копія
09 лютого 2018 року Справа № 804/8582/17
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Рябчук О.С.
розглянувши у порядку письмового провадження у м. Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до Публічного акціонерного товариства «Конструкторське бюро «Дніпровське» про стягнення заборгованості, -
14 грудня 2017 р. Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі (далі - позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Конструкторське бюро «Дніпровське» (далі - відповідач) з вимогами про стягнення з відповідача на користь Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсії, яка складає різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, за період вересень 2017 року в сумі 2449,73грн.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи без участі представника в порядку письмового провадження, зазначивши про підтримання позовних вимог. В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем допущено заборгованість з невідшкодованої різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково - технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право його наукові працівники за вересень 2017 року. Відповідачу надсилались повідомлення про суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за вересень 2017 року, які не оскаржувались, заперечень щодо сум в повідомленнях не було. Проте, сума заборгованості залишається не погашеною, що зумовило звернення до суду.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Про причини неприбуття в судове засідання суд не повідомив. Відзиву та/або заперечень на позов відповідачем надано не було.
07 лютого 2018 р. надійшло клопотання позивача про заміну позивача по справі з Правобережного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі на Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. Клопотання вмотивоване реорганізацією органів Пенсійного фонду України на підставі постанови Кабінету міністрів України від 08.11.2017 р. № 821.
Суд зазначає, що клопотання позивача є обґрунтованим та вважає за необхідне здійснити заміну позивача по справі з Правобережного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі на Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Згідно з ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до ч.1,3 ст. 194 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи відбувається в судовому засіданні; учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Згідно з ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З урахуванням положень ч.1, 3 ст. 194, ч.1 ст. 205, ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України та належного повідомлення сторін про судовий розгляд справи, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутністю учасників справи в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Публічне акціонерне товариство «Конструкторське бюро «Дніпровське» зареєстроване 30.12.1991 р. та включено до Єдиного державного реєстру юридичних, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом 14308411.
Відповідач є платником внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з довідкою-розрахунком заборгованості про суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, по ПАТ «Конструкторське бюро «Дніпровське» (код ЄДРПОУ 14308411) за вересень 2017 р. за відповідачем недоїмка у розмірі 2449,73грн. (а.с.5).
Згідно з повідомленням про суми витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України “Про наукову і науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, за період вересень 2017 року сума витрат, що має відшкодована відповідачем по гр. ОСОБА_1 становить 2087,48грн., по ОСОБА_2 - 362,25грн. (а.с.7-8).
Повідомлення про суми витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України “Про наукову і науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, за період вересень 2017 року сума витрат, що має відшкодована відповідачем, направлені товариству та отримані (а.с.9).
На момент звернення до суду та розгляду справи по суті заявлених позовних вимог відповідних проплат, в тому числі часткових, на погашення суми боргу відповідачем не надано.
Відповідно до ч. 9 ст. 24 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» № 1977-XII від 13.12.1991 (в редакції після внесення змін Законом України № 1646-III від 06.04.2000 (який набув чинності з 16.05.2000), вперше було запроваджено механізм відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів.
Різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується наступним чином: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам сплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом; для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
26 листопада 2015 року прийнятий новий Закон України «Про наукову і науково-технічну діяльність» № 848-VIII, який також врегулював питання фінансування різниці між сумами пенсій.
Так, згідно з п. 5 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» № 848-VIII до 1 січня 2017 року різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної згідно з цим Законом; для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
У відповідності до ч. 6 ст. 37 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» № 848-VIII (в редакції, чинній з 01.01.2017 року) різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на яку має право науковий працівник, фінансується:
- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних, комунальних наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів, а також інших наукових установ, які згідно із статтею 12 цього Закону включені до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, - за рахунок коштів державного бюджету з урахуванням надходжень від сплати єдиного внеску у розмірі, встановленому частиною дев'ятою статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" для цієї категорії працівників;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій, підприємств та закладів.
Зазначена норма закону кореспондується з приписами ч. 2 п. 13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується відповідно до умов, передбачених Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність».
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 2016 р. № 472 «Про реалізацію пункту 5 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» установлено, що до 1 січня 2017 р. різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України від 26 листопада 2015 р. № 848-VIII «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 р. № 372 «Про затвердження Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи».
Тобто, з 01.01.2017 року норми Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 р. № 372, діють та мають застосовуватися в частині, що не суперечить приписам ст. 37 нового Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» № 848-VIII від 26.11.2015 р., отже, застосування процедурних норм Порядку № 372 при направленні повідомлень тим суб'єктам, які повинні проводити відповідні відшкодування, є правомірним.
