19.02.2018 Справа № 696/1172/17
2/696/72/18
19 лютого 2018 року м. Кам'янка
Кам'янський районний суд Черкаської області у складі :
головуючого судді Шкреби В.В.,
при секретері ОСОБА_1,
за участі
прокурора Іщенка І.В.,
представника ОСОБА_2,
відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом заступника керівника Смілянської місцевої прокуратури Черкаської області в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Кам'янської районної державної адміністрації Черкаської області до ОСОБА_3 (зареєстроване місце проживання вул. ОСОБА_4, б. 72а, кв. 12 в м. Кам'янка Черкаської області, ІПН НОМЕР_1) про стягнення надмірно виплачених бюджетних коштів,
Заступник керівника Смілянської місцевої прокуратури Черкаської області звернувся в суд з вказаним позовом. В обґрунтування позовних вимог вказав, що ОСОБА_3 (далі - Відповідач) з листопада 2014 року у зв'язку з проведенням антитерористичної операції по її місцю проживання (в м. Горлівка Донецької області) була вимушена переміститись проживати в ІНФОРМАЦІЯ_1, де і зареєструвалась як вимушена переселенка за адресою по вул. Л. Борисової, 72 а, кв. 12. 21 листопада 2014 року вона звернулась до Управління соціального захисту населення Кам'янської районної державної адміністрації Черкаської області (далі - Управління) із заявою про отримання грошової допомоги за фактичним місцем проживання (перебування) на покриття витрат на проживання. Дана допомога їй нараховувалась по 31.07.2017 року, а вже у серпні 2017 року виплати були припиненні у зв'язку з тим, що було виявлено, що Відповідач має у спільній частковій власності 1/3 квартири за адресою по вул. Л. Борисової, 72 а, кв. 12. У зв'язку з вказаним, прокурор просив стягнути з Відповідача надмірно отримані нею кошти як грошової допомоги за фактичним місцем проживання (перебування) на покриття витрат на проживання за період з 01.01.2014 по 31.07.2017 року в сумі 27 799 грн. 79 коп.
В судовому засідання прокурор та представник Управління позов підтримали та просили його задовольнити.
Відповідач заперечувала проти позову, вказала на відсутність у неї коштів на виплату цих сум.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи та зібрані у справі докази, суд дійшов до наступних висновків.
Як встановлено під час судового розгляду, Відповідач з листопада 2014 року у зв'язку з проведенням антитерористичної операції по її місцю проживання (в м. Горлівка Донецької області) вона була вимушена переміститись проживати в ІНФОРМАЦІЯ_1, де і зареєструвалась як вимушена переселенка за адресою по вул. Л. Борисової, 72 а, кв. 12.
21 листопада 2014 року Відповідач звернулась до Управління із заявою про отримання грошової допомоги за фактичним місцем проживання (перебування) на покриття витрат на проживання.
З 01.01.2014 по 31.07.2017 року Відповідач отримала соціальної допомоги на покриття витрат проживання на суму 28 099 грн. 79 коп. на даний час з цієї суми погашено тільки 300 грн.
За результатами опрацювання Управлінням даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно було підтверджено наявність у Відповідача 1/3 квартири вул. Л. Борисової, 72 а, кв. 12, виплати їй були відповідно припинені.
Дані обставини встановленні судовим рішенням Кам'янського районного суду Черкаської області від 10 жовтня 2017 року у справі № 696/667/17 за адміністративним позовом Відповідача до Управління з приводу оскарження нею рішення про припинення здійснення відповідних виплат. Цим же судовим рішенням констатовано порушення Відповідачем діючого законодавства та безпідставне отримання нею озвучених вище грошових коштів. Вказане судове рощення набрало законної сили.
У відповідності до вимог частини 4 статті 82 ЦПК України обставини встановленні цією постановою суду окремому доказуванню не підлягають.
Суд виходить з того, що Згідно з п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (надалі - Постанова №505) фінансування витрат, пов'язаних з наданням щомісячної адресної допомоги здійснюється за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету та коштів, що надходять до державного бюджету як благодійна або міжнародна допомога.
