Справа №295/1435/18
1-кс/295/624/18
07.02.2018 року м. Житомир
Слідчий суддя Богунського районного суду м. Житомира ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів, та додані до клопотання матеріали, подане слідчим з ОВС ВРКП СУ ФРГ ГУ ДФС у Житомирській області ОСОБА_3 по кримінальному провадженню, внесенному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42017060000000090 від 21.08.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України,
Слідчий звернувся до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю та розпорядження про їх вилучення (виїмку) у службових осіб ПАТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », мотивуючи це наступним.
У проваджені слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Житомирській області перебувають матеріали досудового розслідування по кримінальному провадженню №42017060000000090, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 21.08.2017 р., за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3, ст. 212 КК України.
Досудове розслідування розпочато за матеріалами, які надійшли від ОУ ГУ ДФС у Житомирській області, у відповідності до яких встановлено, що службові особи ППФ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код НОМЕР_1 ) у період 2016-2017 років, шляхом зменшення митної вартості при розмитнення товарів від підприємств-нерезидентів ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ITC ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та використання ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ПП « ОСОБА_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » ухилились від сплати податку на додану вартість на суму 5 321 632 грн.., що є особливо великим розміром.
У ході досудового розслідування, від оперативного управління ГУ ДФС у Житомирській області надійшла інформація, що офшорні компанії та компанії, які розташовані у вільних зонах виступають торговим посередником між продавцем та покупцем спортивного обладнання. Спочатку продавець (підприємство нерезидент) продає товар на офшорну компанію за ринковою ціною, після цього, підприємство яке розташоване в офшорній або вільній зоні реалізує ТМЦ на пов'язане підприємство ППФ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за значно нижчими цінами для зменшення витрат при розмитненні ТМЦ.
Зокрема, відповідно до інформації оперативного підрозділу, після ввезення та розмитнення товару на території України ППФ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » фактично реалізує весь імпортований спортивний інвентар на пов'язаного СГД ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДР НОМЕР_2 ), де гр.. ОСОБА_5 є співзасновником. ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » при цьому здійснює реалізацію ТМЦ (спортивного інвентарю) кінцевому покупцю вже за ринковою вартістю, при цьому не відображаючи усіх операцій з метою врегулювання податкового кредиту з податковими зобов'язаннями.
На суму податкового кредиту від імпортованих ТМЦ, які реалізовано без відображення в податковій звітності, ППФ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » штучно формує на СГД, а саме: ПП " ОСОБА_6 " (код ЄДР НОМЕР_3 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_8 " (код ЄДР НОМЕР_4 ) та ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_9 " (код ЄДР НОМЕР_5 ). Тобто прибуток від реалізації імпортованих ТМЦ (за ринковими цінами) кінцевому споживачу «осідає» в тіні, податок не сплачується, кошти в подальшому легалізуються.
Під час оперативного відпрацювання в рамках даного кримінального провадження вдалось встановити інформацію, що особи, які отримують доходи на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДР НОМЕР_2 ), з метою реалізації товарів поза податковим обліком використовують у своїй діяльності карткові рахунки, які відкрито у ПАТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Вказана схема направлена на ухилення від сплати податків шляхом продажу ТМЦ за готівку з подальшим перерахуванням коштів на банківські рахунки працівників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 ».
З метою збирання доказів та документування вказаної інформації, необхідно отримати відомості у ПАТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » по рахункам працівників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 ».
За інформацією ПАТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » надання документів для проведення тимчасового доступу до речей та документів можливо лише через адресу для кореспонденції установи ПАТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (МФО НОМЕР_6 ), а саме: АДРЕСА_1 .
В ПАТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » зберігаються наступні документи: заяви на виготовлення та видачу банківських карток, відкриття рахунків за банківськими картками, договори на обслуговування клієнта за банківськими картками, фотокопії паспортів осіб на яких відкривались банківські картки, рух грошових коштів за рахунком банківської картки (з визначенням повних реквізитів рахунків, осіб, які перераховували кошти на банківські картки та на які перераховувались кошти з банківських карток), повна інформація з послуги « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (з визначенням повних реквізитів рахунків, осіб, які перераховували кошти на банківські картки та на які перераховувались кошти з банківських карток).
