Дата документу 15.02.2018
ЄУ № 420/1851/17
Провадження №2/420/104/18
08 лютого 2018 року Новопсковський районний суд Луганської області
у складі: головуючого судді Стеценко О.С.
за участю секретаря Рожкової Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Новопсков в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Публічне акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» в особі філії Луганського обласного управління АТ «Ощадбанк» до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором,
Позивач, ПАТ «Державний ощадний банк України» в особі філії - Луганського обласного управління АТ «Ощадбанк», звернувся до Новопсковського районного суду Луганської області з позовом (уточненим 12.12.2017) до відповідачів, в якому просить стягнути солідарно з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії Луганського обласного управління АТ «Ощадбанк»заборгованість за кредитним договором №384 від 18.06.2008 станом на 12.10.2017 у сумі 28229,66 грн. в тому числі: борг за кредитом в розмірі 12775,70 грн.; проценти за користування кредитом за період з 02.09.2014 по 12.10.2017 в розмірі 11020,03 грн.; інфляційні втрати за прострочення боргу за кредитом та процентів за користування кредитом з вересня 2014 року по вересень 2017 року в розмірі 3782,15 грн.; три відсотки річних за прострочення боргу за кредитом та процентів за користування кредитом за період з 02.09.2014 по 11.10.2017 в розмірі 651,78 грн.; стягнути з ОСОБА_1, ОСОБА_2 на користь Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії Луганського обласного управління АТ «Ощадбанк» суму судового збору у розмірі 1600 грн.
Підставою свого позову позивач зазначив неналежне виконання відповідачем ОСОБА_1 своїх зобов'язань за договором про іпотечний кредит №384 від 18.06.2008.
В судове засідання представник позивача не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, не заперечує проти винесення заочного рішення.
Відповідачі в судове засідання повторно не з'явилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлялися належним чином, через оголошення на офіційному веб-порталі «Судова влада України», заяв про розгляд справи без їх участі суду не надавали, відзиви не подали.
За згодою представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст.ст. 280, 281 ЦПК України.
Дослідивши та оцінивши письмові докази у справі у їх сукупності, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до укладеного між позивачем ПАТ "Державний ощадний банк України" в особі філії -Луганського обласного управління АТ «Ощадбанк» (далі -кредитор, Банк) та ОСОБА_1(далі - відповідач-1, Позичальник) кредитний договір №384 від 18.06.2008(далі -Договір), позивач надав ОСОБА_1 на умовах Договору грошові кошти в сумі 69 000 (шістдесят дев'ять тисяч грн. 00 коп.) гривень, а Позичальник зобов'язався прийняти, належним чином використати та повернути кредит, а також сплатити проценти за користування кредитом в розмірі 27% річних в порядку, на умовах та в строки, визначені цим Договором (п. 1.1. Договору).
Зазначений Договір відповідно до ст. 1054 ЦК України є кредитним.
Згідно п. 1.2. Договору кредит надавався на 119 місяців з терміном остаточного погашення кредиту не пізніше 01.06.2018 на споживчі цілі.
Відповідно до п. 1.3 Договору надання кредиту здійснюється одноразово з кредитного рахунку №22039512382006 філії Краснолуцьке відділення №3115 ВАТ «Ощадбанк» готівкою або шляхом безготівкового перерахування коштів на поточний рахунок Позичальника протягом 1 робочого дня з моменту виконання Позичальником умов, що зазначені в п. 1.4 цього Договору.
Згідно п. 1.5 Договору Позичальник зобов'язався щомісячно до 01 числа місяця, наступного за звітним, здійснювати погашення кредиту та сплачувати нараховані банком проценти рівними частинами в сумі 579,83 грн. шляхом внесення готівки до каси Банку або шляхом безготівкових перерахувань, починаючи з 01 серпня 2008 року, на відповідні позичкові рахунки Позичальника, відкриті у філії Краснолуцьке відділення ВАТ «Ощадбанк». Сплату останнього платежу здійснити до 01 червня 2018 року.
