справа №813/179/18
12 лютого 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
секретар судового засідання Булавко О.З.
з участю позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Болюба О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 07.11.2017 року за №2.2.1.39-354, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, та здійснити перерахунок та виплату пенсії із розрахунку 90% відповідно до Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 07.11.2017 року за №2.2.1.39-354 з моменту звернення (з 01.12.2017 року) без обмежень максимального розміру пенсії та стягнути заборговану суму згідно проведеного перерахунку.
Позовні вимоги мотивовані тим, що з 01.06.2017 року були змінені розміри посадових окладів військовослужбовців Збройних Сил України, які відряджені до Украероруху, відповідно до наказу директора Украероруху від 30.06.2017 року за №228 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху». Позивач звернувся з відповідним запитом до керівництва Украероруху про отримання Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Дана довідка від 07.11.2017 року за №2.2.1.39-354 надійшла поштою та була спрямована через Львівський обласний військовий комісаріат до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області. Проте, зазначає позивач, відповідач своїм листом відмовив в реалізації довідки, не находячи підстав для перерахування йому пенсії.
В судовому засіданні позивач вимоги підтримав з вищенаведених мотивів, просить їх задовольнити.
Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначає про те, що чинним законодавством не передбачено проведення перерахунків пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку з виданням державними підприємствами будь-яких наказів. Таким чином, наказ директора Украероруху від 30.06.2017 року за №228, на який посилається представник позивача не може бути підставою для перерахунку пенсії, оскільки це суперечить законодавству. Окрім того, продовжує відповідач, пенсія військовослужбовцям не перераховується індивідуально кожній особі окремо за його заявою, а перераховуються всі пенсії військовим без заяви у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України. Також, зазначає відповідач, відповідно до ч.7 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Представник відповідача дала аналогічні пояснення, просить у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши наявні у справі докази та давши їм оцінку, заслухавши позивача та представника відповідача, суд виходив з наступного.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області ОСОБА_1 було призначено пенсію у розмірі 90% від грошового забезпечення відповідно до довідки Украероруху про розмір грошового забезпечення від 26.10.2010 року за №10.1-927 та розрахунку вислуги років військової служби.
Позивачем через Львівський обласний військовий комісаріат було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 07.11.2017 року за №2.2.1.39-354 з вимогою здійснити перерахунок пенсії.
Дані обставини сторонами не заперечуються, а тому, у відповідності до вимог ч.1 ст.78 КАС України, не досліджуються судом.
Листом від 22.12.2017 року за №3630/А-20/12.03-06 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивача, що чинним законодавством не передбачено проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з виданням будь-яким міністерством розпоряджень чи відомчих наказів.
Не погоджуючись з наведеним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з позовом.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
В матеріалах справи наявна довідка Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 07.11.2017 року за №2.2.1-39-54, видана ОСОБА_1 , з якою той звертався до відповідача про перерахунок пенсії.
Дана довідка була видана на підставі наказу Украероруху від 30.06.2017 року за №228 «Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Ураероруху».
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ визначаються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 pоку за №2262-XII, з наступними змінами та доповненнями.
Як передбачено ч.3 ст.63 даного Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
З наведеної норми права вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.1999 року за № 1281 «Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України» передбачено, зокрема, що грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Украероруху, потрібно здійснювати у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 року № 104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ».
Відповідно до пункту 80 Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001 року за №1053/2001, пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року за 45 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року за №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.
Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів своє право визначати розміри посадових окладів, а тому наказ Украероруху від 30.06.2017 року за №228, яким підвищено посадові оклади військовослужбовців, відряджених до Украероруху, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»
Абзацом сьомим пункту 3 Порядку встановлено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
За таких обставин, суд вважає, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу у перерахунку його пенсії на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 07.11.2017 року за №2.2.1-39-54.
Що стосується доводів відповідача про встановлення обмеження щодо максимального розміру пенсії, то такі не беруться судом до уваги, оскільки ч.4 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою встановлювались дані обмеження, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року за №10-рп/2008).
Як передбачено п.3 ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими в частині визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії позивача, а тому позов в цій частині підлягає задоволенню.
Щодо вимоги позивача про стягнення заборгованої суми пенсії згідно проведеного перерахунку, то така задоволенню не підлягає, оскільки в силу ч.2 ст.245 КАС України у суду відсутні такі повноваження.
Більше того, право, яке позивач хоче захистити у такий спосіб є захищеним, у зв'язку із адоволенням вимоги про спонукання до вчинення дій (зобов'язано здійснити перерахунок з моменту звернення до відповідача).
Щодо судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі не підлягають стягненню із сторін.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 07.11.2017 року за №2.2.1.39-354, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із розрахунку 90% відповідно до Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 07.11.2017 року за №2.2.1.39-354 з моменту звернення (з 01.12.2017 року) без обмежень максимального розміру пенсії.
В іншій частині в задоволенні позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено та підписано 13 лютого 2018 року.
Суддя В.Я.Мартинюк