржуване податкове повідомлення - рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем порушене право платника податків - ПАТ "Тернопільський радіозавод "Оріон" подати заперечення до даного акта перевірки, визначене вимогами пункту 39.5 статті 39 Податкового кодексу України.

Також, ПАТ "Тернопільський радіозавод "Оріон" вже притягувався до юридичної (фінансової) відповідальності за вказане правопорушення, а саме: 11.10.2016 відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення форми "ПС" №0003921401, яким ПАТ " Тернопільський радіозавод "Оріон" донараховано 365 400,00 грн. штрафних санкцій. Вказане рішення було скасоване судом.

Поряд із цим, оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 21.11.2017 №0009331402 прийняте на підставі тих же норм Кодексу та за те ж саме порушення.

Відтак, позивач вважає, що спірним податковим повідомленням рішенням його притягнуто до юридичної відповідальності одного виду за одне і те саме правопорушення повторно, що є підставою для визнання такого рішення протиправним та його скасування.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з мотивів, викладених в позовній заяві та відповіді на відзив, просив суд задовольнити їх в повному обсязі.

Відповідач подав суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог ПАТ "Тернопільський радіозавод "Оріон" у повному обсязі.

В судовому засіданні представник відповідача зазначив, що враховуючи факт несвоєчасного подання позивачем звіту про контрольовані операції за 2015 рік, ГУ ДФС у Тернопільській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПАТ "Тернопільський радіозавод "Оріон" з питань дотримання вимог податкового законодавства України в частині несвоєчасного подання звіту про контрольовані операції (акт №7052/19-00-14-02/22607719 від 14.11.2017 року). На підставі вказаного акту винесено податкове повідомлення-рішення № 0009331402 від 21.11.2017.

Стосовно тверджень позивача про недотримання податковим органом термінів прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення відповідач зазначає, що перевірка, за результатами якої винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення проводилась з підстав, визначених пп.78.1.15 п.78.1 статті 78 Податкового кодексу України - неподання у встановлений законом строк звіту про контрольовані операції, а не в рамках моніторингу такого звіту.

Стосовно тверджень відповідача, що ПАТ "Тернопільський радіозавод "Оріон" вже притягувався до юридичної (фінансової) відповідальності за несвоєчасне подання звіту про контрольовані операції за 2015 рік, відповідач зазначає, що ним винесено податкове повідомлення рішення № 0003921401 від 11.10.2016, враховуючи факт несвоєчасного подання позивачем звіту про контрольовані операції за 2015 рік. За результатами судового оскарження Тернопільським окружним адміністративним судом 02.02.2017 винесено постанову, якою скасовано вказане податкове повідомлення-рішення з підстав порушення контролюючим органом процедури проведення перевірки. По суті правомірність податкового повідомлення-рішення судом не перевірялась.

В судовому засіданні представник відповідача заперечила проти позовних вимог, просила відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, пославшись на мотиви, викладені у відзиві на позов.

Розглянувши матеріали справи, подані документи, заслухавши пояснення учасників справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ПАТ "Тернопільський радіозавод "Оріон" (ідентифікаційний код 22607719, місцезнаходження: 46023, Тернопільська область, місто Тернопіль, вулиця 15 Квітня, будинок 6) зареєстроване в якості юридичної особи та перебуває на податковому обліку в ГУ ДФС у Тернопільській області (Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - аркуші справи 13-16).

Відповідно до наказу від 01.11.2017 року № 2182 (аркуш справи 42) на підставі пп.78.1.15 п.78.1 статті 78 Податкового кодексу України в період з 06.11.2017 по 08.11.2017 посадовими особами ГУ ДФС в Тернопільській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПАТ "Тернопільський радіозавод "Оріон" з питань дотримання вимог податкового законодавства України в частині несвоєчасного подання звіту про контрольовані операції за період з 01.01.2015 по 31.12.2015.

Перевіркою встановлено порушення ПАТ «Тернопільський радіозавод «Оріон» підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасно подано звіт про контрольовані операції за 2015 рік центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, а саме: при граничному терміні подання звіту про КО - 04 травня 2016 року, підприємством подано звіт про контрольовані операції 6 липня 2016 року.

