Провадження № 2-а/235/50/18
Справа № 235/6540/17
6 лютого 2018 року м. Покровськ
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Хмельової С.М.
за участю секретаря судового засідання Соловйової М.О.
розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
До Красноармійського місьрайонного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що 09 червня 2017 рок він звернувся до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області з заявою про призначення пенсії незалежно від віку згідно п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ч. 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до наданих документів на адресу Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України трудовий стаж позивача на момент звернення складав 28 років 03 місяця 08 днів, в тому числі стаж підземної роботи - 28 років 03 місяця 08 дні.
З метою підтвердження свого трудового стажу відповідачу було надано ряд документів, у тому числі:
Відповідно до частини 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників в металургії,- за списком робіт і професій, затверджених Кабінетом Міністрів України, мають на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного забою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.
Таким чином, позивач має право на призначення пенсії незалежно від віку згідно п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ч. 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а саме:
Димитрівському ШБУ № 1 з 09.01.1990 по 13.06.1990; строкова військова служба з 21.06.1990 по 24.04.1992; Димитрівському ШБУ № 1 з 29.06.1992 по 28.07.1998; ДВАТ шахта «Красноармійська-Західна №1» з 10.08.1998 по 10.10.1998; з 04.11.1998 по 19.11.2014;
ПАТ ШУ «Покровське» з 01.12.2015 по 09.06.2017.
Однак, у призначені пенсії незалежно від віку відповідачем було відмовлено, у зв'язку з тим що, до пільгового стажу не зараховано період роботи в «Димитрівському шахтобудівельному управлінні № 1» треста «Красноармійськвуглебуд» з причин відсутності документа, якій підтверджують право підпису ліквідатора на дату видачі довідки уточнюючої пільговий характер роботи за № 138 від 05.07.2017, виданої ДВАТ «Вуглебуд».
Відповідно висновків відповідача, у позивача страховий стаж складає 26 років 03 місяці 22 дні, в тому числі стаж підземної роботи - 17 років 08 місяців 20 днів.
З таких обставин відсутній необхідний пільговий стаж в підземних умовах та відповідно до ч.І ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» при умовах продовження роботи на підземних умовах та наявності пільгового стажу на підземних роботах 25 років, або за умов п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» при досягненні 50-ти років.
Дії Відповідача по не зарахуванню до стажу періоду проходження строкової військової служби з 21.06.1990 по 24.04.1992, та підземних робіт в Димитрівському ШБУ №1 з 09.01.1990 по 13.06.1990; з 29.06.1992 по 28.07.1998; рішення УПФУ бн від 08.09.2017 про відмову в призначені пенсії вважає противоправними, таким, що порушують соціальні гарантії позивача на пенсійне забезпечення, взяті на себе державою.
Щодо безпідставності не зарахування Відповідачем до спеціального стажу періоду проходження строкової військової служби з 21.06.1990 по 24.04.1992:
Згідно зі ст.8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Оскільки, на момент призову на строкову військову службу позивач працював в «Димитрівському шахтобудівельному управлінні №1» треста «Красноармійськвуглебуд» за професією електрослюсар підземний 4-го розряду з повним робочим днем в шахті, що включена до Списку від 31.03.1994 № 202, час проходження строкової військової служби з 21.06.1999 по 24.04.1992 зараховується до стажу роботи за професією, що дає право на пенсійне забезпечення за ст. 14 Закону України «Пенсійне забезпечення» у відповідності до зазначеної норми.
Щодо безпідставності не зарахування відповідачем до пільгового стажу за Списком від 31.03.1994 № 202 роботи в «Димитрівському шахтобудівельному управлінні №1» треста «Красноармійськвуглебуд» з 09.01.1990 р. по 13.06.1990р. та з 29.06.1992 р. по 28.07.1998р.;
Перелік робіт та професій, занятість на яких протягом 25 років, дає право на призначення пенсії незалежно від віку, визначається Постановою КМУ з № 202 від 31.03.1994 «Про затвердження Списку робіт та професій, щ дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років».
Розділом 1 «Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт» цього Списку передбачено, що правом на пенсію за ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення » користуються усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючи і споруджуваних шахт для видобутку вугілля.
Професії, за якими працював позивач у спірний період (електрослюсар підземний, прохідник підземний), за умови зайнятості протягом повного робочого дня, включені до Списку, затвердженого Постановою КМУ за № 202.
