14 лютого 2018 року ЛуцькСправа № 803/1835/17
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
при секретарі Головатій І.В.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідачів Голік Е.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області, Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся з позовом до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області (далі - Управління ДСНС України у Волинській області, відповідач1) про визнання дій щодо розрахунку та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю ІІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, незаконними та зобов'язання нарахувати і виплатити одноразову грошову допомогу як інваліду ІІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, у розмірі 36 місячних грошових забезпечень на момент звільнення, виходячи із посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення із врахуванням проведених доплат.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 у період з 2004 по 2017 рік проходив службу в органах та підрозділах Міністерства надзвичайних ситуацій України. Відповідно до свідоцтва про хворобу від 16.02.2017 №169, довідок про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії 12 ААА №014491 від 27.06.2017, серії 12 ААА №014491 від 03.07.2017 та довідки до акту огляду медико-соціальною комісією від 03.07.2017 серія 12 ААА №745267 позивачу було встановлено ІІІ групу інвалідності у зв'язку з втратою працездатності на 50 відсотків, яка настала внаслідок проходження військової служби. Наказом Управління ДСНС у Волинській області від 11.05.2017 №122 ОСОБА_1 звільнено зі служби за станом здоров'я та знято з військового обліку.
На підставі наказу Управління ДСНС України у Волинській області від 02.11.2017 №280 позивачу згідно з підпунктом 2 пункту 2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 №908 (далі - Порядок №908), виплачено одноразову грошову допомогу у розмірі 32526,00 грн., при розрахунку і виплаті якої, на думку позивача, Управлінням ДСНС України у Волинській області безпідставно враховано лише розмір посадового окладу за останньою посадою - 645,00 грн., оклад за спеціальним званням - 50,00 грн. та відсоткову надбавку за вислугу років - 208,50 грн. без врахування інших складових його грошового забезпечення.
Вважає, що дії Управління ДСНС України у Волинській області при проведені розрахунку та виплаті одноразової грошової допомоги позивачу не відповідають вимогам частини другої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII), а також пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 №1294 (далі - Постанова №1294).
У відзиві на позовну заяву від 04.01.2018 №04/52 (а.с.33-39) відповідач1 позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що розмір одноразової грошової допомоги позивачу був обчислений відповідно до пункту 2 Порядку №908, а саме: виходячи тільки з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років та посадового окладу за останньою посадою. Вважає посилання позивача на Закон №2011-XII та Постанову №1294, якими передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення, хибними та безпідставними, оскільки ОСОБА_1 є особою, статус якої визначено та регулюється Кодексом цивільного захисту України, а тому на останнього не розповсюджується дія Закону №2011-XII, відтак підстави для врахування положень цього Закону під час нарахування одноразової грошової допомоги відсутні. Враховуючи вищевикладене, просить в задоволенні позову відмовити повністю.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 19.01.2018 залучено до участі у справі співвідповідача Державну службу України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС України, відповідач2) (а.с.75-77).
У відзиві на позов від 09.02.2018 №08-101/11 відповідач2 позовних вимог не визнав посилаючись на те, що нарахування позивачу одноразової грошової допомоги було здійснено відповідно до Порядку №908, який є спеціальним нормативно-правовим актом для нарахування та виплати одноразової грошової допомоги по інвалідності, та було вирішено виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в розмірі 32526,00 грн. Порядок №908 та постанова КМУ №1294 мають однакову юридичну силу та регулюють різні за змістом правовідносини, а саме: Порядок №908 - допомогу при настанні інвалідності уже звільненим особам, а постанова №1294 - грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу, що проходять службу. Таким чином вважає, що ДСНС України діяла в межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством, а тому позовні вимоги позивача є безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення. Враховуючи вищевикладене, просить в задоволенні позову відмовити повністю.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, та просив позов задовольнити.
Представник відповідачів в судовому засіданні заперечила проти позовних вимог ОСОБА_1 з підстав, викладених у відзивах, та просила відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що адміністративний позов до задоволення не підлягає з огляду на таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу цивільного захисту в ДСНС України на посаді старшого сапера групи піротехнічних робіт аварійно-рятувальної частини аварійного-рятувального загону спеціального призначення Управління ДСНС України у Волинській області, йому було присвоєно спеціальне звання - старший сержант служби цивільного захисту.
