Рішення від 15.02.2018 по справі 816/2409/17

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/2409/17

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Костенко Г.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Колодяжного Д.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Герсдорф О.І.

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кременчуцького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

26.12.2017 ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Кременчуцького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області (надалі - відповідач) про зобов'язання внести до актових записів:

- про шлюб укладеного між ОСОБА_1 та ОСОБА_4, укладеного 24.09.2004 (актовий запис №702 від 24.09.2004, орган державної реєстрації - Центральний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області) шляхом доповнення актового запису інформацією про національність нареченого ОСОБА_1 - "німець";

- про народження ОСОБА_5, народженої ІНФОРМАЦІЯ_1 (актовий запис №22 від 10.01.2005, орган державної реєстрації - Центральний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області) шляхом доповнення актового запису інформацією про національність батька ОСОБА_1 - "німець".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з метою збереження свого етнічного німецького походження та подальшого впорядкування документів для реалізації особистих прав, належати до німецького народу та отримання можливості користуватися окремими пільгами та гарантіями, передбаченими діючим законодавством Німеччини для громадян колишніх радянських республік німецького походження, звернувся до Кременчуцького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області із заявою про доповнення актових записів про шлюб №702 від 24.09.2004 та про народження №22 від 10.01.2005 інформацією про свою національність. Відповідач листом №3242/12.27-04-31 від 09.12.2017 відмовив, оскільки питання зміни національності не відноситься до компетенції органів державної реєстрації актів цивільного стану, а також з підстави - відсутності у вказаних актових записах графи "національність".

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві. Просив не стягувати з відповідача судові витрати.

Відповідач надав до суду відзив в якому просив відмовити в задоволенні позову посилаючись на те, що питання зміни національності не відноситься до компетенції відповідача. Крім того, зазначив, що відповідно до Правил державної реєстрації актів громадського стану в Україні, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.09.2002 №1367, бланк свідоцтва про народження та про шлюб не містять графу "національність" (а.с.29-30).

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала, наполягала на відмові у задоволенні позовних вимог з мотивів, викладених у відзиві.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

З матеріалів справи вбачається, що 05.12.2017 ОСОБА_1 через свого адвоката звернувся до Кременчуцького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області з заявою про розгляд питання про можливість доповнення актового запису про шлюб укладеного між ОСОБА_1 та ОСОБА_4, укладеного 24.09.2004, шляхом доповнення актового запису інформацією про національність нареченого ОСОБА_1 - "німець" та актового запису про народження ОСОБА_5, народженої ІНФОРМАЦІЯ_1, шляхом доповнення актового запису інформацією про національність батька ОСОБА_1 - "німець". (а.с.23-24).

За результатом розгляду заяви позивача Кременчуцький міський відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області, листом від 09.12.2017 №3242/12.27-04-31 відмовив у задоволені заяви (а.с.24-25).

У вказаному листі відповідач зазначив, що питання зміни національності не відноситься до компетенції органів державної реєстрації актів цивільного стану, так як Указом Президента України від 27.01.1999 №70/90 "Про зміни та визнання такими, що втратили чинність деяких актів Президента України" втратив чинність та був відмінений Указ Президента України від 31.12.1991 "Про порядок зміни громадянами України національності". Крім того, актові записи цивільного стану, складені після 01.01.2004 на бланках, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 12.09.2002 №1367 та з 19.11.2010 на бланках, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2010 №1025, не містять графу "національність".

Не погоджуючись із відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом та просив суд зобов'язати відповідача доповнити актові записи про шлюб №702 від 24.09.2004 та про народження №22 від 10.01.2005 інформацією про національність ОСОБА_1- "німець".

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з наступного.

Спірні правовідносини регулюються Цивільним кодексом України, Законом України "Про національні меншини в Україні" від 25.06.1992 № 2494-XII, Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 №2398-VI, Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення, та анулювання, затверджені наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 року №96/5.

Відповідно до статті 3 Конституції України кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй, чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.

Статтею 3 Закону України "Про національні меншини в Україні" визначено, що до національних меншин належать групи громадян України, які не є українцями за національністю, виявляють почуття національного самоусвідомлення та спільності між собою.

Відповідно до статті 4 Закону України "Про національні меншини в Україні" відносини, які виникають з приводу реалізації громадянами України прав і свобод, пов'язаних з їх належністю до національних меншин, регулюються Конституцією України, цим Законом, прийнятими на їх підставі іншими законодавчими актами, а також міжнародними договорами України.

Згідно статті 11 Конституції України держава сприяє консолідації та розвиткові української нації, її історичної свідомості, традицій і культури, а також розвиткові етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності всіх корінних народів і національних меншин України.

Згідно з приписами частини другої статті 300 ЦК України фізична особа має право на збереження своєї національної, культурної, релігійної, мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.

За змістом статей 11, 18 Закону України "Про національні меншини в Україні" громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається. Будь-яке пряме чи непряме обмеження прав і свобод громадян за національною ознакою забороняється й карається законом.

Статтею 3 Рамкової конвенції про захист національних меншин, ратифікованої Законом України від 09.12.1997 №703/97-ВР, кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй, чи не вважатися такою, і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.

Проаналізувавши матеріали справи, суд встановив наступне.

20.06.1997 Центральним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області внесено актовий запис №35 про зміну імені, а саме, здійснено зміну прізвища з "ОСОБА_6" на "ОСОБА_8" (а.с.15-16).

Відповідно до свідоцтва (повторне) про народження серії НОМЕР_1, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Магдебург, Німеччина; у графі "Батько" зазначено: ОСОБА_6, національність "німець"; у графі "Мати" зазначено: ОСОБА_7, національність "руська" (а.с.10).