Ч.4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 передбачені періоди з яких складається страховий стаж, згідно до якого період трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стужу в поряду і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Обчислення страхового стажу за спірні періоди роботи має проводитись в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло на час роботи.
Трудова книжка, відповідно до ст. 48 КЗпП України та згідно з п.1 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у них», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року № 637, є основним документом, що підтверджує пільговий стаж роботи працівника. Лише за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в Порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у них», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року, передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугою років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їхніх правонаступників. У такій довідці має бути зазначено: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професію або посаду; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включено цей період роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана довідка.
З огляду на зазначену норму (Порядку за № 637), записи у трудовій книжці позивача, період роботи в підземних умовах не потребують додаткового підтвердження, оскільки трудова книжка містіть необхідні відомості, що визначають його право на пенсійне забезпечення відповідно до ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
До того ж, на підтвердження зайнятості позивача на підземних гірничих роботах в Димитрівському шахтобудівельному управлінні №1» треста «Красноармійськвуглебуд» за Списком, що дає право на пенсію незалежно від віку, крім трудової книжки відповідачу було надано довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності в трудової книжки або відповідних записів у ній за № 138 від 05.07.2017, яка свідчить, що він працював у спірній період в Димитрівському шахтобудівельному управлінні №1» треста « Красноармійськвуглебуд».
Відповідач не зарахував в пільговий стаж спірний період роботи пославшись на відсутність документів, що підтверджують право підпису ліквідатора на видачу довідки, (по теперішній час ДВАТ «Вуглебуд» Трест «Красноармійськвуглебуд» ДШСУ № 1 перебуває в стані припинення).
Відповідно до витягу з Єдиного Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань від 29.11.2017 підприємство ДВАТ «Вуглебуд» перебуває в стані припинення, та головою комісії з припинення або ліквідатор призначений Сиволобов Максим Маркович (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого за № 451 від 12.03.2013, видане на підставі наказу Міністерства юстиції України за № 31\5 від 05.03.2013) та перебуває в Єдиному реєстрі арбітражних керуючих.
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» з дня призначення ліквідатора до нього переходять права керівника юридичної особи- банкрута.
Таким чином, у відповідача відсутні законі підстави для сумніву в достовірності наданою мною довідки видану ДВАТ «Вуглевуд» за підписом ліквідатора Сивоболова М.М.
При цьому просить суд врахувати правову позицію Вищого адміністративного суду України, який при розгляді аналогічних справ за № К/800/40969/13 від 13 березня 2014 року та № К/800/27262/13 від 19 червня 2014 року зазначив, що відсутність у позивача уточнюючої довідки про характер роботи та характеристики виконуваної роботи за наявності належним чином оформленої трудової книжки та усіх додаткових документів не спростовує наявності у працівника пільгового стажу роботи, що дає право виходу на пенсію на пільгових умовах.
За умови зарахування до стажу підземної роботи спірних періодів, пільговий стаж за ч. 1 ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на час звернення до територіального органу ПФУ 09.06.2017 складатиме 28 років 03 місяця 08 дні, в тому числі: Димитрівському ШБУ № 1 з 09.01.1990 по 13.06.1990; строкова військова служба з 21.06.1990 по 24.04.1992; Димитрівському ШБУ № 1 з 29.06.1992 по 28.07.1998; ДВАТ шахта «Красноармійська-Західна№1» з 10.08.1998 по 10.10.1998; з 04.11.1998 по 19.11.2014; ПАТ ШУ «Покровське» з 01.12.2015 по 09.06.2017.
Включення спірних періодів роботи до стажу на підземних роботах по видобутку вугілля є способом захисту права на призначення пенсії незалежно від віку за ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з моменту звернення до відповідача з призначенням пенсії.
Позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 08.09.2017 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зобов'язати Красноармійське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, спірні періоди: роботи в Димитрівському ШБУ № 1 з 09.01.1990 по 13.06.1990 та з 29.06.1992 по 28.07.1998; строкової військової служби з 21.06.1990 по 24.04.1992, до стажу підземних гірничих роботах по видобутку вугілля за Списком робіт і професій,затверджених Постановою КМУ за № 202 від 31.03.1994, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 1 ст. 14 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» і призначити ОСОБА_1 пенсію незалежно від віку з 09.06.2017 року. Зобов'язати відповідача подати звіт про виконання судового рішення. Стягнути з Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код 37869345) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, судові витрати у вигляді оплати судового збору у сумі 640 гривень 00 копійок.