Пункт 1.6 Договору передбачає нарахування та сплату процентів за користування кредитом. Проценти нараховуються Банком щомісячно на рахунок №22085511382006 у філії - Краснолуцьке відділення №3115 ВАТ «Ощадбанк» за методом факт/факт на фактичний залишок заборгованості за кредитом, що був отриманий Позичальником, починаючи з дати видачі кредиту до моменту закінчення терміну, на який надано кредит. При розрахунку процентів за користування кредитом враховується перший і не враховується останній день користування кредитом. При нарахуванні процентів за платіжний місяць останній день місяця має включатися в розрахунок, крім випадків, коли звітна дата є датою закінчення операції. Всі готівкові платежі за цим Договором (погашення кредиту, сплата процентів за його користування, комісійних винагород, штрафних санкцій тощо) сплачуються Позичальником в касу Банку. Сплата нарахованих процентів здійснюється Позичальником в валюті Кредиту та в порядку, передбаченому цим Договором.
Згідно п. п. 4.2.1, 4.2.2 Договору Банк має право вимагати від Позичальника належного виконання останнім взятих на себе зобов'язань по цьому Договору. При виникненні простроченої заборгованості за кредитом чи процентами, а також в інших випадках, передбачених цих Договором, вимагати дострокового повернення кредиту, нарахованих процентів та інших платежів за цим Договором, та стягнути заборгованість за цим Договором в примусовому порядку, в тому числі, шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки.
Відповідно п. п. 4.3.1, 4.3.2, 4.3.5 Договору Позичальник зобов'язаний належним чином виконувати взяті на себе зобов'язання за цим Договором. Позичальник зобов'язаний повернути кредит в сумі 69000 грн., своєчасно сплачувати проценти за користування кредитом, своєчасно сплачувати комісійні винагороди, встановлені цим Договором, а у випадку невиконання або неналежного виконання взятих на себе зобов'язань по цьому Договору сплатити штрафні санкції, у строки та на умовах, що визначені цим Договором. Позичальник зобов'язаний відповідати всіма власними коштами та майном по своїх зобов'язаннях, що випливають з цього Договору.
Відповідно до п. 8.1 Договору договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами та діє до повного виконання сторонами взятих на себе зобов'язань за цим Договором.
В якості забезпечення виконання Відповідачем 1 своїх зобов'язань за кредитним договором між Позивачем та ОСОБА_2 (Відповідачем 2, Поручителем), ОСОБА_1 (Відповідачем 1, Позичальник, Боржник) був укладений Договір поруки №384/1 від 18.06.2008.
Відповідно до п. 1.1 Договору поруки поручитель зобов'язується перед кредитором відповідати солідарно в повному обсязі за своєчасне та повне виконання боржником зобов'язання за кредитним договором №384 від 18.06.2008, а також додатковими угодами до нього, що укладені та можуть бути укладеними в майбутньому.
Згідно п. 2.1 Договору поруки у разі порушення боржником виконання зобов'язання кредитор має право вимагати від поручителя виконання зобов'язання боржника перед кредитором згідно з умовами кредитного договору в порядку, передбаченому цим договором.
Відповідно до п.п. 3.1, 3.2 Договору поруки поручитель відповідає по зобов'язаннях за визначеним кредитним договором, перед кредитором в тому ж обсязі, що і боржник.Солідарні боржники залишаються зобов'язаними до тих пір, поки всі зобов'язання по Кредитному договору не будуть виконані повністю.
Згідно п.п. 4.1, 4.2, 4.5 Договору поруки порука припиняється з припиненням забезпеченого нею зобов'язання за кредитним договором. Порука припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців від дня настання строку виконання зобов'язань по кредитному договору №384 від 18.06.2008 не пред'явить вимоги до поручителя. Не допускається припинення поруки без припинення забезпеченого нею зобов'язання.
Відповідно до п. 6.3 Договору поруки даний Договір вступає в силу з моменту його підписання сторонами.