Дані документи перебувають у володінні та зберігаються лише в банківській установі ПАТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », де відкрито та обслуговуються банківські картки клієнта, та містять відомості, що є предметом доказування у кримінальному провадженні, а саме щодо осіб або рахунків, через які здійснювалась реалізація ТМЦ за готівку, тобто містять відомості, що впливають на визначення розміру завданих державному бюджету збитків у вигляді несплати податків та кваліфікацію дій службових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », тобто мають значення для встановлення обставин у кримінальному провадженню та являються джерелом доказів, а тому виклик в судове засідання службових осіб ПАТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », призведе до передчасного розголошення відомостей, які безпосередньо стосуються суті кримінального провадження та процесуальних дій, які заплановано провести з метою збирання доказів, у зв'язку з чим існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів. Тобто, довести вищевказані обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, іншим способом не передбачається можливим.
Отримання інформації по банківським рахункам працівників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » , необхідне для використання при проведенні слідчих дій у ході досудового розслідування по кримінальному провадженню, а також для ідентифікації осіб, діями яких державному бюджету завдано збитків. Окрім цього вищевказані документи, які містять охоронювану законом таємницю, становлять банківську таємницю, тимчасовий доступ до яких, здійснюється лише на підставі ухвали слідчого судді.
Також у клопотанні слідчий просить розгляд справи провести без виклику представників службових осіб установи ПАТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (МФО НОМЕР_6 ), оскільки це може призвести до передчасного розголошення обставин, які безпосередньо стосуються суті кримінального провадження та процесуальних дій, які заплановано провести з метою збирання доказів.
У судове засідання слідчий не з'явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність, клопотання підтримує та просить його задовольнити.
Суд, відповідно до частини другої ст. 163 КПК України, визнав за можливе провести розгляд даного клопотання без виклику представників особи, у володінні якої перебувають документи, до яких прокурор просить надати доступ, за наведених прокурором підстав.
Фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснювалося у силу ч. 4 ст. 107 КПК України, якою передбачено, що у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя вважає клопотання таким, що підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до вимог ст.ст. 131, 132 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Заходами забезпечення кримінального провадження є, зокрема, тимчасовий доступ до речей і документів.
Відповідно до ст. 159 тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 162 КПК України відомості, які можуть становити банківську таємницю, належать до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах.
Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 160 КПК України у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, у клопотанні зазначається можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Згідно до положень ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Частиною 6 ст. 163 КПК України визначено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачаються довести за допомогою цих речей та документів.
Згідно з ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Відповідності до ч. 1 ст. 159 КПК України, слідчий не позбавлений можливості робити копії з документів до яких він просить надати тимчасовий доступ.
Для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування вищезазначеного факту, зокрема для отримання відомостей, що є необхідними для з'ясування всіх обставин справи у даному провадженні, є потреба у наданні тимчасового доступу до документів.
Враховуючи наявність достатніх підстав вважати, що зазначена інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, з урахуванням можливості використати відомості, що містяться у ній, як доказ та відсутності можливості іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою зазначеної інформації, слідчий суддя приходить до висновку про обґрунтованість клопотання у частині наднання дозволу на доступ до докментів та інформації, та відмовляє у частині надання дозволу на вилучення оригіналів документів, наданих для відкриття та обслуговування рахунків, вказаних у клопотанні, оскільки прокурор у клопотанні не довів наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 107, 132, 159, 160, 162, 163, 164, 309 КПК України,
Клопотання задовольнити частково.