Відповідач - Красноармійське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області, в запереченнях проти адміністративного позову зазначив, що ОСОБА_1 звернувся до Управління із заявою про призначення пенсії незалежно від віку на пільгових умовах. Рішенням Управління від 08.09.2017 року йому було відмовлено в призначенні пенсії з наступних причин.
ОСОБА_1 претендує на призначення пенсії незалежно від віку згідно п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ч.І ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Основним документом згідно Порядку подання та оформлення документів для
призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне
страхування» від 25.11.2005р. №22-1 та до п.20 постанови КМУ від 12.08.1993р. №637
«Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення
пенсій у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» у тих випадках,
коли в трудовій книжці відсутні відомості, які визначають право на пенсію на пільгових
умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі
довідки підприємств, установ, організацій або правонаступників.
У встановлений строк для усунення недоліків для призначення пенсії на пільгових
умовах ОСОБА_1 не надано довідки встановленого зразка. Згідно абзацу 3 пункту
21 Порядку 637 справжність підпису особи, яка видала довідку про роботу, засвідчується
в установленому порядку.
Відповідно до наданих документів страховий стаж гр. ОСОБА_1 складає 26
років 03 місяці 22 дні, в тому числі стаж підземної роботи за ст.14 - 25 шахтарі - 17 років
08 місяців 20 днів.
До пільгового стажу не зараховано:
- період роботи в «Димитрівському шахтобудівельному управлінні №1»
треста «Красноармійськвуглебуд» з 09.01.1990р. по 13.06.1990р. та з 29.06.1992р. по
28.07.1998р. у зв'язку з тим, що до довідки уточнюючої пільговий характер роботи (№138
від 05.07.2017р. виданої ДВАТ «Вуглебуд»), не надано документи, підтверджуючі право
підпису ліквідатора на дату видачі довідки (згідно постанови Господарського суду
Донецької області №905/4618/13 від 06.04.2016р. право до 06.10.2016р.).
За таких обставин підстав для призначення пенсії ОСОБА_1 за віком згідно
п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне
страхування» і частини 1 статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» не має,
відсутній необхідний пільговий стаж в підземних умовах - 25 років.
Відповідач просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» 15 грудня 2017 року почала діяти нова редакція Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно п. 10 ст.1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України від 03.10.2017 року, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Частиною 1 ст. 12 КАС України передбачено, що адміністративне судочинство здійснюється у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Відповідно до ч. 1 ст. 257 КАС України,за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України, оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг відноситься до справ незначної складності і підлягає розгляду в порядку спрощеного провадження.
Ухвалою суду від 11.12.2017 року відкрито провадження у справі. 10.01.2018 року ухвалою суду продовжено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) з наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з огляду на наступне.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України (в редакції Закону України від 3.10.2017р.) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Статтею 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Спірними періодами в даній справі є період роботи позивача в Димитрівському ШБУ № 1 з 09.01.1990 по 13.06.1990 та з 29.06.1992 по 28.07.1998; строкової військової служби з 21.06.1990 по 24.04.1992, та включення цих періодів до стажу підземних гірничих роботах по видобутку вугілля за Списком робіт і професій,затверджених Постановою КМУ за № 202 від 31.03.1994, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 1 ст. 14 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до трудової книжки НОМЕР_1 ОСОБА_1 03.10.1989 р. його прийнято до Димитрівського ШБУ №1 треста «Красноармійськвуглебуд» учнем
постачальника кріпильних матеріалів, 09.01.1990р. переведений учнем електрослюсара підземним та направлений до СПТУ № 105, 07.04.1990р. виробнича практика, 12.06.1990р. переведений електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем в шахті, 13.06.1990р. звільнений у зв'язку з призовом до лав Радянської Армії.
21.06.1990р. - 24.04.1992р. - служба в армії.
29.06.1992р.-прийнятий до Димитрівського ШБУ №1 треста «Красноармійськвуглебуд» електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем в шахті; 11.09.1995р. - переведений учнем прохідника та направлений на курси до УКК; 03.01.1996р. - виробнича практика; 26.01.1996р. переведений прохідником підземним 5 розряду з повним робочим днем в шахті; 28.07.1998р. - звільнений за власним бажанням (а.с.9-10).
