Справа № 752/1470/18
Провадження № 2-а/752/252/18
29.01.2018 року суддя Голосіївського районного суду м. Києва Ладиченко С.В., розглянувши матеріали позовної заяви за адміністративним позовом Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві до підрозділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у місті Києві, державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у місті Києві Гаспаряна Рафаеля Гагіковича, Головного територіального управління юстиції у місті Києві, сторона виконавчого провадження - ОСОБА_2 про скасування постанови про накладення штрафу,-
Позивач Правобережне об'єднане УПФУ в м. Києві звернулося до суду з позовом до підрозділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у місті Києві, державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у місті Києві Гаспаряна Рафаеля Гагіковича, Головного територіального управління юстиції у місті Києві, сторона виконавчого провадження - ОСОБА_2 про скасування постанови про накладення штрафу.
У поданій позовній заяві позивач просить:
1. Поновити строк звернення до суду та прийняти до розгляду адміністративний позов.
2. Визнати неправомірними дії державного виконавця Гаспарян Р.Г. щодо застосування штрафу до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
3. Скасувати постанову державного виконавця Гаспарян Р.Г. ВП №52571766 від 16.02.2017 року про накладення штрафу на Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві у розмірі 5100 грн.
Дослідивши матеріали позовної заяви суд приходить до висновку, що позовна заява не відповідає вимогам ст.160 КАС України, а тому її слід залишити без руху з наступних підстав.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті.
Відповідно до ст. 160 КАС України позовна заява повинна містити зокрема:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;
3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень;
4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору;
7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача;
10) у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб'єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт;
11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Згідно ст. 161 КАС України суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси, копії позовної заяви та доданих до неї документів. У разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви позивачем не виконано вимоги п.п. 2, 11 ч. 5, ч. 6 ст. 160 КАС України, а саме - не зазначено місце проживання чи перебування відповідача Гаспарян Р.Г., його відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти, відсутнє письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав; відсутні відомості, визначені у пункті 2 частини п'ятої цієї статті стосовно представника позивача, та не визначено процесуального статусу ОСОБА_2, який залучений до участі у справі.
Одночасно позивачем порушено вимоги ч. 2, 6 ст. 161 КАС України: до позовної заяви не надано доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення іншим учасникам справи копії позовної заяви та доданих до неї документів, та відсутня заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску.
Позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
За правилами ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених ст. 160, 161 КАС України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків який не може перевищувати 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені ст. ст. 160 і 161 ЦПК України, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 160, 161, 169 КАС України, -
Позовну заяву за адміністративним позовом Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві до підрозділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у місті Києві, державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у місті Києві Гаспаряна Рафаеля Гагіковича, Головного територіального управління юстиції у місті Києві, сторона виконавчого провадження - ОСОБА_2 про скасування постанови про накладення штрафу - залишити без руху.
Надати строк для усунення недоліків протягом п'яти днів з дня отримання ухвали, інакше позовна заява буде вважатися неподаною і повернута.
Суддя С.В. Ладиченко