В період з 15.11.2004 по 11.05.2017 позивач ОСОБА_1 проходив службу в підрозділах МНС України, ДСНС України, що підтверджується записами у його послужному списку (а.с.41-48). Наказом Управління ДСНС України у Волинській області від 11.05.2017 №122 старшого сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1, старшого сапера групи піротехнічних робіт аварійно-рятувальної частини аварійного-рятувального загону спеціального призначення Управління ДСНС України у Волинській області, відповідно до Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу звільнено зі служби цивільного захисту в запас збройних сил (з постановкою на військовий облік) за пунктом 176 підпунктом 3 (за станом здоров'я) та виключено з кадрів ДСНС України та всіх видів забезпечення з 11.05.2017 (а.с. 16).
Відповідно до свідоцтва про хворобу від 16.02.2017 №169, довідок про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії 12 ААА №014491 від 27.06.2017, серії 12 ААА №014491 від 03.07.2017 та довідки до акту огляду медико-соціальною комісією від 03.07.2017 серія 12 ААА №745267 позивачу встановлена ІІІ група інвалідності у зв'язку з втратою працездатності на 50 відсотків, яка настала внаслідок проходження військової служби (а.с.12-14).
06.09.2017 Центральною лікарсько-експертною комісією ДСНС України (далі - ЦЛЕК) захворювання старшого сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 визнане таким, по пов'язане з проходженням служби, що підтверджується витягом з протоколу засідань ЦЛЕК по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв №1359 від 06.09.2017 (а.с.61).
23.10.2017 комісія ДСНС України з призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту вирішила виплатити згідно з підпунктом 2 пункту 2 Порядок №908 інваліду ІІІ групи ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у сумі 32526,00 грн., що підтверджується витягом з протоколу від 23.10.2017 №7 (а.с.62).
На підставі наказу Управління ДСНС України у Волинській області від 02.11.2017 № 280 ОСОБА_1 згідно з підпунктом 2 пункту 2 Порядку №908 (а.с.15) було виплачено одноразову грошову допомогу в розмірі 32526,00 грн., виходячи із посадового окладу - 645,00 грн.; окладу за спеціальним званням - 50,00 грн. та відсоткової надбавки за вислугу років - 208,50 грн., які зазначені в довідці Управління ДСНС України у Волинській області від 08.08.2017 №256 (а.с.59).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до частин першої, другої статті 101 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 №5403-VI служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період. Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу та регулює питання, пов'язані з перебуванням громадян України у добровільному порядку в резерві служби цивільного захисту визначає Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 №593 (далі - Положення №593).
Відповідно до пункту 2 Положення №593 служба цивільного захисту є державною службою особливого характеру, яка забезпечує пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, вживає заходів до запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідації їх наслідків у мирний час та в особливий період.
При цьому частиною другою статті 125 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що порядок та умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Водночас відповідно до частини другої статті 118 Кодексу цивільного захисту України у разі травми або поранення, заподіяного особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту під час виконання службових обов'язків, а також інвалідності, що настала у період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що стався у період проходження служби, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, залежно від ступеня втрати працездатності такій особі виплачується одноразова грошова допомога у розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності особою рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту у період проходження служби у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Отже, Кодексом цивільного захисту України передбачено право осіб рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, однак не встановлено сам порядок та умови виплат грошової допомоги, при цьому повноваження щодо цього делеговані Уряду.
Так, пунктом 1 Постанови №1294 визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 2 Постанови №1294 виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.
Разом з тим, порядок та умови виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, а також порядок виплат одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу зі служби цивільного захисту визначає Інструкція про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України 23.04.2015 №475 (далі - Інструкція №475).
Згідно з пунктом 3 Інструкції №475 до грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу належать: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, щомісячні види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, що мають постійний характер, премії) та одноразові додаткові види грошового забезпечення.
При цьому, відповідно до пункту 4 Інструкції №475 грошове забезпечення виплачується особам рядового і начальницького складу, які: займають посади осіб рядового і начальницького складу, передбачені штатами в апараті Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС України), її територіальних органах, підрозділах Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (аварійно-рятувальних формуваннях центрального підпорядкування, аварійно-рятувальних формуваннях спеціального призначення, спеціальних авіаційних, морських та інших формуваннях, державних пожежно-рятувальних підрозділах (частинах), навчальних центрах, формуваннях та підрозділах забезпечення), навчальних закладах цивільного захисту, наукових установах та інших підрозділах, в яких особи рядового і начальницького складу проходять службу цивільного захисту (далі - органи управління (підрозділи)); навчаються у вищих навчальних закладах цивільного захисту (далі - навчальні заклади); перебувають у розпорядженні відповідних керівників (начальників) органів управління (підрозділів) (далі - перебувають у розпорядженні), з урахуванням розділу XII цієї Інструкції.
