Справа № 558/97/18
номер провадження 1-кс/558/8/18
14 лютого 2018 року Демидівський районний суд
Рівненської області
Слідчий суддя Демидівського районного суду Рівненської області ОСОБА_1 , секретар судових засідань ОСОБА_2 , розглянувши в приміщенні суду клопотання заступника начальника Демидівського відділення поліції Дубенського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області - начальника слідчого відділення майора поліції ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 3 лютого 2018 року за №42018181100000008 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172 КК України, про призначення позапланової виїзної ревізії (перевірки) окремих питань фінансово-господарської діяльності, -
До Демидівського районного суду Рівненської області надійшло клопотання заступника начальника Демидівського відділення поліції Дубенського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області - начальника слідчого відділення майора поліції ОСОБА_3 погоджене з начальником Млинівського відділу Дубенської місцевої прокуратури радником юстиції ОСОБА_4 , про призначення позапланової виїзної ревізії (перевірки) окремих питань фінансово-господарської діяльності в в Демидівській селищній раді Рівненської області (адреса: 35200, Рівненська область, Демидівський район, смт. Демидівка, вул. Миру, 21), в частині додержання вимог бюджетного та іншого законодавства при здійсненні Демидівською селищною радою фінансування із загального фонду селищного бюджету районному бюджету на утримання територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) на протязі січня 2018 року.
Клопотання обґрунтовуються тим, що у ході проведення досудового розслідування кримінального провадження встановлено, що 03 лютого 2018 року, надійшло звернення голови Демидівської райдержадміністрації в Рівненської області ОСОБА_5 за результатами якого Млинівським відділом Дубенської місцевої прокуратури до Єдиного реєстру досудових розслідувань під №42018181100000008 внесені відомості за фактом грубого порушення законодавства про працю головою Демидівської селищної ради, з попередньою правовою кваліфікацією: ч. 1 ст. 172 КК України.
Начальником Млинівського відділу Дубенської місцевої прокуратури матеріали кримінального провадження передані для проведення досудового розслідування до СВ Демидівського ВП Дубенського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області.
У ході проведення досудового розслідування встановлено, що Демидівський селищний голова (голова ОТГ) ОСОБА_6 , який відповідно до п. 13 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування» являється одноосібним розпорядником бюджетних коштів та зобов'язаний використовувати їх лише за призначенням, визначеним радою, діючи всупереч рішення Демидівської селищної ради від 22.12.2017 №42 «Про селищний бюджет на 2018 рік», яким передбачено надання субвенції із загального фонду селищного бюджету районному бюджету на утримання територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) в сумі 2353,8 тис.грн., грубо порушуючи вимоги ст. 55 Державного бюджету України на 2018 рік та п. 8 згаданого рішення селищної ради, впродовж січня поточного року безпідставно не надав районному бюджету 196150,00 грн. зазначеної субвенції, що призвело до виникнення заборгованості із заробітної плати працівникам територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) за січень місяць 2018 року.
З метою всебічного, повного і неупередженого дослідження всіх обставин у кримінальному провадженні, підтвердження чи спростування причетності голови Демидівської селищної ради до вчинення кримінального правопорушення, в органу досудового розслідування виникла необхідність в проведенні ревізії (перевірки) додержання вимог бюджетного та іншого законодавства в частині не надання головою Демидівської селищної ради субвенції із загального фонду селищного бюджету районному бюджету на утримання територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 868 "Про утворення Державної аудиторської служби України" утворено Державну аудиторську службу України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів, реорганізувавши Державну фінансову інспекцію шляхом перетворення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року №266 "Про утворення міжрегіональних територіальних органів Державної аудиторської служби" утворено як юридичні особи публічного права міжрегіональні територіальні органи Державної аудиторської служби за переліком згідно з додатком 1 (Західний офіс Держаудитслужби). Реорганізовано територіальні органи Державної фінансової інспекції шляхом їх приєднання до відповідних міжрегіональних територіальних органів Державної аудиторської служби за переліком згідно з додатком 2 (Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області).
Нормативно-правовими актами, які регламентують діяльність органів Держаудитслужби України, є Бюджетний кодекс України, Закон України від 26 січня 1993 року № 2939-XII "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", постанова Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року № 43 "Про затвердження Положення про Державну аудиторську службу України". Поміж іншого, Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань:
- реалізує державний фінансовий контроль через здійснення:
державного фінансового аудиту;
перевірки державних закупівель;
інспектування (ревізії);
моніторингу закупівель;
- здійснює контроль за:
цільовим, ефективним використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів;
досягненням економії бюджетних коштів і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів;
цільовим використанням і своєчасним поверненням кредитів (позик), отриманих під державні (місцеві) гарантії;
достовірністю визначення потреби в бюджетних коштах під час складання планових бюджетних показників та відповідністю взятих розпорядниками бюджетних коштів бюджетних зобов'язань відповідним бюджетним асигнуванням, паспорта бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу в бюджетному процесі);
відповідністю взятих розпорядниками бюджетних коштів довгострокових зобов'язань за енергосервісом, затвердженим в установленому порядку умовам закупівлі енергосервісу;
дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів;
дотриманням законодавства про державні закупівлі;
веденням бухгалтерського обліку, а також складенням фінансової і бюджетної звітності, паспортів бюджетних програм та звітів про їх виконання (у разі застосування програмно-цільового методу в бюджетному процесі), кошторисів та інших документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету;
станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності;
виконанням функцій з управління об'єктами державної власності;
станом внутрішнього контролю та внутрішнього аудиту у розпорядників бюджетних коштів, станом внутрішнього контролю в інших підконтрольних установах;
усуненням виявлених недоліків і порушень;
- сприяє забезпеченню законного та ефективного використання державних і комунальних коштів та/або майна, інших активів держави, правильності ведення бухгалтерського обліку та складення фінансової звітності суб'єктами господарювання державного сектору економіки, визначеними в установленому порядку;
- здійснює розгляд листів, заяв і скарг про факти порушення законодавства з фінансових питань та бюджетного законодавства, вживає згідно із законодавством відповідних заходів для їх усунення.
Держаудитслужба для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку:
- отримувати безоплатно від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та їх посадових осіб, фізичних осіб - підприємців, а також громадян та їх об'єднань інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на неї завдань, у тому числі відомості, необхідні для проведення аналізу фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ;
- перевіряти під час державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси та інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур державних закупівель, дані на електронних носіях, проводити перевірку фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо);
- вилучати під час проведення ревізій у підприємств, установ і організацій копії фінансово-господарських та бухгалтерських документів, які свідчать про порушення, а на підставі рішення суду - вилучати до закінчення ревізії оригінали первинних фінансово-господарських та бухгалтерських документів із складенням опису, який засвідчується підписами представника органу Держаудитслужби та керівника відповідного підприємства, відповідної установи, організації, та залишенням копій зазначених документів таким підприємствам, установам, організаціям;
- проводити на підприємствах, в установах та організаціях зустрічні звірки з метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку підприємства, установи та організації, що контролюється;
- пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства;
- у разі виявлення збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір в установленому законодавством порядку.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України №408 від 13.08.2014 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Водночас, призначити перевірку в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України неможливо, оскільки п. 6 ч. 2 ст. 36 та п. 4 ч. 2 ст. 40 КПК України виключено на підставі Закону України №1697-VII від 14.10.2014. Тому в органу досудового розслідування виникла необхідність звернутись до слідчого судді з відповідним клопотанням про призначення позапланової виїзної ревізії (перевірки) дотримання вимог бюджетного та іншого законодавства в Демидівській селищній раді Рівненської області.
Без проведення позапланової виїзної ревізії (перевірки) спеціалістами (ревізорами) Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області, які мають спеціальні знання у сфері реалізації державної політики з питань державного нагляду та контролю за дотриманням бюджетного та іншого законодавства, сторона обвинувачення об'єктивно позбавлена можливості іншим чином зібрати належні докази у кримінальному провадженні. В судове засідання заступник начальника Демидівського відділення поліції Дубенського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області - начальник слідчого відділення майор поліції ОСОБА_3 , не з'явився . Однак, подав до суду заяву про розгляд клопотання за його відсутності, вказавши, що клопотання підтримує повністю з викладених у ньому підстав . Дослідивши клопотання та додані до нього документи, слідчий суддя дійшов до висновку, що клопотання слідчого підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до витягу з кримінального провадження за №42018181100000008, 3 лютого 2018 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань було внесено повідомлення про вчинення кримінального правопорушення Демидівськиим селищним головою (голова ОТГ) ОСОБА_6 , який відповідно до п. 13 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування» являється одноосібним розпорядником бюджетних коштів та зобов'язаний використовувати їх лише за призначенням, визначеним радою, діючи всупереч рішення Демидівської селищної ради від 22.12.2017 №42 «Про селищний бюджет на 2018 рік», яким передбачено надання субвенції із загального фонду селищного бюджету районному бюджету на утримання територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) в сумі 2353,8 тис.грн., грубо порушуючи вимоги ст. 55 Державного бюджету України на 2018 рік та п. 8 згаданого рішення селищної ради, впродовж січня поточного року безпідставно не надав районному бюджету 196150,00 грн. зазначеної субвенції, що призвело до виникнення заборгованості із заробітної плати працівникам територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) за січень місяць 2018 року (а.с.6 ).
