19 лютого 2018 року Справа 804/1216/18
Дніпропетровській окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сидоренко Д.В., перевіривши у місті Дніпрі матеріали адміністративного позову Громадської організації «Дніпропетровська незалежна правозахисна громадська організація», в інтересах члена своєї організації ОСОБА_1 до керівника апарату Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
13.02.2018 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулась Громадська організація «Дніпропетровська незалежна правозахисна громадська організація», в інтересах члена своєї організації ОСОБА_1 із адміністративним позовом до керівника апарату Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська ОСОБА_2 із позовними вимогами про:
- визнати незаконною бездіяльність суб'єкта владних повноважень керівника апарату Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська ОСОБА_2, щодо невиконання вимог пункту 29.26 наказу Державної судової адміністрації України від 17.12.2013 №174 "Про затвердження Інструкції з діловодства в адміністративних судах України" в частині не повідомлення (не доповідання) головуючому у справі №201/13626/17, провадження №1-кс/204/1245/17 про те, що впродовж 3-х місяців і 19 днів до суду не надійшло повідомлення від прокурора Дніпропетровської області Матвійчука В.В. про виконання ухвали від 06 жовтня 2017 року;
- зобов'язати керівника апарату Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська ОСОБА_2 негайно доповісти головуючому у справі №201/13626/17, провадження №1-кс/204/1245/17 про те, що в матеріалах справи відсутнє повідомлення прокурора Дніпропетровської області Матвійчука В.В. про виконання ухвали від 06 жовтня 2017 року.
Позов складений та підписаний керівником Громадської організації «Дніпропетровська незалежна Правозахисна Громадська організація» ОСОБА_3, яка є керівником громадської організації згідно витягу з протоколу №1 від 15 вересня 2014 року, та діє без додаткового уповноваження.
Відповідно до пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України та чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Частиною 3 статті 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
У відповідності до положень ст. 3 Закону України “Про судовий збір”, судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством та перераховується у безготівковій або готівковій формі.
Так, згідно частини 1 статті 4 Закону України “Про судовий збір”, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" №2246-VIІI від 07.12.2017р. визначено, що у 2018 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2018 року становить 1762, 00 грн.
Статтею 5 Закону України “Про судовий збір” визначено перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, при цьому громадські організації у цьому переліку з 1 вересня 2015 року відсутні.
Таким чином, скаржник не має пільг щодо сплати судового збору за подання касаційної скарги.
Разом з цим, статтею 8 Закону № 3674-VI передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до ч.1 ст.133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до ч.5 ст.161 КАС України, у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.
Проте позивач не скористався наданим йому статтею 8 Закону № 3674-VI та статтею 133, 161 КАС України правом та не заявив клопотань про звільнення від сплати судового збору, його відстрочення (зменшення) чи розстрочення.
Крім того, щодо посилання позивача на Рішення Конституційного Суду України від 28 листопада 2013 року № 12-рп/13, то слід звернути увагу, що таке тлумачення давалось редакції пункту 7 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI, яка діяла до 1 вересня 2015 року.
З 1 вересня 2015 року громадські організації не включено до переліку осіб, на яких розповсюджуються пільги щодо сплати судового збору.
Дана позиція, щодо необхідності сплати судового збору громадською організацією «Дніпропетровська незалежна Правозахисна Громадська організація» викладена в ухвалі Верховного суду від 22 січня 2018 року у справі №804/6117/17 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/71766347).
Окрім того, відповідно до п.8 ч.5 ст.160 КАС України, в позовній заяві зазначається перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви.
Відповідно до частини 1 ст.161 КАС України, до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Згідно позовної заяви наданої до суду, позивачем зазначено перелік документів, що до неї додані. Проте, згідно копії позову наданої для відповідача, в ній відсутній перелік документів, які додаються для направлення відповідачу.
Вищенаведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам встановленим ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому згідно з ч.1 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України вона підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.
Таким чином, вищенаведені недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом надання до суду:
- документу про сплату судового збору (квитанції установи банку або відділення зв'язку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення) за подання адміністративного позову у відповідності до Закону України “Про судовий збір” у розмірі 1762,00 грн. за наступними розрахунковими реквізитами для перерахування судового збору:
Отримувач коштів УДКСУ у Чечелівському районі м. Дніпра
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37989253
Банк отримувача ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області
Код банку отримувача (МФО) 805012
Рахунок отримувача 31210206784008
Код класифікації доходів бюджету 22030101
Призначення платежу *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Дніпропетровський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа);
- уточненого позову із зазначенням переліку документів, які до нього додаються позивачем з відповідною копією для відповідача.
Частиною 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити) (ч. 2 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України).
За таких обставин, суд вважає, за необхідне, дану позовну заяву залишити без руху із наданням строку для усунення недоліків.
Відповідно до ч. 3 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України - у разі якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 171 цього Кодексу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов Громадської організації «Дніпропетровська незалежна правозахисна громадська організація», яка діє і виступає в інтересах члена своєї організації ОСОБА_1 до керівника апарату Красногвардійського районного суду м.Дніпропетровська ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності - залишити без руху.
Надати строк для усунення недоліків позовної заяви, який складає 10 днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом надання:
- документу про сплату судового збору у розмірі 1762,00 грн. або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону;
- уточненого позову із зазначенням переліку документів, які до нього додаються позивачем з відповідною копією для відповідача.
Копію ухвали направити особі, що звернулась із позовною заявою.
Якщо недоліки позовної заяви не будуть усунені у зазначений строк, позовна заява буде повернута позивачеві. Залишення позовної заяви без руху не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та не може бути оскаржена.
Суддя ОСОБА_4