Справа № 524/9528/17
Провадження 3/524/441/18
16.02.2018 року суддя Автозаводського районного суду м. Кременчука Гусач О.М., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, працює ТОВ "Кременчуцьке спеціалізоване ремонтно- будівельне товариство протипожежних робіт", директор, проживає: ІНФОРМАЦІЯ_2,
за ч.2 ст.188-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
29.11.2017 року при перевірці ТОВ "Кременчуцьке спеціалізоване ремонтно- будівельне товариство протипожежних робіт" , директором якого є ОСОБА_1, було встановлено порушення вимог статті 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” щодо неподання звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2016 рік у строки, визначені постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2017 р. № 70 "Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні". Відповідно до п. 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2017 р. № 70 "Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" та п. 2.1 Інструкції щодо заповнення форми № 10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів", затвердженої наказом Міністерством праці та соціальної політики України від 10.02.2007 р.№ 42, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.02.2007 р. за № 117/13384, Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів складають роботодавці і подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділення Фонду, в яких вони зареєстровані. Датою надходження Звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів вважається дата подання роботодавцем звіту до відділення Фонду, а у разі надсилання його поштою - дата на поштовому штемпелі. Так, ТОВ "Кременчуцьке спеціалізоване ремонтно- будівельне товариство протипожежних робіт" зареєстроване у Полтавському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів від 23.01.2014 р. № 53/104/1338. Станом на 28.11.2017 р. Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2016 рік до Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів не поданий, підтвердження відсутнє.
У судове засідання ОСОБА_1 не прибув, про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином. Захисник ОСОБА_1 адвокат ОСОБА_2 в судовому засіданні проти протоколу про адміністративне правопорушення заперечував, вважав що порушень законодавства директором ТОВ "Кременчуцьке спеціалізоване ремонтно- будівельне товариство протипожежних робіт" допущено не було.
Вислухавши адвоката, дослідивши та оцінивши матеріали справи, приходжу до наступних висновків.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в України» ( в редакції на час вчинення) та Порядку подання підприємствами,установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженим Постановою КМУ від 31.01.2007 № 70 ( в редакції на час вчинення) підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами,організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, що використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів.
Вина ОСОБА_1 у не поданні звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2016 рік підтверджується дослідженими в судовому засіданні матеріалами справи: протоколом про адміністративне правопорушення, актом перевірки, довідкою про кількість працівників, фінансовим звітом підприємства.
Разом з тим у протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 не виконано нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Так, відповідно копії довідки ТОВ "Кременчуцьке спеціалізоване ремонтно-будівельне товариство протипожежних робіт", фінансового звіту суб"єкта малого підприємництва за 2016 рік, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу становила 14 осіб. Кількість інвалідів, штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях становить 1 особа. При цьому, на підприємстві у 2016 р. інваліди не працювали. Норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у 2016 році не виконувався.
Відповідно до положень ст. 19 Закону України від 21.03.1991 №875-ХІІ «Про основи соціальної захищеності оіб з інвалідністю в Україні» (далі - Закон №875), для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Відповідно до ст. 18 Закону №875 забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чидо державної служби зайнятості.
Згідно ст. 18-1 Закону №875 державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань, а відповідно до частини третьої ст. 19 Закону №875підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Отже, з аналізу вищевикладених норм Закону «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» постає, що працевлаштуванню інвалідів передує їх звернення безпосередньо до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості, на які власне і покладено обов'язок реєстрації бажаючих працювати інвалідів та здійснювати пошук підходящої роботи для них.
При цьому, частиною 3 статті 18 Закону «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» чітко визначені обов'язки підприємства, що використовує найману працю виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Як встановлено та підтверджується матеріалами справи, зокрема наданими захисником копіями форм №3-ПН, ТОВ "Кременчуцьке спеціалізоване ремонтно- будівельне товариство протипожежних робіт" подавалась звітність до центру зайнятості про попит на робочу силу і працевлаштування інвалідів на даному підприємстві.
В матеріалах справи відсутні докази котрі б підтверджували звернення інваліда з вимогою працевлаштуватись на ТОВ "Кременчуцьке спеціалізоване ремонтно- будівельне товариство протипожежних робіт" , а також звернення від центру зайнятості.
Оскільки до ТОВ "Кременчуцьке спеціалізоване ремонтно- будівельне товариство протипожежних робіт" не звертались інваліди із заявою про прийняття на роботу, а також таких звернень не надходило від центру зайнятості, тому суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 не порушено нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів.
Враховуючи вище викладене та характер вчиненого правопорушення, а саме неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2016 рік, дані про особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, вважаю за необхідне застосувати відносно ОСОБА_1 вид стягнення у виді штрафу з метою запобігання вчинення ним нових правопорушень у подальшому.
Відповідно до ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особа, яку притягнуто до адміністративної відповідальності сплачує судовий збір за ставкою 0,2 від розміру мінімальної заробітної плати.
Керуючись ст.ст. ч.2 ст. 188-1, 245, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. 4 ЗУ «Про судовий збір»,
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення передбаченого ч.2 ст.188-1 КУпАП і притягнути його до адміністративної відповідальності, застосувавши адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 170 грн. в прибуток держави.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 352,40 (триста п»ятдесят дві ) гривні (сорок) копійок.
Штраф підлягає добровільній сплаті протягом 15 днів з дня вручення копії постанови.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення підлягає стягненню подвійний розмір штрафу в розмірі 340 (триста сорок) грн.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга, подається протягом десяти днів з дня винесення постанови до Апеляційного суду Полтавської області через Автозаводський районний суд м Кременчука.
Строк пред'явлення документа до виконання 3 місяці з дня винесення постанови.
Суддя О.М. Гусач