Рішення від 31.01.2018 по справі 686/9775/17

Справа № 686/9775/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2018 року Хмельницький міськрайонний суд в складі:

головуючого-судді Палінчака О.М.

при секретарі Антосєві В.П.

з участю представника позивача

ОСОБА_1

відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмельницькому справу за позовом ОСОБА_3 до Лісовогринівецької сільської ради, ОСОБА_2, Хмельницької районної державної адміністрації про визнання недійсним рішення сільської ради та скасування реєстрації права власності на земельну ділянку,

встановив:

В травні 2017 року позивач звернувся до суду з позовом до Лісовогринівецької сільської ради, Хмельницької районної державної адміністрації, ОСОБА_2 про визнання незаконним та скасування рішення 40 -ї Лісовогринівецької сільської ради від 30 жовтня 2015 року №140 „Про затвердження гр. ОСОБА_2 технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та надання її у власність” та рішення про державну реєстрації прав та їх обмежень, індексний номер 26589228 від 30 листопада 2015 року. На обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що спірними рішеннями порушено його права, оскільки він мав першочергове право на спірну земельну ділянку так як йому раніше надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки з метою передачі її у власність та в подальшому присвоєно кадастровий номер.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги.

Представник Хмельницької районної державної адміністрації в судове засідання не з'явився, однак подали до суду заяву в якій просять справу слухати без їх участі, при розгляді справи покладаються на думку суду.

Відповідач - ОСОБА_2 в судовому засіданні заперечила щодо задоволення позовних вимог, послаючись на те, що право власності на земельну ділянку було набуто нею у передбаченому чинним законодавством порядку.

Представник Лісовогринівецької сільської ради в судовому засіданні заперечив щодо задоволення позовних вимог, посилаючись на законність їх дій.

Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити.

Судом встановлено, що розпорядженням Хмельницької районної державної адміністрації №1675/2012-р від 25 вересня 2012 року надано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Лісовогринівецької сільської ради ОСОБА_3 площею 0.20 га.

15 липня 2013 року ОСОБА_3 отримав витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з якого слідує, що спірній земельній ділянці площею 0.1 га. присвоєно кадастровий номер 6825083600:03:005:1728.

Рішенням Лісовогринівецької сільської ради №26 від 31 серпня 2015 року ОСОБА_2 дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі площею 0.1 га кадастровий номер 6825083600:03:005:1728 із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, розташованої в с. Лісові Гринівці Хмельницького району.

Рішенням 40 чергової сесії Лісовогринівецької сільської ради 6-го скликання №140 від 30 жовтня 2015 року затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 0.1 га. із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, розташованої за адресою: Хмельницький район, с. Лісові Гринівці та передано у власність ОСОБА_2 земельну ділянку кадастровий номер 6825083600:03:005:1728 площею 0.1 га.

30 листопада 2015 року ОСОБА_2 отримала свідоцтво про право власності на земельну ділянку площею 0.1 га. для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться в с. Лісові Гринівці Хмельницького району кадастровий номер 6825083600:03:005:1728 на підставі рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно від 30 листопада 2015 року.

Відповідно до ст. 79-1 ЗК України, формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Формування земельних ділянок здійснюється:

¦у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності;

¦шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок;

¦шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;

¦шляхом інвентаризації земель державної чи комунальної власності у випадках, передбачених законом;

¦за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.

Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Такі ж вимоги встановлені ст. 50 Закону України «Про землеустрій», згідно з правилами якої проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

За змістом ст. 16 Закону України «Про Державний земельний кадастр» земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер, який є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі.

Частинами першою та третьою ст. 24 цього ж Закону визначено, що державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття поземельної книги на таку ділянку та здійснюється за заявою особи, якій за рішенням органу виконавчої влади надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної власності.

Згідно ч. 6 ст. 118 ЗК України в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Таким чином, позивач, бажаючи одержати безоплатно у власність земельну ділянку для ведення садівництва на території Лісовгринівецької сільської ради, яка на той час знаходилась за межами с. Лісові Гринівці і перебувала в державній власності, належно звернувся з письмовою заявою до повноваженого на розпорядження даною земельною ділянкою органу - до Хмельницької райдержадміністрації.

Згідно частин 7, 8 ст. 118 ЗК України в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин, районна державна адміністрація розглядає клопотання умісячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Як визначено в ст. 186-1 ЗК України, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.

Такий належно погоджений проект був виготовлений за заявою позивача і поданий ним на затвердження.

Згідно ч. 9 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Враховуючи, що земельна ділянка, проект землеустрою щодо котрої було виготовлено позивачу, на час завершення виготовлення проекту вже була включена в межі с. Лісові Гринівці (зазначена обставина ніким із учасників процесу не оспорюється), позивач належно звернувся з заявою про затвердження проекту землеустрою до Лісовогринівецької сільської ради, однак рішення з приводу поданої заяви так і прийнято не було.

Статтями 3 та 19 Конституції України встановлено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Земельна ділянка була сформована за зверненням позивача і за його зверненням було проведено державну реєстрацію земельної ділянки та

присвоєно кадастровий номер. Позивачем було дотримано всі необхідні вимоги щодо порядку набуття земельної ділянки у власність - подано відповідні заяви, отримано дозвіл, виготовлено проект, належно його погоджено та передано на затвердження повноважному органу.

Таким чином надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки ОСОБА_2 Лісовогринівецькою сільською радою, а згодом і затвердження технічної документації та отримання свідоцтва про право власності є незаконними, оскільки на той момент було чинним розпорядження Хмельницької районної державної адміністрації щодо надання дозволу ОСОБА_3 на розробку проекту землеустрою щодо тієї ж земельної ділянки

Крім того, відповідно до абз. 5 п. 5 рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.

Відповідно до п. «г» ч. 3 ст. 152 ЗК України, захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Згідно ч. 1 ст. 155 ЗК України, у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є підставними зважаючи на першочерговість отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки та отримання кадастрового номеру на земельну ділянку саме ОСОБА_3, а тому позов слід задовольнити.

Керуючись ст.ст.10,12,13,81, 141, 263-265, 354 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_3 (РНОКПП3313416352, що проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1) задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення Лісовогринівецької сільської ради (Хмельницький район, с. Лісові Гринівці, вул. Центральна, 4) від 30 жовтня 2015 року №140 про затвердження гр. ОСОБА_2 технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та надання її у власність, а саме земельну ділянку кадастровий номер 6825083600:03:005:1728 площею 0.10 га. із земель комунальної власності для

ведення особистого селянського господарства, розташованої за адресою: с. Лісові Гринівці Хмельницького району Хмельницької області.

Скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції - ОСОБА_4 про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку, що розташована в с. Лісові Гринівці Хмельницького району, кадастровий номер земельної ділянки 6825083600:03:005:1728 за ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1, що проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2).

Стягнути з Лісовогринівецької сільської ради, ОСОБА_2, Хмельницької районної державної адміністрації по 213 грн. 33 коп. сплаченого судового збору на користь ОСОБА_3.

На рішення може бути подано апеляційну скаргу до апеляційного суду Хмельницької області протягом 30 днів з дня його проголошення.

Повне судове рішення було складено 08 лютого 2018 року.

Суддя: О.М. Палінчак