Справа № 815/148/18
12 лютого 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Бутенко А.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (67903, Одеська область, Окнянський район, с. Флора) до Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (66300, Одеська область, м. Подільськ, вул. Шкільна, 2Б) про визнання протиправним рішення № 812/06 від 28.11.2017 року та зобов'язання вчинити певні дії,-
З позовом до суду звернулась ОСОБА_1 до Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить суд:
- визнати рішення Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області №812/06 від 28.11.2017 щодо відмови у зарахуванні до пенсії ОСОБА_1 періоду страхового стажу та заробітної плати з березня 2006 по квітень 2006 року по Окружній виборчій комісії територіального виборчого округу №134.
- зобов'язати Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 28 листопада 2017 року, при цьому враховуючи заробітну плату та премії нараховані та сплачені ОСОБА_1 Окружною виборчою комісією територіального виборчого округу №134 за період роботи з 01 березня 2006 року по 10 квітня 2006 року у розмірі 2059 грн. 60 коп., а також сплачені страхові внески за період роботи з 01 березня 2006 року по 10 квітня 2006 року у розмірі 41 грн. 19 коп.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що під час звернення за перерахунком пенсії, Позивач надала Подільському об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Одеської області відомості з інформаційного фонду Державного реєстру осіб ДФС України, отримані нею 23.11.2017 року №902 за період з 01.01.2006 по 31.12.2006, а також витяг з наказу відділу освіти Красноокнянської районної державної адміністрації Одеської області від 28.02.2006 №58, витяг з наказу відділу освіти Красноокнянської районної державної адміністрації Одеської області від 31.03.2006 №82, архівний витяг №320/03-19 та №321/03-19 від 22.11.2017, видані архівним відділом Подільської районної державної адміністрації Одеської області, в яких зазначено, що вона була тимчасово звільнена від посадових обов'язків вчителя Флоранської ЗОШ І-ІІ ступенів, зазначені суми нарахованої і сплаченої заробітної плати та премії за період роботи з березня по квітень 2006 року та суми сплачених нею страхових внесків. Однак, Подільське об'єднане управлінню Пенсійного фонду України Одеської області відмовилось вносити зміни до системи ОК-5 та проводити перерахунок пенсії, а тому з урахуванням поданих документів Позивач вважає рішення Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області №812/06 від 28.11.2017 щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії незаконним та таким, що порушує її права.
Ухвалою від 12.01.2018 р. прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
02.02.2018 року, від Відповідача надійшов відзив на позов, в обґрунтування якого зазначено, що дані за період роботи у виборчій комісії Позивача з березня по квітень 2006 р. в реєстрі застрахованих осіб відсутні, отже не була здана бухгалтерська звітність, відповідно не були відраховані внески до Пенсійного фонду України. Після закінчення процесу виборів Окружна виборча комісія територіального виборчого округу №134 була ліквідована, всі документи за період діяльності комісії здані до архівної установи. Таким чином робота у період з березня по квітень 2006 р. у виборчій комісії ОСОБА_2 відповідно до п.1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не може бути страховим стажем, відповідно не може бути врахована в розрахунок стажу та заробітної плати за цей період.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судом встановлене наступне.
Судом встановлено, що згідно з витягом з наказу відділу освіти Красноокнянської районної державної адміністрації Одеської області від 28.02.2006 №58 та витягу з наказу відділу освіти Красноокнянської районної державної адміністрації Одеської області від 31.03.2006 №82 у період з 28.02.2006 по 31.03.2006 та з 01.04.2006 по 10.04.2006 року, ОСОБА_1 була тимчасово звільнена від посадових обов'язків вчителя Флоранської ЗОШ І-II ступенів в зв'язку з обранням головою Флоранської дільничної виборчої комісії № 109 (а.с. 14-15).
Відповідно до архівного витягу з архівного відділу Подільської районної державної адміністрації Одеської області від 22.11.2017 №320/03-19, з відомостей про виплачену заробітну плату членів виборчої дільниці №109 за березень 2006 р. та за квітень 2006 р., відомостей про оплату премій членам виборчої дільниці №109 та відповідно до відомостей з інформаційного фонду Державного реєстру фізичних осіб ДФС України про суми виплачених доходів та утриманих податків № 902 від 23.11.2017 за період з 01 січня 2006 року по 31 грудня 2006 року, Окружною виборчою комісією територіального виборчого округу №134 у період з 01 березня 2006 року по 10 квітня 2017 року було нараховано Позивачу 2059 грн. 60 коп. заробітної плати та премії, а також сплачено 41 грн. 19 коп. страхових внесків до Пенсійного Фонду України (а.с. 10, 16).
28 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернулася з письмовою заявою до Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо зарахування до пенсії періоду страхового стажу та заробітної плати з березня по квітень 2006 року за період роботи в Окружній виборчій комісії територіального виборчого округу №134 (а.с. 7).
Цього ж дня, Позивач отримала письмову відмову від Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області, у якій зазначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (п. 2 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058). Однак, у зв'язку з відсутністю даних в системі персоніфікованого обліку (ОК-5) Позивачу, як застрахованій особі (НОМЕР_1) зарахувати березень-квітень 2006 року до страхового стажу та заробітку для розрахунку пенсії неможливо, оскільки Окружна виборча комісія територіального виборчого округу №134 за вказаний період не здала місячний звіт до територіального органу Пенсійного фонду. На даний час Окружна виборча комісія територіального виборчого округу №134 ліквідована (а.с. 8).
