________________________________________________________________________________________________________________________ справа № 520/1664/18
провадження № 2-а/520/290/18
15.02.2018 року суддя Київського районного суду м. Одеси Літвінова І.А., ознайомившись із адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 до ІПП 3 роти, 1 батальйону УПП у м. Маріуполь ДПП старшого лейтенанта поліції ОСОБА_2 про скасування постанови про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху,
13 лютого 2018 року до Київського районного суду м. Одеси надійшла адміністративна позовна заява ОСОБА_1 до ІПП 3 роти, 1 батальйону УПП у м. Маріуполь ДПП старшого лейтенанта поліції ОСОБА_2 з вимогами скасувати постанову в справі про адміністративне правопорушення Серії ЕАА № 183140 від 11 жовтня 2017 року ІПП3 роти, 1 батальйону УПП у м. Маріуполь ДПП старшого лейтенанта поліції ОСОБА_2 за статтею 122 ч. 2 у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.
Частиною першою статті 25 КАС України, встановлено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Місцем знаходження відповідача у заяві зазначена адреса, яка територіально відноситься до Іллічівського району міста Маріуполя: Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Макара Мазая, 16.
Належних доказів місця реєстрації позивача матеріали справи не містять. Додана до заяви копія паспорту не може бути взята судом до уваги, оскільки копія не завірена належним чином та документ датований 2006 роком.
Враховуючи наведене, суддя вважає за необхідне до вирішення питання щодо відкриття провадження у справі, з метою подальшого визначення територіальної підсудності справи, - витребувати з територіальних відділів Державної міграційної служби Донецької та Одеських областей України актуальну інформацію щодо реєстрації місця проживання (перебування) ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Згідно з частиною першою статті 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
За приписами частини другої статті 171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Частиною першою статті 122 КАС України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
За правилами частини другої статті 286 КАС України, позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Позовна заява ОСОБА_1 щодо оскарження постанови про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху від 11.10.2017 року подана до суду 13.02.2018 року.
Позивач у заяві посилається на те, що оскаржувана постанова на місті складання йому вручена не була, а ознайомився він з постановою та одержав її копію лише за фактом звернення 05 лютого 2018 року до відділу Державної виконавчої служби за адресою: м. Одеса, вул. Генерала Петрова, 1.
Достатні, належні та допустимі докази на підтвердження вказаних обставин у матеріалах справи відсутні.
Позивач просить поновити строк звернення до суду.
Суд на цей час позбавлений можливості вирішити вказане процесуальне питання, також як і питання щодо територіальної юрисдикції справи.
Законодавець у частині першій статті 77 КАС України встановив обов'язок кожної сторони довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, однак нормами частини восьмої цієї статті обмежив право суду витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи наведені обставини суд користується правом витребування за власною ініціативою доказів, необхідних для здійснення судочинства у адміністративній справі № 520/1664/18 за позовною заявою ОСОБА_1 до ІПП 3 роти, 1 батальйону УПП у м. Маріуполь ДПП старшого лейтенанта поліції ОСОБА_2 про скасування постанови про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
За положеннями частини першої статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (ч. ст. 73 КАС). Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ч. 1 ст. 75 КАС). Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ч. 1 ст. 76 КАС).
Відповідно до частини третьої статті 80 КАС України, про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Згідно частини шостої статті 80 КАС України, будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Обов'язковість судових рішень визначена статтею 14 КАС України, частинами другою та третьої якої встановлено, - судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Суддя
ОСОБА_3