Справа № 163/1527/17
Провадження № 2-а/163/2/18
13 лютого 2018 року Любомльський районний суд Волинської області в складі головуючого - судді Чишія С.С.
з участю секретаря судового засідання Носка А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Любомль Волинської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Волинської митниці ДФС про визнання незаконною та скасування постанови в справі про порушення митних правил,
У позовній заяві ОСОБА_1 просить визнати незаконною і скасувати постанову відповідача в справі про порушення митних правил №1675/20500/17 від 31.05.2017 року, якою на неї за ч.3 ст.470 МК України накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8500 гривень. В оскаржуваній постанові вказано, що позивачка 29.11.2016 року ввезла в Україну через митний пост «Доманове» Волинської митниці автомобіль «Сітроен Джампі», номерний знак НОМЕР_1, в режимі транзиту, строки якого порушила і не вивезла транспортний засіб за межі України, не заявила його в інший митний режим. Стверджує, що такого порушення не допускала, оскільки транспортний засіб не ввозила, а через митний пост «Доманове» перетинала кордон пасажиром для перевезення дизпалива. Вважає, що при розгляді протоколу та винесенні відповідачем постанови в справі про порушення митних правил не з'ясовані і дослідженні всі обставини справи.
Позивачка в судове засідання не з'явилася. 27.07.2017 року ОСОБА_1 направила до канцелярії суду клопотання, в якому зазначила, що 26.07.2017 року спільно з ОСОБА_2 звернулися у Любомльський ВП ГУНП у Волинській області із заявою про вчинення кримінальних правопорушень, що стосується предмету цього позову.
Від представника Волинської митниці ДФС надійшли письмові заперечення та клопотання про розгляд позову за наявними у справі матеріалами у відсутності представника митниці.
Провадження в справі зупинялось ухвалою від 09.11.2017 року та поновлювалось ухвалою від 15.01.2018 року, розгляд справи було призначено на 15:30 годину 13.02.2018 року з повідомленням учасників справи.
Направлена в адресу позивачки поштова кореспонденція повернулась з відміткою «за закінченням терміну зберігання». З врахуванням рішення ЄСПЛ у справі «Пономарьов проти України» суд вважає, що позивачка не цікавиться рухом своєї справи, не одержує поштові повідомлення, тому за вичерпанням процесуальних можливостей вручення їй судового повідомлення провів розгляду позову за відсутності позивачки.
Аналізом доказів по справі суд встановив наступні фактичні обставини.
16.05.2017 року старший державний інспектор Волинської митниці ДФС Козлов О.В. за ознаками ч.3 ст.470 МК України склав щодо ОСОБА_1 протокол про те, що остання 29.11.2016 року через митний пост «Доманове» Волинської митниці ввезла на митну територію України в режимі «транзит» автомобіль «Сітроен Джампі», номерний знак НОМЕР_1, станом на дату складення протоколу за межі України його не вивезла і в інший митний режим не заявила, тим самим більше ніж на 10 діб перевищила строк транзиту, який закінчився 09.12.2016 року.
Протокол складався за відсутності ОСОБА_1, оскільки вона не з'явилася на два виклики митниці. Зазначені листи були надіслані на адресу ОСОБА_1 відповідно до інформації адресно-довідкового підрозділу УДМС України у АДРЕСА_1. Рекомендоване повідомлення поверталось з відміткою «за закінченням терміну зберігання», тобто позивачка не зверталася до відділення поштового зв'язку для отримання листів.
Протокол про порушення митних правил направлений ОСОБА_1 поштовим зв'язком рекомендованим повідомленням. В протоколі зазначено, що його розгляд відбудеться 31.05.2017 року в приміщенні Волинської митниці ДФС за адресою: Волинська область, Любомльський район, село Римачі.
31.05.2017 року заступник начальника Волинської митниці Негріч Леонід Миколайович виніс оскаржувану постанову. Цією постановою ОСОБА_1 визнано винною в перевищенні більше ніж на 10 діб встановленого ст.95 МК України строку транзитного перевезення автомобіля «Сітроен Джампі», номерний знак НОМЕР_1, і накладено стягнення у вигляді 8500 гривень штрафу.
Доказами винуватості ОСОБА_1 заступник начальника митниці в постанові вказав протокол про порушення митних правил, витяги з баз даних АСМО «Інспектор», ЄАІС ДФС та інші документи.
Відповідно до витягів з цих баз даних 29.11.2016 року о 18:39 годині ОСОБА_1, пред'явивши паспорт серії НОМЕР_2 і вказавши місцем проживання село Вишнів Любомльського району Волинської області, в'їхала в Україну через митний пост «Доманове» автомобілем «Сітроен Джампі», номерний знак НОМЕР_1, без вантажу, в режимі транзит для особистого користування і була ознайомлений з положеннями ст.95 МК України.
За заявою ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було розпочате кримінальне провадження №12017030170000211 за ознаками ч.1 ст.190 КК України. З інформації Ратнівського ВП ГУНП у Волинській області вбачається, що по даному провадженні проводиться досудове розслідування та вживаються заходи для встановлення причетних до кримінального правопорушення осіб. Підозру в кримінальному провадженні нікому не повідомлено.
Відповідно до ст.90 МК України транзит - це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються під митним контролем між двома органами доходів і зборів України або в межах зони діяльності одного органу доходів і зборів без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Пунктом 3 ч.1 ст.93 МК України встановлено, що товари, транспортні засоби комерційного призначення, що переміщуються у митному режимі транзиту, повинні бути доставленими у орган доходів і зборів призначення до закінчення строку, визначеного статтею 95 цього Кодексу.
Для автомобільного транспорту пунктом 1 ч.1 ст.95 МК України визначено строк транзиту у 10 діб(у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб).
Згідно із п.1 ч.2 ст.95, ч.8 ст.102 МК України до строку транзитного перевезення не включається повна втрата товарів, транспортних засобів внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили, за умови підтвердження факту аварії або дії обставин непереборної сили у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до ч.3 ст.470 Митного кодексу України перевищення встановленого статтею 95 цього Кодексу строку доставки товарів, транспортних засобів комерційного призначення, митних або інших документів на ці товари більше ніж на десять діб, а так само втрата цих товарів, транспортних засобів, документів чи видача їх без дозволу органу доходів і зборів тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною 1 ст.460 МК України передбачено, що вчинення порушень митних правил, передбачених … статтею 470 цього Кодексу, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, … не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.
Таким чином, по справі встановлено, що позивачка дійсно ввезла автомобіль «Сітроен Джампі», номерний знак НОМЕР_1, в режимі транзиту 29.11.2016 року, останній день транзиту закінчився 09.12.2016 року. Станом на час складання протоколу про порушення митних правил позивачка перевищила встановлений законом строк транзиту.
Як вбачається із обґрунтування позову, позивачка вважає оскаржувану поставу винесену відповідачем незаконною та такою, що підлягає скасуванню з наступних підстав: по-перше, невідповідність викладених у постанові висновків фактичним обставинам справи, оскільки вона не має посвідчення водія і у Республіку Білорусь не виїжджала; по-друге, для декларування у митний режим транзиту товарів використовується митна декларація, яку не складала і не підписувала, що в загальному можна розцінювати як твердження про відсутність вини як ознаки складу порушення митних правил в діях позивачки.
Суд вважає такі твердження безпідставними.
Фактичні обставини свідчать про те, що позивачки ставиться в провину перевищення встановленого ст.95 МК України строку транзитного перевезення транспортного засобу, ввезеного на територію України. Той факт, що позивачка, не має прав не виключає можливості ввезення в Україну транспортного засобу, оскільки законодавством не передбачено пред'явлення посвідчення водія при проходженні прикордонно-митного контролю.
Щодо нескладання митної декларації позивачкою суд прийшов до такого висновку.
Згідно ч.1 ст.381 МК України громадянам дозволяється ввозити транспортні засоби особистого користування з метою транзиту через митну територію України за умови їх письмового декларування в порядку, передбаченому для громадян, та внесення на рахунок органу доходів і зборів, що здійснив пропуск таких транспортних засобів на митну територію України, грошової застави в розмірі митних платежів, що підлягають сплаті при ввезенні таких транспортних засобів на митну територію України з метою вільного обігу. Зазначені вимоги не поширюються на транспортні засоби, постійно зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземної держави, що підтверджується відповідним документом.
З матеріалів справи вбачається, що автомобіль «Сітроен Джампі», польський номерний знак НОМЕР_1, зареєстрований у реєстраційних органах Республіки Польща, тобто на позивачку не поширювались вимоги щодо письмового декларування.
Пунктом 9 Розділу І Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, затверджених наказом Державної митної служби від 17.11.2005 року № 1118 визначено, що не підлягає пропуску через митний кордон України ТЗ увезення якого в Україну заборонено згідно із законодавством або на який відсутні документи, що підтверджують право власності на ТЗ або користування ним (у тому числі з правом розпорядження).
Згідно з п.3.1 Розділу IV цих Правил в разі ввезення громадянином-нерезидентом з метою транзиту на митну територію України ТЗ, зареєстрованого у відповідному реєстраційному органі іноземної держави, або ввезення з цією самою метою громадянином-резидентом ТЗ, зареєстрованого постійно в цьому органі та який йому належить, що підтверджується відповідним документом про право власності на такий транспортний засіб та реєстраційним документом, декларування такого ТЗ здійснюється в усній формі.
Відтак, за відсутності необхідних документів, зокрема, виданого на ім'я позивача доручення на право керування(розпорядження) ввезеного транспортного засобу, цей автомобіль на митну територію України в режимі «транзит» пропущено не було б.
Таким чином, обґрунтування позову відсутністю вини позивачки у вчиненні порушення митних правил є безпідставним.
Щодо викладених в позовній заяві тверджень про порушення ст.489 МК України суд також вважає їх безпідставними.
Ні під час винесення оскаржуваної постанови, ні під час розгляду позову ОСОБА_1 не подала жодних доказів щодо своєї особи, майнового стану, складу сім'ї, що мало би враховуватись під час накладення стягнення.
Крім цього, санкція ч.3 ст.470 МК України є безальтернативною, а стягнення на позивачку накладене у визначеному розмірі.
З огляду на такі норми закону і відповідні їм правовідносини, що встановлені під час розгляду позову, вбачаються підстави для висновку про те, що під час розгляду протоколу, винесення постанови і накладення на позивачку адміністративного стягнення суб'єкт владних повноважень діяв на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
У зв'язку з цим оскаржуваний індивідуальний акт суд вважає законним, через що заявлені позивачкою вимоги є безпідставними і задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст.242-247, 286 КАС України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Волинської митниці ДФС про скасування постанови від 31.05.2017 року в справі про порушення митних правил №1675/20500/17 про накладення на позивачку адміністративного стягнення у вигляді 8500 гривень штрафу за вчинення передбаченого ч.3 ст.470 МК України правопорушення відмовити за безпідставністю заявлених вимог.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його проголошення через Любомльський районний суд.
Ім'я позивача - ОСОБА_1; місце проживання: АДРЕСА_1.
Найменування - Волинська митниця ДФС; місце знаходження: вулиця Призалізнична 13 село Римачі Любомльського району Волинської області; код ЄДРПОУ - 39472698.
Головуючий : суддя С.С.Чишій