Справа № 815/45/18
16 лютого 2018 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Вовченко O.A., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1., 65102), ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, 65045) до Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області (вул. Центральна, 3, с.Олександрівка, Лиманський район, Одеська обл., 67513) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,-
03 січня 2018 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області, в якій позивачі просять суд:
1) визнати протиправною та незаконною відмову Олександрівської сільської ради у надані інформації на пункти 1,4,5 запиту позивачів від 10.11.2017 року;
2) зобов'язати Олександрівську сільську раду Лиманського району Одеської області надати наступну публічну інформацію:
- копію діючого штатного розпису Олександрівської сільської ради, із зазначенням усіх штатних працівників сільської ради, їх ПІБ, посаду, та відповідний розмір (оклад) заробітної плати з усіма нарахуваннями;
- інформацію про усіх працівників будинку культури (клубу), які отримають заробітну плату з бюджету села із зазначенням: ПІБ, посада та відповідний оклад;
- інформацію про загальну суму використаних бюджетних коштів з сільського бюджету та отриманих коштів від районного (субвенції) на утримання будинку культури та клубу у 2017 р.
В обґрунтування позовних вимог позивачі, посилаючись на Конституцію України, Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод, Закон України «Про доступ до публічної інформації», рішення Конституційного суду України №3-рп/2003 від 30 січня 2003 року та №16-рп/2009 від 30 червня 2009 року, рішення ЄСПЛ вказують, що 10.11.2017 року ОСОБА_1, ОСОБА_2 та інші громадяни відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» надіслали на електрону адресу Олександрівської сільської ради колективний запит на отримання публічної інформації. У запиті було висловлено прохання надати публічну інформацію, а саме: копію діючого штатного розпису Олександрівської сільської ради, із зазначенням усіх штатних працівників сільської ради, їх ПІБ, посаду, та відповідний розмір (оклад) заробітної плати з усіма нарахуваннями; інформацію про адресу та місце розташування сільського будинку культури та (або) клубу; інформацію про усі заходи які проводяться у відповідному будинку культури (клубу) із зазначенням: графіку роботи, найменування заходів, графік (план) проведення, тощо; інформацію про усіх працівників будинку культури (клубу) які отримають заробітну плату з бюджету села із зазначенням: ПІБ, посада та відповідний оклад; інформацію про загальну суму використаних бюджетних коштів з сільського бюджету та отриманих коштів від районного (субвенції) на утримання будинку культури та клубу у 2017 р. Листом від 15.11.2017 р. №ср-02-17/635 відповідач повідомив запитувачів інформації про те, що відповідно до вимог ч.4 ст.24 Закону України «Про доступ до публічної інформації» у зв'язку з тим, що надання відповіді на запит позивачів стосується великого обсягу інформації та потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розгляд запиту продовжено до 20 робочих днів. Листом від 07.12.2017 р. №ср-02/17/686 відповідач надав частково інформацію на пункти 2 та 3 запиту. Щодо пунктів 1, 4, 5 запиту відповідач послався на те, що інформацію, яку запитувачі просили надати, викладена та сформульована не зовсім коректно, що не дає можливості визначити, яку саме інформацію та копії яких саме документів потрібні запитувачам та що саме вони мали на увазі. Позивачі вважають, що дії відповідача є незаконними, оскільки відповідач відмовив позивачам у наданні інформації на пункти 1,4,5 запиту всупереч нормам законодавства України. Посилання у відмові відповідача на не можливість у надані інформації на пункти 1,4,5 запиту не відповідає законним підставам для відмови у задоволені запиту. Окрім цього зазначають, що пункти 1,4,5 запиту від 10.11.2017 р. є чітко та зрозуміло сформульовані, що не свідчить про некоректність у формулюванні та не викликає жодних сумнівів про те. яка саме інформація та копії документів запитувалась.
Ухвалою суду від 09 січня 2017 року даний позов залишено без руху та надано п'ятиденний термін для усунення недоліків.
Відповідно до ст.263 КАС України судом 22 січня 2018 року винесено ухвалу про відкриття провадження по справі та розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), яку направлено відповідачу.
Ухвала суду від 22 січня 2018 року про відкриття спрощеного провадження отримана відповідачем 30 січня 2018 року.