Згідно п.2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений Постановою №505 (надалі - Порядок 505), грошова допомога надається особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Відповідно до п.6 Порядку 505, грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Згідно з п.10 Порядку 505, уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідних для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Відповідно до п.15 Порядку 505, контроль за цільовим та ефективним витрачанням бюджетних коштів, виділених для виплати грошової допомоги, здійснюється в установленому порядку.
Згідно з п.1 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженому Постановою КМ України від 08.06.2016 року №365 (надалі - Порядок 365) цей Порядок визначає механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати пенсій, довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги за рахунок державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Пунктом 7 Порядку 365 визначено, що для призначення (відновлення) соціальних виплат структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за власною ініціативою або за зверненням органів, що здійснюють соціальні виплати, протягом 15 робочих днів з дня отримання відповідної заяви внутрішньо переміщеної особи або з дня надходження звернення від органів, що здійснюють соціальні виплати, проводить перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до п.8 Порядку 365 за результатами проведення перевірки структурним підрозділом з питань соціального захисту населення складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за формою, встановленою Мінсоцполітики.
Згідно з п.10 Порядку 365 структурний підрозділ з питань соціального захисту населення вносить на розгляд комісій з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам подання про призначення (відновлення) або про відмову в призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати, до якого додається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї.
За результатами розгляду подання з урахуванням акта обстеження матеріально- побутових умов сім'ї комісія приймає рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати (п.12 Порядку 365).
Водночас, згідно пункту 6 Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Таким чином, Відповідач на момент подання заяви про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи внаслідок проведення антитерористичної операції ще з 12.12.2007 року являлась власником нерухомого майна у спільній частковій власності. А оскільки частки цього майна не виділені в натурі і жоден із співвласників окремими частинами цього майна не розпоряджається, суд погоджується з позицією прокурора та Управління про те, що у володінні Відповідача знаходиться саме житлове приміщення.
Таким чином, з огляду на вказані вище законодавчі норми, призначення їй відповідної допомоги не мало відбуватись, а отриманні кошти у випадку такого призначення Відповідач повинна повернути державі на підставі пункту 4 частини 2 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та пункту 11 Порядку.
У зв'язку з вказаним, позов підлягає задоволенню, а понесенні прокуратурою витрати по сплаті судового збору підлягають стягненню на її користь з Відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 81, 141, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд
Позов заступника керівника Смілянської місцевої прокуратури Черкаської області в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Кам'янської районної державної адміністрації Черкаської області до ОСОБА_3 (зареєстроване місце проживання вул. ОСОБА_4, б. 72а, кв. 12 в м. Кам'янка Черкаської області) про стягнення надмірно виплачених бюджетних коштів - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_3 (зареєстроване місце проживання вул. ОСОБА_4, б. 72а, кв. 12 в м. Кам'янка Черкаської області, ІПН НОМЕР_1) надмірно виплачені бюджетні кошти в сумі 27 799 (двадцять сім тисяч сімсот дев'яносто дев'ять) грн. 79 коп. на користь Управління соціального захисту населення Кам'янської районної державної адміністрації Черкаської області (рахунок 35211047005907 в ГУ ДКСУ в м. Кам'янка МФО 820172, код ЄДРПОУ 03195856).
Стягнути з ОСОБА_3 (зареєстроване місце проживання вул. ОСОБА_4, б. 72а, кв. 12 в м. Кам'янка Черкаської області, ІПН НОМЕР_1) на користь прокуратури Черкаської області (код ЄРПОУ 02911119, МФО 820172, р/р 35212034003751 в ДКСУ у м. Київ) понесені витрати по сплаті судового забору за подачу позову на суму 1600 (тисяча шістсот) грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Черкаської області через Кам'янський районний суд Черкаської області шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. (п.15.5 Перехідних положень ЦПК України). Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: