про залишення позовної заяви без руху
05 лютого 2018 року м. РівнеСправа №817/294/18
Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Щербаков В.В., після одержання позовної заяви
ОСОБА_1
доУправління Пенсійного фонду України у Дубровицькому районі Рівненської області
про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги та зобов'язання вчинення певних дій,
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Дубровицькому районі Рівненської області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги та зобов'язання вчинення певних дій.
Пунктами 1- 3 та 6 частини 1 статті 171 КАС України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу;немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху.
Так, перевіряючи на виконання положень ч.1 ст.171 КАС України даний позов, суддею встановлено, що подана ОСОБА_1 позовна заява не відповідає вимогам ст.ст.160 - 161 КАС України з огляду на наступне.
І. Згідно з ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Проте, позивач звертається до суду із позовною заявою, складеною відповідно до законодавства, яке діяло станом на 2008 рік.
ІІ. Відповідно до п.2 ч.5 ст.160 КАС України, в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
ОСОБА_1 подає до суду адміністративний позов, однак в супереч викладеному не зазначає власний реєстраційний номер облікової картки платника податків за його наявності, а також ідентифікаційний код юридичної особи відповідача, який зазначений в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України.
ІІІ. Пунктом 4 частини 5 статті 160 КАС України визначено, що в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Частиною 1 статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч.2 ст.5 КАС України).
ОСОБА_1 звертається до адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Дубровицькому районі Рівненської області, у якому просить суд, зокрема, про:
1) стягнення недоплаченої щомісячної соціальної державної допомоги до пенсії за період із січня 2006 року по грудень 2008 року включно в сумі 3792,30грн.;
2) зобов'язання вчинити дії щодо нарахування щомісячної соціальної державної допомоги, відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни", надалі при нарахуванні пенсії.
Однак, заявляючи в позовній заяві вимогу щодо стягнення з відповідача коштів позивачем обрано невірний спосіб захисту порушеного права, оскільки положення статті 5 КАС України не передбачають можливості стягнення із суб'єкта владних повноважень на користь особи грошових коштів, крім випадків стягнення з такого відповідача коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Таким чином, дана позовна вимога не відповідає змісту вимог, з якими позивачу надано право звертатися до адміністративного суду за захистом своїх порушених прав, свобод та інтересів. Тобто сформована без врахування положень ст.5 КАС України.
IV. Відповідно до п.5 ч.5 ст.160 КАС України, в позовній заяві зазначаються виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
У позовній заяві позивач зазначає, що у 2006-2007 роках щомісячна соціальна допомога в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком їй не виплачувалася, а у 2008 році виплачувалася в неповному обсязі, проте, всупереч вищевказаним вимогам не зазначає та не додає до позовної заяви доказів, які підтверджують вказані обставини.
V. Згідно з п.11 ч.5 ст.160 КАС України, в позовній заяві зазначаються власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Всупереч викладеному, ОСОБА_1 у поданій позовній заяві не зазначає письмового підтвердження про неподання іншого позову (позовів) до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав.
VІ. Частиною 1 статті 161 КАС України встановлено, що до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Однак позивачем не додано до позовної заяви її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів для відповідача.
VІІ. Згідно з ч.3 ст.161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
При цьому, якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору (п.8 ч.5 ст.160 КАС України).
ОСОБА_1 звертається до суду з позовом про:
1) стягнення недоплаченої щомісячної соціальної державної допомоги до пенсії за період із січня 2006 року по грудень 2008 року включно в сумі 3792,30грн., що є вимогою майнового характеру;
2) зобов'язання вчинити дії щодо нарахування щомісячної соціальної державної допомоги, відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни", надалі при нарахуванні пенсії, що є вимогою немайнового характеру.
Однак документа про сплату судового збору не долучає. У позовній заяві не зазначає підстав звільнення від сплати судового збору та не подає клопотання про звільнення від його сплати.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (далі - Закон №3674-VI), судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону №3674-VI встановлено, що розмір судового збору за подання адміністративного позову:
- майнового характеру, який подано фізичною особою становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
- немайнового характеру, який подано фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" від 07.12.2017 №2246-VIII встановлено, що розмір прожиткового мінімуму на одну особу для працездатних осіб в розрахунку на місяць станом на 1 січня 2018 року становить 1762,00грн.
Частиною 3 статті 6 Закону №3674 передбачено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Відтак, розмір судового збору за подання позивачем адміністративного позову, який містить 1 вимогу майнового та 1 вимогу немайнового характеру, становить 1409,60грн. [(1762 х 0,4) + (1762 х 0,4)].
VІІІ. Відповідно до ч.2 ст.122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 6 статті 161 КАС України встановлено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Разом з тим, частиною 1 статті 123 КАС України визначено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.
Предметом спору є недоплачена щомісячна соціальна державна допомога до пенсії за період із січня 2006 року по грудень 2008 року.
ОСОБА_1 зазначає, що про існування порушених своїх прав дізналася із засобів масової інформації, а саме з Вісника Конституційного Суду України №4 від 07.11.2007, однак в обґрунтування клопотання поновлення пропуску строку на звернення до суду не зазначає жодних обставин, та не надає жодних доказів.
Разом з тим, слід зазначити, що позовна заява підписана позивачем 15.12.2008, що викликає сумнів у поданні такої позовної заяви у 2018 році саме ОСОБА_1
Відтак, слід зобов'язати позивача надати суду заяву за підписом позивача із проставлянням дати її підписання при поданні до суду.
Крім того, до матеріалів позовної заяви долучено копію ухвали Дубровицького районного суду Рівненської області від 11.03.2009 у справі №2а-1194\09 про відкриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Дубровицькому районі Рівненської області про стягнення щомісячної соціальної державної допомоги "Дітям війни".
Таким чином, слід зобов'язати позивача надати суду судове рішення, прийняте Дубровицьким районним судом Рівненської області за наслідками розгляду справи №2а-1194\09.
Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, позов слід залишити без руху та запропонувати ОСОБА_1 у встановлений судом строк усунути недоліки позовної заяви шляхом подання суду:
1) адміністративного позову, форма та зміст якого відповідає вимогам ст.160 та ст.161 КАС України, та конкретно сформованими позовними вимогами, які відповідають положенням ч.1 ст.5 КАС України, з викладенням їх обґрунтованості та доводів, та проставлянням дати її підписання при поданні до суду (для суду та відповідача);
2) письмове підтвердження про неподання іншого позову (позовів) до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав;
3) документа про сплату судового збору в сумі 1409,60грн., за такими реквізитами: одержувач -УДКСУ у м.Рівному (м.Рівне) 22030101, код ЄДРПОУ 38012714, рахунок №31211206784002, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Рівненській області, МФО банку 833017, призначення платежу: "Судовий збір за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Рівненський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 34847329";
4) доводів та/або доказів в обґрунтування пропуску строку на звернення до суду;
5) рішення, прийняте Дубровицьким районним судом Рівненської області за наслідками розгляду справи №2а-1194\09.
Керуючись статтями 169, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Дубровицькому районі Рівненської області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги та зобов'язання вчинення певних дій залишити без руху.
Встановити ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви тривалістю 10 днів з дня вручення ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Щербаков В.В.