Ухвала від 13.02.2018 по справі 804/1154/18

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

13 лютого 2018 року Справа 804/1154/18

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Ільков В.В., дослідивши матеріали адміністративного позову Громадської організації “Дніпропетровська незалежна правозахисна громадська організація”, яка діє в інтересах члена своєї Громадської організації ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції про визнання незаконною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Громадської організації “Дніпропетровська незалежна правозахисна громадська організація”, яка діє в інтересах члена своєї Громадської організації ОСОБА_1 до відповідача 1 Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області, відповідача 2 Департаменту патрульної поліції, в якій позивач просить суд:

-визнати незаконною бездіяльність Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції в частині неприбуття за п'ятьма зверненнями громадянина ОСОБА_1 на лінію «102» від 28.08.2017 року, що зареєстровані за № 30882-о 17:22 год., № 30889 - о 17:48 год., № 30893 - о 18:03 год, № 30897 - о 18:08 год., № 30903 - о 18:27 год.;

- зобов'язати начальника Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції публічно вибачитись через засоби масової інформації перед ОСОБА_1 за невиконання вимог закону щодо захисту його прав і законних інтересів всупереч п'яти звернень громадянина ОСОБА_1 на лінію «102» від 28.08.2017 року, зо зареєстровані за № 30882- о 17:22 год., № 30889 - о 17:48 год., № 30893 - о 18:03 год., № 30897- о 18:08 год., № 30903 - о 18:27 год.;

- встановити строк для подання відповідачем до суду звіту про виконання рішення суду відповідно до ч.1 ст. 382 КАС на протязі п'яти днів з дня набрання рішення суду законної сили.

Перевіривши матеріали позовної заяви Громадської організації “Дніпропетровська незалежна правозахисна громадська організація”, яка діє в інтересах члена своєї Громадської організації ОСОБА_1 відповідно до вимог частини 1 статті 171 КАС України, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху, зважаючи на такі обставини.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

При вирішенні питання про відкриття провадження у справі встановлено, що позов подано без додержання вимог, встановлених ст.ст.160, 161 КАС України.

За правилами ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору врегульовані Законом України “Про судовий збір”.

Судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом.

Платники судового збору - це громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

Таким чином, за загальним правилом, судовий збір має бути сплачений заявником/позивачем або особою, стосовно якої ухвалено судове рішення.

Відповідно до норми ст. 2 Закону України “Про судовий збір” платниками судового збору є в тому числі організації.

Приймаючи до уваги, що, як зазначає Громадська організація, за своїм правовим статусом, визначеним Законом України “Про громадські об'єднання”, та відповідно до установчих документів Громадської організації “Дніпропетровський незалежний правозахисний центр”є громадською організацією і може захищати в суді інтереси членів організації, тобто наділена відповідною правосуб'єктністю, вона є платником судового збору в розумінні ст.2 Закону України “Про судовий збір”.

При цьому, посилання Громадської організації “Дніпропетровська незалежна правозахисна громадська організація”, яка діє в інтересах члена своєї Громадської організації ОСОБА_1 на рішення Конституційного Суду України від 28.11.2013 року № 12-рп/2013 не приймаються судом до уваги, оскільки вказане рішення стосується офіційного тлумачення положень пункту 7 частини першої статті 5 Закону України “Про судовий збір” у взаємозв'язку з положеннями пункту “г” частини першої статті 49 Закону України “Про авторське право і суміжні права” в редакції п. 7 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 року, яка передбачала, що від сплати судового збору звільняються державні органи, підприємства, установи, організації, громадські організації та громадяни, які звернулися у випадках, передбачених законодавством, із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб, а також споживачі - за позовами, що пов'язані з порушенням їхніх прав.

Згідно статті 3 Закону України “Про судовий збір” судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Питання зменшення розміру судових витрат або звільнення від їх оплати, відстрочення та розстрочення судових витрат врегульовані ст. 88 КАС України.

Так, відповідно до ст. 88 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Особа, яка вважає свій майновий стан незадовільним, через що в неї існують перешкоди для доступу до правосуддя, має подати до суду відповідне клопотання і документи, які свідчили би про важкий майновий стан (податкова декларація про доходи, довідка про заробітну плату, пенсію, стипендію, тощо).

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 8 Закону України “Про судовий збір”, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше, ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Виключний перелік заяв та клопотань, за подання яких не справляється судовий збір, встановлений частиною 2 статті 3 Закону України “Про судовий збір”.

Статтею 5 Закону України “Про судовий збір” також встановлено перелік категорій осіб, які звільняються від сплати судового збору. Зазначені переліки є вичерпними і розширеному тлумаченню не підлягають.

З огляду на викладене, Громадська організація “Дніпропетровська незалежна правозахисна громадська організація”, яка діє в інтересах члена своєї Громадської організації ОСОБА_1 не відноситься до осіб, які звільнені від сплати судового збору та повинені сплачувати судовий збір.

Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність підстав не справляння судового збору за подання позовної заяви, що не позбавляє заявника у вищенаведених випадках, передбачених частиною 1 статті 8 Закону України “Про судовий збір”, заявляти відповідні клопотання із наданням належного обґрунтування.

Так, згідно частини 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно абзацу 4 статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» з 1 січня 2018 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 1762,00 гривень.

За подання до адміністративного суду позовної заяви фізичною особою немайнового характеру встановлюється ставка судового збору - 0,4 розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 704,80 гривень.

Враховуючи, те, що цей позов подається заявником в інтересах фізичної особи, який виступає позивачем та стороною у заявленому спорі, належний до сплати за подання цього позову судовий збір має розраховуватися виходячи з 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 704,80 грн. за кожну позовну вимогу немайнового характеру, встановлений законом для подання адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою.

Отже, враховуючи наведене, позивачу слід сплатити судовий збір у розмірі 704,80 грн. за реквізитами: Отримувач: УДКСУ у Чечелівському районі м. Дніпра Дніпропетровської області; Код ЄДРПОУ (отримувача): 37989253; Рахунок: 31210206784008 за кодом бюджетної класифікації доходів: 22030101; Банк: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпро МФО: 805012, та надати до суду оригінал квитанції про сплату судового збору у розмірі 704,80 гривень.

Крім того, слід зазначити про те, що у відповідності до ч.1 ст.161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, тому позивачу при поданні заяви про усунення недоліків необхідно врахувати норми ч.1 ст.161 КАС України, оскільки матеріалами справи встановлено, що позивачем не було надано до суду додатків, які зазначені в позовній заяві, у відповідності до кількості учасників справи.

З урахуванням вищевикладеного, суд вважає за необхідне адміністративний позов залишити без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків.

Керуючись ст.ст. 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Громадської організації “Дніпропетровська незалежна правозахисна громадська організація”, яка діє в інтересах члена своєї Громадської організації ОСОБА_1 (49082, м. Дніпро. вул. Передова, 617) до Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції (49000, м.Дніпро, вул. Троїцька, 2 а, код ЄДРПОУ 40108646) про визнання незаконною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.

Недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом надання до суду оригіналу документу, що підтверджує сплату судового збору за подачу адміністративного позову немайнового характеру в розмірі 704,80 гривень, а також наданням до суду додатків, які зазначені в позовній заяві, у відповідності до кількості учасників справи.

Для усунення недоліків, визначених даною ухвалою, позивачу встановлюється п'ятиденний строк, який обчислюється з дня отримання ним цієї ухвали.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя В.В Ільков