Відповідно до копії заяви на видачу паспорта ОСОБА_6, за формою №1, що надана Автозаводським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області, у графі "№4" міститься запис про національність "німець" (а.с.73).

Отже, вищевказаними матеріалами справи підтверджується факт належності батька позивача - ОСОБА_6 до німецького народу.

Цей факт, у свою чергу, свідчить також про приналежність до німецького народу самого позивача, що є підставою вважати ОСОБА_1 за національністю "німець".

Крім того, з наявної в матеріалах копії заяви позивача на видачу паспорта, за формою №1, слідує, що позивач у графі "№4" вказав національність - "німець" (а.с.11).

Також матеріали містять довідку №1/14-12/2017 надану Громадською організацією "Кременчуцьке товариство німців "Відергебурт", за змістом якої, ОСОБА_1 з вересня 1994 року є членом Громадської організації "Кременчуцьке товариство німців "Відергебурт" (а.с.26).

Отже, матеріали справи свідчать про приналежність позивача до німецького народу.

Відповідно до частини першої статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Приписами статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

Зразки актових записів цивільного стану затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.

Згідно частини першої статті 12 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" внесення відомостей про народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях.

Відповідно до частини першої статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Відповідно до частин 2, 3 статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.

Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.

Як зазначалось, порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за №55/18793 (далі - Правила).

Пунктом 1.1. Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

За приписами пункту 1.7 Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.

Відповідно до пункту 2.13.2 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.

Пунктом 2.16. Правил передбачено, що зміни, доповнення, виправлення вносяться в паперові носії актових записів цивільного стану та одночасно до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

На підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду (п. 2.16.7. Правил).

Згідно з пунктом 3 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану" від 07.07.1995 №12 суд розглядає заяви про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану як у випадках не виправлення органами реєстрації актів громадянського стану помилок, допущених при складанні актового запису, так і при відмові зазначених органів внести в ці записи передбачені законодавством зміни (прізвища, імені, по батькові тощо) і доповнення (наприклад, про національність і громадянство батьків).

Відмова відповідача фактично зводиться до того, що актові записи цивільного стану, складені після 01.01.2004 на бланках, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 12.09.2002 №1367 та з 19.11.2010 на бланках, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2010 №1025, не містять графу "національність"

Так, суд погоджується, що Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження зразків актових записів цивільного стану, описів та зразків бланків свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 10.11.2010 №1025 не передбачено графу "національність".

Згідно зразків актових записів про шлюб та народження відсутня графа "Національність", однак, наявна графа "Для відміток". Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1025 не вбачається, що саме законодавець хотів віднести до графи "Для відміток" (які саме необхідні примітки зазначати у даній графі), тому на думку суду, для захисту прав, свобод та інтересів позивача, відповідач мав можливість внести до зазначеної графи інформацію щодо "національності нареченого" та "національності батька".

Також, суд вважає можливим зазначити, що внесення інформації щодо "національності нареченого" та "національності батька" до графи "Для відміток" у актових записах про шлюб та про народження, жодним чином не впливає ані на інтереси держави, ані на інтереси суспільства в цілому.

Також суд зазначає, що в рішенні Європейського суду з прав людини від 16.05.2013 року у справі "Гарнага проти України" (№20390/07) наголошено на необхідності дотримання державою справедливого балансу, який потрібно встановити між конкуруючими інтересами особи та суспільства в цілому.

Крім того, суд звертає увагу, що стаття 8 Конституції України визначено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Конституція України гарантує кожній особі вільний вибір належності до національних меншин.

Таким чином, суд приходить висновку, що відмова Кременчуцького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області у внесенні доповнень до актових записів про шлюб №702 від 24 вересня 2004 року та про народження №22 від 10.01.2005, викладена в листі від 09.12.2017 №3242/12.27-04-31, є такою, що обмежує право позивача на приналежність до німецького народу, а відтак є протиправною.

Суд, керуючись приписами статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає, що вказане порушене право підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправною та скасування відмови, викладеної в листі від 09.12.2017 №3242/12.27-04-31.

Враховуючи вищевикладене, вимоги позивача про зобов'язання відповідача внести зміни до актового запису про шлюб №702 від 24.09.2004, складений Центральним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області, шляхом доповнення актового запису інформацією про національність нареченого ОСОБА_1 - "німець" та до актового запису про народження №22 від 10.01.2005, складений Автозаводським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області, шляхом доповнення актового запису інформацією про національність батька ОСОБА_1 - "німець" підлягають задоволенню.

Суд не здійснює на підставі статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподіл судових витрат, оскільки позивач відмовився від стягнення судових витрат з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 241-244, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Кременчуцького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області (вул. Першотравнева, б.5,м. Кременчук, Полтавська область,39614) про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати відмову Кременчуцького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області у внесенні доповнень до актових записів про шлюб №702 від 24 вересня 2004 року та про народження №22 від 10.01.2005, викладену в листі від 09 грудня 2017 року №3242/12.27-04-31.

Зобов'язати Кременчуцький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області внести зміни до актового запису про шлюб №702 від 24 вересня 2004 року, складений Центральним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області, шляхом доповнення актового запису інформацією про національність нареченого ОСОБА_1 - "німець".

Зобов'язати Кременчуцький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області внести зміни до актового запису про народження №22 від 10 січня 2005 року, складений Автозаводським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Кременчуцького міського управління юстиції Полтавської області, шляхом доповнення актового запису інформацією про національність батька ОСОБА_1 - "німець".

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 19 лютого 2018 року.

Головуючий суддя Г.В. Костенко