Водночас, 03 жовтня 2017 року прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VШ (далі - Закон №2148-VШ), яким внесено зміни до ст. 37 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» та п. 13 Розділу XV Прикінцевих положень Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом викладення у новій редакції.
Згідно зі ст. 37 Закону №848 (у редакції Закону №2148) пенсійне забезпечення наукових (науково-педагогічних) працівників здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Питання фінансування різниці між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до Закону України «про наукову та науково - технічну діяльність», та розміром пенсії із солідарної системи регулювалася пунктом 13 Розділу XV Прикінцевих положень Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з п. 13 Розділу XV Прикінцевих положень Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(в редакції Закону № 2148-VIII від 03.10.2017 - застосовується з 1 жовтня 2017 року) визначено, що у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України "Про державну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність", її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", не переглядається та пенсія не індексується. Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до ч.1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оцінюючи усі докази, досліджені судом, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Аналіз наведених положень законодавства дає підстави для висновку, що фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону №848, та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яку має право науковий працівник, було чітко унормовано з 01 січня 2017 року, а саме: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних, комунальних наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів, а також інших наукових установ, які згідно із статтею 12 цього Закону включені до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, - за рахунок коштів державного бюджету з урахуванням надходжень від сплати єдиного внеску у розмірі, встановленому частиною дев'ятою статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" для цієї категорії працівників;для наукових (науково-педагогічних) працівників інших наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій, підприємств та закладів.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VШ внесено зміни до ст. 37 Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», відповідно до якої питання фінансування різниці між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до Закону України «про наукову та науково - технічну діяльність», та розміром пенсії із солідарної системи регулювалася пунктом 13 Розділу XV Прикінцевих положень Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто за рахунок коштів Державного бюджету України.
При цьому, Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII від 03 жовтня 2017 року набув чинності 11 жовтня 2017 року з урахуванням особливо порядку набрання чинності, передбаченого самим актом.
Разом із тим, відповідно до розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України N 2148-VIII від 03 жовтня 2017 року цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім:
абзаців першого і другого підпункту 1 та підпункту 2 пункту 1, підпунктів 4 та 5 пункту 2, підпункту 3 пункту 3, абзаців другого і третього, п'ятого і шостого пункту 5, пунктів 6, 9, 13 -15, підпунктів 10 та 22, абзаців двадцять шостого - двадцять восьмого, абзаців тридцять третього - тридцять сьомого, шістдесят шостого - сімдесят другого підпункту 27 пункту 19, пункту 24, підпункту 1 пункту 27, пункту 29 розділу І, пунктів 2-4 розділу II цього Закону, які набирають чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і застосовуються з 1 жовтня 2017 року.
Відповідне застереження містить і положення п. 13 Розділу XV Прикінцевих положень Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції Закону № 2148-VIII від 03.10.2017 - застосовується з 1 жовтня 2017 року).
Таким чином, з 01 жовтня 2017 року різниця між розміром пенсії, на яку має право особа відповідно до вимог Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» та розміром пенсії із солідарної системи фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Отже, відповідно до вимог чинного законодавства на відповідача було покладено обов'язок здійснювати відшкодування органам Пенсійного фонду України різниці між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до Закону України «Про наукову та науково - технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, до 01 жовтня 2017 р.
Проте, факт невиконання зазначених норм в межах визначеного строку за період вересень 2017 р. не спростований товариством.
Повідомлення про суми витратна виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за вересень 2017 р. направлені відповідачу рекомендованим поштовим відправленням, що підтверджується матеріалами справи (а.с.9).
Докази їх оскарження відсутні. За таких обставин, сума, що визначена до відшкодування згідно з повідомленнями, набула статусу заборгованості.
Враховуючи викладене, а також той факт, що позивачем заявлено вимоги про стягнення 2449,73грн. плати вересень 2017 р., що становить різницю між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до Закону України «Про наукову та науково - технічну діяльність» і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 242-246, 250, 255, 293,295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до Публічного акціонерного товариства «Конструкторське бюро «Дніпровське» про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Конструкторське бюро «Дніпровське» (код ЄДРПОУ 14308411) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області суму заборгованості з відшкодування різниці між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, за вересень 2017 р., у розмірі 2449,73грн. (дві тисячі чотириста сорок дев'ять гривень 73 копійки).
Рішення суду набуває законної сили у відповідності до положень ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені ст. 295Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) Рішення не набрало законної сили станом на 09.02.2018 Суддя З оригіналом згідно Помічник судді ОСОБА_3 ОСОБА_4