Рішення від 19.02.2018 по справі 754/2916/17

Справа № 754/2916/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" лютого 2018 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі :

головуючого судді Виниченко Л.М.,

при секретарі Гноілек М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві адміністративну справу № 754/2916/17-а за позовом Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві, третя особа: ОСОБА_1, про скасування постанови про накладення штрафу,-

Представники учасників справи:

Представник позивача - Сич О.А.,

Представник відповідача - Кеда М.В.,

Представник третьої особи - ОСОБА_4,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Деснянського районного суду м. Києва із позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві про скасування постанови старшого державного виконавця у Виконавчому провадженні № 44479487 від 15.02.2017 року про накладення на Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві штрафу у розмірі 5100 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального юстиції у м. Києві від 15.02.2017 ВП № 44479487 накладено штраф на управління у розмірі 5100 грн. за не виконання рішення суду.

Постанова про накладення штрафу від 15 лютого 2017 року мотивована тим, що державним виконавцем 20.05.2016 року винесено постанову про відновлення виконавчого провадження.

Позивач вважає постанову державного виконавця про накладення штрафу незаконною, протиправною та такою, що підлягає скасуванню.

Постановою Дніпровського районного суду м. Києва по справі № 2а-2604/12214/12 від 14.08.2012 року винесено рішення яким позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено, а саме: зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва провести ОСОБА_1 доплати до пенсії відповідно до абзацу 4 п.20 ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 10 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 11.08.2007 з урахуванням фактично виплачених сум доплати 22.07.2011, з урахуванням фактично виплачених сум.

Відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у м. Києві 20.05.2016 року відновлено виконавче провадження та направлено постанову, про відкриття виконавчого провадження до управління.

На виконання рішення суду Управлінням проведено відповідні нарахування та щомісячно починаючи з 11.08.2007 року виплачується у розмірі 10%.

Листами управління від 07.07.2016 року № 6836/05 та від 04.07.2016 року № 6548/05 повідомлено про обставини щодо виконання рішення суду в повному обсязі та надано обґрунтування нарахованої суми, яка виплачується ОСОБА_1

Однак зазначені документи не було взято до уваги.

За таких обставин постанова про накладення штрафу на управління в частині не виплати грошових коштів не відповідає дійсності, так як державна соціальна допомога виплачується як учаснику війни виплачується згідно рішення суду в повному обсязі.

Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 15 червня 2017 року до участі у справі було залучено як третю особу на стороні відповідача ОСОБА_1 (а.с. 25, 26).

Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 28 липня 2017 року справу передано на розгляд за підсудністю до Дніпровського районного суду м. Києва (а.с. 41, 42).

В судовому засіданні представник позивача Сич О.А. підтримала позов та викладені у ньому обставини, пояснила, що рішення суду виконане, перерахунок та виплата пенсії стягувачу у виконавчому провадженні проведені.

Представник відповідача Кеда М.В. в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, пояснив, що залишається відкритим питання про те чи належним чином виконане рішення суду щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1

Представник третьої особи ОСОБА_4 просила відмовити у задоволенні позову, посилаючись на безпідставність вимог, пояснила, що по даний час рішення суду залишається невиконаним.

Суд, вислухавши представника позивача, представника відповідача та представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначаються Законом України «Про виконавче провадження».

У відповідності до ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Судом встановлено, що 20.05.2016 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві винесена постанова про відновлення виконавчого провадження ВП № 44479487 по виконанню виконавчого листа № 2а-2604/12214/12 виданого 12.06.2014 року Вищим адміністративним судом України про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва призначити провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 доплати до пенсії відповідно до абзацу 4 пункту 20 статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 11.08.2007 року з урахуванням фактично виплачених сум доплати (а.с. 4).

Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом та Законом України «Про виконавче провадження»; розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання. Виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право, зокрема, проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону (ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження»).

Статтею 63 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного ч. 6 ст. 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

З матеріалів справи убачається, що Лівобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві, який є правонаступником Управління пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва, державному виконавцю Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві надавалася відповідь від 04.07.2016 року за № 6548/05 на виконання постанови про відновлення виконавчого провадження № 44479487 з повідомленням про те, що Управлінням здійснено ОСОБА_1 перерахунок та виплату відповідно до абзацу 4 пункту 20 статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 11.08.2007 року. При цьому зазначено, що доплата як учаснику війни ОСОБА_1 виплачується у розмірі 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, щомісячно, починаючи з 11.08.2007 року (а.с. 5).