Дослідженні слідчим суддею долучені до клопотання документи, а саме: звернення голови Демидівської Державної адміністрації Рівненської області ОСОБА_5 від 01.02. 2018 рок та рішення Демидівської селищної ради Демидівського району Рівненської області № 42 від 22 грудня 2017 року підтверджують необхідність призначення позапланової виїзної ревізії (перевірки) дотримання вимог бюджетного та іншого законодавства в Демидівській селищній раді Демидівського району Рівненської області.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю. Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 868 "Про утворення Державної аудиторської служби України" утворено Державну аудиторську службу України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів, реорганізувавши Державну фінансову інспекцію шляхом перетворення. Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року №266 "Про утворення міжрегіональних територіальних органів Державної аудиторської служби" утворено як юридичні особи публічного права міжрегіональні територіальні органи Державної аудиторської служби за переліком згідно з додатком 1 (Західний офіс Держаудитслужби). Реорганізовано територіальні органи Державної фінансової інспекції шляхом їх приєднання до відповідних міжрегіональних територіальних органів Державної аудиторської служби за переліком згідно з додатком 2 (Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області). Відповідно постанова Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року № 43 "Про затвердження Положення про Державну аудиторську службу України", Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань реалізує державний фінансовий контроль через здійснення: державного фінансового аудиту; перевірки державних закупівель; інспектування (ревізії);моніторингу закупівель; здійснює контроль за: цільовим, ефективним використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів; досягненням економії бюджетних коштів і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів.... Відповідно до ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду.
Згідно із ч. 12 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.
Відповідно до п. 1.3 Порядку взаємодії органів державної контрольно-ревізійної служби, органів прокуратури, внутрішніх справ, Служби безпеки України, затвердженого Наказом Головного контрольно-ревізійне управління України № 346/1025/685/53 від 19.10.2006 р., Демидівська селищна рада Демидівського району Рівненської області, відносно якої слідчий просить провести ревізію фінансово-господарської діяльності, є суб'єктом господарювання, який віднесено Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в України» до підконтрольних установ.
Згідно п. 29 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року №550, Позапланова виїзна ревізія об'єкта контролю за зверненням
правоохоронного органу проводиться у разі надання ним: клопотання слідчого або прокурора про призначення позапланової виїзної ревізії та ухвали суду про дозвіл на її
проведення, в якому зазначаються підстави проведення, дати її початку та закінчення, а також номер кримінального провадження, орган, що здійснює досудове розслідування, дата та підстави повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення
(для ревізії суб'єкта господарської діяльності, не віднесеного
Законом до підконтрольних установ);
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 99 Кримінального процесуального кодексу України до документів, як доказів у кримінальному провадженні, за умови наявності в них відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.
Слідчий суддя вважає, що слідчим доведено необхідність проведення документальної позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Демидівської селищної ради Демидівського району Рівненської області, оскільки з досліджених матеріалів кримінального провадження вбачається, що для забезпечення повного та об'єктивного досудового розслідування кримінального провадження є необхідність у застосуванні спеціальних знань в галузі бухгалтерського обліку, а відтак результати проведення документальної ревізії фінансово-господарської діяльності Демидівської селищної ради Демидівського району Рівненської області можуть мати суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та мати доказове значення у кримінальному провадженні.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», ст.ст. 1, 2, 3, 99 Кримінального процесуального кодексу України, -
Клопотання начальника слідчого відділення Демидівського відділення поліції Дубенського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області майора поліції ОСОБА_3 про призначення позапланової виїзної ревізії (перевірки) окремих питань фінансово-господарської діяльності, задовільнити.
Призначити у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 3 лютого 2018 року за №42018181100000008, позапланову виїзну ревізію (перевірку) окремих питань фінансово-господарської діяльності в Демидівській селищній раді Демидівського району Рівненської області (адреса: 35200, Рівненська область, Демидівський район, смт. Демидівка, вул. Миру, 21), в частині додержання вимог бюджетного та іншого законодавства при здійсненні Демидівською селищною радою фінансування із загального фонду селищного бюджету районному бюджету на утримання територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) на протязі січня 2018 року.
Проведення позапланової виїзної ревізії (перевірки) додержання бюджетного та іншого законодавства доручити спеціалістам (ревізорам) Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області .
Спеціалістам (ревізорам) Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області необхідно перевірити стан додержання посадовими особами Демидівської селищної ради в Рівненській області вимог бюджетного, іншого законодавства при здійсненні Демидівською селищною радою фінансування із загального фонду селищного бюджету районному бюджету на утримання територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) на протязі січня 2018 року.
На вирішення документальної позапланової виїзної ревізії поставити наступні питання:
1. На підставі яких розпорядчих, колегіальних рішень органів державної влади та місцевого самоврядування (посадових осіб) повинно здійснюватися фінансування із загального фонду селищного бюджету районному бюджету на утримання територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) на протязі січня 2018 року?
2. В яких сумах повинно здійснюватися таке фінансування?
3. Чи дотримані посадовими особами Демидівської селищної ради вимоги бюджетного, іншого законодавства?
4. Якщо ні, то хто з посадових осіб Демидівської селищної ради допустив ці порушення?
Зобов'язати посадових осіб Демидівської селищної ради допустити співробітників Управління Західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області до проведення позапланової документальної перевірки (ревізії) з питань дотримання фінансово-господарської діяльності та надати доступ до документів та матеріалів, необхідних для її проведення.
Встановити тривалість проведення позапланової виїзної ревізії (перевірки) 12 (дванадцять) робочих днів у період з 23 лютого 2018 року по 06 березня 2018 року включно.
Строк дії ухвали встановити до 6 березня 2018 року включно.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення на ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді та включені до апеляційної скарги на судове рішення.
Слідчий суддя: