про залишення позовної заяви без руху
16 лютого 2018 року м. Рівне №817/503/18
Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Нор У.М., після одержання позовної заяви
ОСОБА_1
до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області
провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (34500, Рівненська обл., м. Сарни, вул. Технічна, буд. 2а) звернувся до суду з позовною заявою до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області (33028, Рівненська обл., м. Рівне, вул. Хвильового, буд. 2) про:
- визнання протиправною бездіяльності Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області щодо ненадання повної інформації до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області під час формування довідки за вих.№5/105 від 25.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1;
- зобов'язання Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 ОСОБА_1, до якої включити, крім встановлених в довідці за вих.№5/105 від 25.05.2017 також і надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% від посадового окладу, окладу за звання та вислугу років; премію в розмірі 100% від грошового забезпечення.
Відповідно до пункту третього частини першої статті 171 КАС України перевіривши позовну заяву на відповідність вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, суддею з'ясовано наступне.
Відповідно до пункту восьмого частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Додавши до позовної заяви копії документів та інших доказів позивачем не зазначено щодо наявності у нього або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви.
Разом з тим слід зазначити, що частиною четвертою статті 161 КАС України передбачено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
В свою чергу, вимоги до письмових доказів, що подаються до суду, встановлені у статті 94 КАС України, частиною другою якої передбачено подання письмових доказів в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Частиною четвертою цієї ж статті КАС України визначено, що копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством, а згідно з частиною п'ятою цієї статті КАС України, учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу; учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Враховуючи викладене, письмові докази (їх копії), що подаються на підтвердження обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, та додаються до позовної заяви, слід подати у відповідності з вищезазначеними вимогами КАС України.
Окрім того, у позовній заяві позивач зазначив третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (33028, м. Рівне, вул. Короленка, буд. 7), не зазначивши яких прав або обов'язків вказаної особи може стосуватися вирішення даного спору у суді.
Частиною п'ятою статті 161 КАС України передбачено, що у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.
При цьому, відповідно до частини другої статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Враховуючи те, що суддею при вирішенні питання про відкриття провадження у справі наразі не встановлено, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, позивачу відповідно до частини п'ятої статті 161 КАС України слід запропонувати подати суду відповідну заяву про залучення третьої особи у порядку частини другої статті 49 КАС України.
Відповідно до частини четвертої статті 49 КАС України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Таким чином, суддею встановлено, що подана позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 160, 161 КАС України.
Відповідно до частини першої, другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин позовну заяву слід залишити без руху.
Недоліки позовної заяви позивачу слід усунути шляхом подання до суду заяви про усунення недоліків позовної заяви з доданням позовної заяви, оформленої у відповідності з вимогами статті 160 КАС України та копій доданих до позовної заяви документів (письмових доказів) у відповідності з вимогами статті 94 КАС України, а також, у разі необхідності, заяви про залучення третьої особи із зазначенням підстав для її залучення до участі у справі.
Керуючись статтями 169, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 (34500, Рівненська обл., м. Сарни, вул. Технічна, буд. 2а) до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області (33028, Рівненська обл., м. Рівне, вул. Хвильового, буд. 2) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити ОСОБА_1 (34500, Рівненська обл., м. Сарни, вул. Технічна, буд. 2а) строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Нор У.М.