Справа № 815/6162/17
06 лютого 2018 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Радчука А.А.,
за участю секретаря - Марчук Ю.В.,
за участю сторін: представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду справу за адміністративним позовом Комунального підприємства “Житлово-комунальний сервіс “Фонтанський” до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
До Одеського окружного адміністративного суду звернулось Комунальне підприємство “Житлово-комунальний сервіс “Фонтанський” (далі - Позивач або КП «ЖКС «Фонтанський») з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області (далі - Відповідач або ГУ ДФС в Одеській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0095031212 від 09.11.2017 року.
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначив, що податковим повідомленням рішенням №0018171407 від 10.07.2017 року КП «ЖКС «Фонтанський» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток на загальну суму 113589 грн., в тому числі 75726 грн. за податковим зобов'язанням та 37863 грн. за штрафними санкціями.
На виконання вказаного повідомлення-рішення 19.07.2017 року та 20.07.2017 року КП «ЖКС «Фонтанський» здійснило перерахунок суми у розмірі 113589 грн., за реквізитами, вказаними у податковому повідомленні-рішенні від 10.07.2017 №0018171407.
Пізніше КП «ЖКС «Фонтанський» отримало інформацію з департаменту фінансів Одеської міської ради про те, що сума у розмірі 75726 грн. у якості безпосередньо податкового зобов'язання, яка визначена у податковому повідомленні-рішенні №0018171407 від 10.07.2017 року повинна була бути перерахована не за тими реквізитами, які вказані у зазначеному податковому повідомленні-рішенні.
У зв'язку з чим КП «ЖКС «Фонтанський» листом від 02.08.2017 року за вих. № 2023 направило за адресою контролюючого органу за місцем знаходження на обліку підприємства відповідну інформацію про зарахування суми у розмірі 75726 грн. у якості безпосередньо податкового зобов'язання за правильними реквізитами, які були надані ГУ ДФС в Одеській області.
У зв'язку з направленням вищевказаного листа КП «ЖКС «Фонтанський» за вих. №2023 від 02.08.2017 року вказану суму коштів було самостійно за рішенням Відповідача зараховано за правильними реквізитами ГУ ДФС в Одеській області 23.08.2017 року.
Камеральною перевіркою результатів податкової звітності з податку на прибуток КП «ЖКС «Фонтанський», зафіксованих в акті перевірки № 8510/1532-12-12/35302819 від 26.09.2017 року, встановлено порушення строків сплати зобов'язань, передбачених п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим було винесено податкове повідомлення-рішення №0095031212 від 09.11.2017 року, яким Позивачу було нараховано штрафні санкції у розмірі 7260,42 грн. за порушення строків сплати зобов'язань, передбачених п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України за несплату узгодженого грошового зобов'язання за податковим повідомленням рішенням №0018171407 від 10.07.2017 року.
Позивач вважає, що дані, які відображені в акті ГУ ДФС в Одеській області від 26.09.20Ї7 року за № 8510/1532-12-12/35302819 про результати камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток КП «ЖКС «Фонтанський» не відповідають дійсності, оскільки дата сплати, вказана в акті ГУ ДФС в Одеській області від 26.09.2017 року за № 8510/1532-12-12/35302819, є датою зарахування контролюючим органом суми грошових коштів у розмірі 75726 грн. за правильними реквізитами, відмінними від тих, що були вказані у податковому повідомленні-рішенні №0018171407 від 10.07.2017 року, а сплачено Позивачем зазначену суму у розмірі 75726 грн. було 19.07.2017 року.
У зв'язку з чим, Позивач, вважаючи що він належним чином виконав вимоги законодавства щодо вчасної сплати податкових зобов'язань з боку платника податків, звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою судді від 01.12.2017 року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду на 13.12.2017 року.
13.12.2017 року у відповідності до положень ст. 156 КАС України, провадження по справі було зупинено до 10.01.2018 року.
15.12.2017 року набув чинності Закон України “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів” №2147-VIII від 03.10.2017 року, яким КАС України викладено в новій редакції.
