Справа №712/874/18
Провадження №3/712/666/18
16 лютого 2018 року м. Черкаси
Суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Калашник В.Л., за участю представника Черкаської митниці ДФС ОСОБА_1, розглянувши адміністративну справу, яка надійшла від Черкаської митниці ДФС з протоколом про порушення митних правил №15\90202\18, розпочатої 19.01.2018 відносно:
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України працює агентом з митного оформлення вантажів та товарів ТОВ «Фред Капітал» (Черкаська область, Шполянський район, с. Сигнаївка, вул. Радянська, 5-А, код ЄДРПОУ 37930325), зареєстрований за адресою ІНФОРМАЦІЯ_2, п-т Шевченка, 19, кв. 103, фактично проживає за адресою ІНФОРМАЦІЯ_3, паспорт НС326849, виданий 04.10.1997 року Шполянським РВ УМВС України в Черкаській області, індивідуальний ідентифікаційний номер НОМЕР_1,
у вчиненні адмінправопорушення, передбаченого ст.472 Митного кодексу України, -
19.01.2018 до митного поста «Cміла» Черкаської митниці ДФС агентом з митного оформлення вантажів та товарів ТОВ «Фред Капітал» (Черкаська область, Шполянський район, с. Сигнаївка, вул. Радянська, 5-А, код ЄДРПОУ 37930325) ОСОБА_2 було подано електронну митну декларацію типу АА №UA902020/2018/200081, за якою задекларовано до оформлення в митному режимі імпорту (ІМ40) товар №21 як «шина 11.5/80-15 - 2 шт. (пневматична, гумова, нова, з протектором типу "ялинка", без камери, радіальна. Посадочний діаметр - 15 дюймів. До сільськогосподарського дискатору ECO-MULCH COMBI-CROP 7 м. Каталожний код виробника - 07-02-02). Торговельна марка: ECO-MULCH. Фірма-виробник: ECO-MULCH. Країна виробництва FR» загальною вагою 44,5 кг та вартістю 279,32 Євро (за курсом НБУ станом на 19.01.2018 становить 9834,65 грн.)
Зазначений вантаж надійшов на адресу ТОВ «Фред Капітал» від компанії «Elronto Holdings LTD» (2 Agias Elenis Street, Stasinos Building, 6th Floor CY-1060, Nikosia, Cyprus.) на підставі комерційного інвойсу від 03.04.2017 №03042017/0670 та товарно-транспортної накладної (CMR) від 11.04.2017 №03.
19.01.2018 під час здійснення митного контролю (митний огляд) товару, задекларованого за електронною митною декларацією №UA902020/2018/200081, Черкаською митницею ДФС було встановлено, що товар №21 фактично являє собою «шину пневматичну, гумову, нову, з протектором типу «хвиля», країна виробництва Індія, найменування - BKT 11.5/80-15.3 IMPLEMENT-AW 702» у кількості 2 шт., що не відповідає відомостям про вказаний товар, зазначеним агентом з митного оформлення вантажів та товарів ТОВ «Фред Капітал» ОСОБА_2 у електронній митній декларації №UA902020/2018/200081.
Митний огляд задекларованих товарів проведено Черкаською митницею ДФС відповідно до Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 №631 та Порядку проведення огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2012 №1316. Результати проведення митного огляду зафіксовані Актом згідно форми, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 №636. Складений за результатами митного огляду Акт є рішенням з питань державної митної справи, що встановлює наявність юридично значимого факту.
В судовому засіданні представник Черкаської митниці ДФС ОСОБА_1, обставини викладені в матеріалах адміністративної справи №15/90202/18 підтримав у повному обсязі, вважав що в діях ОСОБА_2, вбачаються ознаки правопорушення передбаченого ст.472 Митного Кодексу України.
ОСОБА_2, в судове засідання не з'явився, причину неявки суду не повідомив. Проте в письмових поясненнях, які перебувають в матеріалах справи (а.с.54-56), ОСОБА_2, свою провину визнав у повному обсязі, справу просив розглянути без його участі.
Суд, вислухавши пояснення представника Черкаської митниці ДФС, вивчивши матеріали адміністративної справи №15/90202/18, приходе до наступного.
Згідно ст.246, ч.1 ст.248 Митного кодексу України, з моменту подання органу доходів і зборів декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання органом доходів і зборів від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію розпочинається митне оформлення метою якого є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.
Відповідно до п.п. 2-3, 5, 17-18 Положення про митні декларації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 №450, декларування товарів, митна вартість яких перевищує суму, еквівалентну 150 євро або товарів, які підлягають державному експортному контролю та переміщення яких через митний кордон України згідно із законодавством потребує надання відповідного дозволу чи висновку здійснюється з використанням письмової форми декларування шляхом подання органу доходів і зборів (митниці) митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа.
