12 лютого 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/2233/17
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області до Комунального підприємства "Полтаваелектроавтотранс" про відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій,
12 грудня 2017 року позивач ОСОБА_1 об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Комунального підприємства "Полтаваелектроавтотранс" про відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених за списком №2, за жовтень-листопад 2017 року в розмірі 57877,58 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що відповідач у порушення вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" несвоєчасно сплачує витрати на виплату і доставку пільгових пенсій до Пенсійного фонду України, у зв'язку із чим виникла заборгованість у розмірі 57877,58 грн.
Ухвалами Полтавського окружного адміністративного суду від 13.12.2017 відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду за правилами статей 105, 106, 107, 121 Кодексу адміністративного судочинства України у редакції, чинній до 15.12.2017.
08.02.2018 відповідач подав відзив на адміністративний позов, в якому просив відмовити в його задоволенні, посилаючись на те, що у розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за період жовтень-листопад 2017 року відповідачем включено витрати на виплату і доставку пенсії гр. ОСОБА_2 в розмірі 57877,58 грн. із порушенням вимог пункту 6.2. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме, без врахування пільгового стажу гр. ОСОБА_2 як водія тролейбусу на останньому місці роботи, який підтверджено актом документальної перевірки відомостей про заробітну плату ОСОБА_2 Пояснив, що не заперечує проти призначення гр. ОСОБА_2 пенсії на пільгових умовах, однак заперечує факт 100% відшкодування витрат на виплату і доставку пенсії по гр. ОСОБА_2 Комунальним підприємством "Полтаваелектроавтотранс".
Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження.
Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд ухвалив розглянути справу у порядку письмового провадження.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.
Комунальне підприємство "Полтаваелектроавтотранс" ОСОБА_1 міської ради (ідентифікаційний код 03328511) є юридичною особою, зареєстрованою виконавчим комітетом ОСОБА_1 міської ради 27.02.1992.
Відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів, і за результатами атестації робочих місць мають право на пенсію на пільгових умовах.
Згідно пункту 2 прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
До набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" діяв Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26 червня 1997 №400/97-ВР.
Згідно з абзацом четвертим пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до статті 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору, визначені у частині другій цієї статті, сплачують до Пенсійного фонду України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Абзацом третім пункту 1 статті 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено ставку на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
З матеріалів справи вбачається, що на підприємстві відповідача працювала особа, якій була призначена пенсія на пільгових умовах, а саме: ОСОБА_2.
Згідно частини 1 статті 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору, визначені у частині другій цієї статті, сплачують до Пенсійного фонду України у порядку, визначеному законодавством України.
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.03 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 за № 64/8663 (далі 0 Інструкція 21-1).
Відповідно до пункту 6.4 Інструкції № 21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно із пунктом 6.8. Інструкції № 21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
На виконання вимог Інструкції, позивачем на адресу підприємства направлено розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” за жовтень - листопад 2017 року.
Згідно наданих суду копій розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, вбачається, що невідшкодована Пенсійному фонду сума виплаченої пенсії гр. ОСОБА_2 за списком № 2 складає 57877,58 грн.,
На переконання відповідача, у розрахунки фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за період жовтень-листопад 2017 року відповідачем включено витрати на виплату і доставку пенсії гр. ОСОБА_2 в розмірі 57877,58 грн із порушенням вимог пункту 6.2. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Мотивуючи дане, відповідач виходить із того, що при призначенні гр. ОСОБА_2 пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області не враховано пільгового стажу як водія тролейбусу на останньому місці роботи, а відтак КП "Полтаваелектроавтотранс" не зобов'язане відшкодовувати органам Пенсійного фонду суми фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених гр. ОСОБА_2 на пільгових умовах по списку № 2, за ставкою 100% розміру виплаченої пенсії.
Оцінюючи наведені доводи відповідача у їх сукупності з фактичними обставинами справи, суд виходить з такого.
Пунктом 6.2. Інструкції № 21-1 визначено, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Отже, розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, який підлягає відшкодуванню, залежить від стажу роботи особи на конкретному підприємстві.
Судом встановлено, що у період з 12.03.1990 по 25.02.2004, що склав у цілому 13 років 9 місяців 15 днів, громадянин ОСОБА_2 працював на підприємстві "ОСОБА_1 тролейбусне управління" та здійснював перевезення пасажирів міським електричним пасажирським транспортом, тобто виконувала роботи, передбачені пунктом “з” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, про що свідчить довідка КП “Полтаваелектроавтотранс” про підтвердження наявного трудового стажу № 138 від 28.07.2017 та сторонами не заперечується.
Відповідно до пункту “з” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, положення якого застосовуються на підставі абзацу 2 пункту 16 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, після досягнення 55 років і при стажі роботи:
для чоловіків - не менше 30 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців;
для жінок - не менше 25 років, у тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.
Рішенням Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 09.08.2017 (протокол № 1228) гр. ОСОБА_2 з 12.05.2017 призначено пенсію за віком на пільгових умовах у розмірі 1293,26 грн./а.с. 41/.
При цьому із розрахунку стажу вбачається, що органом Пенсійного фонду враховано лише пільговий стаж громадянина як водія міського пасажирського транспорту у розмірі 12 років 6 місяців 20 днів у Полтавському тролейбусному управлінні /а.с. 39-40/.