Відповідно до військового квитка НОМЕР_2 ОСОБА_1 призваний на військову службу та направлений до частини 15.06.1990 року, звільнений в запас 24.04.1992 року (а.с.11).
Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 05.07.2017р., ОСОБА_1 працював у ДВАТ «Вуглебуд» Димитрівське шахтобудівельне управління №1 у період з 09.01.1990р.-06.04.1990р. - 2 місяці 27 днів, виконував гірничі роботи за професією учень електрослюсара підземного (направлений на курси), що передбачено Списком 1 розділ І підрозділ 1а код КП,; у період з 07.04.1990р. по 01.06.1990р. - 1 місяць 28 днів, виконував гірничі роботи за професією учень електрослюсара підземного (виробнича практика), що передбачено Списком 1 розділ І підрозділ 1а код КП; у період з 12.06.1990р. по 13.06.1990р. - 1 день, виконував гірничі роботи за професією електрослюсар підземний 4 розряду, що передбачено Списком 1 розділ І підрозділ 1а код КП; у період з 29.06.1992р. по 10.09.1995р. - 3 роки 2 місяці 11 днів, виконував гірничі роботи за професією електрослюсар підземний 4 розряду, що передбачено Списком 1 розділ І підрозділ 1а код КП; у період з 03.01.1996р. по 23.01.1996р. - 20 днів, виконував гірничі роботи за професією учень прохідника (виробнича практика), що передбачено Списком 1 розділ І підрозділ 1а код КП; у період з 26.01.1996р. по 28.07.1998р. - 2 роки 6 місяців 2 дні, виконував гірничі роботи за професією прохідник підземний 5 розряду, що передбачено Списком 1 розділ І підрозділ 1а код КП. Також в дані довідці наявні спуски у шахти. Довідка підписана ліквідатором ДВАТ «Вуглебуд» М.М. Сиволобовим (а.с.17).
Аналогічні дані викладені у архівній довідці, яка видана Приватним архівом ліквідованих підприємств (а.с.18).
Рішенням Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 8 вересня 2017 року відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу в підземних умовах. До пільгового стажу не зараховано: період роботи в «Димитрівському шахтобудівельному управлінні№1»треста «Красноармійськвуглебуд» з 09.01.1990р. по 13.06.1990р. та з 29.06.1992р.по 28.07.1998р. у зв'язку з тим, що до довідки уточнюючої пільговий характер роботи(№138від 05.07.2017р. виданої ДВАТ «Вуглебуд»), не надано документи, підтверджуючі право підпису ліквідатора на дату видачі довідки (згідно постанови Господарського суду Донецької області №905/4618/13 від 06.04.2016р. право до 06.10.2016р.). (а.с.24-26).
В Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зазначено, що ДВАТ «Вуглебуд» перебуває в стадії припинення. Підстава: судове рішення Господарського суду Донецької області від 06.04.2016р. Сиволобов Максим Маркович - голова комісії з припинення або ліквідатор (а.с.27-32).
Красноармійське шахтобудівельне управління треста «Красноармійськвуглебуд» перейменовано у Красноармійське шахтобудівельне управління ДВАТ «Вуглебуд» на підставі наказу МУП УССР № 20 від 10.10.1997 р. Правонаступником Красноармійського шахтобудівельного управління ДВАТ «Вуглебуд» є ДВАТ «Вуглебуд» наказ № 72а від 01.09.2004р.(а.с.43).
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Трудова книжка, відповідно до ст. 48 КЗпП України та згідно з п.1 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у них», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року № 637, є основним документом, що підтверджує пільговий стаж роботи працівника.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в Порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Трудова книжка ОСОБА_1 оформлена належним чином.
Пунктом 3 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у них», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року, передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно п.2 Розділу ХУ «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовам праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до положень п.16 Розділу ХУ «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Згідно ч.1 ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля,сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років. Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в Порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженому постановою КМУ № 637 від 12.08.1993р., у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутністю трудової книжки або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Суд враховує правову позицію Вищого адміністративного суду України, який при розгляді аналогічних справ за № К/800/40969/13 від 13 березня 2014 року та № К/800/27262/13 від 19 червня 2014 року зазначив, що відсутність у позивача уточнюючої довідки про характер роботи та характеристики виконуваної роботи за наявності належним чином оформленої трудової книжки та усіх додаткових документів не спростовує наявності у працівника пільгового стажу роботи, що дає право виходу на пенсію на пільгових умовах.
