копія
15 лютого 2018 року Справа № 804/29/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Рябчук О.С.
розглянувши в спрощеному провадженні без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 офісу Держаудитслужби до Комунального підприємства «Житлове господарство «Самарського району» Дніпровської міської ради про надання дозволу на проведення позапланової ревізії, -
02 січня 2018 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 офіс Держаудитслужби (далі - позивач) з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Житлове господарство «Самарського району» Дніпровської міської ради(далі - відповідач) з вимогами про надання дозволу ОСОБА_1 офісу Держаудитслужби на проведення позапланової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства «Житлове господарство «Самарського району» Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ 05451368, адреса: 49127, м. Дніпро, вул. Агнії Барто, буд. 19) в частині правильності нарахування плати та достовірності витрат на утримання будинку за № 16 по вул. Решетилівська у м. Дніпро, за період з 01.01.2016 р. по 31.07.2017 р. на 15 робочих днів.
Позивач в обґрунтування позовних вимог в позові зазначив наступне. До ОСОБА_1 офісу Держаудитслужби надійшло звернення громадянки ОСОБА_2 щодо можливих порушень з боку посадових осіб Комунального підприємства «Житлове господарство «Самарського району» Дніпровської міської ради при виконанні робіт з утеплення трубопроводу централізованого опалення у підвалі будинку та невиконання інших робіт з поточного ремонту даху через відсутність коштів у зв'язку з боргом мешканців. З метою отримання документів для перевірки звернення у відповідача було запитано інформацію та документи, необхідних для розгляду звернення. В відповіді підприємства зазначено про відсутність правових підстав для здійснення заходів фінансового контролю. Документів не надано.
Відповідач в відзиві на позов проти позовних вимог заперечував. В обґрунтування своєї позиції зазначив наступне. Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради та Комунальним підприємством «Житлове господарство «Самарського району» Дніпропетровської міської ради укладено договір про надання послуг з управління багатоквартирними будинками. У зверненні порушено питання щодо неналежного виконання умов договору. До функцій, обов'язків, прав чи повноважень органу державного фінансового контролю не входить перевірка належності виконання суб'єктом господарювання умов укладеного між ним та фізичною особою договору, а тому у позивача відсутні повноваження на проведення позапланової ревізії.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
01.11.2016 р. Комунальним підприємством «Житлове господарство «Самарського району» Дніпропетровської міської ради (Управитель) та Співвласниками багатоквартирного будинку, що розташований за адресою: Об'єкт № 1 (Амур-Нижньодніпровський район) (Співвласники), від імені та в інтересах яких діє Виконавчий комітет Дніпропетровської міської ради укладено договір № 1 про надання послуг з управління багатоквартирними будинками, що входять до Об'єкту № 1 (Амур-Нижньодніпровський район).
09.11.2017 р. до ОСОБА_1 офісу Держаудитслужби надійшло звернення громадянки ОСОБА_2 вх. № Г-108/17, в якому викладено обставини щодо порушень з боку посадової особи Комунального підприємства «Житлове господарство «Самарського району» Дніпровської міської радипри виконанні робіт з утеплення трубопроводу централізованого опалення у підвалі будинку та стосовно невиконання робіт з поточного ремонту даху.
ОСОБА_1 офісу Держаудитслужби № 04-06-15/9472 від 14.11.2017 р. було запитано у Комунального підприємства «Житлове господарство «Самарського району» Дніпровської міської ради інформацію та документи для перевірки фактів, зазначених в зверненні.
Листом № 705 від 28.11.2017 р. Комунальне підприємство «Житлове господарство «Самарського району» Дніпровської міської ради відмовило в наданні інформації та документів в зв'язку з тим, що, на думку, підприємства, розгляд звернень громадян не передбачає застосування заходів, пов'язаних з проведенням державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансовихресурсів, необоротних та іншихактивів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністюбухгалтерськогообліку і фінансовоїзвітності у міністерствах та інших органах виконавчоївлади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, якіотримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетівусіхрівнів, державних фондів та фондівзагальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманнямзаконодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальномупровадженні.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.
Згідно до ст. 8 вказаного Закону України орган державного фінансового контролю:1) здійснює державний фінансовий контроль та контроль за:виконанням функцій з управління об'єктами державної власності;цільовим та ефективним використанням коштів державного і місцевих бюджетів;цільовим використанням і своєчасним поверненням кредитів (позик), одержаних під державні (місцеві) гарантії;достовірністю визначення потреби в бюджетних коштах при складанні планових бюджетних показників;відповідністю взятих бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів відповідним бюджетним асигнуванням, паспорту бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі);веденням бухгалтерського обліку, а також складанням фінансової і бюджетної звітності, паспортів бюджетних програм та звітів про їх виконання (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі), кошторисів та інших документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету;станом внутрішнього контролю та внутрішнього аудиту у розпорядників бюджетних коштів;усуненням виявлених недоліків і порушень;2) розробляє пропозиції щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому;3) вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб;4) здійснює інші повноваження, визначені законами України та покладені на нього Кабінетом Міністрів України.
Орган державного фінансового контролю розглядає листи, заяви і скарги громадян про факти порушення законодавства з фінансови хпитань. Звернення, в якихповідомляється про крадіжки, розтрати, недостачі, інші правопорушення, негайно пересилаються правоохоронним органам для прийняття рішеннязгідно з законодавством.
Відповідно до п. 3 ч. 5, ч. 6, ч. 11 ст. 11 вказаного Закону України позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин:у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з підконтрольною установою, якщо підконтрольна установа не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державного фінансового контролю протягом десяти робочих днів з дня отриманнязапиту.
Позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявностіпідстав для її проведення на підставі рішення суду. Позаплановаревізіяпідконтрольної установи не може проводитисячастіше одного разу на квартал.
Тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочихднів.
Оцінюючи усі докази, досліджені судом, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
З матеріалів справи вбачається, що після отримання звернення громадянки ОСОБА_2 ОСОБА_1 офісомДержаудитслужби було запитано у Комунального підприємства «Житлове господарство «Самарського району» Дніпровської міської ради інформацію та документи, необхідні для розгляду звернення, які підприємством на запит контролюючого органу надані не були.
Положеннями ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» передбачено можливість проведення позапланової ревізії, зокрема, у разі виникнення потреби у перевірці відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з підконтрольною установою, якщо підконтрольна установа не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державного фінансового контролю протягом десяти робочих днів з дня отриманнязапиту.
Враховуючи викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 офісуДержаудитслужби є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст.244, 245, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позовСхідного офісу Держаудитслужби до Комунального підприємства «Житлове господарство «Самарського району» Дніпровської міської ради про надання дозволу на проведення позапланової ревізії - задовольнити в повному обсязі.
Надати дозвіл ОСОБА_1 офісу Держаудитслужби на проведення позапланової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства «Житлове господарство «Самарського району» Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ 05451368, адреса: 49127, м. Дніпро, вул. Агнії Барто, буд. 19) в частині правильності нарахування плати та достовірності витрат на утримання будинку за № 16 по вул. Решетилівська у м. Дніпро, за період з 01.01.2016 р. по 31.07.2017 р. на 15 робочих днів.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя (підпис) Рішення не набрало законної сили станом на 15.02.2018 Суддя З оригіналом згідно Помічник судді ОСОБА_3 ОСОБА_4