Надати слідчому з ОВС ВРКП СУ ФР ГУ ДФС у Житомирській області лейтенанту податкової міліції ОСОБА_3 , начальнику відділу викриття кримінальних правопорушень в митний сфері оперативного управління ГУ ДФС у Житомирській області підполковнику податкової міліції ОСОБА_7 , старшому оперуповноваженому відділу викриття кримінальних правопорушень в митний сфері оперативного управління ГУ ДФС у Житомирській області капітану податкової міліції ОСОБА_8 , старшому оперуповноваженому відділу викриття кримінальних правопорушень в митний сфері оперативного управління ГУ ДФС у Житомирській області старшому лейтенанту податкової міліції ОСОБА_9 , старшому оперуповноваженому відділу викриття кримінальних правопорушень у митній сфері оперативного управління ГУ ДФС у Житомирській області лейтенанту податкової міліції ОСОБА_10 , старшому оперуповноваженому відділу викриття кримінальних правопорушень у митній сфері оперативного управління ГУ ДФС у Житомирській області ОСОБА_11 , та особам які будуть діяти за дорученням (постановою) прокурора або слідчого тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю у службових осіб ПАТ КБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (МФО НОМЕР_6 ), наданих для відкриття та обслуговування банківських карток (рахунків за банківськими картками), а саме: номери всіх наявних банківських карток по кожній особі, заяви на виготовлення та видачу банківських карток, відкриття рахунків за банківськими картками, договори на обслуговування клієнта за банківськими картками, фотокопії паспортів осіб на яких відкривались банківські картки, інші наявні документи для відкриття банківських карток, рух грошових коштів за рахунком банківської картки - інформації, як на паперових так і електронних носіях (в форматі EXEL), про рух грошових коштів по рахунках із розшифровкою контрагентів (назва, код ЄДР, МФО банківських установ, номерів рахунків) призначенням платежу, датою платежу, часом проведення платежу, номером платіжного документа, сумою платежу, а також з вказівкою вхідного і вихідного залишків коштів на рахунку на початок і кінець кожного дня, референт кожного платіжного документа, номер або інші символи, які використовуються для ідентифікації трансакції (з визначенням повних реквізитів рахунків, осіб, які перераховували кошти на банківські картки та на які перераховувались кошти з банківських карток), повна інформація з послуги « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (з визначенням повних реквізитів рахунків, осіб, які перераховували кошти на банківські картки та на які перераховувались кошти з банківських карток), протоколів системи «Банк-клієнт» в яких міститься дата та час з'єднання (включаючи години, хвилини та секунди з'єднання), електронне ім'я користувача, назва операції та ІР-адреса клієнта, як на паперових так і електронних носіях, за період з 01.01.2015 року (або дати відкриття рахунків (банківських карток)) по 31.12.2017 року по всім банківським карткам та рахункам за наступними ідентифікаційними даними осіб:
1. ОСОБА_12 (РНОКПП НОМЕР_7 );
2. ОСОБА_13 (РНОКПП НОМЕР_8 );
3. ОСОБА_14 (РНОКПП НОМЕР_9 );
4. ОСОБА_15 (РНОКПП НОМЕР_10 );
5. ОСОБА_16 (РНОКПП НОМЕР_11 );
6. ОСОБА_17 (РНОКПП НОМЕР_12 );
7. ОСОБА_18 (РНОКПП НОМЕР_13 );
8. ОСОБА_19 (РНОКПП НОМЕР_14 );
9. ОСОБА_20 (РНОКПП НОМЕР_15 );
10. ОСОБА_21 (РНОКПП НОМЕР_16 );
11. ОСОБА_22 (РНОКПП НОМЕР_17 );
12. ОСОБА_23 (РНОКПП НОМЕР_18 );
13. ОСОБА_24 (РНОКПП НОМЕР_19 );
14. ОСОБА_25 (РНОКПП НОМЕР_20 );
15. ОСОБА_26 (РНОКПП НОМЕР_21 );
16. ОСОБА_27 (РНОКПП НОМЕР_22 );
17. ОСОБА_28 (РНОКПП НОМЕР_23 );
18. ОСОБА_29 (РНОКПП НОМЕР_24 );
19. ОСОБА_30 (РНОКПП НОМЕР_25 );
20. ОСОБА_31 (РНОКПП НОМЕР_26 );
21. ОСОБА_32 (РНОКПП НОМЕР_27 );
22. ОСОБА_33 (РНОКПП НОМЕР_28 ).
У разі не співпадання прізвища особи (можливої їх зміни) ідентифікувати особу за індивідуальним податковим номером (ідентифікаційним кодом)
В задоволенні решти вимог клопотання - відмовити.
Строк дії ухвали встановити один місяць з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, може бути постановлено ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1