Як вбачається з розрахунку заборгованості за кредитним договором, станом на 12.10.2017 за ОСОБА_1 рахується заборгованість за кредитним договором №384 від 18.06.2008, яка складає 28229,66 грн. в тому числі:
- борг за кредитом в розмірі 12775,70 грн.;
- проценти за користування кредитом за період з 02.09.2014 по 12.10.2017 в розмірі 11020,03 грн.;
- інфляційні втрати за прострочення боргу за кредитом та процентів за користування кредитом з вересня 2014 року по вересень 2017 року в розмірі 3782,15 грн.;
- три відсотки річних за прострочення боргу за кредитом та процентів за користування кредитом за період з 02.09.2014 по 11.10.2017 в розмірі 651,78 грн.
У зв'язку з несплатою заборгованості за кредитом в строки, визначені Договором, з метою досудового врегулювання спору, Позивачем на адресу відповідачів було направлено вимогу про дострокове повернення Кредиту за Кредитним договором, якою повідомлено про наявність заборгованості за Кредитом, необхідність погашення суми заборгованості та попереджено про вжиття Банком заходів до захисту порушених прав у порядку, передбаченому чинним законодавством України, у разі не сплати всієї суми у визначений Банком строк. Зазначені листи - вимоги було направлено 27.06.2017 відповідачам поштою та залишено в поштовому відділені згідно рекомендацій УДППЗ «Укрпошта» викладених на веб-сайті УДППЗ «Укрпошта».
Частина 1 ст. 638 ЦК України передбачає, що договір вважається укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. До істотних умов відносяться умови про предмет договору, умови, які визначені істотними законом, а також ті умови, щодо яких сторонами обов'язково повинна бути досягнута згода.
Пунктом 1 ст. 626 ЦК України передбачено, що договір - це домовленість двох або більше сторін, направлена на встановлення, зміну чи припинення цивільних прав та обов'язків.
Пунктом першим статті 627 ЦК України також встановлено свободу договору, з посиланням на статтю 6 зазначеного Кодексу із зазначенням того, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Підписуючи кредитний договір, позичальник ОСОБА_1 погодився з усіма умовами щодо повернення суми кредиту та сплати процентів за користування кредитом в строки, встановлені цим договором. При цьому підписання даного договору позичальник висловив свою обізнаність з діючими тарифами банку та обов'язковими платежами, передбаченими чинним законодавством України.
Згідно з ч.1 ст.1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобовязується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ст.526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 610 ЦК України визначено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. Боржник, який прострочив виконання зобов'язання, відповідає перед кредитором за завдані простроченням збитки і за неможливість виконання, що випадково настала після прострочення.
Статтею 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до ст.625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 1050 ЦК України, якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилась, а також сплати процентів, належних йому, якщо інше не передбачено договором.
Зазначена норма закону застосовується також до відносин за кредитним договором в силу вимог ст. 1054 ЦК України.
Згідно ст. 543 ЦК України у разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.
Відповідно до ч. 4 ст. 559 ЦК України порука припиняється після закінчення строку, встановленого в договорі поруки. У разі, якщо такий строк не встановлено, порука припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців від дня настання строку виконання основного зобов'язання не пред'явить вимоги до поручителя. Якщо строк основного зобов'язання не встановлений або встановлений моментом пред'явлення вимоги, порука припиняється, якщо кредитор не пред'явить позову до поручителя протягом одного року від дня укладення договору поруки.
Як було встановлено п. 4.2, п.5.4 договору поруки, укладеним між позивачем та відповідачами порука припиняється, якщо кредитор протягом шести від дня настання строку виконання зобов'язань по кредитному договору №384 від 18.06.2008 не пред'явить вимоги до поручителя.
Під виконанням сторонами зобов'язання слід розуміти здійснення ними дій з реалізації прав і обов'язків, що випливають із зобов'язання, передбаченого договором. Отже, «основне зобов'язання» - це не зміст кредитного договору, а реально існуючі правовідносини, зміст яких складають права та обов'язки сторін кредитного договору.
Як вбачається з кредитного договору боржник (а відтак і поручитель) узяв на себе зобов'язання повернути суму кредиту з відповідними процентами до 01 червня 2018 року, сплачуючи її частинами (щомісячними платежами) у розмірі та строки, визначені у графіку платежів.
