Справа № 815/6471/17
16 лютого 2018 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Гусев О.Г., розглянувши в порядку позовного провадження (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі до Публічного акціонерного товариства “Одеський олійножировий комбінат” про відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі до Публічного акціонерного товариства “Одеський олійножировий комбінат” про відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах.
Ухвалою від 19.12.2017 р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку позовного провадження.
Представник позивача до судового засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, надав до суду відзив на позовну заяву, згідно якого вважає що даний справа не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
В силу частини 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю.
Згідно з ст. 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень вказаного Закону пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вищезазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Згідно з абз. 4 п. 1 ст. 2, абз. 3 п. 1 ст. 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" фактичні витрати пенсійного органу на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "а" та "б"-"з" статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" підлягають відшкодуванню у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього закону.
Порядок відшкодування підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 (далі - Інструкція).
Відповідно до підпункту 6.4 пункту 6 Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених пенсій.
Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (п/п 6.5 п. 6 Інструкції).
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць (п/п 6.8 п. 6 Інструкції).
Відповідно до ст. 13 Закону України “ Про пенсійне забезпечення” від 05.11.1991 № 1788-ХІІ Пенсійним органом на підставі довідок, що уточнює особливий характер роботи або умов праці, необхідний для призначення пенсії на пільгових умовах (ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7О.) були призначені пенсії на пільгових умовах.
Судом встановлено, що відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пільгове пенсійне забезпечення ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 підтверджуються довідками про те, що зазначені особи певний період працювали за професією, посадою, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення відповідно до ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», протоколу про призначення пенсії, призначено пенсію на пільгових умовах та своєчасно і в повному обсязі виплачено у 2017 році зазначеним пенсіонерам.
За жовтень-листопад 2017 року у розмірі 8602, 52 грн. та грудень 2017 року у розмірі 7167, 15 грн. управлінням своєчасно та в повному обсязі виплачено пенсію ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, що підтверджується розрахунками фактичних виплат за період, та Витягом з картки особового рахунку.
Згідно розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "а" та "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", заборгованість відповідача по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій громадянам, призначених на пільгових умовах за жовтень-грудень 2017 р. складає 15 769, 67 грн., що підтверджується розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій
Вказана заборгованість на час розгляду справи відповідачем не сплачена.
Суд не приймає до уваги доводи відповідача з приводу того, що вирішення питання щодо відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій не може вирішуватись в порядку адміністративного судочинства виходячи з наступного.
На переконання відповідача, після порушення Господарським судом м. Одеси провадження по справі про банкрутство вказаному суду також підвідомчі спори щодо майнових вимог до боржника, в тому числі і зазначений спір.
Однак, вказані припущення апелянта є хибними.
Згідно з ч.7 ст. 59 Господарського кодексу України скасування державної реєстрації позбавляє суб'єкта господарювання статусу юридичної особи і є підставою для вилучення його з державного реєстру. Суб'єкт господарювання вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності. Такий запис вноситься лише після затвердження ліквідаційного балансу відповідно до вимог цього Кодексу та подання головою ліквідаційної комісії або уповноваженою ним особою документів для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи або припинення діяльності фізичною особою - підприємцем у порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».
В той же час, ліквідаційна процедура допускає підприємницьку діяльність, яка зводиться до закінчення технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу, передбачає можливість укладення угод, тощо.
З огляду на викладене, ухвалення постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури не позбавляє суб'єкта господарювання здатності мати цивільні права та обов'язки.
Під час розгляду справи судом встановлено, що спір, який становить предмет розгляду вказаної справи не пов'язаний з проведенням процедури банкрутства.
Відповідно до ухвали Господарського суду м. Одеси порушено провадження по справі про банкрутство та відкрито ліквідаційну процедуру відносно Публічного акціонерного товариства “Одеський олійножировий комбінат”.
З огляду на зазначені вище обставини, суд вважає, що вказаний спір не пов'язаний з процедурою банкрутства підприємства, що спростовує твердження відповідача про те що вказаний спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач на момент звернення до суду, був звільнений від сплати судового збору у встановленому порядку, а статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Задовольнити адміністративний позов Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі до Публічного акціонерного товариства “Одеський олійножировий комбінат” про відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства “Одеський олійножировий комбінат” (код ЄДРПОУ: 01125169, вул. Середньофонтанська, 16, м. Одеса, 65039) за боргованість перед Центральним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Одесі (код ЄДРПОУ: 41248812, Одеське обласне управління АТ «Державний ощадний банк України» м.Одеса, МФО 328845, р/р 25605304196220) в сумі 15 769 (п'ятнадцять тисяч сімсот шістдесят дев'ять) гривень 67 (шістдесят сім) копійок на покриття витрат на виплату та доставку пенсій призначених за віком на пільгових умовах за Списком №2.
Пунктом 15.15 розділу VII “Перехідні положення” КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя О.Г. Гусев
.