про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
13 лютого 2018 р. Справа № 818/427/18
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Опімах Л.М., розглянувши матеріали адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "КВАНТ" до Тур'янської сільської ради, третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю агрофірма "Псьол", про скасування рішення, -
До Сумського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "КВАНТ" з адміністративним позовом до Тур'янської сільської ради, третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю агрофірма "Псьол", про скасування рішення Тур'янської сільської ради від 08.08.2017 р. про надання в оренду з подальшим викупом ТОВ АФ "Псьол" земельної ділянки площею 0,039 га, яка розташована за адресою: с-ще Миропільське, вул. Центральна, 17.
Вивчивши зміст позовної заяви та дослідивши додані до неї матеріали, суддя вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. За змістом п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Як вбачається з матеріалів позову, предметом спору в даній справі є питання про захист цивільного права - права оренди земельної ділянки, а саме позивач просить суд скасувати рішення про передачу земельної ділянки в оренду ТОВ АФ "Псьол" з правом викупу без проведення земельних торгів, оскільки таке рішення позбавило ТОВ "КВАНТ" права отримати таку земельну ділянку в оренду.
Відповідно до п. 1, абз. 2 п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Характерною ознакою публічно-правових спорів є сфера їх виникнення - публічно-правові відносини, тобто передбачені нормами публічного права суспільні відносини, що виражаються у взаємних правах та обов'язках їх учасників у різних сферах діяльності суспільства, зокрема пов'язаних з реалізацією публічної влади.
Публічно-правовим вважається також спір, який виник з позовних вимог, що грунтуються на нормах публічного права, де держава в особі відповідних органів виступає щодо громадянина не як рівноправна сторона у правовідносинах, а як носій суверенної влади, який може вказувати або забороняти особі певну поведінку, надавати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо. Тобто, основною визначальною рисою адміністративних правовідносин є владне підпорядкування однієї сторони цих відносин іншій стороні. Сторони в адміністративному спорі ще до його виникнення повинні перебувати у відносинах вертикального підпорядкування.
На підставі п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності.
Аналізуючи викладені вище норми законодавства, суд дійшов висновку, що до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
З матеріалів даної позовної заяви вбачається, що спір стосується права оренди земельної ділянки, оскільки таке право виникло у третьої особи з моменту його державної реєстрації, тобто цивільного права, а отже, справа не може вирішуватися в порядку адміністративного судочинства, подальше оспорювання права користування земельною ділянкою має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про цивільне право.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 16.06.2015 року у справі № 21-227а15.
Суд роз'яснює позивачу, що він може звернутися з позовом до суду в порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Керуючись ст.ст. 170, 248, 256, 293, 295 КАС України, -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "КВАНТ" до Тур'янської сільської ради, третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю агрофірма "Псьол", про скасування рішення.
Роз'яснити позивачу, що розгляд даної справи віднесено до суду цивільної юрисдикції.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя Л.М. Опімах