На виконання вимоги державного виконавця позивачем ще надавалась відповідь від 07.07.2016 р. за № 6836/05 по виконанню ВП № 44479487 за виконавчим листом № 2а-2604/12214/12 із зазначенням про те, що ОСОБА_1 згідно рішення суду нараховано та виплачуються кошти у розмірі 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, щомісячно, починаючи з 11.08.2007 року, а саме у розмірі 40,60 грн. (10 % від прожиткового мінімуму 406,00 грн.), рішення суду виконане (а.с. 6).

Також на запит державного виконавця Лівобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві надавалась відповідь від 10.08.2016 року за № 9414/15 з вищевказаною інформацією про доплату до пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду з наведеним обгрунтуванням такої виплати (а.с. 103-105).

15.02.2017 року державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві ОСОБА_6 винесена постанова про накладення штрафу на боржника Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь держави у розмірі 5100 грн. (а.с. 106, 107).

У відповідності до ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Таким чином, для прийняття рішення про застосування санкцій, передбачених Законом України «Про виконавче провадження», державний виконавець повинен встановити факти, що судове рішення не виконано, з'ясувати щодо поважності причин невиконання рішення суду та навести стосовно цього відповідні обгрунтування у постанові.

Зі спірної постанови про накладення штрафу убачається, що вона винесена у Виконавчому провадженні № 44479487 по виконанню вищевказаного виконавчого листа № 2а-2604/12214/12 виданого 12.06.2014 року Вищим адміністративним судом України про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва призначити провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 доплати до пенсії відповідно до абзацу 4 пункту 20 статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 11.08.2007 р. з урахуванням фактично виплачених сум доплати. При цьому в обґрунтування накладення штрафу йдеться посилання на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 07.04.2016 року по справі № 755/4586/15-а з наведенням зауваження колегії суддів КАСУ, що відповідно ч. ч. 1, 2, 3 п. 5 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 16.03.2012 року № 4 «Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у зв'язку із застосуванням статей 39, 48, 50, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вихідним критерієм нарахування цих компенсацій є мінімальна заробітна плата, розмір якої визначається на момент виплати.

Разом з тим будь якого мотивування в обґрунтування накладення штрафу за невиконання рішення суду саме щодо виплат відповідно до абзацу 4 пункту 20 статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у постанові від 15.02.2017 року державним виконавцем не наведено, у тому числі з урахуванням наявної інформації наданої боржником по виконанню рішення суду.

Відповідно до вимог ч.2 ст.77 КАС України обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У відповідності до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно положень ч. 1 ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки постанова державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві від 15.02.2017 року у ВП № 44479487 про накладання штрафу на Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві винесена з порушенням наведених норм Закону України «Про виконавче провадження», а тому підлягає скасуванню.

Розмір проведених у виконавчому провадженні боржником нарахувань стягувачу не є предметом розгляду даного спору, тому доводи представника третьої особи ОСОБА_1 щодо неправомірного обчислення стягувачу доплати до пенсії суд прийняти до уваги не може, так як позивачем оскаржуються дії державного виконавця з приводу накладення штрафу, при цьому державний виконавець у разі потреби не позбавлений можливості звернутися до суду за роз'ясненням рішення.

Керуючись Законом України «Про виконавче провадження», ст. ст. 2, 6, 8, 10, 19, 72, 77, 90, 242-246, 250, 251, 271, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві, третя особа: ОСОБА_1, про скасування постанови про накладення штрафу задовольнити.

Скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві від 15.02.2017 року у виконавчому провадженні № 44479487 про накладання штрафу на Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Учасники справи:

Позивач - Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві, місце знаходження: 02225, м. Київ, вул. Каштанова, 6, код ЄДРПОУ 40379527;

Відповідач - Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві, місце знаходження: 03056, м. Київ, вул. Виборзька, 32;

Третя особа - ОСОБА_1, місце проживання: 02319, АДРЕСА_1.

Суддя