Зазначені обставини, стали підставою звернення ОСОБА_1 з даними вимогами до суду.
Суд вважає доводи позивача, які викладені у позові, частково необґрунтованими з огляду на наступне.
У п.п. 1, 2, 5, 6 ст. 20 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», реєстр застрахованих осіб - це автоматизований банк відомостей, створений для ведення єдиного обліку фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до закону.
Реєстр застрахованих осіб складається з електронних облікових карток застрахованих осіб, до яких включаються відомості про застрахованих осіб, інформація про набуття прав на одержання страхових виплат за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та інформація про виплати за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства.
Відомості про фізичних осіб - підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, подаються безпосередньо зазначеними особами.
Порядок та строки подання відомостей, зазначених в абзацах першому і другому цієї частини, встановлюються Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
Зміни та уточнення вносяться до відомостей реєстру застрахованих осіб у порядку встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
Відомості про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплаченого єдиного внеску та інші дані, що містяться в реєстрі застрахованих осіб, використовуються для обчислення та призначення страхових виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням.
Відповідно до «Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1, Пенсійний фонд України формує та веде реєстр застрахованих осіб. В Реєстрі застрахованих осіб формується, накопичується, зберігається, обробляється та ведеться наступна інформація:
звітність та повідомлення страхувальників; системи персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; електронних пенсійних справ; системи обліку сплати страхових внесків; фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування; державної служби зайнятості; відомості, що подаються застрахованими особами, у випадках передбачених законами та цим Положенням; реєстру страхувальників Державного реєстру; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; про звернення громадян до органів Пенсійного фонду України та відомості з інших джерел.
Відповідно до п. 5.9. розділу 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1, обчислення страхових внесків органами Пенсійного фонду здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), які нараховуються страхові внески.
Відповідно до п. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж - період, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок та обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку застрахованих осіб.
Разом з тим, відповідно до ст. 16 зазначеного Закону, застрахована особа має право, зокрема: звертатися із заявою до територіального органу Пенсійного фонду про уточнення відомостей, внесених до персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування; на отримання пенсійних виплат на умовах і в порядку, передбачених цим Законом.
Згідно з вимогами ст.20,21 зазначеного Закону, обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Обчислення територіальними органами Пенсійного фонду сум страхових внесків за минулі періоди провадиться виходячи з розміру страхового внеску, що діяв на день нарахування виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Для формування інформаційної бази системи персоніфікованого обліку використовуються відомості, що надходять від: інформаційного фонду Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; органів доходів і зборів; роботодавців; фізичних осіб; органів реєстрації актів громадянського стану; державної служби зайнятості; фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування; компанії з управління активами; зберігача; інших підприємств, установ, організацій та військових формувань.
Суд зазначає, що Окружна виборча комісія територіального виборчого округу №134 була створена на період виборів березня - квітня 2006 р. та всі члени виборчої комісії на період діяльності комісії також мали бути застрахованими особами, і з нарахованої зарплати за роботу у комісії необхідно було сплатити страховий внесок до Пенсійного фонду. Дані по сплаті внеску мають міститись в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Однак, дані щодо ОСОБА_3 за період роботи у виборчій комісії з березня по квітень 2006 р. в реєстрі застрахованих осіб відсутні, отже не була здана бухгалтерська звітність, однак були відраховані внески до Пенсійного фонду України в сумі 41 грн. 06 коп. , що підтверджено архівним витягом, наданим Подільською районною державною адміністрацією (а.с. 16).
Після закінчення роботи Окружна виборча комісія територіального виборчого округу №134 була ліквідована, всі документи за період діяльності комісії здані до архівної установи. Таким чином робота у період з березня по квітень 2006 р. у виборчій комісії ОСОБА_2 відповідно до п. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» може бути страховим стажем та відповідно може бути врахована в розрахунок стажу та заробітної плати за цей період.
Разом з тим, 28.11.2017 року Позивач звернулась з письмовою заявою до Відповідача щодо зарахування до пенсії періоду страхового стажу та заробітної плати з березня по квітень 2006 року за період роботи в Окружній виборчій комісії територіального виборчого округу №134, однак підтвердження наявності страхового стажу в період березень-квітень у додатках до заяви відстуні. За таких обставин рішення Відповідача від 28.11.2017 року не може бути визнане протиправним.
В силу ч. 2 ст. 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).
Враховуюче зазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області обґрунтовані частково, тому підлягають частковому задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач на момент звернення до суду, був звільнений від сплати судового збору у встановленому порядку, а статтею 139 КАС України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись статтями 2, 5-9, 77, 90, 242 - 246, 263 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (67903, Одеська область, Окнянський район, с. Флора) до Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (66300, Одеська область, м. Подільськ, вул. Шкільна, 2Б) про визнання протиправним рішення № 812/06 від 28.11.2017 року та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, враховуючи заробітну плату та премії нараховані та сплачені ОСОБА_1 Окружною виборчою комісією територіального виборчого округу №134 за період роботи з 01 березня 2006 року по 10 квітня 2006 року у розмірі 2059 гривень 60 коп., а також сплачені страхові внески за період роботи з 01 березня 2006 року по 10 квітня 2006 року у розмірі 41 гривня 19 коп.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до суду першої інстанції в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Суддя Бутенко А.В.
.