За результатами перевірки складено акт від 14.11.2017 №7052/19-00-14-02/22607719 (аркуші справи 8-12) на підставі якого відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №0009331402 від 21.11.2017, яким застосовано до ПАТ "Тернопільський радіозавод "Оріон" штрафні санкції в сумі 76 734 грн. (аркуш справи 6).

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України .

Порядок проведення перевірок податковими органами визначено статтею 78 Податкового кодексу України (у редакції, що була чинна у період виникнення спірних правовідносин, далі - ПК України).

Так, зокрема, відповідно до підпункту 78.1.15 пункту 78.1 статті 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється у разі, неподання платником податків або подання з порушенням вимог пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення або у разі встановлення порушень під час моніторингу такого звіту або документації відповідно до вимог пунктів 39.4 і 39.5 статті 39 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 39.2.1.1 пункту 39.2. статті 39 ПК України контрольованими операціями є господарські операції платника податків, що можуть впливати на об'єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків, а саме господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, зареєстрованими у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 цього підпункту, або які є резидентами цих держав.

В силу приписів підпункту 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 ПК України під час визначення такого переліку Кабінет Міністрів України враховує такі критерії: держави (території), у яких ставка податку на прибуток підприємств (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижча, ніж в Україні; держави, з якими Україною не укладені міжнародні договори з положеннями про обмін інформацією; держави, компетентні органи яких не забезпечують своєчасний та повний обмін податковою та фінансовою інформацією на запити центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Такий перелік держав (територій) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, оприлюднює щороку в офіційних друкованих виданнях та на офіційному веб-сайті із зазначенням ставок податку на прибуток підприємств (корпоративний податок). Інформація про зміну ставок оприлюднюється протягом трьох місяців з дати їх зміни.

Протягом 2015 року діяло декілька затверджених розпорядженнями Кабінету Міністрів України переліків держав (територій), де операції з контрагентами, які зареєстровані на їх території, визнаються контрольованими, а саме:

- у яких ставки податку на прибуток (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижчі, ніж в Україні, затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25.12.2013р. №1042 (діяв до 14.05.2015р.);

- які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 ПК України, затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.05.2015р. №449-р (термін дії з 14.05.2015р. до 16.09.2015р.);

- які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 ПК України, затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.09.2015р. №977-р (діє з 16.09.2015).

Республіка Болгарія включена до переліку держав (територій), у яких ставки податку на прибуток (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижче, ніж в Україні, згідно розпоряджень Кабінету Міністрів України від 14.05.2015р. №449-р (термін дії з 14.05.2015р. по 15.09.2015р.) та від 16.09.2015р. №977 (термін дії з 16.09.2015р. по теперішній час).

Згідно із підпунктом 39.2.1.4 пункту 39.2 статті 39 ПК України господарською операцією для цілей трансфертного ціноутворення є всі види операцій, договорів або домовленостей, документально підтверджених або непідтверджених, що можуть впливати на об'єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків, зокрема, але не виключно: операції з товарами, такими як сировина, готова продукція тощо; операції з надання послуг; операції з нематеріальними активами, такими як роялті, ліцензії, плата за використання патентів, товарних знаків, ноу-хау тощо, а також з будь-якими іншими об'єктами інтелектуальної власності; фінансові операції, включаючи лізинг, участь в інвестиціях, кредитах, комісії за гарантію тощо; операції з купівлі чи продажу корпоративних прав, акцій або піших інвестицій, купівлі чи продажу довгострокових матеріальних і нематеріальних активів.

Відповідно до підпункту 39.2.1.7 пункту 39.2 статті 39 ПК України, господарські операції, передбачені підпунктами 39.2.1-39.2.1.3 і 39.2.1.5 підпункту 39.2.1 цього пункту, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:

річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 50 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;

обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 5 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.

Для визначення обсягу господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, передбаченого підпунктом 39.2.1.7 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Кодексу (більше 5 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік), враховуються тільки обсяг господарських операцій з таким контрагентом, здійснених під час, коли відповідна країна була включена до вищезазначених переліків держав (територій).

Відповідно до підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 ПК України, платники податків, обсяг контрольованих операцій яких з одним контрагентом перевищує 5 млн. гривень (без урахування податку на додану вартість), зобов'язані подавати звіт про контрольовані операції центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, до 1 травня року, що настає за звітним, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

Відповідно до пп.39.4.3 п.39.4 ст.39 ПК України, платники податків, що здійснюють контрольовані операції, повинні вести та зберігати документацію щодо трансфертного ціноутворення.

