Рішення від 07.02.2018 по справі 804/8715/17

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2018 року Справа № 804/8715/17

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді ОСОБА_1

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області до Комунального підприємства "Павлоградтеплоенерго", третя особа: Західно-Донбаська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства "Павлоградтеплоенерго", третя особа: Західно-Донбаська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про стягнення заборгованості.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідач має заборгованість з податку на додану вартість, податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності в сумі 3 213 342,64 грн., яка залишається несплаченою.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи в порядку письмовому провадженні.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, заяви про відкладення розгляду справи не надіслав.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

А тому, з огляду на вимоги ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Враховуючи наведене, у зв'язку із неприбуттям у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце судового розгляду, а також за відсутності потреби заслухати свідка чи експерта, суд ухвалив рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі письмовими доказами.

Суд зазначає, що на момент розгляду справи в порядку письмового провадження 07.02.2018 року Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» внесето зміни до Кодексу адміністративного судочинства України. Відповідно до п. 10 ч. 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 15.12.2017 року справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності Кодексу в редакції від 15.12.2017 року, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності нової редакції Кодексу. Відтак, справу розглянуто в порядку письмового провадження керуючись КАС України в редакції від 15.12.2017 року.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Дослідивши матеріали справи судом встановлено, що Комунальне підприємство "Павлоградтеплоенерго" зареєстроване в якості юридичної особи та знаходиться на податковому обліку у Західно-Донбаській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.

Судом встановлено, що податковий борг виник внаслідок несплати у встановлений законодавством термін суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість та податку на прибуток, самостійно визначених платником у податкових деклараціях.

Встановлено, що в інтегрованих картках платника податків станом на 17.10.2017 року по КП "Павлоградтеплоенерго"обліковується податковий борг на загальну суму 16 985 516,02 грн. у тому числі:

- податок на додану вартість - 16 842 486,30 грн.;

- податок на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності - 143 029,72 грн.

Підставами нарахування податкових зобов'язань КП «Павлоградтеплоенерго», за якими обліковується новостворений податковий борг з податку на додану вартість, є :

- податкова декларація з податку на додану вартість № НОМЕР_1 від 20.04.2017 року термін сплати 30.04.2017 року, в якій платником самостійно визначено податкове зобов'язання в розмірі 386 768,00 грн.;

- податкова декларація з податку на додану вартість № НОМЕР_2 від 22.05.2017 термін сплати 30.05.2017, в якій платником самостійно визначено податкове зобов'язання в розмірі 1 068 836,00 грн.;

- податкова декларація з податку на додану вартість № НОМЕР_3 від 20.06.2017 термін сплати 30.06.2017, в якій платником самостійно визначено податкове зобов'язання в розмірі 585 633,00 грн.;

- уточнюючий розрахунок з податку на додану вартість відповідно до п. 50.1 ст. 50 ПКУ, № НОМЕР_4 за 01.06.2017 року в розмірі 1 927,00 грн., штрафна санкція нарахована платником самостійно (3 відсотка) становить 58,00 грн.;

податкова декларація з податку на додану вартість № НОМЕР_5 від 20.07.2017 термін сплати 30.07.2017, в якій платником самостійно визначено податкове зобов'язання в розмірі 10 952,00 грн.;

- податкова декларація з податку на додану вартість № НОМЕР_6 від 21.08.2017 року термін сплати 30.08.2017 року, в якій платником самостійно визначено податкове зобов'язання в розмірі 8 172,00 грн.;

- податкова декларація з податку на додану вартість № НОМЕР_7 від 20.09.2017 року термін сплати 30.09.2017 року, в якій платником самостійно визначено податкове зобов'язання в розмірі 283 499,00 грн.

Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області проведено камеральні перевірки податкової звітності, про що складено наступні акти перевірок:

- на підставі п.п. 19-1.1.1 п.19.1 ст.19, п.п.20.1.4, п. 20.1 ст.20, п.п. 75.1.1 п.75.1 ст.75, ст.76 ПКУ проведено камеральну перевірку з питання своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових

накладних складених за жовтень 2015 року-грудень 2015 року, червень 2016 року, липень 2016 року, про що складено акт від 28.02.2017 року №144/04-10-12-01-26-03342250;

- на підставі п.п. 19-1 1.1 п. 19.1 ст. 19, п.п. 20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п 75.1.1 п. 75.1 ст.75, ст. 76 ПКУ проведено камеральну перевірку з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість згідно рішень суду про розстрочення (відстрочення) податкового боргу № 2а/1362/12 від 20.03.2012, № 2а-9910 від 27.12.2011 та за

листопад 2014 року, грудень 2014 року, лютий 2015 року про що складено акт від 07.09.2017 року №26/04-10-12-01-08-03342250.

Крім того, в зв'язку з несвоєчасною сплатою узгоджених грошових зобов'язань, платнику відповідно до п.п. 129.1.1ст. 129 ПК України нарахована пеня у розмірі 553 115,68 грн.

Таким чином, в зв'язку з несплатою узгоджених грошових зобов'язань, новостворений податковий борг відповідача з ПДВ складає 3 070 312,92 грн.

