Справа № 404/7928/17
Номер провадження 2-а/404/197/18
13 лютого 2018 року Кіровський районний суд міста Кіровограда в складі:
головуючого судді Завгороднього Є.В.,
при секретарі судових засідань Ткачук Л.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Кіровського районного суду міста Кіровограда матеріали адміністративного позову ОСОБА_2 до інспектора роти №4 батальйону УПП в м. Кропивницький лейтенанта поліції Шеремет Артема Сергійовича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління патрульної поліції м. Кропивницький про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення, -
Позивач звернувся в Кіровський районний суд міста Кіровограда з позовом до заявленого суб'єкта оскарження, в якому просить: визнати неправомірними дії інспектора роти №4 батальйону УПП в м. Кропивницький ДПП Шеремет Артема Сергійовича, які полягали у винесенні постанови серії БР №840837 від 07.09.2017 року про накладення на позивача адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 340 грн. за правопорушення передбачене ч. 1 ст. 121 КУпАП; визнати протиправною та скасувати постанову серії БР №840837 від 07.09.2017 року винесену інспектором роти №4 батальйону УПП в м. Кропивницький ДПП Шеремет Артема Сергійовича відносно позивача; провадження в справі про адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 121 КУпАП відносно позивача.
Позивач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Причини неявки суду не повідомив.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся. Надав до суду заяву про розгляд справи без його участі.
Вивчивши зміст і підстави заявлених позовних вимог, дослідивши матеріали справи та доводи сторін, з'ясовані наступні факти і відповідні їм правовідносини.
Зі змісту винесеної відповідачем постанови серії БР №840837 від 07.09.2017 року, вбачається що: позивач того ж дня о 18 год. 20 хв., рухаючись на транспортному засобі марки «Citroen Berlingo» з державним номерним знаком НОМЕР_1 в м. Кропивницький по вул. В. Перспективна, 27 керував транспортним засобом з відсутнім передбаченим конструкцією заднім захисним пристроєм, чим порушив п. 31.4.7 (е) Правил дорожнього руху, за що передбачено адміністративну відповідальність за ч. 1 ст. 121 КУпАП у виді штрафу в розмірі 340 грн.
Для забезпечення дотримання прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, індивідуалізації її відповідальності та реалізації вимог статті 245 КУпАП щодо своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, вирішення її у відповідності із законом уповноважений орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна ця особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При накладенні стягнення необхідно враховувати характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність (ч. 2 ст. 33 КУпАП).
Відповідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України від 23 грудня 2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту» зміст постанови повинен відповідати вимогам, встановленим статтями 283, 284 КУпАП. В ній, зокрема, необхідно зазначити докази, на яких базується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення.
За правилами ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються постановою про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідками, технічними засобами, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.
Відповідно до п. 9 розділу IV Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, згідно наказу МВС України від 06.11.2015 року № 1376 з подальшими змінами, бланк постанови по справі про адміністративне правопорушення заповнюється розбірливим почерком. Не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до постанови, а також внесення додаткових записів після того, як постанова підписана особою, щодо якої вона винесена. У разі допущення порушень при оформленні такої постанови її заповнений бланк вважається зіпсованим.
Відповідно до приписів статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються судом на підставі письмових, речових і електронних доказів, висновків експертів, показаннями свідків. Докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.
Згідно ч. 1-2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. На виконання вказаної вимоги, суд запропонував всім учасникам провадження надати відповідні докази, а відповідача - зобов'язав довести правомірність складання ним постанови, зокрема, шляхом доведення належними та допустимими доказами порушення позивачем Правил дорожнього руху України.
Відповідно до п. 31.4.7 «е» Правил дорожнього руху зазначено, що забороняється експлуатація транспортного засобу, якщо відсутній передбачений конструкцією бампер або задній захисний пристрій, грязезахисні фартухи і бризговики.
Дана вимога Правил дорожнього руху введена з метою пом'якшення ударів у разі зіткнення транспортних засобів, а також з метою недопущення заїзду легкових автомобілів під причепи та напівпричепи у разі попутних зіткнень.