У відповідності до п.10 Розділу VII Перехідних Положень КАС України, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Таким чином, подальший розгляд цієї справи продовжено за правилами, що передбачені новою редакцією КАС України і ухвалою суду від 10.01.2018 року справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження. Перше судове засідання призначено на 06.02.2018 року.
15.01.2018 року від представника Відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив у задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі, зазначивши, що Позивачем було порушено термін сплати податку на прибуток згідно податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 10.07.2017 року за актом перевірки №677/15-32-14-07/35302819 від 23.06.2017 року, протягом строків, визначених п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України. Позивач не погоджуючись з висновками акту перевірки надав заперечення до ГУ ДФС в Одеській області, оскільки вважає, що підприємством було перераховано грошові кошти згідно податкового повідомлення-рішення від 10.07.2017 року №0018171407 у загальному розмірі 113589 грн. своєчасно, а саме 19.07.2017 року за п/д № 3690 (у сумі 75726 грн.) та 20.07.2017 року за п/д № 3689 (у сумі 37863 грн.) за реквізитами, вказаними у податковому повідомленні-рішенні від 10.07.2017 року № НОМЕР_1, які, як з'ясувалось, були помилковими. ГУ ДФС в Одеській області, розглянувши заперечення КП «ЖКС «Фонтанський», не маючи підстав для скасування акту перевірки від 25.09.2017 № 8510/15-32-12-12/35302819 «Про результати камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток» КП «ЖКС «Фонтанський», залишило скаргу без задоволення, а висновки акту перевірки без змін.
Крім цього, 15.01.2018 року від Позивача до суду надійшла відповідь на відзив, у якій зазначено, що з боку КП «ЖКС «Фонтанський» відсутні ознаки об'єктивної сторони щодо порушення строків сплати податків, які вказані в акті перевірки №8510/1532-12-12/35302819 26.09.2017 року, оскільки КП «ЖКС «Фонтанський» виконало в повному обсязі вимоги контролюючого органу, викладені у податковому повідомленні-рішенні №0018171407 від 10.07.2017 року, а саме перерахувало грошові кошти в повному обсязі за реквізитами та в строк, зазначені в податковому повідомленні-рішенні №0018171407 від 10.07.2017 року.
В судовому засіданні 06.02.2018 року представник Позивача підтримав адміністративний позов у повному обсязі та просив задовольнити його з підстав, викладених в тексті позовної заяви та відповіді на відзив.
В судовому засіданні 06.02.2018 року представник Відповідача заперечував проти задоволення адміністративного позову та просив відмовити у його задоволенні з підстав, викладених в тексті відзиву.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов та заперечення на нього, судом встановлено наступне.
Податковим повідомленням-рішенням №0018171407 від 10.07.2017 року КП «ЖКС «Фонтанський» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток на загальну суму 113589 грн., в тому числі 75726 грн. за податковим зобов'язанням та 37863 грн. за штрафними санкціями (а.с. 13).
На виконання вказаного повідомлення-рішення КП «ЖКС «Фонтанський» здійснило перерахунок суми у розмірі 113589 грн., за реквізитами, вказаними у податковому повідомленні-рішенні від 10.07.2017 №0018171407 (УДКСУ у м. Одесі Одеської області 3321786070008 (код ЄДРПОУ 38016923), відкритий у ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011), що підтверджується платіжними дорученнями №3690 від 19.07.2017 року та №3689 від 20.07.2017 року (а.с. 22-23).
Листом від 02.08.2017 року за вих. № НОМЕР_2 «ЖКС «Фонтанський» просило зарахувати сплачену суму податкового зобов'язання та штрафних санкцій на рахунок УДКСУ у м. Одесі Одеської області 33215806700008 (код ЄДРПОУ 38016923), відкритий у ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011 (а.с. 15).
Камеральною перевіркою результатів податкової звітності з податку на прибуток КП «ЖКС «Фонтанський», за результатами якої було складено акт перевірки № 8510/1532-12-12/35302819 від 26.09.2017 року, встановлено порушення строків сплати зобов'язань, передбачених п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України, за податковим повідомленням рішенням №0018171407 від 10.07.2017 року, а саме: граничний термін сплати 01.08.2017 року, дата сплати 23.08.2017 року, кількість днів затримки - 22 (а.с. 58).