Підстави нарахування грошових зобов'язань КП «Павлоградтеплоенерго», за якими рахується податковий борг з податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності є:

На підставі п.п.19-1 1.1, п.п.19-1.1.2 п.19-1.1 ст.19-1, п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п. 57.1 ст. 57, п.п.75.1.1 п. 75.1 ст. 75, ст. 76 ПКУ проведено камеральну перевірку з питання порушення терміну сплати (перерахування) з податку на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності згідно рішення суду від 20.03.2012 №2а/1362/12 та рішення суду від 25.12.2015 № 11736/10/04 про розстрочення (відстрочення) податкового боргу, про що складено акт від 04.08.2017 №2/04-10-12-03-03342250.

З матеріалів справи вбачається, що Головним управління ДФС у Дніпропетровській області, за результатами акту перевірки сформовано податкове повідомлення - рішення від 14.08.2017 № НОМЕР_8 на суму 143 029,72 грн. У відповідності до ст.58 ПКУ 18.08.2017 податкове повідомлення - рішення вручено засобами поштового зв'язку КП «Павлоградтеплоенерго».

Таким чином, в зв'язку з несплатою узгоджених грошових зобов'язань, новостворений податковий борг відповідача з податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності складає 143 029,72 грн.

Головним управлінням, у зв'язку з несплатою до бюджету сум податкового боргу, в автоматичному режимі сформовано та вручено посадовій особі КП «Павлоградтеплоенерго» податкову вимогу від 27.05.2003 №1/630 та другу податкову вимогу від 03.07.2003 № 2/824.

Відповідно до ст.59 Податкового Кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до п.59.5 ст.59 Податкового Кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

За результатами акту перевірки сформовано податкове повідомлення - рішення від 16.03.2017 року № НОМЕР_9 на суму 28 256,13 грн. У відповідності до ст.58 ПКУ 15.04.2017 року податкове повідомлення-рішення вручено засобами поштового зв'язку КП «Павлоградтеплоенерго».

За результатами акту перевірки сформовано податкове повідомлення - рішення від 20.09.2017 року № НОМЕР_10 на суму 143 096,11 грн. У відповідності до ст.58 ПКУ 23.09.2017 року податкове повідомлення-рішення вручено засобами поштового зв'язку КП «Павлоградтеплоенерго».

За результатами акту перевірки сформовано податкове повідомлення - рішення від 14.08.2017 № НОМЕР_8 на суму 143 029,72 грн. У відповідності до ст.58 ПКУ 18.08.2017 податкове повідомлення-рішення вручено засобами поштового зв'язку КП «Павлоградтеплоенерго».

З урахуванням приписів ст.56 ПКУ рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку. Зазначені вище податкові повідомлення-рішення не оскаржувалися, тому є узгодженими, але не сплаченими у визначений законом термін.

Таким чином, в зв'язку з несплатою узгоджених грошових зобов'язань, новостворений податковий борг відповідача з податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності складає 143 029,72 грн.

Згідно п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Відповідно до пп. 129.1.1 п. 129.1 ст.129 Податкового кодексу України після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. При самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків нарахування пені розпочинається - після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом.

Відповідно до п.п.129.3.1 п. 129.3 ст. 129 Податкового кодексу України нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань;

У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку.

Згідно п.129.4 ст.129 Податкового кодексу України на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Пунктом 60.6 ст. 60 Податкового кодексу України передбачено, якщо нарахована сума грошового зобов'язання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане повідомлення - рішення або податкова вимога не відкликаються. На суму збільшення грошового зобов'язання надсилається окреме податкове повідомлення-рішення, а на суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається.

Згідно з п. 41.2 ст. 41 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.

Відповідно до пп. 19-1.1.45 п. 19-1.1 ст. 19-1 Податкового кодексу України, контролюючі органи звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством.

Згідно наявних матеріалів справи борг відповідача в сумі 3 213 342,64 грн. є непогашеним. В адміністративному та судовому порядку суму боргу не оскаржував.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового Кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до п. 36.1, п. 36.2 ст. 36 Податкового Кодексу України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.

Відповідно до підпункту 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

За положеннями ст. 202 Податкового кодексу України звітним (податковим) періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Кодексом, календарний квартал.

Відповідно до п. 54.1 ст. 54 Податкового Кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Згідно з п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Пунктом 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України встановлено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Відповідно до п.87.1 ст.87 Податкового кодексу України, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Відповідно до п.п. 20.1.34, п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника додатків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно до п.95.2 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Відповідно до п.95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби у розмірі суми податкового боргу або його частини.

У відповідності п.87.2, ст. 87 Податкового кодексу України, джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

На підставі викладеного, суд доходить висновку, що позовні вимоги Головного управління ДФС у Дніпропетровській області підлягають задоволенню, оскільки підтверджені належними та допустимими доказами.

Керуючись ст.ст. 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Комунального підприємства "Павлоградтеплоенерго", третя особа: Західно-Донбаська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути податковий борг з рахунків Комунального підприємства "Павлоградтеплоенерго" (код ЄДРПОУ 03342250) у банках, що обслуговують такого платника податків на користь деражави в розмірі 3 213 342 (три мільона двісті тринадцять тисяч триста сорок дві) гривні 64 копійки, в тому числі:

- податок на додану вартість - 3 070 312,92 грн.;

- податок на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності 143 029,72 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя ОСОБА_1