Справа № 492/53/18
Провадження № 3/492/38/18
15 лютого 2018 року м. Арциз
Суддя Арцизького районного суду Одеської області Варгаракі С.М.,
розглянувши справу про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина ОСОБА_3, фізичної особи-підприємця, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2,
за ч. 3 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 15-09-025/0017 від 29.11.2017 року, фізична особа-підприємець ОСОБА_1, здійснив фактичний допуск двох працівників ОСОБА_4 та ОСОБА_5 до роботи без оформлення трудового договору, чим порушив вимоги ч. 3 ст. 24 КЗпП України, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 3 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 в судовому засідання пояснив суду, що йому не надали прочитати пояснення, а також надати будь-які пояснення.
Свідок ОСОБА_4 пояснила суду, що вона не працює, доглядає двох малолітніх дітей, під час проведення перевірки вона не працювала, а лише замінювала чоловіка ОСОБА_1 поки він ходив за інсуліном, оскільки чоловік хворіє сахарним діабетом. Сестра ОСОБА_5 також не працювала, а лише заходила в гості.
Розглянувши протокол про адміністративне правопорушення, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що провадження по справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю, оскільки на момент розгляду справи закінчилися строки, передбачені ст. 38 КУпАП.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення 02.11.2017 року. Протокол про адміністративне правопорушення складено 29.11.2017 року та матеріали адміністративної справи відносно ОСОБА_1 надійшли до Арцизького районного суду Одеської області 16.01.2018 року. Справа призначена до слухання на 01.02.2018 року, однак у зв'язку з необхідністю викликати свідків в судове засідання, була відкладена на 15.02.2018 року, але на день розгляду справи пройшло три місяці після вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, у зв'язку з чим суд вважає необхідним відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити в зв'язку із закінченням строків, передбачених ст. 38 КУпАП для накладення адміністративного стягнення.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в разі закінчення на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.
Відповідно ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня виявлення триваючого правопорушення.
Крім того, при розгляді протоколу про адміністративне правопорушення суд враховує узагальнений висновок Науково-консультативної ради при Вищому адміністративному суді України «Щодо встановлення вини особи під час закриття провадження про адміністративні правопорушення у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності» та зазначає наступне.
Визначення на законодавчому рівні у ст. 38 КУпАП строків накладення адміністративного стягнення безпосередньо пов'язано з можливістю реального впливу адміністративної відповідальності на суспільні відносини, поведінку суб'єктів, їхню правосвідомість тощо, тобто з можливістю реалізації функцій адміністративної відповідальності, яка втрачається з плином часу.
При вирішенні питання щодо закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку із закінченням на момент розгляду такої справи строків накладення адміністративного стягнення, визначених ст. 38 КУпАП, необхідно враховувати положення ст. 6 Конституції України, згідно з якою органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Пункт 7 частини першої статті 247 КУпАП не містить положень про наявність у суду повноважень щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження про адміністративні правопорушення.
Таким чином, поєднання закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями, і прийняття таких двох взаємовиключних рішень в одній постанові про закриття справи свідчить про порушення права людини на справедливий суд, передбаченого ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За правилами ст. 284 КУпАП рішенням, що доводить вину особи, є постанова про накладення адміністративного стягнення або застосування заходів впливу, умовою якої є визначення вини.
Отже, наявність або відсутність вини встановлюється саме під час здійснення провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Таким чином, вина осіб, що притягуються до адміністративної відповідальності, не встановлюється у справах, у яких провадження закривається.
Враховуючи закриття адміністративного провадження у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення, питання наявності вини ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення судом не досліджується.
Керуючись ст. ст. 38, 221, п. 7 ч. 1 ст. 247, 283-285 КУпАП,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення № 492/53/18 відносно ОСОБА_1 ОСОБА_2 - закрити у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Одеської області шляхом подання до Арцизького районного суду Одеської області апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя
Арцизького районного суду ОСОБА_6