В свою чергу постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 №908 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Порядок №908).
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 №908 визначено Державній службі з надзвичайних ситуацій здійснювати згідно з цією постановою виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті на зазначені цілі.
Згідно з підпунктом 2 пункту 2 Порядку №908 грошова допомога виплачується, зокрема, особам рядового і начальницького складу у разі настання інвалідності в період проходження служби та особам, звільненим із служби у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення, а якщо інвалідність настала внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби, незалежно від строку, який минув після звільнення із служби, у розмірі 36-місячного грошового забезпечення - інвалідам III групи.
Пунктом 3 Порядку №908 передбачено, що розмір одноразової грошової допомоги визначається виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, установлення інвалідності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення.
З системного аналізу вищенаведених норм слідує, що дія положень Постанови №1294 та Інструкції №475 поширюється виключно на осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які у встановленому порядку проходять службу цивільного захисту та яким відповідно до зазначених нормативно-правових актів нараховується грошове забезпечення під час проходження ними такої служби, в той час як Порядок №908 визначає порядок нарахування одноразової грошової допомоги при настанні інвалідності вже звільненим особам.
Крім того, суд звертає увагу, що при визначенні нормативно-правового акту, який підлягає застосуванню до даних спірних правовідносин, слід враховувати яким нормативно-правовим актом визначено правовий статус особи, яка має право на отримання даної грошової допомоги.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечувалось позивачем в судовому засіданні, право на отримання одноразової грошової допомоги як інваліда ІІІ групи виникло у позивача після звільнення з військової служби, що також підтверджується довідками про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках 12 ААА №014491 від 27.06.2017, серії 12 ААА №014491 від 03.07.2017 та довідкою до акта огляду медико-соціальною комісією від 03.07.2017 серія 12 ААА №745267 (а.с.12,13).
Відтак в даному випадку слід застосовувати саме Порядок №908, яким встановлено порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі інвалідності осіб начальницького складу служби цивільного захисту та передбачено, що розмір одноразової грошової допомоги повинен визначатися виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу згідно з пункту 3 вказаного Порядку.
Враховуючи вищенаведене, суд не погоджується з доводами позивача, що розмір грошового забезпечення йому слід визначати на підставі Постанови №1294, а тому посилання на грошовий атестат при обрахунку вказаної грошової допомоги є необґрунтованим.
Таким чином, наведене дає підстави дійти висновку, що відповідачі, визначивши розмір одноразової грошової допомоги в сумі 32526,00 грн. на підставі довідки Управління ДСНС України у Волинській області від 08.08.2017 №256 та виплативши останню, діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені нормами чинного законодавства.
Крім того, суд вважає безпідставними посилання позивача на Закон №2011-ХІІ, як на підставу визначення розміру одноразової грошової допомоги, оскільки цей Закон встановлює систему соціального та правового захисту військовослужбовців та членів їх сімей.
Відповідно до статті 3 Закону №2011-ХІІ дія цього Закону поширюється на:
1) військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - правоохоронних органів), Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, які проходять військову службу на території України, і військовослужбовців зазначених вище військових формувань та правоохоронних органів - громадян України, які виконують військовий обов'язок за межами України, та членів їх сімей;
2) військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти;
3) військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і членів їх сімей.
Отже, Закон №2011-XII не поширюється на спірні відносини, які виникли з приводу виплати передбаченої статтею 118 Кодексу цивільного захисту України одноразової грошової допомоги військовослужбовцям цивільного захисту.
Зазначені висновки викладені також у постанові Верховного Суду України від 27.06.2017 у справі № 21-2497а16, які в силу вимог частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України враховується судом при виборі та застосування норм права до спірних правовідносин.
З врахуванням встановлених судом обставин справи та досліджених в судовому засіданні доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними, у зв'язку з чим у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Кодексу цивільного захисту України, суд
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій
Повне судове рішення складено 16 лютого 2018 року.