Рішення від 07.02.2018 по справі 817/1696/17

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2018 року м. Рівне №817/1696/17

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д.П. за участю секретаря судового засідання Минько Н.З. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: ОСОБА_1,

відповідача: представник Ковальчук Інна Леонідівна,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доПрокуратури Запорізької області

про зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1) звернувся до суду з позовною заявою до Прокуратури Запорізької області (далі - відповідач), в якій, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просить зобов'язати прокуратуру Запорізької області видати ОСОБА_1 довідку про розмір чинної заробітної плати працівника прокуратури за останнім місцем роботи ОСОБА_1, за всіма складовими, на які нараховуються страхові внески, з яких було призначено пенсію, після змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" станом на 01.09.2017 року.

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно відмовлено йому у видачі довідки про заробітну плату, станом на 01.09.2017.

Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Відповідач подав до суду письмові заперечення на позовну заяву, в яких просив в задоволенні позову відмовити, обґрунтовуючи це тим, що на час звернення ОСОБА_1 до прокуратури області про видачу позивачу довідки для перерахунку пенсії були відсутні будь-які нормативні акти, які визначають форму довідки про чинну заробітну плату для перерахунку пенсії прокурорам, зокрема, які складові заробітку включати в розрахунок, який посадовий оклад застосовувати при розрахунку, у разі ліквідації посади, з якої особа вийшла на пенсію, станом на яку дату має міститися інформація про заробіток, хто уповноважений підписувати таку довідку.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти позову, просила відмовити у його задоволенні, посилаючись на наведені у письмових запереченнях обґрунтування.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач, працював в органах прокуратури по 21.09.2006 і був звільнений з посади старшого помічника прокурора прокуратури Запорізької області та з органів прокуратури з 21.09.2006 у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Як встановлено судом, позивач у вересні 2017 року звернувся до відповідача листом від 21.09. 2017 року про надання довідки про розмір заробітної плати для перерахунку пенсії (вхідний номер відповідача 18-39419вх17 від 26.09.2017 року) (а.с. 27-28).

У відповідь на вказане звернення відповідач надіслав позивачу лист за вих. №18-761вих-17 від 25.10. 2017 року про відмову у видачі запитуваної довідки (а.с. 29-30).

Також, листом за вих. №18-761вих-17 від 25.10. 2017 року відповідачем надано позивачу довідку, яка визначала розмір заробітної плати на посаді старшого прокурора прокуратури Запорізької області з питань захисту інтересів громадян та держави при виконанні судових рішень станом на час останнього підвищення окладів на цій посаді.

Вважаючи протиправною відмову відповідача у видачі довідки про розмір заробітної плати для перерахунку пенсії станом на 01.09. 2017 року позивач звернувся до суду.

Згідно статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 46 Конституції України зазначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Положеннями частини 1 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, яка була чинною на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно частин 13, 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII, в редакції чинній на момент звернення позивача з заявами до відповідача, пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.

Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, яка була чинною на час призначення пенсії позивачу, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно із ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, яка була чинною на час призначення пенсії позивачу, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що слідує за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Статтею 58 Конституції України визначене правило дії законів у часі, відповідно до якого закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 64 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виконавча дирекція Пенсійного фонду зобов'язана: здійснювати функції щодо призначення (перерахунку), забезпечення своєчасного та в повному обсязі фінансування і виплати пенсій та надання соціальних послуг.

Згідно пп. 7 п. 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 р. за № 41/26486, Управління фонду відповідно до покладених на нього завдань: призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства.

З системного аналізу вказаних норм права суд дійшов висновку, що особи, які отримують пенсію за вислугою років згідно з Законом України «Про прокуратуру» мають право на її перерахунок органами Пенсійного фонду України на підставі поданих такими пенсіонерами документів, зокрема, щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію станом на час здійснення перерахунку.

Крім того, судом встановлено, що відповідачем вже було надано позивачу довідки про заробітну плату за раніше займаною посадою у розрізі складових, на які нараховуються страхові внески № 18-62вих-17 від 26.01.2017 року та № 18-780вих-17 від 25.10.2017 (а. с. 56, 91), доказів відкликання або скасування цих довідок суду не надано.

Листом в.о. начальника Департаменту кадрової роботи та державної служби Генеральної прокуратури України № 11/1-26029-06 від 10.01.2018 підтверджено, що у раніше виданих позивачу довідках про заробітну плату за раніше займаною посадою, посада старшого помічника прокурора області за розміром посадового окладу прирівнювалася до посади начальника управління, відділу (а.с. 89-90).

Представником відповідача у судовому засіданні підтверджено наявність розміру посадового окладу начальника управління, відділу прокуратури області у схемі посадових окладів затверджених постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» № 505 від 31.05.2012 у редакції постанови Кабінету Міністрів України № 763 від 30.09.2015.

У зв'язку з чим, суд критично оцінює твердження відповідача про неможливість надати довідку у зв'язку із організаційно-територіальними змінами у складі органів прокуратури, які відбулися на підставі Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014, який набрав чинності з 15.07.2015 року, як підстави відмови у задоволенні позовних вимог.

Щодо тверджень представника відповідача на відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України і Міністерством праці та соціальної політики України умов та порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури, як підстави відмови у задоволенні позову, то суд зазначає наступне.

Так, на момент звернення позивача із заявою про надання довідки про розмір заробітної плати для перерахунку пенсії положення статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ втратили чинність на підставі Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII від 14.10.2014 року

Згідно ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VII (в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, проте на момент виникнення правовідносин, цей порядок не визначений.

Однак, суд зауважує, що відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури (як було передбачено ч. 17 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, а потім - ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VII) зумовлює неможливість проведення саме перерахунку пенсії, а не видачі довідки про розмір заробітної плати.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

При зазначених обставинах, вимоги позивача правомірні, обґрунтовані і підлягають до задоволення, а заперечення відповідача суд відхиляє як безпідставні і такі, що суперечать чинному законодавству та фактичним обставинам справи.

Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Оскільки факт наявності у позивача порушеного права знайшов своє підтвердження у ході розгляду справи, то адміністративний позов слід задовольнити повністю.

Згідно із ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Враховуючи наведене вище, на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Прокуратури Запорізької області судові витрати у розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп. сплачених згідно квитанцій № 0.0.886238964.1 від 06.11. 2017 року (а.с. 2).

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Зобов'язати прокуратуру Запорізької області (69057, вул. Матросова, 29а, м. Запоріжжя, код ЄДРПОУ 02909973) видати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, АДРЕСА_1) довідку про розмір чинної заробітної плати працівника прокуратури за останнім місцем роботи ОСОБА_1, за всіма складовими, на які нараховуються страхові внески, з яких було призначено пенсію, після змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" станом на 01.09.2017 року.

Присудити на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, АДРЕСА_1) судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Прокуратури Запорізької області (69057, вул. Матросова, 29а, м. Запоріжжя, код ЄДРПОУ 02909973) у розмірі 640 грн. (шістсот сорок грн.)

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення суду складено 12 лютого 2018 року.

Суддя Зозуля Д.П.