Відтак до розрахунків фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за період жовтень-листопад 2017 року, виставлених КП “Полтаваелектроавтотранс”, відповідачем включено витрати на виплату і доставку пенсії гр. ОСОБА_2 у частці 100 відсотків.
Із матеріалів справи вбачається, що з березня 2004 року по квітень 2017 року (в цілому 13 років 2 місяць) гр. ОСОБА_2 працював водієм міського пасажирського транспорту у 8 тролейбусному парку - філіалі Державного унітарного підприємства “Мосгортранс” та вказаний стаж роботи зараховано відповідачем до трудового стажу громадянина.
В ході перевірки ОСОБА_1 об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області направлено запит на адресу Головного управління Пенсійного фонду Російської Федерації в м. Москва щодо правильності видачі довідок про заробітну плату на гр. ОСОБА_2 від 08.06.2017 №38-06/22, №38-06/21.
Актом перевірки Головного управління Пенсійного фонду Російської Федерації № 8 по м. Москві та Московській області від 21.08.2017 підтверджено, що розбіжностей за довідками від 08.06.2017 №38-06/22, №38-06/21 не виявлено.
За діючим законодавством Російської Федерації ОСОБА_3 є громадянином України та мав статус тимчасово перебуваючого на території Російської Федерації. До 01.01.2010 громадяни України, які мали статус тимчасово перебуваючих іноземних громадян на території Російської Федерації у відповідності до ст. 7 Федерального закону від 15.12.2001 №167-ФЗ "Про обов'якове пенсійне страхування в Російській Федерації" не були застрахованими особами з обов'язкового пенсійного страхування. Таким чином, страхові внески на обов'язкове пенсійне страхування з виплат ОСОБА_2 не начислялися.
Згідно п. 1 ст. 7 Федерального Закону №167-ФЗ з 01.01.2012 підлягають пенсійному страхуванню іноземні громадяни та особи без громадянства, тимчасово перебуваючі в Росії, які уклали трудові договори строком не менше шести місяців.
Судом встановлено, що Державне унітарне підприємство “Мосгортранс” є останнім підприємством у трудовій діяльності ОСОБА_2, пенсія останньому призначено за віком у розмірі 1293,26 грн.
Згідно з частиною 1 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Частиною 1 статті 40 Закону № 1058 передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв. Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Таким чином, страховий стаж набутий згідно з Угодою враховується до страхового стажу під час призначення пенсії, а для обчислення розміру пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу.
Згідно з ч. 2 ст. 6 Угоди про гарантії громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою.
Статтею 8 Угоди передбачено, що органи, що здійснюють пенсійне забезпечення в державах - учасницях Угоди, співпрацюють між собою у порядку, який визначається угодою між їхнім центральними органами.
Необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані у належному порядку на території держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, що входили до складу СРСР або до 1 грудня 1991 року, приймаються на території держав - учасниць Співдружності без легалізації (стаття 11 Угоди).
Згідно пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Таким чином, зважаючи на те, що періоди роботи гр. ОСОБА_2 водієм пасажирського міського транспорту у 8 тролейбусному парку Державного унітарного підприємства “Мосгортранс” підтверджено актом перевірки Головного управління Пенсійного фонду Російської Федерації № 8 по м. Москві та Московській області від 21.08.2017, відповідач повинен був врахувати вказаний пільговий стаж при визначенні частки підприємств по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгової пенсії ОСОБА_2
Доводи представника відповідача про те, що зарахування до пільгового стажу періоду роботи у ГУП "Мосгортранс" чинним законодавством не передбачено, суд вважає необґрунтованими, оскільки за приписами частин 2,3 статті 6 Угоди для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою. Обчислення пенсій проводиться з заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу.
На підставі викладеного, беручи до уваги, що Державне унітарне підприємство “Мосгортранс” є останнім підприємством у трудовій діяльності ОСОБА_2, то в силу вимог п. 6.2. Інструкції № 21-1 пільговий стаж роботи на вказаному підприємстві підлягав врахуванню у повному розмірі, а стаж на КП “Полтаваелектроавтотранс” підлягав додаванню до стажу, необхідного для призначення пенсії на пільгових умовах (згідно прикладу, наведеного у пункті 6.2. Інструкції), суд не погоджується з висновком позивача щодо наявності правових підстав для відшкодування саме відповідачем всієї суми витрат на виплату і доставку пільгової пенсії гр. ОСОБА_2
Враховуючи те, що в силу положень розділу 6 Інструкції № 21-1 визначення розміру сум до відшкодування та складання розрахунків є повноваженням органів Пенсійного фонду, суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади, а також давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень.
Відтак, позов Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області до Комунального підприємства "Полтаваелектроавтотранс" про відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених за списком №2 гр. ОСОБА_2, за жовтень-листопад 2017 року в розмірі 57 877,58 грн. задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В задоволенні адміністративного позову Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (вул. Івана Мазепи, б.30, м. Полтава, 36040, код ЄДРПОУ 40383769) до Комунального підприємства "Полтаваелектроавтотранс" (вул. Ст. Халтуріна, 10, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 03328511) про відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя ОСОБА_4