нп 2-а/490/138/2017 Справа № 490/2850/16-а
Центральний районний суд м. Миколаєва
31 січня 2018 року Центральний районний суд м. Миколаєва у складі головуючого судді Черенкової Н.П., при секретарі судового засідання Сасік Я.С.,розглянувши у письмовому провадженні в залі суду м. Миколаєві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальних виплат і компенсацій Центрального району Департаменту праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Миколаївської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1) звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління соціальних виплат та компенсацій Центрального району Департаменту праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Миколаївської міської ради ( далі Управління ), в якому просить визнати протиправною бездіяльність по несплаті допомоги при народженні дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, з 01.05.2014 року та припиненню виплати допомоги по догляду дитини до виповнення трьох років з 01.08.2014 року; стягнути заподіяні збитки в сумі 21 390 грн., уточнивши ці вимоги з врахуванням березня - травня місяців 2016 року до 24 360 грн; вчинити дії щодо сплати їй з 01.03.2016 року щомісяця державної соціальної допомоги при народженні дитини та по догляду до досягнення нею трьох років у встановленому законом розмірі.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що у період з березня 2014 року перебувала на обліку в Управлінні для призначення щомісячних платежів як при народженні дитини, так і виплати допомоги до виповнення дитиною трьох років.
Однак, виплата допомоги при народженні дитини (по 860,00 грн. щомісячно) не призначалась та не виплачується до цього часу без належної мотивації, за період з 01.07.2014 року по 31.07.2014 року по догляду за дитиною до виповнення трьох років виплачено 130 грн., після чого виплати не здійснюються.
Посилаючись на порушення ст.6 ЗУ "Про державну соціальну допомогу сім'ям з дітьми", п.43 "Порядку призначення та виплат державної допомоги сім'ям з дітьми", затвердженого Постановою КМУ від 26.12.2001 року № 1751, і просила суд про задоволенння позову.
У подальшому, позивач уточнила свої вимоги та просила визнати протиправною бездіяльність Управління по несплаті допомоги про народження дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, з 01.06.2014 року та припинення виплати допомоги по догляду за дитиною до виповнення трьох років з 01.08.2014 року.
Позивач надала суду заяву про розгляд справи за правилами письмового провадження.
Відповідач до судового засідання не з'явився, надавши свої заперечення проти позову, в яких, зокрема, зазначено, що допомога при народженні дитини призначається відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року із відповідними змінами ( надалі - Закон ) та Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми » ( надалі - Порядок ). Відповідно п.13 Порядку допомога при народженні дитини, особам, які на 30.06.2014 року мали право на отримання допомоги при народженні дитини у розмірі, встановленому на першу дитину, після досягнення нею двох років, на наступні 12 місяців призначається щомісячна допомога у розмірі 130 грн. У разі працевлаштування отримувача допомоги або виходу на роболту, виплата допомоги припиняється.
З 01.07.2015 року ОСОБА_3 має право на таку виплату, оскільки її дитині воповнилося 2 роки, але, у зв'язку з наявністю в особовій справі наказу про працевлаштування, продовження виплати неможливо. При цьому, відповідач не заперечував проти розгляду справи у їх відсутності.
Судом встановлено наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженка м. Миколаєва є громадянкою України, має паспорт та постійно зареєстрована у АДРЕСА_1.
Від шлюбу з громадянином Росії ОСОБА_5 має доньку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, про що свідчить свідоцтво про її народження від 14.06.2013 року, видане у Росії.
За наказом від 08.09.2013 року, ОСОБА_1, ПП «Шваб», у якому вона працювала, надана відпустка по догляду за дитиною по досягненню 3 років з 09.09.2013 року по 07.06.2016 року.
З 01.10.2013 року по 31.03.2014 року Державною установою Центру соціального захисту населення по місту Камишину ( Росія ) виплачено ОСОБА_1 допомога на дитину у загальній сумі 11 295,26 рублів.
31.03.2014 року ОСОБА_1 звернулась до Управління з заявою про виплату допомоги при народженні дитини.
Рішенням від 05.05.2014 року у призначенні допомоги відмовлено у зв*язку з неповним пакетом документів, а саме : відсутність інформації про припинення виплати за попереднім місцем отримання.
Наказом №4 від 01.04.2014 року ОСОБА_1 переведена на неповний робочий день ПП « Шваб» з окладом згідно штатного розпису.
30.05.2014 року ОСОБА_1 звернулась з заявою про отримання допомоги по догляду за дитиною по досягненню нею трирічного віку, та рішенням від 04.07.2014 року їй відмовлено у зв'язку з тим, що вона отримала допомогу за попереднім місцем проживання у Росії.
За номером 322, 18.07.2014 року рішенням за зверненням 30.05.2014 року відмовлено ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю даних про розмір отриманої допомоги при народженні дитини.