13 лютого 2018 року через канцелярію Одеського окружного адміністративного суду за вх.№4096/18 надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач, посилаючись на Закон України «Про доступ до публічної інформації» зазначає, що не погоджується з вказаним позовом посилаючись на те, що вимоги позивачів викладені у позовній заяві безпідставні та не підлягають задоволенню. Згідно п.1 вказаного запиту позивачі просять надати копію діючого штатного розпису Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області із зазначенням усіх штатних працівників сільської ради, їх ПІБ, посаду, та відповідний розмір (оклад) заробітної плати з усіма нарахуваннями. Розпорядник запитуваної інформації володіє трьома штатними розписами працівників Олександрівської сільської ради які поділяються на три підрозділи, але жоден з них не містить відомості про ПІБ працівників що займають відповідні посади: штатний розпис працівників апарату Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області; штатний розпис працівників дитячого садка Казкова рівьєра області; штатний розпис працівників культури. Отже створювати нову публічну інформацію під інформаційний запит суб'єкт владних повноважень не зобов'язаний. Таким чином повна запитувана інформація відсутня у розпорядника інформації. Згідно п 4 вказаного запиту щодо надання інформації про усіх працівників будинку культури (клубу) які отримають заробітну плату з бюджету села із зазначенням ПІБ посади та відповідного окладу відповідач зазначає, що штатний розпис працівників культури Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області не передбачає відомості прізвище ім'я по батькові працівників що займають відповідні посади. Згідно п 5 вказаного запиту щодо «надання інформації про загальну суму використаних бюджетних коштів з сільського бюджету та отриманих коштів від районного (субвенцій) на утримання будинку культури та клубу у 2017 році» зазначає, що у селі Олександрівна Лиманського району Одеської області відсутнє приміщення клубу та будь який будинок культури . Усі культурні заходи проводяться у залі урочистих подій який знаходиться у приміщенні Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області та є його невід'ємною частиною вказаного приміщення Таким чином вимоги п.п.1,4,5 інформаційного запиту на отримання публічної інформації зареєстрованому за № ср 02-16/45 від 10.11.2017 року Олександрівською сільською радою Лиманського району Одеської області викладені позивачами так, що будь яка відповідь на вказаний інформаційний запит тягне за собою надання неповної запитуваної інформації. У зв'язку з чим позивачу було надана пропозиція викласти коректно інформаційний запит у якому конкретизувати яка саме потрібна інформація.
Дослідивши матеріали справи та обставини, якими обґрунтовуються вимоги та докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що 10 листопада 2017 року ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_1, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 та ОСОБА_12 на електронну адресу Олександрівської сільської ради Лиманського (Комінтернівського) району Одеської області подали інформаційний запит на публічну інформацію, зареєстрований за № ср 02-16-45/ (а.с.10).
У вказаному запиті запитувачі інформації просили дати повну, точну та достовірну відповідь на запитання:
1) копію діючого штатного розпису Олександрівської сільської ради, із зазначенням усіх штатних працівників сільської ради, їх ПІБ, посаду, та відповідний розмір (оклад) заробітної плати з усіма нарахуваннями;
2) інформацію про адресу та місце розташування сільського будинку культури та (або) клубу;
3) інформацію про усі заходи які проводяться у відповідному будинку культури (клубу) із зазначенням: графік роботи, найменування заходів, графік (план) проведення, тощо;
4) інформацію про усіх працівників будинку культури (клубу) які отримають заробітну плату з бюджету села із зазначенням: ПІБ, посада та відповідний оклад;
5) інформацію про загальну суму використаних бюджетних коштів з сільського бюджету та отриманих коштів від районного (субвенції) на утримання будинку культури та клубу у 2017 р.
Листом №ср-02-17/635/ від 15.11.2017 року Олександрівською сільською радою Лиманського району Одеської області запитувачів інформації та зокрема ОСОБА_2 та ОСОБА_1 повідомлено, що у зв'язку з тим, що надання відповіді потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розгляд запиту продовжено до 20 робочих днів (а.с.11).
Листом від 07 грудня 2017 року №ср-02/17/686 (а.с.12) вищевказаних запитувачів, та зокрема позивачів ОСОБА_2 та ОСОБА_1 повідомлено: щодо питання 1: питання у запиті щодо інформації, яку ви просите надати, викладені та сформульовані не зовсім коректно, що не дає можливості визначити, яка саме інформація та копії яких саме документів вам потрібні та що саме ви маєте на увазі. У зв'язку з вищевикладеним, пропонуємо вам викласти ваш запит в більш коректній формі з конкретними формулюваннями, що надасть сільській раді можливість надати вам потрібну вам конкретну інформацію відповідно до чинного законодавства України. Щодо питання 2: в сільській раді немає окремого будинку культури. Адреса та місцезнаходження сільського будинку культури: зал урочистих подій, площа Центральна, будинок 3, село Олександрівка (Олександрівська с/p) Лиманського району Одеської області, 67513. Щодо питання 3: надаємо інформацію про заходи, які проводяться працівниками культури у кількості 10 аркушів (копії). Щодо питання 4: щодо надання інформації стосовно працівників культури «які отримують заробітну плату з бюджету села» (цитата з запиту), то таких працівників, які одночасно підпадають під сформульовані вам критерії нема. Щодо питання 5: питання у вашому запиті щодо інформації, яку ви просите надати, викладені та сформульовані не зовсім коректно, що не дає можливості визначити, яка саме інформація та копії яких саме документів вам потрібні та що саме ви маєте на увазі. Запропоновано викласти запит у більш коректній формі з конкретними формулюваннями, що надасть сільській раді можливість надати потрібну конкретну інформацію відповідно до чинного законодавства України.
Вважаючи дії відповідача такими, що порушують положення Закону України «Про доступ до публічної інформації» позивачі звернулися з відповідним позовом до суду.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про інформацію» інформація - це будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.
Згідно ст. 5 вказаного Закону, кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначений Законом України «Про доступ до публічної інформації».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Згідно ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.