Статтею ст.257 Митного кодексу України, передбачено що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Згідно ч.8 ст. 257 Митного кодексу України, митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється органами доходів і зборів на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, у тому числі у вигляді кодів:
1) заявлений митний режим, тип декларації та відомості про особливості переміщення;
2) відомості про декларанта, уповноважену особу, яка склала декларацію, відправника, одержувача, перевізника товарів і сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або іншого документа, що використовується в міжнародній практиці замість договору (контракту), а в разі якщо зовнішньоекономічний договір (контракт) укладено на підставі посередницького договору, - також про іншу, крім сторони зовнішньоекономічного договору (контракту), сторону такого посередницького договору;
3) відомості про найменування країн відправлення та призначення;
4) відомості про транспортні засоби комерційного призначення, що використовуються для міжнародного перевезення товарів та/або їх перевезення митною територією України під митним контролем, та контейнери;
5) відомості про товари:
а) найменування;
б) звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар;
в) торговельна марка та виробник товарів (за наявності у товаросупровідних та комерційних документах);
г) код товару згідно з УКТ ЗЕД;
ґ) найменування країни походження товарів (за наявності);
д) опис упаковки (кількість, вид);
е) кількість у кілограмах (вага брутто та вага нетто) та інших одиницях виміру;
є) фактурна вартість товарів;
ж) митна вартість товарів та метод її визначення;
з) відомості про уповноважені банки декларанта;
и) статистична вартість товарів;
6) відомості про нарахування митних та інших платежів, а також про застосування заходів гарантування їх сплати:
а) ставки митних платежів;
б) застосування пільг зі сплати митних платежів;
в) суми митних платежів;
г) офіційний курс валюти України до іноземної валюти, у якій складені рахунки, визначений відповідно до статті 3 1 цього Кодексу;
ґ) спосіб і особливості нарахування та сплати митних платежів;
д) спосіб забезпечення сплати митних платежів (у разі застосування заходів гарантування їх сплати);
7) відомості про зовнішньоекономічний договір (контракт) або інший документ, що використовується в міжнародній практиці замість договору (контракту), та його основні умови;
8) відомості, що підтверджують дотримання встановлених законодавством заборон та обмежень щодо переміщення товарів через митний кордон України;
9) відомості про документи, передбачені частиною третьою статті 335 цього Кодексу;
10) довідковий номер декларації (за бажанням декларанта).
Згідно ч. 8 ст. 264 Митного кодексу України, з моменту прийняття органом доходів і зборів митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Згідно ст. 266 Митного кодексу України, декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; на вимогу органу доходів і зборів пред'явити товари, транспортні засоби комерційного призначення для митного контролю і митного оформлення; надати органу доходів і зборів передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу; у випадках, визначених цим Кодексом та іншими законами України, сплатити інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на органи доходів і зборів.
Згідно ст. 458 Митного кодексу України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ст. 472 Митного кодексу України, недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості цих товарів, транспортних засобів з конфіскацією зазначених товарів, транспортних засобів.
Відповідно до ч. 4 ст. 266 Митного кодексу України, у разі вчинення порушення митних правил під час здійснення декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, передбачену Митним кодексом України адміністративну відповідальність в повній мірі несе декларант. Згідно ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України, суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств. Посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку (п. 43 ст. 4 Митного кодексу України).
Згідно наказу ТОВ «Фред Капітал» від 11.04.2016 №ФК000000002-0000000016, громадянин України ОСОБА_2 призначений на посаду агента з митного оформлення вантажів та товарів відділу зовнішньоекономічної діяльності ТОВ «Фред Капітал» та відповідно до графи 54 електронної митної декларації №UA902020/2018/200081, як декларант в повній мірі несе відповідальність за наслідки своїх дій.
Отже, в ході розгляду об'єктивно встановлено, що 19.01.2018 громадянином України ОСОБА_2, агентом з митного оформлення вантажів та товарів ТОВ «Фред Капітал» в ході здійснення декларування вантажу, що надійшов на адресу вказаного товариства, за митною декларацією №UA902020/2018/200081 не було заявлено за встановленою формою точних та достовірних відомостей про товар «шина 11.5/80-15.3» у кількості 2 шт., а саме країни виробництва, маркування, найменування, торгівельної марки, які підлягають обов'язковому письмовому декларуванню в частині їх звичайного торгівельного опису, чим порушено вимоги ст. ст. 257, 266 Митного кодексу України.
За таких обставин суд приходить до висновку про наявність в діях громадянина України ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 Митного кодексу України.
Наявність обставин, що виключають, обтяжують чи пом'якшують відповідальність порушника в ході розгляду справи встановлено не було.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 467, 472, 524-528 Митного кодексу України, 283 КУпАП,-
Громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, агента з митного оформлення вантажів та товарів ТОВ «Фред Капітал», визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 472 Митного кодексу України.
Накласти на ОСОБА_2 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 100 відсотків вартості предметів правопорушення на суму 9834,65 грн. з конфіскацією на користь держави товару «шина пневматична, гумова, нова, з протектором типу «хвиля», країна виробництва Індія, найменування - BKT 11.5/80-15.3 IMPLEMENT-AW 702» у кількості 2 шт.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Черкаської митниці ДФС витрати у справі на суму 141,36 грн. (МФО - 820172; Банк отримувача - Державна казначейська служба України, м. Київ; Отримувач - Черкаська митниця ДФС; ЄДРПОУ отримувача - 39420084; р/р - 35222298088911).
Стягнути з гр. ОСОБА_2 судовий збір у сумі 352 грн. 40 коп..
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Черкаської області через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня винесення.
Суддя