Згідно з пп. 39.4.4 п.39.4 ст.39 ПК України, на запит центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, платники податків протягом місяця з дня отримання запиту подають документацію щодо окремих контрольованих операцій, зазначених у запиті, яка повинна містити інформацію, зазначену у підпункті 39.4.6 цього пункту.

Підпунктом 39.4.7 п.39.4 ст.39 ПК України встановлено, що документація з трансфертного ціноутворення подається платником податків до контролюючого органу, в якому платник перебуває на обліку.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме, з акта перевірки від 14.11.2017 № 7052/19-00-14-02/22607719 ГУ ДФС у Тернопільській області відповідно до підпункту 20.1.2 пункту 20.1 статті 20, пункту 73.3 статті 73 ПК України направлено письмовий запит платнику податків від 04.07.2016 №1045/10/19-00-14-01-13/6233 про подання інформації щодо взаємовідносин з підприємством «ТЕТRАКОМ-2»-Ltd (Болгарія).

ПАТ «Тернопільський радіозавод «Оріон» листом від 19.07.2016 №320/1292 на запит ГУ ДФС у Тернопільській області від 04.07.2016р. №1045/10/19-00-14-01-13/6233 підтверджено факт здійснення контрольованих операцій з нерезидентом - підприємством «ТЕТRАКОМ-2»-Ltd (Болгарія) у період з 09.06.2015р. по 05.11.2015р. та надано відповідні копії документів.

Як встановлено судом та не заперечується представником позивача, річний дохід ПАТ «Тернопільський радіозавод «Оріон» від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, за 2015 рік склав 82440330 грн., що перевищує 50 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.

Як вбачається із матеріалів справи, а саме, із акта перевірки №7052/19-00-14-02/22607719 від 14.11.2017 обсяг господарських операцій ПАТ «Тернопільський радіозавод «Оріон» з підприємством «ТЕТRАКОМ-2»-Ltd (Болгарія), визначений за правилами бухгалтерського обліку, у 2015 році становить 11623003 грн., що перевищує 5 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий І (звітний) рік.

Отже, відповідно до підпунктів 39.2.1.2, 39.2.1.4 та 39.2.1.7 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті З9 ПК України, експортні операції, проведені 2015 році ПАТ «Тернопільський радіозавод «Оріон» з нерезидентом - підприємством «ТЕТRАКОМ-2»-Ltd (Болгарія) у період з 09.06.2015р. по 05.11.2015р. у сумі 11623003 грн. визнаються контрольованими та підлягають відображенню у Звіті про контрольовані операції за 2015 рік.

Як вбачається із акта перевірки №7052/19-00-14-02/22607719 від 14.11.2017 позивачем 06.07.2016 подано Звіт про контрольовані операції за 2015 рік №9276862115, в якому відображено контрольовані операції з експорту товарів на підприємство «ТЕТRАКОМ-2»-Ltd (Болгарія) на виконання умов «Договору постачання» №42/160 від 25.12.2014р. на суму 11623003 грн..

Враховуючи, що у 2016 році останній день строку подання Звіту про контрольовані операції за 2015 рік (30.04.2016р.) припадав на вихідний день, із врахуванням вимог пункту 49.20 статті 49 ПК України останнім днем строку подання Звіту про контрольовані операції за 2015 рік є 04.05.2016.

Отже, суд вважає, що ПАТ «Тернопільський радіозавод «Оріон» було несвоєчасно подано Звіт про контрольовані операції за 2015 рік, чим порушено норми підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 ПК України.

Несвоєчасне подання до ДФС платником податків звіту про проведені ним контрольовані операції відповідно до вимог п.п.З9.4.2 п.39.4 ст.39 Кодексу є порушенням податкового законодавства, відповідальність за яке передбачено пунктом 120.3 статті 120 ПК України.

Стосовно тверджень позивача щодо недотримання податковим органом термінів прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення суд зазначає наступне.

Відповідно до підпункту 39.5.2.20 статті 39 ПК України у разі незгоди платника податків або його представника з висновками перевірки або фактами та даними, викладеними в акті про результати перевірки контрольованої операції, вони мають право подати свої заперечення протягом 30 днів з дня отримання акта. При цьому платник податків має право подати разом із запереченнями або в погоджений строк документи (їх завірені копії), що підтверджують обґрунтованість заперечень.

