19.02.2018
Справа № 696/126/18
2-о/696/14/18
19 лютого 2018 року Кам'янський районний суд Черкаської області
в складі: головуючого судді Шкреби В.В.,
при секретарі Дяченко Н.В.,
за участі: прокурора Іщенка І.В.,
представника Кам'янської міської ради ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кам'янка Черкаської області справу за заявою Заступника керівника Смілянської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Кам'янської міської ради Черкаської області про визнання спадщини відумерлою,-
Заступник керівника Смілянської місцевої прокуратури Черкаської області в інтересах держави в особі Кам'янської міської ради Черкаської області звернувся до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою та передачу її у власність територіальної громади м Кам'янка обґрунтовуючи свої вимоги тим, що 20.03.2016 помер ОСОБА_2, після смерті якого на адміністративній території Кам'янської міської ради відкрилась спадщина на належне йому майно, а саме: будинковолодіння по вул. Л. Толстого, 68 в м. Кам'янка Черкаської області, вартість вказаного будинку станом на 22.12.2016 становить 54 200 грн. Після смерті ОСОБА_3 із заявою про прийняття спадщини звернулася лише ОСОБА_4, однак рішенням Кам'янського районного суду Черкаської області від 31.10.2017 року в задоволенні позову ОСОБА_4 до Кам'янської міської ради про визнання права власності в порядку спадкування, відмовлено та встановлено, що ОСОБА_5 спадкового права на майно померлого ОСОБА_3 не має, підстави для визнання права власності в порядку спадкування відсутні. Вказане рішення постановою Апеляційного суду Черкаської області від 09.01.2018 залишено без змін, та набрало законної сили. Інші спадкоємці за законом чи за заповітом із заявами про прийняття спадщини не зверталися. Вказав, що Кам'янська міська рада, як орган місцевого самоврядування, що представляє інтереси громади та здійснює регулювання у сфері комунальної власності, проявляючи бездіяльність у вказаній сфері, не звернулася з відповідною заявою про визнання спадщини відумерлою та передачі у власність територіальній громаді спірного будинковолодіння, з можливістю подальшого розпорядження ним, в тому числі забезпечення житлом соціально незахищених верств населення, що беззаперечно становить державний інтерес. Вбачав, що орган місцевого самоврядування не належним чином здійснює захист інтересів держави у вказаній сфері, що призведе до неможливості його використання чи розпорядження ним з урахуванням інтересів держави у сфері житлових правовідносин. На підставі вище наведеного заступник керівника Смілянської місцевої прокуратури звертається в інтересах держави в особі Кам'янської міської ради з даною заявою до суду та просив визнати вказану спадщину відумерлою та передати її власність територіальної громади.
Прокурор в судове засідання з'явився, вимоги заяви підтримав та просив їх задовольнити.
Дослідивши матеріали справи всебічно і повно, з'ясувавши всі її фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд дійшов до наступних висновків.
Відповідно ч. 2 ст. 293 ЦПК України справи про визнання спадщини відумерлою розглядається в порядку окремого провадження.
Згідно ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Судом встановлені обставини і визначені відповідно до них правовідносини.
Встановлено, що 20.03.2016 помер ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть від 23.03.2016 серії І-СР №277877 (актовий запис про смерть №58).
В день його смерті на адміністративній території Кам'янської міської ради відкрилась спадщина на належне йому майно, а саме: будинковолодіння по вул. Л. Толстого, 68 в м. Кам'янка Черкаської області, вартістю станом на 22.12.2016 р. 54200 грн., право власності на яке набуте на підставі свідоцтва про право особистої власності на домоволодіння від 04.02.1960, що видане виконавчим комітетом Кам'янської міської ради.
В провадженні Кам'янського районного суду Черкаської області перебувала цивільна справа №696/54/17 за позовом ОСОБА_4 до Кам'янської міської ради про визнання права власності в порядку спадкування після смерті ОСОБА_3
За результатами судового розгляду, рішенням Кам'янського районного суду від 31.10.2017 у задоволені позову відмовлено повністю.
Постановою Апеляційного суду Черкаської області від 09.01.2018 апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишено без задоволення, а рішення Кам'янського районного суду від 31.10.2017 без змін. Судове рішення набрало законної сили.
Так, відповідно ч. 4 ст. 82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Згідно відомостей Кам'янської міської ради, лист від 30.01.2018 №130/02-10 вбачається, що спадкоємці та особи, що проживали на момент смерті спільно з ОСОБА_3 відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи, часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Відповідно ч. 1, ч. 2 та ч. 3 ст. 1277 Цивільного кодексу України, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.
У разі якщо на об'єкті нерухомого майна на момент відкриття спадщини знаходиться рухоме майно, що входить до складу спадщини, таке рухоме майно переходить у власність територіальної громади, якій передано нерухоме майно.
Заява про визнання спадщини відумерлою може також бути подана кредитором спадкодавця, а якщо до складу спадщини входять земельні ділянки сільськогосподарського призначення - власниками або користувачами суміжних земельних ділянок. У такому разі суд залучає до розгляду справи органи місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини та/або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.
Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.
Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням.
Відповідно ст. 338 ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
Згідно п. 3 ст. 131-1 Конституції України, в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до ч. ч. 3, 4 ст. 56 ЦПК України, у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 185 цього Кодексу.
Згідно ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
Згідно з абз. 1, 2 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Вивчивши та дослідивши всі обставини справи, суд вважає можливим задовольнити заяву Смілянської місцевої прокуратури Черкаської області
Керуючись ст. ст. 2, 4, 5, 11, 12, 13, 56, 81, 89, 258, 259, 263-265, 268, 273, 334-338, 352, 354, п. 15.5) розділу ХІІІ «;Перехідні положення» ЦПК України, ст. 131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», суд
Заяву Заступника керівника Смілянської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Кам'янської міської ради Черкаської області про визнання спадщини відумерлою - задовольнити.
Визнати спадщину - будинковолодіння по вул. Л. Толстого, 68 в м. Кам'янка Черкаської області, після смерті ОСОБА_3, померлого 20.03.2016 р. - відумерлою.
Передати у власність територіальної громади м. Кам'янка в особі Кам'янської міської ради будинковолодіння по вул. Л. Толстого, 68 в м. Кам'янка Черкаської області.
Звільнити від сплати судового збору Заступника керівника Смілянської місцевої прокуратури, який звернувся в інтересах органу місцевого самоврядування Кам'янської міської ради Черкаської області відповідно п. 15-1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Рішення суду, що набрало законної сили, згідно приписів ч. 3 ст. 273 ЦПК України, є обов'язковим для особи, в інтересах якої було розглянуто справу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Черкаської області через Кам'янський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 2 ст. 358 ЦПК України.
Суддя