Статтею 12 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є:
1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень;
2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону;
3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:
1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання;
2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;
3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків;
4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно ч.1 ст.5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Таким чином, Олександрівська сільська рада Лиманського району Одеської області є органом місцевого самоврядування та відповідно до ст.13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» є розпорядником інформації.
Частина 3 статті 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначає, що оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.
Статтею 16 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що запит, що пройшов реєстрацію в установленому розпорядником інформації порядку, обробляється відповідальними особами з питань доступу до публічної інформації.
Згідно ч.1,2 статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації», запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Відповідно до частин 1 та 4 статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
До обов'язків розпорядників інформації, зокрема, віднесено надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію. (п.6 ч.1 ст.14 Закону України "Про доступ до публічної інформації").
Відповідно до ч.2 ст.22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
Ознайомившись із змістом відповіді Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області на інформаційний запит на публічну інформацію від 10 листопада 2017 року у частині, що стосується відповіді на пункт 1 запиту, суд вважає, що така відповідь, як «питання у запиті щодо інформації, яку ви просите надати, викладені та сформульовані не зовсім коректно, що не дає можливості визначити, яка саме інформація та копії яких саме документів вам потрібні та що саме ви маєте на увазі. У зв'язку з вищевикладеним, пропонуємо вам викласти ваш запит в більш коректній формі з конкретними формулюваннями, що надасть сільській раді можливість надати вам потрібну вам конкретну інформацію відповідно до чинного законодавства України» не є відповіддю по суті запитання, а тому суд вважає її неправомірною відмовою розпорядника інформації в наданні позивачам інформації. Окрім цього суд зазначає, що інших підстав відмови у задоволенні запиту на інформацію у цій частині відповідачем у відповіді не наведено.
Суд вважає, що відповідь Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області на пункт 4 запиту на публічну інформацію є нечіткою, оскільки не дає змоги зрозуміти на яких підставах відповідач відмовляється надати запитувану інформацію, а лише розпливчасто зазначає, що «працівників, які одночасно підпадають під сформульовані вами критерії немає».
Суд зазначає, що відповідь на пункт 5 запиту, яка є аналогічною відповіді на запитання №1 також не є відповіддю по суті запитання та не відповідає вимогам, зазначеним у Законі України «Про доступ до публічної інформації». Відповідачем також не зазначено жодної підстави відмови у задоволенні запиту в цій частині, визначених у ч.1 ст.22 даного Закону.
Суд інформує, що відповідно до абз.4 пп.1.1. п.1 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №10 від 29.09.2016 року «Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації», публічною інформацією є відображена або задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях: інформація щодо використання бюджетних коштів юридичними особами, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим (пункт 2 частини першої статті 13 Закону № 2939-VI).
Окрім цього суд зазначає, що Законом України «Про доступ до публічної інформації» не передбачено право розпорядника інформації пропонувати запитувачу інформації викласти запит «в більш коректній формі з конкретними формулюваннями».
Отже, суд вважає, що вимога позивачів визнати протиправною та незаконною відмову Олександрівської сільської ради у надані інформації на пункти 1,4,5 запиту позивачів від 10.11.2017 року підлягає задоволенню.
Щодо вимоги позивачів зобов'язати Олександрівську сільську раду Лиманського району Одеської області надати наступну публічну інформацію: копію діючого штатного розпису Олександрівської сільської ради, із зазначенням усіх штатних працівників сільської ради, їх ПІБ, посаду, та відповідний розмір (оклад) заробітної плати з усіма нарахуваннями; інформацію про усіх працівників будинку культури (клубу), які отримають заробітну плату з бюджету села із зазначенням: ПІБ, посада та відповідний оклад; інформацію про загальну суму використаних бюджетних коштів з сільського бюджету та отриманих коштів від районного (субвенції) на утримання будинку культури та клубу у 2017 р., суд зазначає, що в межах розгляду даної адміністративної справи судом не перевіряється наявність підстав для надання на вищевказаний запит запитуваної інформації.
Таким чином суд вважає, що дана позовна вимога підлягає задоволенню лише в частині зобов'язання Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області надати ОСОБА_1 та ОСОБА_2 повну та обґрунтовану відповідь на пункти 1, 4 та 5 інформаційного запиту на отримання публічної інформації.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (ч. 1 ст. 77 КАС України), та згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши докази, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до висновку, що даний адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
Керуючись ст.ст. 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1., 65102), ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, 65045) до Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області (вул. Центральна, 3, с.Олександрівка, Лиманський район, Одеська обл., 67513) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною та незаконною відмову Олександрівської сільської ради Лиманського району Одеської області у надані інформації на пункти 1, 4, 5 інформаційного запиту на отримання публічної інформації, зареєстрованого 10.11.2017 року за №ср 02-16-45.
Зобов'язання Олександрівську сільську раду Лиманського району Одеської області надати ОСОБА_1 та ОСОБА_2 повну та обґрунтовану відповідь на пункти 1, 4 та 5 інформаційного запиту на отримання публічної інформації, зареєстрованого 10.11.2017 року за №ср 02-16-45.
В решті позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Вовченко O.A.
.