Отже, поряд з установленням строку дії кредитного договору сторони встановили й строки виконання боржником окремих зобов'язань (внесення щомісячних платежів), що входять до змісту зобов'язання, яке виникло на основі договору.
Якщо умовами кредитного договору передбачено окремі самостійні зобов'язання боржника про повернення боргу щомісяця частинами та встановлено самостійну відповідальність боржника за невиконання цього обов'язку, то в разі неналежного виконання позичальником цих зобов'язань позовна давність за вимогами кредитора до нього про повернення заборгованих коштів повинна обчислюватися з моменту настання строку погашення чергового платежу.
Як вбачається з розрахунку заборгованості за кредитним договором №384 від 18.06.2008 останнє повернення суми кредиту та відсотків позичальником ОСОБА_1 було здійснено 03.07.2014. Наступне погашення повинно бути 01.08.2014, отже саме з цього строку позивач дізнався про своє порушене право.
З даним позовом ПАТ «Державний ощадний банк України» в особі філії - Луганського обласного управління АТ «Ощадбанк»звернувся до суду 09.11.2017, тобто з часу настання строку виконання основного зобов'язання минуло більш ніж шість місяців.
Таким чином, оскільки позивач з даним позовом звернувся після спливу шестимісячного строку, тому договор поруки є припиненим.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що у зв'язку з припиненням поруки позовні вимоги Публічне акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» в особі філії Луганського обласного управління АТ «Ощадбанк» в частині стягнення з ОСОБА_2 на користь позивача заборгованості за кредитним договором № 384 від 18.06.2008 у розмірі 28229,66 грн. не підлягають задоволенню.
Оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, враховуючи, що відповідач ОСОБА_1 заперечень на позов та доказів на їх підтвердження суду не надав, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в частині стягнення з боржника ОСОБА_1 на користь позивача заборгованості за кредитним договором № 384 від 18.06.2008 у розмірі 28229,66 грн., оскільки ці вимоги обґрунтовані на законі, відповідають умовам укладених за участю сторін кредитного договору, згідно із ст.628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1600 грн.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 80, 81, 89, 141, 263-268, 280-284, 354, 355 ЦПК України, ст.ст. 526, 530, 610-612, 625, 1046, 1049, 1054 ЦК України, суд
Позовні вимоги Публічне акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» в особі філії Луганського обласного управління АТ «Ощадбанк» до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт НОМЕР_2, виданий 10 серпня 2002 року Антрацитівським МВ УМВС України в Луганській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, проживає за адресою: АДРЕСА_1 на користь Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії Луганського обласного управління АТ «Ощадбанк»(вул. Енергетиків, буд. 36, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93400, п/р 373940055 у ФЛОУ АТ "Ощадбанк", МФО 304665, ЄДРПОУ 09304612), заборгованість за кредитним договором №384 від 18.06.2008 станом на 12.10.2017 у сумі 28229,66 грн. в тому числі: борг за кредитом в розмірі 12775,70 грн.; проценти за користування кредитом за період з 02.09.2014 по 12.10.2017 в розмірі 11020,03 грн.; інфляційні витрати за прострочення боргу за кредитом та процентів за користування кредитом з вересня 2014 року по вересень 2017 року в розмірі 3782,15 грн.; три відсотки річних за прострочення боргу за кредитом та процентів за користування кредитом за період з 02.09.2014 по 11.10.2017 в розмірі 651,78 грн.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт НОМЕР_2, виданий 10 серпня 2002 року Антрацитівським МВ УМВС України в Луганській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, проживає за адресою: АДРЕСА_1 на користь Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії - Луганського обласного управління АТ «Ощадбанк», що знаходиться за адресою: вул. Енергетиків, буд. 36, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93400, на р/р 373940055 у ФЛОУ АТ "Ощадбанк", МФО 304665, ЄДРПОУ 09304612, 1600 грн. в рахунок відшкодування судового збору.
В іншій частині позовних вимог Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії - Луганського обласного управління АТ «Ощадбанк» до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором відмовити.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Апеляційного суду Луганської області через Новопсковський районний суд Луганської області.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом тридцяти днів з дня його проголошення, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення складено 15.02.2018.
Суддя: О.С. Стеценко