Рішенням Управління їй призначена допомога з 01.05.2014 року по 30.06.2014 року у розмірі 130 грн.
Виплата допомоги припинена з 01.07.2014 року, та роз'яснено, що після досягнення дитиною дворічного року, тобто з 01.07.2015 року допомога буде поновлена у розмірі 130 грн.
15.08.2014 року ОСОБА_1 звернулась з заявою на ім'я начальника Управління, в якій просила надати роз'яснення щодо виплати допомоги на дитину: з якого часу та в якому розмірі.
27.08.2014 року ОСОБА_1 направлена відповідь щодо поновлення виплати з 01.07.2015 року.
03.07.2015 року ОСОБА_1 звертається зі скаргою на ім'я Директора департаменту праці та соціального захисту населення, в якій просить визнати неправомірними дії службовців Управління щодо невиплати їй допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до 3 років.
22.07.2015 року вказаною установою їй направлена відповідь наступного змісту.
Відповідно до п.8 "Соглашения между Правительством РФ и Правительством Украины" від 15.01.1993 року нею використане право на отримання допомоги у Росії. У зв'язку з тим, що працевлаштована, допомога у розмірі 130 грн. припинена.
21.08.2015 року ОСОБА_1 звертається з аналогічною скаргою до Директора Департаменту соціального захисту населення Миколаївської облдержадміністрації, та 08.09.2015 року їй направляється відповідь з таким ж роз'ясненнями.
Не погоджуючись з такими відповідями, позивач звертається до виконавчого комітету Миколаївської ради та 22.10.2015 року отримує відповідь щодо безпідставності заявлених вимог.
28.03.2016 року ОСОБА_1 звернулась з даним позовом до суду.
Таким чином, з врахуванням вимог ч.4 ст.122 КАС України, у позивача був тримісячний строк на звернення до суду, починаючи з 23.10.2015 року, однак остання звернулась до суду 28.03.2016 року .
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатностиі за рахунок страхових внесків громадян,підприємств, установ та організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створення мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України 27.12.2001 року № 751 саме на виконання ЗУ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (пункт 1 ).
Однак, вважаючи, що право на отримання періодичних платежів з 28.09.2015 року, вона не пропустила, то ці вимоги підлягають розгляду судом.
Відповідно до п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001 року, жінки, які мають зареєстроване місце проживання на території
України і народили дитину під час тимчасового перебування за межами України, подають видані компетентними органами країни перебування і легалізовані в установленому порядку документи, що засвідчують народження дитини, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Допомога при народженні дитини призначається за умови, що
звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через
12 календарних місяців після народження дитини. (п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001 року)
Пунктом 13 Постанови передбачено, що допомога при народженні дитини надається у розмірі, встановленому на дату народження дитини.
Допомога при народженні дитини, яка народилася після 8 квітня 2011 р., надається в сумі, кратній 30 розмірампрожиткового мінімуму, - на першу дитину; кратній 60 розмірам прожиткового мінімуму, - на другу дитину; кратній 120 розмірам прожиткового мінімуму, - на третю і кожну наступну дитину. Виплата допомоги здійснюється одноразово у десятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта суми допомоги на першу дитину виплачується протягом 24 місяців, на другу дитину - 48 місяців, на третю і кожну наступну дитину - 72 місяців рівними частинами.
01.07.2014 року набрала чинності постанова Кабінету Мінімтрів України від 25.06.2014 року № 208 "Про внесення змін до Порядку призначення державної допомоги сім'ям з дітьми", згідно якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припиняється з 01.07.2014 року.
Пунктом 7 розділу 11 ЗУ "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 року у Законі України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" виключено розділ 1У ЗУ від 21.11.1992 року № 2811-Х11 "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку". Ці зміни набрали чинності з 01.07.2014 року.
Постановою КМУ від 25.06.2014 року № 208 виключено розділ "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку" Порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 року № 1751, яким визначено умови призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачених ЗУ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Таким чином, наведеними нормативними актами передбачено об'єднання допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку.
За такого, позивач має право на виплату допомоги по народженню дитини з врахуванням виплат, проведених за межами України, та з врахуванням спливу строків на судовий захист, з врахуванням викладеного, тобто з 28.09.2015 року.
У задоволенні інших вимог слід відмовити, виходячи з вище викладеного.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-9, 77, 241-246, 295, 297 КАС України, суд, -
Позов - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління соціальних виплат і компенсацій Центрального району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради по несплаті ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Зобов'язати Управління соціальних виплат і компенсацій Центрального району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївмької міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, починаючи з 28 вересня 2015 року по 06 червня 2016 року з вирахуванням вже сплаченої допомоги за період з 01.10.2013 року по 31.03.2014 року.
У задоволенні інших вимог- відмовити.
Рішення може бути оскаржене у порядку та строки, передбачені ст.ст. 295, 297 КАС України.
Суддя : Черенкова Н.П.