Постанова від 12.02.2018 по справі 264/6653/17

,

Справа № 264/6653/17

3/264/199/2018

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.02.2018 р. м. Маріуполь

Суддя Іллічівського районного суду м. Маріуполя Донецької області ОСОБА_1, розглянувши у м. Маріуполі матеріали, які надійшли з Центрального відділу поліції НП ГУНП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 Аббас-Огли, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН № НОМЕР_1, не працюючого, який мешкає в м. Маріуполі Донецької області по б-ру 50 років ЖовтняАДРЕСА_1, за ч. 1 ст. 130, ст. 124 КпАП України, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2А.О. 05.11.2017 року о 17 год. 50 хв. керував автомобілем «ВАЗ 212140», державний номер НОМЕР_2 на перехресті вул. Левченка на пр. Нікопольського в Кальміуському районі м. Маріуполя в стані алкогольного сп'яніння, не вибрав безпечну швидкість руху, не дотримався безпечної дистанції та безпечного інтервалу в результаті чого скоїв зіткнення з автомобілем НОМЕР_3 під керуванням ОСОБА_3 Своїми діями ОСОБА_2А.о порушив п. п. 2.9а, 13.1 ПДР України. Автомобілі отримали механічні пошкодження.

ОСОБА_2А.О. в судові засідання не з'являвся з невідомих суду причин, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Адвокат правопорушника у судове засідання не заявився, надав суду клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку із зайнятістю у іншому процесі.

Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення підвідомчі суду, стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.

Як вбачається з матеріалів справи, адміністративне правопорушення ОСОБА_2А.О. було вчинено 05.11.2017 року, а матеріали на адресу суду надійшли 28.12.2017 року. 16.01.2018 року в судове засідання ОСОБА_2А.О. не з'явився з невідомих суду причин, про дату та час був повідомлений у протоколі про адміністративне правопорушення.

02.02.2018 року від адвоката ОСОБА_4 надійшло клопотання про відкладення слухання справи з 05.02.2018 року на іншу дату у зв'язку із браком часу для вивчення матеріалів про адміністративне правопорушення та отриманням копії відеозапису.

05.02.2018 року ОСОБА_2А.О. надав суду медичні документи про незадовільний стан його здоров'я.

Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», суди повинні неухильно виконувати вимоги ст. 268 КУпАП, щодо розгляду справи про адміністративні правопорушення у присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності зазначеної особи, це можливо у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце та час розгляду і від неї не надійшло клопотання про його відкладення.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», українські суди при вирішенні справ застосовують Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини (далі ЄСПЛ) як джерело права.

Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основних свобод (далі Конвенція), встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Ратифікуючи Конвенцію, Україна взяла на себе обов'язки гарантувати кожній особі права та свободи, закріплені в Конвенції, включаючи право на справедливий судовий розгляд протягом розумного строку.

Поняття справедливого судового розгляду передбачає можливість для особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, бути присутнім на засіданні. Ця можливість випливає із об'єкта і цілі ст. 6 Конвенції, оскільки здійснення прав, гарантованих ст. 6 Конвенції, передбачає можливість вказаної особи бути вислуханою, а також необхідність перевірити точність її тверджень і спів ставити їх з матеріалами судової справи.

Разом з тим, керуючись практикою Європейського суду з прав людини, суд виходить з того, що реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких не допустити судовий процес у безладний рух. З цього приводу прецедентним є рішення Європейського суду з прав людини у справі «Круз проти Польщі» від 19.06.2001 року. У вказаному Рішенні зазначено, що право на суд не є абсолютним, воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави.

З аналізу зазначених норм Конвенції та практики ЄСПЛ вбачається, що питання про порушення ст. 17 Конвенції, яка закріплює один із основоположних принципів Конвенції принцип неприпустимості зловживання правами, може поставати лише у сукупності з іншою статтею Конвенції, положення якої у конкретному випадку дають підстави для висновку про зловживання особою наданим їй правом та потребою з боку держави регулювання доступу до суду.

Судом відкладались призначенні засідання для надання можливості ОСОБА_2А.О. реалізувати в суді передбачені ст.268 КУпАП права, якими наділена особа, котра притягається до адміністративної відповідальності. Порушення зазначеної норми адміністративного закону є суттєвою.

Відповідно до ст. 245, 280 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення, є, зокрема повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, а орган чи посадова особа при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Отже, на момент розгляду справи 12.02.2018 року строк притягнення до адміністративної відповідальності правопорушника сплинув.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього кодексу.

Враховуючи викладене, суд вважає необхідним закрити провадження по справі, оскільки строк притягнення до адміністративної відповідальності правопорушника сплинув.

Керуючись ст.ст. 38, 247, 284 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 Аббас-Огли за ч. 1 ст. 130, ст. 124 КУпАП на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП закрити у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.

На постанову суду може бути подано апеляцію в Апеляційний суд Донецької області через Іллічівській районний суд м. Маріуполя Донецької області протягом десяти днів з моменту його винесення.

Суддя: А. М. Іванченко