Згідно змісту ч. 1 ст. 121 КУпАП, за керування водієм транспортним засобом, що має несправності системи гальмового або рульового керування, тягово-зчіпного пристрою, зовнішніх світлових приладів (темної пори доби) чи інші технічні несправності, з якими відповідно до встановлених правил експлуатації його забороняється, або переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів тягне за собою накладення штрафу в розмірі 340 грн.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про дорожній рух», учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримуватися вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Згідно п.1.8. Наказу Міністерства інфраструктури України, від 26.11.2012, № 710 "Про затвердження Вимог до перевірки конструкції та технічного стану колісного транспортного засобу, методів такої перевірки" належність і відповідність переднього та заднього бамперів перевіряються сукупністю наступних методів: органолептичний контроль, вимірювання геометричних розмірів лінійками, глибиномірами тощо та, у разі необхідності, за допомогою шаблонів. Кількість, стан конструкції та елементів її закріплення мають відповідати вимогам Правил ЄЕК ООН N 42, доданих до Угоди 2, або актів законодавства ЄС, наведених у додатку 2 до Вимог, документів з питань переобладнання відповідно до Порядку переобладнання 5, вимогам пункту 6.8.1 ДСТУ 3649:2010. Деформації більше 10 мм для легкових автомобілів та 50 мм для інших транспортних засобів, додатково встановлені не передбачені виробником елементи конструкції передніх і задніх бамперів, елементи, що виступають назовні, за винятком неметалевих еластичних деталей, не допускаються.
Дотримуючись умов ст. 252 КУпАП, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю. Отже, ймовірне вчинення позивачем адміністративного правопорушення, доказами не підтверджується і ґрунтується на припущеннях зацікавленої у результатах службової особи: постанови, яка не може бути визнана як належний та допустимий доказ. Оскаржуване рішення винесено з обмеженням прав особи на захист.
З переглянутих файлів наданого відеозапису зафіксовано, що до задньої частини автомобіля позивача ніхто не наближався. Законних методів дослідження не проводив, спеціаліста не викликав, експертних досліджень не проводив, у той час як позивач неодноразово на цьому зауважував.
Самостійною умовою задоволення вимог позивача є істотна неповнота, оскільки інспектор поліції не розкрив зміст обвинувачення, зокрема: що він розуміє під визначенням «захисний пристрій»; яким нормативним актом керувався відповідач коли стверджував, що транспортний засіб позивача має конструкцію заводу виробника з захисним пристроєм.
Сукупність перерахованих істотних недоліків виключає можливість залишення чинною постанови інспектора патрульної поліції.
Щодо вимоги позивача про визнання дій інспектора патрульної поліції протиправними, то відповідач за Законом має право на збір, оцінку та процесуальну фіксацію доказів та прийняття рішень пов'язаних із забезпеченням безпеки дорожнього руху. Тобто, позивач не довів, що дії інспектора патрульної поліції при винесенні постанови у справі про адміністративне правопорушення були протиправними, суд скасовує постанову не з підстав протиправності дій інспектора, а через відсутність доказів винуватості водія.
Разом з цим, позовні вимоги в частині закриття провадження в справі про адміністративне правопорушення не ґрунтуються на чіткому розумінні п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, так-як цей спір, згідно з п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України, існує між фізичною особою та суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішення (акту індивідуальної дії), тобто не є справою про адміністративне правопорушення. Відтак суд не вирішує питання закриття провадження у справах про адміністративні правопорушення. Ця процесуальна дія належить до виключної компетенції відповідача, так-як п. 3 ч. 1 ст. 284 КУпАП передбачено, що по справі про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) виносить постанову про закриття справи.
Керуючись ст.ст. 72, 168, 229, 241, 286, 295 КАС України,-
Адміністративний позов ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Постанову серії БР №840837 від 07.09.2017 року інспектора роти №4 батальйону УПП в м. Кропивницький лейтенанта поліції Шеремет Артема Сергійовича в справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_2, за ч. 1 ст. 121 КУпАП України - скасувати.
В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровського Є. В. Завгородній
районного суду
м.Кіровограда