Частина 3 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Суд не має сумнівів в достовірності змісту довідок, які надані підприємствами, де працював позивач. Як вбачається зі змісту довідок та записів в трудовій книжці - періоди роботи, номера наказів за якими позивач приймався на роботу, професія (посада), за якою позивач працював у спірні періоди, не мають розбіжностей. Відповідачем не спростовані відомості, які зазначені в довідках, особових картках.
Відповідно до частини 2 статті 38 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» № 2343-XII від 14.05.1992 (далі Закон № 2343-XII) з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, керівник банкрута звільняється з роботи у зв'язку з банкрутством підприємства, а також припиняються повноваження власника (власників) майна банкрута.
За приписами ст. 41 Закону № 2343-XII ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження, зокрема, виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута.
Частиною третьою статті 41 Закону № 2343-XII визначено, що з дня призначення ліквідатора до нього переходять права керівника (органів управління) юридичної особи банкрута.
Таким чином, спростовуються доводи відповідача щодо відсутності права підпису пільгових довідок ліквідатором підприємства.
З практики Європейського суду витікає наступне: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.
При вирішенні заяви позивача про призначення пенсії відповідач повинен був керуватися принципом верховенства права (ст. 6 КАС України), відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно зі ст.8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Оскільки, на момент призову на строкову військову службу позивач працював в «Димитрівському шахтобудівельному управлінні №1» треста «Красноармійськвуглебуд» за професією електрослюсар підземний 4-го розряду з повним робочим днем в шахті, що включена до Списку від 31.03.1994 № 202, час проходження строкової військової служби з 21.06.1999 по 24.04.1992 зараховується до стажу роботи за професією, що дає право на пенсійне забезпечення за ст. 14 Закону України «Пенсійне забезпечення».
На підставі викладеного, рішення пенсійного органу від 08.09.2017 року про відмову в призначенні пенсії є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо зобов'язання відповідача призначити пенсію незалежно від віку згідно п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і частини 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з 09.06.2017року, суд зазначає, що оскільки суд не може підміняти компетенцію органів пенсійного фонду, до розгляду яких відносяться питання призначення, нарахування пенсії, а позивач просить суд зобов'язати відповідача призначити йому пенсію, то суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача Красноармійське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.06.2017. відповідно до законодавства та за результатами розгляду прийняти рішення з урахуванням зарахованих періодів роботи та військової служби.
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір в розмірі 640 гривень.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, судові витрати у вигляді судового збору підлягають стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача.
Відповідно до статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.2,6-9, 19, 44,77, 139, 241 - 246, 382 КАС України, суд,
Позовні вимоги ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПННОМЕР_3, АДРЕСА_1) до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37869345, адреса: 85302, Донецька область, місто Покровськ, вулиця Центральна, 154) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Красноармійського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області від 8 вересня 2017 року про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідно до з п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і частини 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Зобов'язати Красноармійське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати ОСОБА_1 періоди роботи в Димитрівському ШБУ № 1 з 09.01.1990р. по 13.06.1990р., з 29.06.1992р. по 28.07.1998р., строкової військової служби з 21.06.1990р. по 24.04.1992р., до стажу підземних гірничих роботах по видобутку вугілля за Списком робіт і професій, затверджених Постановою КМУ за № 202 від 31.03.1994р., що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Зобов'язати Красноармійське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 9.06.2017 року з урахуванням до пільгового підземного стажу роботи, що дає право отримання пенсії незалежно від віку згідно з п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і частини 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», періодів роботи Димитрівському ШБУ № 1 з 09.01.1990р. по 13.06.1990р., з 29.06.1992р. по 28.07.1998р., строкової військової служби з 21.06.1990р. по 24.04.1992р.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, код ЄДРПОУ 37869345, на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.
Зобов'язати Красноармійське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області в місячний строк з дня набрання законної сили рішенням подати до суду звіт про виконання даного рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обовязки, до Донецького апеляційного адміністративного суду через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 КАС України.
Повний текст рішення виготовлено 7.02.2018 року.
Суддя