З наведених підстав Відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення №0095031212 від 09.11.2017 року, яким Позивачу було нараховано штрафні санкції у розмірі 7260,42 грн. за порушення строків сплати зобов'язань, передбачених п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України за несплату узгодженого грошового зобов'язання за податковим повідомленням рішенням №0018171407 від 10.07.2017 року (а.с. 9).
Правовідносини, що виникли між сторонами у даній адміністративній справі врегульовано нормами Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 36.1 ст. 36 Податкового кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Згідно з п. 36.5 ст. 36 Податкового кодексу України, відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків.
Відповідно до положень п.54.5 ст. 54 Податкового кодексу України, якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до положень п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Як встановлено судом на виконання повідомлення-рішення №0018171407 від 10.07.2017 року КП «ЖКС «Фонтанський» здійснило перерахунок суми у розмірі 113589 грн., за реквізитами, вказаними у податковому повідомленні-рішенні від 10.07.2017 №0018171407 (УДКСУ у м. Одесі Одеської області 3321786070008 (код ЄДРПОУ 38016923), відкритий у ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011), що підтверджується платіжними дорученнями №3690 від 19.07.2017 року та №3689 від 20.07.2017 року (а.с. 22-23).
При цьому, як встановлено судом, та не заперечується Відповідачем у відзиві на адміністративний позов, реквізити, вказані у податковому повідомленні-рішенні від 10.07.2017 року № НОМЕР_1, були помилковими.
З наведених підстав Листом від 02.08.2017 року за вих. № НОМЕР_2 «ЖКС «Фонтанський» просило зарахувати сплачену суму податкового зобов'язання та штрафних санкцій на рахунок УДКСУ у м. Одесі Одеської області 33215806700008 (код ЄДРПОУ 38016923), відкритий у ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011 (а.с. 15).
Таким чином, Позивачем було сплачено суму грошового зобов'язання за податковим повідомленням-рішенням №0018171407 від 10.07.2017 року, за реквізитами зазначеними в ньому.
З боку КП «ЖКС «Фонтанський» відсутні ознаки об'єктивної сторони щодо порушення строків сплати грошового зобов'язання, які вказані в акті перевірки №8510/1532-12-12/35302819 від 26.09.2017 року, оскільки грошове зобов'язання було сплачено у повному обсязі та у строк, передбачений Податковим кодексом України, а факт зарахування зазначеної суми на правильний рахунок лише 23.08.2017 року не пов'язаний з порушенням з боку Позивача термінів сплати податку на прибуток, у зв'язку з тим що Позивач сплачував суму грошового зобов'язання за реквізитами, вказаними контролюючим органом у тексті податкового повідомлення-рішення №0018171407 від 10.07.2017 року.
Оскільки штрафні санкції за несвоєчасно сплачене грошове зобовязання було застосовано до Позивача на підставі податкового повідомлення-рішення №0095031212 від 09.11.2017 року, суд дійшов висновку що воно підлягає скасуванню.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Згідно ч.1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до платіжного доручення №4228 від 29.11.2017 року Позивачем, за звернення до суду з даним адміністративним позовом, було сплачено судовий збір у розмірі 1600 грн.
У зв'язку з задоволенням даного адміністративного позову суд дійшов висновку про стягнення з Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області, за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь Комунального підприємства “Житлово-комунальний сервіс “Фонтанський” судових витрат зі сплати судового збору у розмірі 1600 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 9, 72, 77, 90, 139, 205, 229, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов Комунального підприємства “Житлово-комунальний сервіс “Фонтанський”(65044, м. Одеса, Французький бульвар, 12а, код ЄДРПОУ 35302819) до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, код ЄДРПОУ 39398646) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0095031212 від 09.11.2017 року - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0095031212 від 09.11.2017 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, код ЄДРПОУ 39398646) на користь Комунального підприємства “Житлово-комунальний сервіс “Фонтанський” (65044, м. Одеса, Французький бульвар, 12а, код ЄДРПОУ 35302819) судові витрати у розмірі 1600 грн.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.
Повний текст рішення складено та підписано суддею 12.02.2018 року.
Суддя А.А. Радчук
.