Такі заперечення розглядаються протягом 30 робочих днів, що настають за днем їх отримання, а платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень.

Згідно з підпунктом 39.5.2.21 статті 39 ПК України прийняття податкового повідомлення-рішення за результатами перевірки контрольованої операції здійснюється у порядку, передбаченому статтею 86 цього Кодексу, але не раніше закінчення терміну для надання платником заперечень, визначеного підпунктом 39.5.2.20 цього пункту.

Суд звертає увагу, що норми статті 39 ПК України, на які робить посилання позивач регулюють особливості проведення перевірок контрольованих операцій, а пункт 39.5 (де встановлені спеціальні строки для оформлення результатів перевірки та винесення податкових повідомлень-рішень) регламентує порядок здійснення податкового контролю за встановленням відповідності умов контрольованих операцій принципу «витягнутої руки», в тому числі спеціальну процедуру проведення перевірок.

Проте, перевірка за результатами якої винесено оскаржуване податкове-повідомлення - рішення проводилась з підстав визначених підпунктом 78.1.2 статті 78 ПК України - не подання у встановлений законом строк звіту про контрольовані операції. Тобто, ГУ ДФС у Тернопільській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПАТ «ТРЗ Оріон» з питань дотримання вимог податкового законодавства України в частині несвоєчасного подання звіту про контрольовані операції, а не перевірку (чи моніторинг) правомірності самих контрольованих операцій.

Стосовно тверджень відповідача, що позивач вже притягувався до юридичної (фінансової) відповідальності за несвоєчасне подання звіту про контрольовані операції за 2015 рік, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 116.2 статті 116 Податкового кодексу України за одне податкове правопорушення контролюючий орган може застосувати тільки один вид штрафної (фінансової) санкції (штрафу), передбаченої цим Кодексом та іншими законами України.

Зміст вказаної норми, що застосовується у рамках взаємовідносин податкового органу і платників податків (юридичних і фізичних осіб), узгоджується з положеннями статті 61 Конституції України, відповідно до яких ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.

Судом встановлено, що ГУ ДФС у Тернопільській області раніше вже проводилась документальна перевірка ПАТ «ТРЗ «Оріон» (акт №380/14-01/22607719 від 23.09.2016 року), за результатами якої винесено податкове повідомлення рішення №0003921401 від 11.10.2016 про застосування штрафних санкцій в сумі 365400грн. за несвоєчасне подання звіту про контрольовані операції за 2015 рік.

Проте, Тернопільським окружним адміністративним судом 02.02.2017 у справі №819/1375/16 винесено постанову (аркуші справи 45-46), якою визнано незаконними дії Головного управління ДФС у Тернопільській області щодо проведення позапланової невиїзної документальної перевірки ПАТ "Тернопільський радіозавод "Оріон" та скасовано податкове повідомлення-рішення № 0003921401 від 11.10.2016. Дане рішення суду набрало законної сили.

Оскільки попереднє податкове повідомлення-рішення скасоване, немає підстав вважати, що позивач вже притягувався до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.

Крім цього, підставою для скасування податкового повідомлення-рішення від 11.10.2016 року було порушення податковим органом процедури проведення перевірки, а саме, несвоєчасне вручення (надіслання) наказу про проведення перевірки, що мало наслідком скасування всіх її результатів. Підстави та правомірність застосування штрафних санкцій вказаним податковим повідомленням-рішенням не були предметом розгляду у судовій справі №819/1375/16.

Враховуючи все наведене вище, суд дійшов висновку, що відповідач у спірних правовідносинах діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Податковим кодексом України, відтак відсутні підстави для задоволення позову та скасування податкового повідомлення-рішення.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Публічного акціонерного товариства "Тернопільський радіозавод "Оріон" (місцезнаходження: вулиця 15 Квітня, 6 місто Тернопіль, 46023, код ЄДРПОУ 22607719) до Головного управління ДФС у Тернопільській області (вулиця Білецька, 1 місто Тернопіль, 46003, код ЄДРПОУ 39403535) про скасування податкового повідомлення-рішення від 21 листопада 2017 року №0009331402 відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 12 лютого 208 року.

Головуючий суддя Баб'юк П.М.

копія вірна

Суддя Баб'юк П.М.